Demonstraties Braks vindt eis boeren te hoog Boeren laten bedrijf niet voor niets in de steek! D it samenvattend heeft bij zeer velen, ook bij de boe rinnen, de doorslag gegeven om op waardige maar wel op indringende wijze kenbaar te maken dat het zo niet langer kan. Wij zijn daar blij om dat onze leden solidair achter het gevoerde beleid van de landbouworganisaties willen staan. Het is een goede zaak dat dit mogelijk is, want wij weten maar al te goed dat de belangen van de zuidelijke landbouw maatschappij De Z.L.M.-expres stroomt leeg. Beheerst begeven de Zeeuwse boeren zich te voet van de stationshal naar de Brabanthallen om daar te demonstreren tegen de prijs voorstellen die de Europese Commissie voor 1980/'81 heeft gedaan. Vanuit: de Z.L.IVI. gezien MASSAAL COPA-PfiOTEST; Van heinde en ver waren ze eendrachtig opgetrokken naar de Brabanthallen. Ca. 7000 agrariërs: jonge boeren, oudere kol lega's, maar ook hun echtgenotes stonden in Den Bosch hun mannetje. Het was bitter koud buiten maar één keer binnen werd men alleen al warm door de eensgezindheid waarmee hier de boeren van Zuid-Limburg en Zeeland, de akkerbouwer en de veehouder, de ZLM-er naast de KNBTB-er stonden voor hun zaak; de bepaald niet overdreven eis om met hard werken een redelijk inkomen te verdienen. Verwachtingsvol was de reis naar Den Bosch gemaakt. Het land moest nog maar even wachten. Wat vond men er nade afloop van de demonstratie van? Enkele reakties: Veehouder H. Buijs uit Hees (bij Oss): Een goede zaak. Ik ben niet tegen nog'wat hardere akties maar ik vond dit wel zeer volwaardig. De melkveehouders J. Dobbe en J. van Appeven uit Grathem (Limburg) zijn ook blij met de aktie. Men moet maar eens weten hoe de vork in de steel zit". Boer W.J. Dieleman uit Zaamslag: Als we dit soort akties niet ondernemen zijn we eigenlijk niet waard zelfstandig te zijn. De regering voert volgens deze zeeuws-vlaamse boer een soort "piep-politiek". Piepen de boe ren niet dan krijgen ze voor de tarwe bijv. f 0,42. Piepen ze zachtjes dan krijgen ze er 2 cent bij. Piepen ze wat harder dan komt er nog een cent bij en gaat het piepen over in schreeuwen dan krijgt de boer de 45 cent die de politiek eigenlijk allang in hun achterhoofd hadden. De manifestatie vindt Dieleman zeer waardevol en geslaagd. Dat er veel jongeren zijn acht hij erg positief Ook ZLM-er D.J. Dees uit Hoek keert tevreden terug naar de boerenexpres om de treinreis naar huis te maken. "We zullen maar hopen dat het sukses heeft. Zoiets kunnen ze toch niet zomaar naast zich neerleggen. Het zijn immers rede lijke eisen. De boeren hebben het bedrijf niet voor niets in de steek gelaten VRIJDAG 28 MAART 1980 67e jaargang no. 3525 land- en tuinbouwblad Vorige week hebben wij dan samen met ruim 7.000 collega's uit Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland ons ongenoegen over het E.E.G.- en het natio naal beleid naar buiten gebracht. Wij zijn blij dat deze massale bijeenkomst rustig is verlo pen. Rustig, jawel, maar dat wil niet zeggen dat het aan duidelijkheid heeft ontbroken in Den Bosch. Flip van de Hoek heeft op indringende wijze de proble matiek van de akkerbouw verwoord, daarbij gepast mu zikaal begeleid door een zeeuwsvlaamse collega. Na tuurlijk zijn ook de problemen van de veehouderij en de tuinbouw maar ook de problematiek van de jongeren en de spanningen in de gezinnen zeer duidelijk aan de orde geweest. Dit alles is nog eens extra onderstreept door onze 3 C.L.O.-voormannen. Wij moeten ons bewust zijn dat het nodig is naar buiten te treden in de maatschappij waarin wij thans leven. We tende dat bij velen de vraag van het wel of niet demon streren als zelfstandige in de land- en tuinbouw aan de orde is geweest en ook in het gezin is besproken. Het nemen van deze beslissing daarover wordt er niet gemakkelijker op als je de akties van het F.N.V. op het televisiescherm aanschouwt. Akties die tot doel hebben de economische en maatschappelijke verhoudingen in Nederland te veranderen. Als kleine zelfstandige kijk je daar met zeer gemengde gevoelens tegenaan. Wel is duidelijk dat de sociaal-economische verhoudin gen in Nederland van grote invloed zijn voor het bestaan van de boer en tuinder. Daarnaast eveneens van het E.E.G.-beleid of beter kunnen wij zeggen de E.E.G.-ver deeldheid. Wel nu, als dan nationaal het bezuinigings beleid dreigt te mislukken is dat nadelig voor onze sector. En dat vooral doordat de prijsvoorstellen vanuit Brussel de laatste jaren sterk zijn achtergebleven. Alles tesamen betekent dat nog meer minder in plaats van minder meer, waar het F.N.V. geen genoegen mee wil nemen. verschillende sektoren lang niet altijd parallel lopen. Zelfs in veel gevallen niet binnen de sektoren zelf. En als wij dat onderkennen is het goed extra aandacht te besteden aan deze solidariteit in de land- en tuinbouw, zoals die in Zwolle, Den Bosch en Bleiswijk is gedemonstreerd. Waarschijnlijk grotere solidariteit dan de afgelopen we ken bij de vakbeweging. Minderheidsgroepen met afwij kende opvattingen die er hier en daar ook in de land- en tuinbouw aanwezig zijn kunnen daar beter ook rekening mee houden. Het is verstandiger gezamenlijk op te tre den. Ik denk dat er zonder verdeeldheid, hoe klein die groep ook mag zijn, meer bereikt kan worden. De landbouwor ganisaties staan open voor opbouwende kritiek. Het pro bleem is echter dat landbouworganisaties wel verant woordelijkheid hebben te dragen voor het totale beleid van de land- en tuinbouw en met de ontwikkelingen el ders in de wereld. Onze eisen komen in de grote meng- molen terecht, nationaal en die van het E.E.G.-beleid. Minderheidsgroepen hebben geen verantwoordelijkheid te dragen en behoeven niet terug te komen met de boodschap bij de achterban dat bepaalde zaken niet rea liseerbaar zijn. ■*- Wij móeten nu afwachten in hoeverre "Brussel" en ook in Nederland men wil begrijpen dat de boeren het goed beu zijn nog verder met zich te laten sollen. Dat is dinsdag in Straatsburg gebleken. Daar zijn 5.000 boeren- en tuinders-vertegenwoordigers uit alle E.E.G.-landen te hoop gelopen op de dag dat het Europese Parlement over de landbouwprijsvoorstellen debatteerde. Daar is nu nog een "groene vinger" waarschuwend op gestoken, zoals vice-voorzitter van het C.O.P.A. David Luteyn het vertolkte. De groene vinger kan ook een harde vuist worden wanneer men onvoldoende rekening houdt met de gerechtvaardige gerechtvaardigde eisen van het C.O.P.A. I" ot slot is een woord van dank op zijn plaats voor de goede organisatie in de Brabanthallen. Voor de sekre- tariaten van de landbouworganisaties heeft dit veel extra werk gekost. Wij willen daarbij vooral "Tilburg" bijzonder dankzeggen en daarbij bedoel ik natuurlijk het sekretariaat van de N.C.B. Zij hebben het leeu wendeel van de organisatie op zich genomen en dat is daar in goede handen geweest! Doeleman. Afgelopen dinsdag heeft het COPA - de organisatie van meer dan 8 miljoen Europese boeren - zijn tanden getoond. Door de straten van het vriendelijke lenteachtige Straatsburg trokken meer dan 7000 boeren naar het Euro pees Parlement. Zij waren van heinde en ver uit alle EG- hoeken gekomen om aan de parlementariërs duidelijk te maken dat het de Europese landbouw ernst is. Een mas sale demonstratie, waarbij slechts één getal de boventoon voerde, de 7,9%. Zelfs de grimmige Franse politietroe- pen schrokken en durfden wijzelijk niets af te doen aan de boereneisen. Von Heereman, voorzitter van het COPA, wilde nu wel eens een duidelijk antwoord op de volgende vragen: welke plaats neemt de Europese voedselproduktie in de land bouwpolitiek in, wat biedt Europa in de toekomst voor een verzekerde voedselvoor ziening, doet de landbouwpo litiek recht aan het uitgangs punt van een traditioneel op gezette landbouw? Minister Braks van landbouw vindt de eis van de moeren nl. een prijsverhoging van 7,9% niet haalbaar en niet realistisch. Wel heeft hij toegezegd in Brussel op de ministerraad zijn best te zullen doen en er meer uit te halen dan de voorgestelde 2,4% prijsverhoging. Het bereiken van een compromis tussen de 2,4% en de 7,9% zal, zo verwacht het ministerie, nog wel enige maanden op zich laten wachten. Er zal nog veel moeten worden onderhandeld. Enige artikelen die voor U van belang zijn: Eén betalen, vijf halen pag. 2 Boeren in Den Bosch pa9- 3 Onteigening, hoe zit dat pag. 4 Pachtzaken pag. 5 Nieuwe bedrijfsgebouwen pag. 6 Zwartkoken knolselderij voorbij pag. 7 Bewerking zandgrond in het voorjaar pag. 8 Zeeuwse hengsten op stap pag. 9 Goede bedrijfsvoering loont de moeite pag. 11 De maand april pag. 12 en 13 De markt pag. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1