"De fruitteelt zien we wel zitten" w at denken de Dekkers van de D e misère in de fruitteelt wordt uiteraard ook ervaren door het fruit teeltbedrijf Dekker maar zij mogen nog niet eens echt klagen zo zeggen ze want "We hebben het bedrijf van vader op zoon grotendeels vrij in ei gendom en vergeleken met iemand die z'n bedrijf de laatste jaren heeft gekocht betalen wij natuurlijk min der hoge lasten. Bovendien hebben wij betrekkelijk veel peren en die hebben het dit jaar goed gedaan! "Nee, we mogen niet klagen", stellen ze getweeën vast. De toekomst? Dekker sr: H et werk wacht en de snoeischa- Vader en zoon Dekker uit Kapelle: optimist politiek voorsorteren vertrouwen. Waarom toch protesteren? Optimistische geluiden Te gek. Eind Kontrole Waar blijft de zon? Kombinatie werkzaamheden anaf december vorig jaar zijn ze al zij het niet onafgebroken, bezig met de snoei. De laatste boomgaard, met een oppervlak van 2 en een half ha, hebben de gebroeders Dekker uit Kapelle nu onder handen. Het is een stuk dat ze in het kader van de ruil verkaveling tijdelijk van SBL ge pacht hebben. Dat geeft wat extra werk want de vorige eigenaar heeft de opstand behoorlijk verwaarloosd. Met deze 2 en een halve ha erbij omvat het fruitteeltbedrijf van Dek ker 10 ha, waarvan 3 en een half ha peren en 6 en een half ha appels. De heer L. Dekker en zoon Jan nemen graag alle tijd om iets over hun werk te vertellen. Het gereedschap wordt even in de takken gehangen. De zon probeert tussen maartse buien door kleine voorproefjes te geven van haar begeerde lentewarmte. "Van nature ben ik een optimist. De fruitteelt zie ik toch nog wel zitten als je maar hard wil werken aan een goed produkt. We kunnen met dit bedrijf goed de kost verdienen, dat zal toch wel zo blijven ook?!" Naast wat geluk is voor een goed resultaat toch ook een dosis vakkennis en on dernemerschap noodzakelijk. Zo hebben zij bewust indertijd niet meegedaan aan de inplant van Gol den Delicious". We zagen dat door de te verwachten konkurrentie uit zowel binnen - als buitenland niet zo zitten, en zegt senior, we hebben er nog geen spijt van gehad". import uit het zuidelijk halfrond en uit de landen rond de Middellandse Zee? Dekker jr.: die invoer moeten ze sterk beperken, maar vult vader meteen aan: dat zal politiek wel niet haalbaar zijn. 't Is trouwens moeilijk om er iets van te zeggen want wij moeten het nu net weer hebben van onze perenexport... Wat de invoer uit Frankrijk betreft, daaraan kun je natuurlijk weinig doen maar de franse fruitteler wordt veel meer met subsidies verwend dan wij. Geen eerlijke konkurrentie derhalve". Uiteraard komt het probleem van de overschotten ter sprake. "De hogere organen proberen daar iets aan te doen zoals eenmalige verpakking en voorsorteren. Dat is volgens ons een goede zaak". Of het allemaal zal helpen, de Dekkers betwijfelen het: bij een overproduktie kun je doen wat je wilt maar de prijs regelt zich toch naar vraag en aanbod Enigszins gereserveerd kijken ze tegen het.voorsorteren aan. "Op zich, meent vader Dekker, is het een zeer goede zaak maar we hebben gehoord dat het liefst 9 cent per kilo gaat kosten, nou dat is in feite veel te veel. Als de prijs slecht is wat blijft er dan nog over?. Niettemin krijgt voorsor teren wel hun fiat; "Als je het niet probeert weet je het ook niet, en je moet w&t doen, nietwaar?". Over de koncentratie van veilingen in Zeeland hebben de fruittelers uit Kapelle een uitgesproken mening: "de toestand nu is veel te versnip perd met al die veilingen. Wat kost dat wel niet, heen en weer rijden, extra personeel enz. Uit kostenbe sparend oogpunt moet er zo vlug mogelijk één centrale veiling komen. Voor de afzet is dat ook veel beter. Jaren geleden hebben ze de kans ge had. Toen had het moeten gebeu ren". Resultaat van de thans aan de gang zijnde fusiebesprekingen zien ze de eerste jaren nog niet zitten. Jammer, zo menen zij. Fruitteler L. Dekker: optimistisch. ren worden weer uit de boompjes geplukt. Rustig bijna bedachtzaam gaan ze te werk. Duidelijk tevreden met hun arbeid„hun vrijheid en met hun bedrijf. Optimistisch ook: "in 1977 hebben we nog 2 ha ingeplant en dit jaar gaan we er 4 ha bijplan- ten", waaronder Jonagold, een ras waarin zij meer vertrouwen hebben dan in de Golden Delicious. Over vertrouwen gesproken, zelfvertrou wen hebben de Dekkers wel, ont leend aan ervaring en vakkennis van enige generaties. Ook dit jaar, en Dekker sr. taxeert tevreden de ont luikende vruchtknoppen in de bon gerd, zal hun arbeid zijn vrucht wel weer afwerpen tenzij de natuur.. maar die heb je niet in de hand J. Wierenga. Aan de snoei in de boomgaard. Eigenaar L. Dekker (m) wordt daarbij door zoon Jan en een broer (r) geholpen. Er leeft bij velen het gevoel- en soms is dat ook zo- betutteld te worden door maatregelen en instanties die de landbouwproblemen aan de basis onderschatten en niet herkennen. Van onze kant is het dan zo ver draaid moeilijk om de beslissingen aan de top in het goede rijtje te plaatsen. We weten drommels goed dat niet Nederland alleen het Euro pese prijsbeleid kan voorschrijven. Als het Z.L.M.-blad deze week in uw brievenbus rolt, komt u misschien net thuis van een vermoeiende Pro test-dag in Brabants hoofdstad. Uw hoofd staat er misschien helemaal niet naar om er nog meer over te horen. Resultaten zullen ook pas op langere termijn te verwachten zijn, Toch lijkt het me jammer dat onze Noordelijke provincies al massaal zijn voorgegaan. Indien een dergelijke bijeenkomst op 't juiste moment spontaan door alle organisaties samen gedragen wordt, geeft zonder meer naar buiten een nog groter effekt. Een volgende keer nog meer koördinatie! Nederland wordt op 't moment overspoeld door protesten aktie's en betogingen. Niettemin is het goed dat we als agrariërs niet achterblijven, niet om te betogen alléén, maar om op een heldere manier duidelijk te maken waar het om gaat. En waarschijnlijk ook om zelf duidelijker inzicht te krijgen in de hele situatie. Vooral de zuivel wordt aangewezen als de veroorzaker van de grote overschotten en kosten. Het zal voor velen in onze streek dan ook vragen opwerpen en de spontaniteit om een protestvergadering te bezoeken wat afremmen bij 't vernemen van de goede resultaten van onze eigen zui- vel-koöperatie. Een boterberg is mo menteel bij Campina totaal vreemd, er moest zelfs nog 20.000 ton worden bij gekocht om aan de exportbehoef te voldoen. De verwerking van kon- sumptie melk als yogi-drink en allerlei andere produkten blijkt een sukses. De melkpoeder zowel als kaasafzet is verzekerd, er zijn geen voorraden. Wat dat betreft dus alle maal optimistische geluiden. Alleen de mestkalveren-kontrakten geven een danige verliespost. Indirèkt wordt dit verlies bij de eigen vee houders toch enigszins gekompen- seerd door de goede prijs die voor ieder stierkalfje is ontvangen. Waarom dan naar een protest-ver gadering? Iedere veehouder moet het goed duidelijk zijn, dat al deze op zich verheugende resultaten uitsluitend mogelijk zijn geweest dank zij de marktordenende maatregelen- sub sidies - im- en exportheffingen enz. in E.E.G.-verband. Dat hieraan een einde dreigt te komen omdat die E.E.G.-pot finaal leeg raakt. Het zou een ramp betekenen als hier niet tijdig een redelijke oplossing voor zou worden gevonden. De manier waarop men thans bezig is dat schreeuwt om protest. Het jaar lijks hogere kostenpeil raakt de land bouw even hard als welke andere groep in nöderland dan ook. Het is goed de vinger aan de pols te houden. Veel wijsheid en overredingskracht toegewenst aan onze landbouwverte- genwoordigers! In de praktijk is er de laatste 14 da gen niet veel meer kunnen gebeuren op Tholen en St Philipsland. Het heeft knap veel geregend, en daar door kwam het werk op de akkers stil te liggen en het ziet er momenteel (maandagmorgen) naar uit dat we wat dat betreft nog wel enkele dagen ons gemak kunnen houden. Als we dus a.s. vrijdag naar Den Bosch gaan (voor u die dit leest wellicht al reeds gebeurd) dan kan dat waarschijnlijk wat het landwerk betreft, nog net onverlet. Dat we echter naar Den Bosch moe ten, daar zijn we wel van overtuigd. Het is toch te gek dat we als agrari sche sektor nu al jaren een eind on der de nullijn zijn gehouden terwijl anderen er steeds initieel op vooruit zijn blijven gaan. Door steeds meer en steeds harder te gaan werken hebben we dat enkele jaren een beetje kunnen kompense- ren. Maar ook daar komt een eind aan. Overigens zal het toch wel zaak zijn om meer nog dan tot nu toe, aan het niet agrarische deel van de neder- landse bevolking duidelijk te maken, waarom die 7,9% prijsverhoging toch wel nodig is. In een tijd dat het voor allen inleve ren geblazen is, wat een ieder toch het liefst maar bij buurman ziet ge beuren, is het juist extra moeilijk om dit aan het grote publiek duidelijk te maken. De opstelling van de konsumente- norganisaties liegt er niet om. Overi gens horen wij toch weinig klachten over de sterk stijgende benzine prijs, men moppert misschien een beetje aan de benzinepomp, maar het au tootje blijft toch zijn kilometertjes draaien. In ons gebied hebben we nu al vanaf het begin van het jaar met een ver sterkte politie kontrole te maken. Reeds vele weggebruikers hebben daar kennis meegemaakt, verschil lende zelfs al met minder prettige ge volgen. Het totale weggedrag wordt intensief gevolgd terwijl de voertui gen ook op technische kwaliteiten worden bekeken. Ook de agrarische sektor heeft daar mee te maken. Het is dus zaak dat onze gemotoriseerde werktuigen in goede staat zijn en dat met name de verlichting daarvan in ieder geval in orde is. Denk daarbij vooral ook aan zwaailampen als we met brede werk tuigen op de weg komen! Tot slot nog iets over de stand van de gewassen. Zowel roodzwenk als veldbeemd grassen staan er goed voor en dat geldt ook voor de raai- grassen. We hebben mooi op tijd de stikstof kunnen toedienen. De in oktober gezaaide wintertarwe- percelen staan best en hebben op zicht nog geen stikstofgebrek, de la ter gezaaide percelen staan nog al wat minder. De weinige percelen karwei staan meestal redelijk, terwijl er een paar percelen kervel zijn uit gereden vanwege te dunne stand. De tijd van het zaaien der bieten is weer aangebroken.. De helft van de maand maart is al weer achter de rug en we kunnen op Schouwen-Duiveland nu niet be paald juichen omtrent het vorderen van de voorjaarswerkzaamheden. Alleen in de eerste dagen van maart is er veel werk verricht. Dit bestond hoofdzakelijk uit het strooien/spui ten van kunstmest en het poten van plantuien. Een enkel perceel is ge zaaid met zomertarwe, zomergerst ven erwten. Na 5 maart is er tot nu toe op het land niets meer gebeurd, be halve dan plaatselijk wateraflaten en een enkele drain doorspuiten. Het slechte weer veroorzaakte te natte grondomstandigheden. Dit had 'binnenblijven' tot gevolg. Als deze editie bij u binnenkomt, is de lente aangebroken. Wil het hier naar uit zien, dan zal er komende week nog veel moeten veranderen. Al ziet het er momenteel nog niet naar uit, toch kan er in korte tijd veel veranderen in het weerbeeld. Laten we maar hopen, dat de grondomstandigheden spoedig een ander beeld te zien ge ven, dan kunnen we tenminste be ginnen. Er kan bij gunstige omstan digheden met de huidige trekkracht en machines in korte tijd zeer veel werk verricht worden. Denk hierbij niet in de eerste plaats aan de kwantiteit, maar aan de kwa liteit. We zullen de voorjaarsgrond bewerking moeten aanpassen aan de perceelsomstandigheden. Afhanke lijk van de gewenste zaaidiepte moet de bewerking zo oppervlakkig moge lijk zijn. Wanneer het land vlak ge ploegd ligt, zal het gemakkelijker zijn een regelmatig zaaibed te krijgen dan wanneer de ploegsneden er ongere geld liggen. De voorjaarsgrondbe werkingen zijn van grote invloed op de groei en ontwikkeling van de plant. Door vele bewerkingen wordt de struktuur van de grond eerder slech ter dan beter. Tracht daarom het aantal sporen te beperken. Kombi natie van werkzaamheden kan hier toe bijdragen. Het zaaien van de suikerbieten is ieder voorjaar een zaak, die veel aandacht krijgt. Dit is begrijpelijk ook, want wel of niet slagen heeft grote gevolgen. Om de veldopkomst zo goed mogelijk te doen zijn, is het o.a. nodig, dat veel zorg besteed moet worden aan een goed zaaibed. Zaai niet te diep. Denk ook aan de bescherming van het zaad. De vel- •dopkomst is ieder jaar verschillend en ook verschillend per grondsoort, zo dat nimmer een uniforme zaaiafstand in de rij gegeven kan worden. Gezien onze veelal voorkomende klimatolo gische omstandigheden zou een af stand van 16 cm in de rij te over wegen zijn. Al naar gelang de om standigheden eventueel wijder of nauwer. Wel of geen Temik is ook altijd een vraag. Voor beantwoording van dit facet, hoort er wel een praatje bij, maar een algemeen antwoord zou kunnen zijn: "Bezint, eer ge begint". 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9