Agrarische studiereis naar Tunesië Zl vers jis hei t nen: Nederlanders zijn er als de kippen bij Gun uzelf het recht op vakantie A GRA RISCHE STUDIEREIZEN Jonge hennen leven calorie-bewust Grasland-informatie van Barenbrug Van 27 mei t/m 3 juni 1980 wordt dè AGRARISCHE STUDIEREIS naar TUNESIE georganiseerd. Vele leden van de samenwerkende landbouwmaatschappijen hebben zich al aangemeld ,maar er zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar voor belangstellenden die zich tot nu toe nog niet hebben opgegeven. TUNESIE is onverbrekelijk verbon den met "zon" en "zandstranden", maar Tunesië biedt meer! De ge schiedenis van het land gaat tot ver in de oudeheid terug. De tastbare be wijzen daarvan zijn terug te vinden in de moskeëen, de oude vestingen en de Medina's omringd door stoere stadsmuren. In de kasbah's en souks wordt elke bezoeker door de oosterse sfeer in verrukking gebracht. Ruim de helft van de Tunesiërs vindt zijn bestaan in de landbouw, die echter slechts éénderde van het na tionale inkomen opbrengt. Met bui tenlandse financiële en technische hulp wordt gewerkt aan verbetering van de grondstruktuur en verhoging van de produktie, aan verkaveling en irrigatie, aan erosiebestrijding en herbebossing. Eind mei/begin juni is de tempera tuur in Tunesië buitengewoon ge schikt voor een verblijf aan zee (de Middellandse Zee) in het moderne hotel El Hana Beach te Sousse. Alle kamers van dit hotel hebben een ei gen badkamer en balkon. Vanuit het hotel bent u na een korte wandeling in de souks van Sousse, de levendige doolhof van Arabische winkeltjes. U waant zich in een andere wereld! Het 8-daagse arrangement omvat o.m. Ie dag: vliegreis naar Monastir; 2e dag: bezoek aan de markt te Moknine, waar vee, granen, groen ten en kruiden verhandeld worden; bezichtiging van het presidentiële paleis te Skanes, gevolgd door een bezoek aan de stoeterij van hotel Sa hara Beach; 3e dag: o.m. bezoek aan de paardenfokkerij in Sidi Thabet en het k.i. station in de Medjerda-vallei; 4e dag: bezoek aan het (Nederland se) rundveehouderijbedrijf in Enfi- daville, het pootaardappelbedrijf in Chott Meriem en het melk- en vee voederbedrijf in Sidi Bou Ali; 's avonds wordt het Berberfeest mee beleefd; 5e en 6e dag: twee-daagse exkursie naar het zuiden naar de Sa hara. Vanaf Schiphol staat de reis onder leiding van een Nederlandse bege leider namens de landbouwmaat schappijen, terwijl in Tunesië een Nederlandse gids gedurende de ge hele periode ter beschikking van het gezelschap staat. Over taalproble men behoeft u zich niet bezorgd te maken. De reissom bedraagt 1.260,— per persoon, alles inbe grepen. De Britten zijn berucht dol op eieren met spek, de Italianen op "pasta all'uovo" en de Fransen zijn bekend om hun soufflés. Ieder land heeft zo wel een geliefd eiergerecht. Maar wat toch wel als een verrassing kwam was de ontdekking dat ook kippen hun nationale eigenschappen heb ben. Deze totaal onverwachte informatie was te distilleren uit het antwoord op een schriftelijke vraag van het Duitse christen-demokratische parlements lid, Isidor Früh, over de trends in de eierproduktie binnen de Negen. De Italiaanse kip bijv. met zijn men taliteit van - laat maar waaien - legt maar 82 kg eieren per jaar. Dit is in vergelijking tot hun superaktieve Nederlandse en Deense zusjes die er wel tweemaal zoveel produceren, resp. 153 en 152 kg per jaar. En dat terwijl de Italianen hun gevederde vrienden toch zo'n warm hart toe dragen. Ze houden er niet minder dan 82 miljoen, en daar komen er ieder jaar nog bij. De Denen bejegenen hun hennen heel anders. Zij hebben op één na het kleinste kippenarsenaal in de Ge meenschap, 4.5 miljoen, en ondanks het feit dat deze zo geweldig hun best doen - hun produktiviteit steeg met 18% van 1972 tot 1978 - loopt hun aantal sneller terug dan waar dan ook. OVERZICHT AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1980 Wenen, 16-20 april, 5-daagse vlie greis/verblijf in Wenen Griekenland, 9-16 mei, 8-daagse vliegreis /verblijf in Athene Tunesië, 27 mei - 3 juni, 8-daagse vliegreis/verblijf in Sousse (en een overnachting in de Sahara!) Noorwegen, 14 - 21 juni, 8-daagse vliegreis/busreis van Oslo via Vaga naar Bergen Zwitserland, 19 - 28 juni, 10-daagse busreis/verblijf in Hotel Krone in Giswil Finland, 20 - 27 juni, 8-daagse vlie greis/rondreis per bus Joegoslavië, 23 - 30 juni, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus Frankrijk, 24 - 27 juni, 4-daagse busreis naar het akkerbouwgebied Picardie in Noord-Frankrijk Engeland, 28 juni - 5 juli, 8-daagse bus-bootreis/verblijf in het buiten gewone Queens Hotel in Chelten ham Canada-New York-Washington, 30 juni - 16 juli, vliegreis/rondreis per bus Denemarken, 24-31 juli, 8-daagse rondreis per bus via Hamburg, Vejle, Kopenhagen en Lübeck Indonesië, 15 augustus - 7 september, 24-daagse vliegreis/bus- en treinreis over Java, Bali en Sumatra, via Bangkok en Singapore Luxemburg, 18-22 augustus, 5-- daagse busreis/verblijf in Hotel De la Süre in Echternach Hongarije, 30 augustus - 6 septem ber, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus Oostenrijk, 4-13 september, 10- daagse busreis naar Zeil am See, volgeboekt. Waarschijnlijk is er een tweede mogelijkheid van 28 augus tus t/m 6 september. Duitsland, 26 - 29 september, 4- daagse busreis/verblijf in Hotel Bo mer te Alf aan de Moezel Mallorca, vanwege de Nederlandse troonswisseling is de exkursie van 23 - 30 april uitgesteld tot septem ber/oktober 1980; 8-daagse vlie greis/verblijf in Hotel Las Arenas te C'an Pastilla V.S. Amerika-Californië, 1-17 okto ber 1980, 17-daagse vliegreis/rondr eis per bus Ierland, 2-9 oktober, 8-daagse vlie greis/rondreis per bus Kenya, januari 1981, 16-daagse vliegreis/rondreis met mini-bus, Voor nadere informatie en aanmel ding kunt U bellen naar het sekreta- riaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Landbouwhuis, Roermondsplein 20, Arnhem. 085 - 512 413 of naar W. Sinke Land- bouwhuis te Goes, tel. 01100 - 21010 (toestel 13). De Nederlanders daarentegen, aan gemoedigd door de legwoede van hun kippen, kozen eieren voor hun geld en vermeerderden hun aantal met 60% - veruit de grootste toene ming in de Gemeenschap. In tegen stelling tot de meeste andere landen wist Nederland ook zijn eierexport te verhogen. De leren schijnen het minst gesteld op kippen. Zij houden er slechts 3,5 miljoen. Maar de liefde kan niet van een kant komen en de Ierse kippen zijn dan ook geen erg enthousiaste leghennen (105 kg/per hen in 1978). Ofschoon de Franse kippen ook niet zulke fantastische legprestaties leve ren - zij komen slechts op de zevende plaats - hebben hun bazen toch ver trouwen in hen en verhogen hun aantal (69 miljoen) hardnekkig; of schoon ze met een toeneming van 12% toch nog ver achter de Neder landers blijven. De rest van de Lid-Staten, Groot- Brittannië, Duitsland, België en Luxemburg hebben allen 'n behoor lijk groot aantal kippen die gestadig meer eieren leggen. Zij draaien daarmee als het ware hun eigen nek om, want hun aantal neemt lang zaam maar zeker af. Al met al is de eierproduktie in de Gemeenschap als geheel sinds 1972 met 5% gestegen. Maar wat zijn de redenen voor het grote verschil in produktiviteit? De Kommissie noemt er een aantal: het investeringsbeleid in de Lid-Sta ten is niet hetzelfde, noch de marke ting. Bovendien is kippevoer niet overal in dezelfde mate voorhanden. De Kommissie wijst er in haar ant woord aan de heer Früh op, dat vele faktoren de eierproduktie en handel kunnen beïnvloeden en dat de kip penfokkerij een vrije markt is zonder tussenkomst van de Gemeenschap. Het is niet bekend of de kippen hierover viktorie kraaien. (Euroforum, nr. 3 - '80). Het beste voor jonge kippen is, ze voor ze beginnen met het leggen van eieren een calorie arm dieet te geven. Dat heb ben onderzoekers aan de uni versiteit van Cornell ontdekt. Het is hun gelukt, het legre- sultaat in de proeven in be langrijke mate te doen toene men, door de dieren tot ze ge slachtsrijp zijn, op een leeftijd van ongeveer 22 weken te korten op hun dagelijkse rantsoen. En dat zet zoden aan de dijk: aan de éne kant min der voer en aan de andere kant 12-13 eieren per kip per jaar meer. Het maakt daarbij geen verschil of men de dieren op een leeftijd van twee, zes of twaalf weken op dieet zet. Zodra de hennen beginnen te leggen, wordt weer normaal gevoerd. Uitgeverij Terra Zutphen heeft een dezer dagen in de Groene Reeks haar jongste uitgave "Het Grasland in Nederland" uitgegeven. Korte in houd: De laatste jaren bestaat 60% van de totale kultuurgrond uit gras land. De grasland-exploitatie is sinds de Tweede Wereldoorlog enorm veran derd. Tevens heeft de ekonomische ontwikkeling het voor de rundvee houder noodzakelijk gemaakt om het grasland intensiever te exploite ren. In de publikatie is getracht de ver anderingen die zich hebben voorge daan in het graslandareaal, de gras landexploitatie, veebezetting, aantal bedrijven met rundvee enz. aan de hand van statistische gegevens voor zover mogelijk weer te geven. Bovendien - en dit is het doel geweest - bevat het een leidraad voor een moderne graslandexploitatie voor de veehouder. De verkoopprijs is 17,— "Graslandverbetering" is de titel van een nieuwe brochure die werd uitge geven door Barenbrug Holland B.V., en u op aanvraag gratis wordt toege zonden. U vindt hierin objektieve, gemakkelijk leesbare informatie over herinzaai en doorzaai van wei landen. Maar ook hoe u deze maa tregelen kunt voorkomen door een goede graslandverzorging en een goed grasland gebruik! (Om de brochure thuis gestuurd te krijgen kunt u schrijven naar Baren- burg Holland B.V., Postbus 4, 6800 AA Arnhem óf bellen met het bedrijf in Oosterhout (gld.): 08818-545) Verslag resultaten landbouwkundig onderzoek in Zuidwest-Nederland In dit verslag zijn de onderzoekre sultaten te lezen van de proefboer- derijen "Rusthoeve" te Colijnsplaat en "Westmaas" te Westmaas. Leden van de Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting krijgen dit verslag auto matisch thuisgestuurd. Zij die dit verslag niet via deze vereniging krij gen kunnen dit bestellen door 6,00 overmaken op rekeningnummer 3320.52.621. van' de Rabobank te Klaaswaal t.n.v. rekening Land bouwkundig Onderzoek Zuidwest- Nederland, met vermelding van "Verslag 1979". Bedrijfsekonomische aspekten van energiebesparende voorzieningen in de glastuinbouw Deze publikatie van het L.E.I. kan besteld worden door overschrijving van 11,40 op girorekeningnr. 41 22 35 t.n.v. het L.E.I. te Den Haag met vermelding "Zend publikatie no. 4.89". Vlugschrift: "De bewaarplaats voor losgestorte aardappelen" Deze 2e, herziene, druk van dit vlugschrift is gratis te verkrijgen bij het C.B.I., Postbus 43, 6700 AA Wa- geningen, tel. 08370-19119, toestel 213. Aktualiteiten nr. 19 "Mogelijkheden voor bedrijfsaanpassing" Dit boekje, waarin waarschijnlijk geen kant- en klare oplossing voor uw bedrijf zal staan maar waarin wel een schat aan informatie is samen gebundeld, wat u voor uzelf eens door kan nemen en waarover u kunt praten met uw bedrijfsvoorlichter kunt u bestellen door 3,00 over te maken op girorekening nr. 3959908 t.n.v. de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zeeland te Ovezande met vermelding "Ak tualiteiten 19". Plantenziektenkundige Dienst: Chemische onkruidbestrijding in aardappelen Chemische onkruidbestrijding in snij- en korrelmaïs Bestrijding van insekten in koolzaad en karwij U kunt een abonnement aanvragen op de berichten van de Plantenziek tenkundige Dienst bij: P.D.,Geertjes- weg 15, 6706 EA Wageningen (tel. 08370 - 19001). Kosten 15,00 per jaar. Rassenberichten RIVRO/PAGV: Witte kool voor zuurkool Voederbieten Vezelvlas U kunt in het bezit komen van deze rassenberichten door de rassenlijst voor groentegewassen te bestelleribij B.V. Drukkerij en Uitgeverij Leiter- Nypels, Postbus 831, 6200 AV Maastricht 12,00 per stuk). U wordt dan4iet gehele jaar door op de hoogte gehouden van de nieuwe ontwikkelingen in de rassen. Plantenziektenkundige Dienst: Ziekten- en Onkruidbestrijding in de Groenteteelt" U kunt dit boekje bestellen bij het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Plantenziekten en Onkruidbes trijding in de Tuinbouw, Geertjes- weg 15, Wageningen door het over maken van 2,50 per eksemplaar op girorekening 945025 onder vermel ding van "Groenteteelt". IMAG: Merkenonderzoek Langco Aardappelsorteermachine, type RH 4 U kunt deze publikatie bestellen door storting van 2,00 op girore kening 3514771 van het IMAG on der vermelding van publikatienum- mer 815 en de titel. Instituut voor Veevoedingsonderzoek "Hoorn" Energieverliezen bij het inkuilen van gras U kunt dit rapport bestellen door een briefje te schrijven naar het I.V.V.O., Postbus 160 te Lelystad of even tele foneren (03200 - 22514) t.a.v. dhr. S.F. Spoelstra (overdruk nr. 132), Oorzaken van verschillen in be drijfsresultaat op gespecialiseerde bloembollenbedrijven. L.E.I. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 16,50 op girorekening no. 412235 ten name van het Land- bouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Publikatie no. 4.88".) Een dezer dagen is een boekje uitge geven (PAGV-publikatie nr. 7) over virusziekten in pootaardappelen. Dit boekje is te bestellen door overma king van 3,50 op postrekening 2249700 t.n.v. P.A.G.V. postbus 430, 8200 AK Lelystad onder vermel ding: zend publikatie nr. 7. Een dezer dagen is verschenen de uitgave 1980 van "Gewasbescher ming Kleinfruit". Evenals "Bespuitingen in de Fruit teelt" werd ook deze publikatie als inlage van het weekblad "De Fruit teelt" verspreid. De uitgave "Gewasbescherming Kleinfruit" kost 2,50 en kan wor den besteld door dit bedrag over te maken op girorekening 945025 ten name van C.A.D. Planteziekten- en Onkruidbestrijding in de Tuinbouw, Geertjesweg 15 te Wageningen on der vermelding van "Kleinfruit".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 31