Verrassing: Eén betalen, vijf halen ZITDAGEN gropatax l=g8lfaBèAM AANPASSEN VERGUNNINGENBELEID VOOR UITZETTEN VAN WILD Tuinbouw wil geleidelijke gasprijsaanpassing Kring Hulst der Z.L.M. Schurftbestrijding Europees Parlement en I delen zorgen boeren Vergadering Hoofd bestuur der Z.L.M. Ir. Koopman verlaat landinrichtingsdienst Vergunning voor het uitzetten van fazanten 3Cz.l.m. Land- en tuinbouwblad 25-jarig dienstjubileum accountantsunie Z.L.M. Geit bracht vierling ter wereld Dat de dwerggeit A nnie die de familie Van den Bergh uit Hulst enige weken geleden kocht, drachtig was, was de nieuwe eige naar boer Van den Bergh wel bekend, maar dat de koop later bij de geboorte in feite een uitbreiding van zijn veestapel zou betekenen met 5 beesten, nee dat hadden noch vader en moeder noch de 6 kinderen ook maar durven dromen. Een prachtige verrassing, waarmee wij, maar vooral ook de kinderen erg blij zijn. Ze willen er wel elk moment naar toe om ze te knuffelen maar dat kan niet want daarvoor zijn ze nog te klein en bovendien gaat dan steeds de deur van een kleine stal het zijn dwerggeiten dus het gaat gauw) open en het is toch nog te koud buiten hoor", meent van den Bergh. Daarom ook heeft hij in het hok een verwarmingsradiator geplaatst. De geiten komen niets tekort, in hun pas geopende wereldje aan de Zoutestraat. Trots vertelt de Hulsterse boer dat een worp van vier geitjes toch wel iets bijzonders is. "Eigenlijk twee teveel hé?, want een geit heeft maar twee spenen De natuur is toch een gek ding, vult mevrouw van den Bergh aan: "Twee van de vier geitjes (het is mooi verdeeld want de helft van de vierling is een bok) die de speen het eerst te pakken Hebben krijgen moedermelk. Voor de andere twee blijft er dan ook nog wel wat over maar laten die het nu vertikken om aan de spenen te zuigen waaraan de andere al getrokken hebben. Ze gaan gewoon liever dood dan dat ze dat doen, gek toch he?" Maar dat betekent niet dat die twee pechvogels maar aan hun lot worden overgelaten. Trouwens dan zouden vader en moeder van den Bergh de grootste ruzie krijgen met de kinderen. Needie krijgen ook hun portie wel maar dan wel kunstmelk. Nog dit: de vierling maakt het even als moedergeit uitstekend! Vergunning voor het uitzetten van andere diersoorten dan fazanten wordt slechts verleend, indien de stand van de soort anders dan door uitoefening van de jacht in gevaar komt. Voor het uitzetten van fazan ten worden geen vergunningen verleend, indien het uitzetten - vaak onder het mom van herpopulatie- louter en alleen bedoeld is om de jagers tot een zo groot mogelijk "tableau" te laten komen. ACCOUNTANTSUNIE (BOEKHOUDBURO) DER Z.L.M. TEL. 01100- 15710 (Goes) 01180- 11451 (Middelburg) 01640 - 43350 (Bergen op Zoom) ZITDAGEN ACCOUNTANTSUNIE Z.L.M. WISSENKERKE: Woensdag 2 april in Hotel "De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 2 april in café "De Windt". m Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. ZITDAGEN S.E.V. ZEEUWS-VLAANDEREN HULST: Maandag 31 maart van 16.00-17.30 uur in café "Het Bonte Hert". OOSTBURG: Woensdag 2 april van 16.00-17.30 uur in hotel "De Een hoorn". In varband mat bat tijdig klaarmaken van hat blad. kun nen na dinsdag 15 uur, gaan agendaberichted maar wor den opgenomen. Rad. Algemene vergadering op vrijdag 25 april om 19.30 uur in café "De Rei zende Man" te Kloosterzande. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen alg. verg. d.d. 29 nov. 1979. 3. Medede lingen en/of ingekomen stukken. 4. Benoeming- kommissie notulen. 5. Rekening en verantwoording door bestuur over boekjaar 1979, en aan sluitend verslag van de financiële kommissie. 6. Jaarverslag van sekre- taris penningmeester over 1979. 7. Rondvraag. Pauze. 8. Inleiding door de heer H.C. van der Maas, voorzit ter kring Noord Beveland der Z.L.M. en voorzitter van de akkerbouw- kommissie van de Z.L.M. 9. Ge- dachtenwisseling. 10. Sluiting. Na mens het kringbestuur: Jac. Scheele, voorzitter en P.G. de Bruijn, sekre- taris. De Commissies Bloementeelt en Groenteteelt van het K.N.L.C. zijn m.b.t. de aardgasprijsbepaling in de tuinbouw van oordeel dat: de prijsaanpassingen geleidelijk in de tarieven moeten worden verwerkt op respektievelijk 1 april en 1 oktober; de jaarlijkse aanpassingen niet méér dienen te zijn dan 40% van het ver schil tussen oliepariteit en gasprijs, met als jaarlijkse peildatum 15 de cember; de verhoging niet méér mag bedragen dan 3,5 cent per jaar; op grond van ekonomische ontwikkelin gen in de sektor bijstelling moet kunnen plaatsvinden van de maxi maal mogelijke stijging per jaar; en dat een effektief energiebesparings- beleid nodig is waarbij voor de ko mende 5 a 10 jaar een belangrijke overheidsbijdrage noodzakelijk is. Dezelfde Commissie is uit een COP- A-enquête gebleken dat vergeleken met andere EG-landen de produk- tiekosten bij snijbloemen, potplan ten en groente onder glas helemaal niet extreem laag maar eerder aan de hoge kant zijn in Nederland. Daarbij speelt wel een zeer grote rol, dat de arbeidskosten per uur in Nederland het hoogst zijn van alle EG-landen. Het is dan ook onjuist om de hoogte van één kosten-component (bijvoor beeld de energieprijzen) te vergelij ken hetgeen door andere EG-landen bij voortduring wel wordt gedaan. Er is geen spreke van dat de Neder landse gasprijs konkurrentieverval- sing tot gevolg heeft. Het is mede door ons voortreffelijk afzetsysteem dat de Nederlandse tuinbouw de konkurrentie met het buitenland het hoofd kan bieden. Indien voor ontoelaatbare land- bouwschade moet worden gevreest, wordt evenmin een vergunning ver leend. De Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging stelt de vergunninghou der in het bezit van aanwijzingen over de wijze, waarop fazanten be horen te worden uitgezet. Als gevolg van het gewijzigde beleid is het uitzetten van fazanten naar schatting met 80% teruggebracht vergeleken met de toestand voor 1978. Het ministerie van landbouw en visserij gaat na, in hoeverre dit beleid verdere aanpassing behoeft. In 1979 zijn vergunningen verleent voor het uitzetten van 200 patrijzen te Oostburg en van 96343 fazanten in 292 gemeenten over het gehele land met uitzondering van de provincie Groningen. Bovendien zijn ten behoeve van we tenschappelijk onderzoek 11 zg. ge combineerde vergunningen verleend (voor hazen, vossen, korhoenders en zeehonden). De ascosporen van de schurftzwam zijn rijp. Tevens zijn bij meerdere rassen de eerste groene delen aan wezig. Zodra er voldoende lang vocht is kan er dus een schurftinfektie optreden. Waar en wanneer schurftinfekties zijn opgetreden kan men via de tele fonische waarschuwingsdienst ver nemen. Voor de kuratieve bestrijding kan men dodine, Topsin M, Benlate en carbendazim gebruiken. Dodine kan tot plm. 40 uur na begin infektie worden toegepast, Topsin M, Benla te en carbendazim tot plm. 60 uur. Telefonische waarschuwingsdienst Deze treedt in werking op 18 maart a.s. en is te bereiken onder nummer 01100- 15335. Het Presidium van C.O.P.A., onder leiding van de heer Heeremann en vergezeld door de heer Arbuckle, vi- ce-voorzitter van COGECA, heeft op 13 maart 1980 te Straatsburg ont moetingen gehad met de verschillen de politieke groeperingen, teneinde deze te informeren over de eisen van C.O.P.A. en COGECA betreffende de vaststelling van de landbouwprijzen voor 1980/1981. Het Presidium heeft er met voldoe ning van kennisgenomen dat alle in het Europees Parlement vertegen woordigde groeperingen de ernstige zorgen van de boeren in de E.G. de len met betrekking tot de ontwikke ling van hun levensomstandigheden en die van hun gezinnen. De meeste groeperingen zijn in dit kader van oordeel dat de voorstellen van de Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. komt maandag 31 maart a.s. weer bijeen in de Wouwse Tol te Bergen op Zoom. De vergadering die om 13.45 uur be gint omvat o.m. de volgende agenda punten:- de algemene situatie in land en tuinbouw, dit met name m.b.t. de prijsvoorstellen van de Eur. Commis sie. - Een voorstel van het dagelijks bestuur om plannen m.b.t. training en scholing van bestuursleden verder uit te werken. - Een voorstel om uitslui tend vrouwen van Z.L.M.-leden tot het gewone lidmaatschap toe te laten. Maandag 31 maart a.s., Hilversum II (402 meter), 12.00 -12.16 uur "Boer en Tuinder", aktualiteiten- programma, verzorgt door Legien Kromkamp. Dinsdag 1 april a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 - 12.26 uur "Aktuele problematiek in de bloe- misterijsektor", een vraaggesprek met ir. J. van Doesburg, direkteur van het Proefstation voor de Bloe misterij in Nederland. Donderdag 3 april a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur "Landbouw en Luchtverontreini ging", indrukken van een onlangs te Wageningen gehouden symposium over luchtverontreiniging. Zaterdag 5 april a.s., Hilversum II (402 meter), 0736 - 08.00 uur "Aktua Radio" waarvan de laatste 5 a 10 minuten worden gevuld met landbouwaktualiteiten, verzorgd door Sjoerd Dijkstra. Europese Commissie zeer onvol doende zijn. Zij hebben zich dan ook uitgesproken voor aanzienlijk ster kere prijsverhogingen. Naar verwachting zal binnenkort ir. J.M. Koopman zijn funktie als di rekteur Landinrichtingsdienst neer leggen. Dit in verband met zijn be noeming tot direkteur-generaal van de Huisvesting bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Hij zal daar waarschijnlijk per 1 mei 1980 zijn werkzaamheden aanvangen. Belanghebbenden voor een vergun ning tot het uitzetten van fazanten, kunnen vanaf heden daarvoor aan vraagformulieren verkrijgen bij de direktie Faunabeheer, Postbus 346, 2700 AH Zoetermeer (tel. 079 - 510234). Een vergunning wordt slechts ver leend voor fazanten die: - gezond zijn en onbeschadigd; - minstens acht weken oud zijn; - niet na 15 augustus 1980 worden uitgezet. In het algemeen wordt geen vergun ning gegeven voor het uitzetten van fazanten in natuurreservaten. Aanvraagformulieren die na 2 au gustus 1980 wordt ontvangen kun nen niet meer worden behandeld. Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel 01 100-21010 4460 BA Goes Redaktie: Mr J Oggel hoofdredaktie -tel huis 01 100-20228 J. Wierenga eindredaktie -tel. huis 01 1 55- 3585 Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel 011 00-2 1 01 0 - toestel 12 Technische verzorging. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 1 - 4571 BK Axel Postbus 1 6 - 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01 1 55-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 21 maart 1980 was het zover, je wist dat het komen zou, je merkte dat er wat "aan ge daan" zou worden, je denkt ik wacht maar af. Dan krijg je het moment dat je het middelpunt van de belangstelling wordt. Deze ervaring is niet in woor den uit te drukken, daarom wil ik langs deze weg bedanken voor de blijken van waardering die kwam in de vorm van post - telefoon - bloemen - bezoeken uit alle delen van het werkge bied, van direktie en.kollega's. Mede namens ons gezin: 21 maart 1980 was een onverge telijke dag! C.J. van Dort - Bergen op Zoom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 2