VOO It m: VROUW Let op uw zaak!!! want het is ook uw gebied P.J.ZUI 3 Gl ELI NAJK vierde standsorganisatie? Wat is de Europese I.F.Y.E.? M et bovenstaand thema heeft de agrarische kommissie op 11 maart een ontmoetingsdag georganiseerd voor alle agrarische leden van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen uit de provincie Noord-Brabant. D, H et streven is maximaal 100.000 ha beheersgebied (landbouw blijft mogelijk, natuur en landschap wor den geïntegreerd) en maximaal 100.000 ha reservaatgebied (het be heer zal niet in te passen zijn in de agrarische bedqjfsvoering). D e heer J. Markusse, hoofd voor lichting van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, relativeerde sterk de vorige sprekers met zijn onderwerp "Landbouw". M, N, V A, N a de boeiende uiteenzetting van de Sprang-Capelse burgervader hield Ir. L.J.G. Vennema, hoofddi- rektie beheer landbouw gronden, een inleiding met als onderwerp "Natuur en Landschap". In 1975 is aan de Tweede Kamer de Relatie D e Internationale Uitwisseling van Plattelandsjongeren (The Inter national Farm Youth Exchange - IFYE) is een organisatie, die het mogelijk maakt voor daartoe uitgezochte leden van de plattelandsjon geren-organisaties gedurende 2 tot 6 maanden te wonen en te werken bij families op het platteland in andere landen. 3 centrale jongeren organisaties D e 3 CJ.O. West-Zeeuws-Vlaan deren organiseert voor de eerste keer een excursie, waaraan iedereen kan deelnemen. Deze is gepland naar de Oosterschelde-werken en wel op za terdagmiddag 5 april a.s. Zware bevalling Natuur en Landschap Beheers- of reservaatgebied Landbouw m onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. In haar welkomstgroet was de presidente van de kommissie, mevr. A. Bom-Broere, zeer erkentelijk voor de grote belangstelling hiervoor. "We vinden het erg prettig dat zo velen gemeend hebben thuis alles goed geregeld achter te kunnen laten om ons deze dag met elkaar gezamenlijk bezig te houden met verschillende dingen die ons allen in onze bedrijven aangaan". eerste inleider van deze ochtend, burgemeester B.G. Buy- nink van Sprang-Capelle, nam ons mee naar de gemeentelijke kraam kamer waar de geboorte van het be stemmingsplan "Buitengebied" plaatsvindt. (Uiteraard wel een lange en moeizame bevalling van 5 jaar) "Een immens karwei" noemde hij het. Tot de gemeentelijke taak hoort de naleving van de wet ruimtelijke or dening uit 1965. Hiermee zijn enor me belangen gemoeid. Globaal genomen kunnen in het "Buitengebied" vier verschillende gebieden onderscheiden worden. De gebieden, alsmede de aanwezige agrarische bedrijven, woningen en andere objekten worden visueel op een kaart (plattegrond van het grondgebied van de gemeente) aan gegeven. Dit zijn: 1. gebieden met een niet agrarische funktie; 2. gebieden die bij de landbouw in gebruik zijn, maar waarin-andere be langen en funkties domineren; 3. gebieden, waarbij naast agrarische belangen, ook andere belangen be trokken zijn; 4. gebieden waarin de agrarische be langen primair zijn. nota aangeboden. De achtergronden hiervan waren de geweldige ontwik keling van de landbouw in de laatste 10 jaren en ook de toenemende be langstelling van de "Maatschappij" voor de natuur. In de praktijk leidde dit tot konflikten (bijvoorbeeld bij de landinrichtingsprojekten). Om deze problemen op te lossen heeft men geprobeerd een instrumentarium te vinden gebaseerd op het volgende principe: "Vragen aan agrariërs om samen te werken in het beheer van hun gronden met daar tegenover een vergoeding. Gevraagd wordt een nieuw produkt te produceren nl. "Natuur en Landschap". - Deze gronden zullen aangekocht worden op vrijwillige basis. Er is een ministeriële beschikking uitgevaardigd om overeenkomsten aan te gaan. Met de uitvoering hier van is de S.B.L. (Stichting Beheer Landbouwgronden) belast. S.B.L. heeft de beschikking uitgewerkt in een stelsel van beheersregelingen. Hierna kan door de advieskommissie (deze is zeer breed opgesteld) ge werkt worden aan een beheersplan. Ie fase: globale aanwijzing van de re- latienotagebieden heeft plaatsgevon den door het opstellen van een voor rangsinventarisatie. Het ging hier om 87.000 ha waarvan 11 tot 12.000 ha in Noord-Brabant; 2e fase: vaststelling van exakte be grenzing; 3e fase: opstellen ontwerp beheers plan; 4e fase: aangaande beheersovereen komsten. De eerste beheersovereenkomst in Oirschot-Best is afgesloten 20 de cember 1979. Zo'n overeenkomst duurt 6 jaar. Daarna kan deze ver lengd worden of opgezegd De heer Vennema deed een eerlijke bekentenis door de vrijwilligheid in deze materie tussen aanhalingste kens te plaatsen. Zijn toehoorsters hadden duidelijk moeite met zijn zienswijze "de natuur en landschap" als een nieuw produkt van de boer te moeten gaan beschouwen. Hij, de man van de praktijk, zette nogal wat vraagtekens bij hun opti misme. Benadrukte wel met klem niet te polariseren maar begrip voor eikaars standpunten te kweken. "Zangers van de landbouw en zan gers van de natuur kunnen in een koor soms behoorlijk vals zingen! Men moet tot elkaar komen, 't Is de toon die de muziek maakt!" Met praktische voorbeelden gaf hij dui delijk uitleg over de vele problemen in de landbouw. Gevallen die voor elke agrarische vrouw herkenbaar waren. De indringende vragen, die door enkele aanwezigen werden ge steld, bewezen heel duidelijk de be trokkenheid van de agrarische vrouw met hun zaak en hun gebied. Op geestige wijze dankte mevr. J.C. Donken-Spoor de 3 inleiders en vul de hun handen met een goed en smakelijk zuivelprodukt, nl. een stuk kaas. .evr. G. Middelkoop v.d. Ploeg kreeg voor het vele werk wat zij dag in dag uit in de agrarische sektor verricht, een extra accent uit de hoorn des overvloeds. Tijdens de goed verzorgde Brabantse koffietafel (met een tikkeltje Franse invloed van de croissant tussen de Hollandse broodjes en krentebollen) en het brandewijntje met suiker, kwamen de tongen los. Door het grote aantal deelneemsters van deze dag, moest de exkursie naar de Han delskwekerij van de firma Van der Dussen in 's Gravenmoer, in tweeën gedeeld worden. Ook dit gedeelte van de dag was bijzonder interessant. Iedereen genoot van de prachtige planten. Grappig was te zien dat de klivia's en de hortensia's uit groot- moederstijd weer "in" zijn. Al met al kan gezegd worden dat deze dag een bijzonder goede afslui ting was van het afgelopen kursus- seizoen. Agrarische kommissie heel hartelijk dank voor het vele werk dat U hebt gedaan om de kursussen en de ontmoetingsdag zo geweldig goed te doen slagen. U toont hiermee dat U duidelijk op uw en onze zaak let! R. Spoor P.S. - verantwoording Omdat de materie, die op de studie- ochtend in Sprang-Capelle behan deld werd, erg moeilijk was en ik U graag geen foutief beeld wilde geven, heb ik bij het bovenstaand verslag gebruik gemaakt van de verslagen van de Studiekring ruimtelijke orde ning Almkerk, waarvan ik sinds en kele jaren lid ben. R.S. u de onvrede onder de boeren stand een meetbare vorm heeft aan genomen door de akties georgani seerd door de standsorganisaties is de vraag voor ons-als N.A.J.K.: doen wij alleen mee als onze ideëen overeenkomen met die van de orga nisaties. Die vraag dringt zich op na de protestbijeenkomst in de IJsselhal te Zwolle. Wat was er hier aan de hand? In de vier noordelijke provin cies hebben de standsorganisaties de koppen bij elkaar gestoken om geza menlijk aktie te voeren. Die aktie (zeer geslaagd overigens) is voorbe reid door de standsorganisaties zon der hierbij de jongeren te betrekken. Pas toen er over de inhoud van het programma van die dag gepraat werd zijn de jongeren gevraagd om een spreker te leveren. Hier hebben ze voor bedankt, te meer omdat er een resolutie was opgesteld om door de vergadering te laten aannemen, die niet in overeenstemming was met de ideeën die wij als jongeren hebben. De noordelijke jongeren hadden bovendien geen inbreng gehad over de inhoud van de resolutie. Uiteindelijk heeft er wel een jonge boer gesproken over zijn eigen (beroerde) bedrijfssi tuatie, maar hij sprak niet als verte genwoordiger van de agrarische jon gerenorganisaties. Voordat we als organisatie (dat geldt zowel voor de 3 CLO als voor het NAJK) met een aktie naar buiten treden, stellen wij de ander hiervan in kennis. En dit is op zo'n belangrijk moment juist nodig om één vuist te kunnen maken. Er is dus een meningsverschil. Wat is dat? oordat ik daar verder over ga wil ik eerst vooropstellen dat er meer is wat ons bindt dan wat ons scheidt en onze belangen lopen dan ook duide lijk parallel. Dit meningsverschil met de organisaties is vrij principiëel. Wij willen de verantwoordelijkheid over de totale melkplas wel op ons nemen, maar dan moet de jaarlijkse prijs verhoging net zo groot zijn ais de kostenstijging op het middenbedrijf. Bovendien moet de prijsachterstand die in de afgelopen jaren is ontstaan ingelopen worden. Geen produktie- beheersing zonder prijsverhoging dus en andersom. De standsorganisaties hopen via vrijwillige regelingen de overschot ten weggewerkt te krijgen. We gelo ven niet in het effekt van zo'n rege ling. Er is geen enkele garantie, dat per saldo niet meer boeren hun pro- duktie uitbreiden dan anderen hun produktie inkrimpen. Bovendien, het zullen de grootste bedrijven zijn die blijven uitbreiden. Van een mid- denbedrijvenbeleid komt in elk geval niets terecht. Wij willen dus niet al leen eisen, maar ook oplossingen proberen aan te dragen. Hier is wat ons betreft over te praten om meer op één lijn te komen (het helemaal eens worden hoeft niet). Maar al on ze principes overboord gooien om wille van een eenheid die er niet is, gaat ons te ver. Wij zullen in de ko mende tijd de discussie blijven aan zwengelen over produktiebeheer- sing. Het laatste nummer van Ro tonde "brokkelen in de melk" is ho pelijk een stimulans. Het antwoord op de vraag of het N.A.J.K. een vierde standsorganisa tie wordt moge uit de geest van het bovenstaande verhaal blijken. Het N.A.J.K. is en wil geen vierde stand sorganisatie. Wij willen samen verder zoeken naar oplossingen. Niek Vos. l ls jongeren vinden wij deze han delwijze als hierboven beschreven onvolwassen en niet passend in de permanente overlegstruktuur die wij hebben. Overal zijn jongeren in overlegorganen van de organisaties betrokken en op een kritiek moment weet men ons niet te vinden. Wij be treuren dit. In landelijk verband echter hebben we wel afspraken. (samenwerkingsverband K.PJ.,C.PJ. en P.J.Z., contact adres: Bram van der Slikke, Heide weg 6, Sluis. Tel. 01178-1435. Programma: Vertrekpunt is om 14.00 uur te Vlis- singen met een bus naar het Info centrum Stormvloedkering Wester- schouwen v.v., zodat ieder de boot Breskens-Vlissingen van 13.25 uur neemt. Aangekomen bij het infocen trum zal er een rondgang plaatsvin den met een rondleider naar de in- aanbouw zijnde werken van de Oos- terschelde stormvloed kering. Als alles volgens programma ver loopt zijn we om ongeveer 17.00 uur terug in Vlissingen. Voor deze interessante excursie zul len de bus- en entree kosten onge veer 18,— /persoon bedragen. Bij deelname meer dan 35 zullen deze excursie kosten verlaagd worden. Opgave: iedereen die belangstelling heeft vóór 4 april bij: M. Casteleijn tel.: 01171-1206, H. Vermue, tel.:01170-2685, of R.Vastenhout tel.: 01172-1538. We rekenen op veel deelname en tot ziens op 5 april. Het Bestuur. Doelstelling: Het programma is gebaseerd op de overtuiging dat begrip voor andere mansen het fundament is voor wereldvrede. Door de plattelands- jeugd gelegenheid te geven een an dere levenswijze te leren kennen door die zelf te beleven, helpt het plan jonge mensen van het platte land de problemen en de houding van plattelanders in andere delen van de wereld te begrijpen. Wat deelnemers doen: In het te bezoeken land leven IFYE- deelnemers op het platteland, ze de len in het werk en het maatschappe lijk leven van het gezin, school en gemeenschap en dragen hun steentje bij tot een beter begripp over ge woonten, levenswijzen en kuituur van hun eigen land. IFYE-deelnemers laten ook jeugd groepen, plattelandsorganisaties, verenigingen en dergelijke in hun eigen land in hun ervaringen delen, waardoor zij een beter begrip van hun buren in de wereld bevorderen. Het is bekend dat vele afgevaardig den miljoenen mensen hebben be reikt door lezingen, radio- en t.v.- prcgramma's, kranten- en tijdschrif tenartikelen. In de meewerkende landen wordt aan de deelnemers van tevoren iets verteld over de aar drijkskunde, geschiedenis, kuituur en landbouw van het te bezoeken land en zij verkrijgen enige kennis van het te bezoeken land. Zij bestu deren ook hun eigen kuituur, waar door zij beter voorbereid zijn de vele vragen, die over hun eigen land ge steld zullen worden. De werkgroep: In november 1978 besloten 9 oud deelnemers van het Europese IFYE- programma een werkgroep te vor men om in samenwerking met de Stichting Uitwisseling de selectie, de begeleiding en de evaluatie vaü de toekomstige deelnemers te verrich ten. Aan de Nederlandse deelnemers wordt informatie verschaft 'over het te bezoeken land, zoals reismoge lijkheden, kontakten met jongeren- klubs, bijzondere gewoontes enz. Wanneer de Nederlanders allemaal weer terug zijn in Nederland zullen zij het volgend jaar in de werkgroep deelnemen en toekomstige deelne mers informeren. De buitenlandse deelnemers ontvin gen al voor hun komst een wel- komstbrief van de werkgroepleden. Bij hun aankomst op Schiphol of in Amsterdam werden ze afgehaald en naar de Volkshogeschool in Bergen gebracht, waar ze een introduktie- cursus van drie dagen over Neder land kregen aangeboden door de Stichting Uitwisseling. Een groot aantal gastfamilies werd door de werkgroepleden gezocht. Het bleek dat kontakt met de gast gezinnen erg op prijs werd gesteld. Elke 3 a 4 weken werden de Ifye's in een ander gastgezin opgenomen. Zo leerden ze heel Nederland kennen, nl. Noord- en Zuid-Holland, Noord- Brabant, Limburg, Gelderland, Overijssel, Friesland, Groningen. Halverwege hun verblijf in Nederland kwamen alle buitenlanders bijeen in de zogenaamde mid-point-meeting. Wederzijdse ervaringen werden uit gewisseld en er werd veel over Ne derland gepraat. Na een exkursie door de nieuwe polders was deze meeting weer voorbij. Aan het einde van hun verblijf werden de Ifye's door de werkgroep uitgezwaaid. We hopen dat ze het naar hun zin gehad hebben en dat er in 1980 weer Ifye's naar Nederland zullen komen. (Wil je meer weten over het Euro pees IFYE-programmama, dan kan je kontakt opnemen met de secreta resse van de werkgroep: Hannie Wiltink, Braambergseweg 15, 6996 AL Drempt, tel. 08334 - 2849, of met de Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen (N-H), Tel. 02208 - 6144). 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23