Oud leerlingen Landbouw Winterschool zetten vroegere direkteur in zonnetje. 1979 was voor landbouw in V.S. goed jaar M et nog priemende ogen (hij moet een strenge direkteur zijn W ie van jullie zei nou ook weer, wat motten we toch veel le ren van die verrekte vent?". Vorsend kijkt Leendert van Dijk de kring rond. Even is het stil in de sfeervol ingerichte zaal van Restaurant Oud London in Zeist. D e heer van Dijk was in zijn carrière (hij was o.m. werkzaam Van Dijk en zijn liefde de landbouw Zuivel Ontwikkeling graanteelt.il de Verenigde Staten Bij 90-ste verjaardag grappen album post De heer Leendert van Dijk is voor de landbouw in Zeeland en in het bijzonder voor Zeeuws-Vlaanderen van grote betekenis geweest. Als jonge man was hij van 1917 tot 1924 werkzaam bij de ZLM te Goes waar hij het toen nog Zeeuws Landbouwblad redigeerde. In 1924 ging van Dijk naar Zeeuws-Vlaanderen waar hij benoemd was tot direkteur van de Lagere Landbouwschool te Schoondijke. Tijdens deze pe riode heeft hij zich intensief bemoeid met de keuring van gewassen en gaf hij o.m. de eerste lessen in aardappelse- lektie. In 1945 werd hij direk teur van de Rijks Landbouw Winterschool eveneens te Schoondijke. Naast lesgeven in landbouwscholen trad hij met talloze lezingen ook veel naar buiten. In zijn hoedanig heid als Rijkslandbouwconsu- lent in Zeeuws-Vlaanderen waren zijn adviezen ook voor de praktizerende boeren van belang. De Amerikaanse landbouw heeft een goed jaar achter de rug. Het land bouwinkomen bedroeg usd 32 mil jard, usd 4 miljard meer dan het jaar ervoor. De resultaten van de dialoog, die de Minister van Landbouw het afgelopen jaar met boeren over het hele land gehouden heeft, zal worden verwerkt in het beleid voor de ko mende jaren. Veel werk is al verzet om het huidige systeem van oogst- verzekeringen te verbeteren. De si tuatie waarin vele systemen naast el kaar bestaan en zelfs overlappen is onduidelijk en kostbaar. Momenteel is een allesomvattend all-risk oogstverzekeringsprogramma in behandeling bij het Congress. Een ander voorstel dat ook nog bij het Congress ligt, is de instelling van een internationale noodvoorraad voor tarwe. Deze noodvoorraad van 4 mil joen ton moet de afnemende landen ervan overtuigen, dat de V.S. in staat is zijn verplichtingen op het gebied van voedselhulp na te komen. In 1979 heeft het Congres de inter nationale suikerovereenkomst goed gekeurd. Deze overeenkomst zal bij dragen tot de stabilisatie van de sui kerprijs en de binnenlandse prijs doen aansluiten met die van de wereldmarkt. In 1980 dient nog de zogenaamde "implementing legisla tion" voor de i.s.o. te worden aan vaard. De cijfers voor de verwerkte zuivel- produkten voor november zijn als volgt: a. boter: 74.7 miljoen lbs, 12% hoger dan november 1978. b. de totale kaasproduktie was 290 miljoen lbs, 4% hoger dan 1978. c. magere melkpoeder: 56.2 miljoen lbs, 32% hoger dan november 1978. De "National Milk Producers Fede ration" baseren hun prijsprognosès voor 1980 op een nog steeds iets groeiende melkproduktie en de aan wezige betrekkelijk grote kommer- ciële voorraden (in de "pipeline"). Verder houdt men rekening met de mogelijkheid van een iets teruglopen van de vraag naar zuivelprodukten, gezien de voortdurend stijgende prijzen in de afgelopen jaren en de verwachte toch nog wat hogere prij zen in de eerste helft van 1980. Op basis van de situatie aan het be gin van dit jaar is een opstelling ge maakt door het Amerikaanse minis terie van Landbouw over de omvang van de graanteelt in 1980. De gegevens zijn gebaseerd op dat wat men uit 34 staten ontving aan gegevens. Deze staten verzorgen 90- 98% van de totale graanproduktie. Te verwachten is dat het areaal mais in 1980 met rond 33,0 miljoen ha ongeveer 4% groter zal zijn dan in 1979. Het areaal sojabonen zal met 28,6 miljoen ha naar verwacht wordt on geveer gelijk zijn aan het areaal in 1979, toen reeds het areaal een re- kord-omvang had. Het areaal sorghum zal worden op gevoerd met 5% tot 6,42 miljoen ha wat overigens 2% minder is dan in 1978. zijn oud-leerlingen die ter recep tie aanwezig waren): Lijst van gediplomeerden Z.M.L.S. Schoondijke (alfabe tisch) 1943-1944 C.J.Almekinders Dzn., Zuidzan- de; G.F.Bonte Szn., St.Kruis; N.J. de Bruyckere Lzn., Sluis; R.C.C. de Bruycker Azn., Goes; K. de Bruijne Dzn., Schoondij- ke;J.S. Buteijn Szn., Aardenburg; A.A.Dierikx lzn.,Aardenburg; R.C.Dierikx lzn., Oostburg; P.J.Dirkx, Aardenburg; A.J. den Hamer Czn., Zaamslag; J.A. Kools Jzn., Cadzand; A.J.Leen- houts Jzn., IJzendijke; A.L. Lu- teyn lzn., Zuidzande; J.A.Noggré Jzn., St. Kruis; J.Provoost lzn., Tiel; C.M. Quaak Mzn.,IJzendij ke; P.J. Quaak Azn., Sluis; J. Ra- mondt Jzn., St.Thomaes,Ontario, Canada; A.L.Salomé lzn., IJzen dijke; L.A.Salomé lzn., Zuidzan de; J.Scheele Czn., Terneuzen; J.A.Scheele Jzn., Emmeloord; B.J.v.d.Slikke Czn., Senan dep. Yonne (Fr.); P.J. Vercouteren, Retranchement; H.H.F.Ver- craeye Czn., Ens. j.w. De verjaardag van Leendert van Dijk, 26 maart werd hij 90 jaar, was voor enige oud-leerlingen een mooie gelegenheid om de oude baas es in het zonnetje te zetten. Aanvankelijk voelde van Dijk daar niets voor. "Kouwe drukte". Maar de druk werd zo groot dat hij zich uiteindelijk ge wonnen gaf en zaterdag in, zoals hij zei, "het bakkie" van Jan Scheele schoof om zich met zijn vrouw naar de wachtende leer lingen van het eerste schooljaar 1943-44 van de Rijks Middelbare Landbouwschool (toen de Rijks Landbouw Winterschool) te laten rijden. Dan schateren ze van het lachen, twaalf mannen van middelbare leeftijd die met hun echtgenotes naar Zeist zijn gekomen zater dagmiddag om daar als oud-leer lingen van de Middelbare Land bouwschool in Schoondijke hun vroegere direkteur van Dijk en zijn echtgenote een diner aan te bieden. "Omdat de heer van Dijk nu nog in ons midden is, zei één van de oud leerlingen J.Scheele geweest) en Fier rechtop maakt hij na zoveel jaren opnieuw kennis met zijn leerlingen. Sommige herkent hij, andere niet of na enig nadenken. Midden in de kring is een stoel voor hem gereserveerd maar die moet nog even wachten. Omringd door de leerlingen, in middels flinke boeren met al weer kinderen op diezelfde landbouw school, komen de herinnneringen bij Leendert en zijn leerüngen weer boven. Hij maakt grappen over de tijd van toen, over de les sen in wat men toen het "Kip penhok" noemde. Dan gaat de krasse grijsaard toch zitten' zon der overigens de conversatie te onderbreken. Hij geniet en zijn leerüngen niet minder. Van Dijk lijkt te schrikken van een pas door hem gedebiteerde grap. bij de ZLM als redakteur van het Land- en Tuinbouwblad, direk teur van de lagere Land- en Tuinbouwschool en van de Rijks Landbouw Winterschool en Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws Vlaanderen) vaak ziek. "Op hem, zegt zijn jongere maar ook al bejaarde echtgenote, is de uitdrukking 'krakende wagens lopen het langst' van toepassing. Maar hij eet nog steeds erg goed en lezen doet ie ook veel. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Als ik hem de post breng plaag ik hem wel eens door het ZLM-blad onder aan te leggen maar dat haalt hij er altijd het eerst uit". In overleg met mevrouw van Dijk werd de jarige ter receptie door de leerlingen dan ook iets aangeboden dat hij in alle rust zou kunnen bekijken en lezen: een album waarin op elke blad zijde een geïllustreerde levens loop van één van de in totaal 23 leerlingen. Ieder op zijn eigen wijze met foto's, tekeningen, een gedicht iets over vrouw en kinde ren of over het bedrijf. De oudste leerling J. Provoost (thans ver bonden aan het consulentschap voor akkerbouw en rundveehou derij te Tiel) overhandigt het na dat Provoost nog es wijst op de grote verdiensten die de heer van Dijk het landbouwonderwijs heeft bewezen. "Uit dat onder jaar geworden van Dijk het van "Kiem tot Korrel" aan. wijs zijn flinke boeren voortge komen en goede ambtenaren, een bewijs voor u dat uw onderwijs goed is geweest". Uiteraard de pas verjaarde van Dijk, was vroeger een zeer goed spreker, reageerde van Dijk direkt, met een klein nagekomen lesje: "on derwijs, zo zei hij, moet vooral praktisch bruikbaar zijn, het moet geen afgedraaide les zijn en daar heb ik altijd zoveel mogelijk voor gewaakt". De oud-leerling G.Bonte uit St.Kruis bood de vroegere direk teur nog een boek van de NSM "Van kiem tot Korrel aan". Hierin wordt de geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen met een sterk accent op de landbouw, op onderhoudende wijze weergege ven. De feestelijke bijeenkomst werd na het hierop aansluitend diner besloten. Het eerste schooljaar 1943-'44 van de Winterschool te Schoon dijke omvatte de volgende leer lingen. (de onderstreepte namen Het echtpaar van Dijk met de jongens van het eerste schooljaar 1943-'44 van de Landbouw Winterschool te Schoondijke. De 3 dames zijn ook vroegere leerlingen van van Dijk. uit Terneuzen en ook natuurlijk omdat we hem nog eens duidelijk willen maken dat we erg blij zijn met het vele stimulerend werk dat hij voor het Landbouwonderwijs in Zeeuws Vlaanderen heeft ge daan". De ZLM heeft in het ver leden haar waardering daarvoor reeds tot uitdrukking gebracht door hem het erelidmaatschap aan te bieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 35