Werken aan de voorjaarstuin w, Kring Hulst naar de DDR; oost-west... N H, D, D e zomerbloeiende heesters heb ben als kenmerkende eigenschap dat ze de mooiste bloemen krijgen aan de scheuten die vanaf het voorjaar worden gevormd. Daarom, moeten deze soorten haast allemaal in het voorjaar kort bij de grond worden teruggesnoeid. Vanaf de grond vor men ze dan weer nieuwe scheuten. Aan die scheuten verschijnen in de loop van de zomer de bloemen. S terk verouderde voorjaar- of zo merbloeiende struiken waaraan lan ge tijd niets is gedaan, kunnen het beste een keer rigoreus worden aah- gepakt door alle takken terug te snoeien tot 30 - 40 cm van de grond. Ze lopen dan opnieuw uit en vormen als het ware nieuwe jonge struiken die op voornoemde wijze kunnen worden gesnoeid. H, V H et voorjaar is een uitstekende tijd om te planten en te verplanten. Wil len we wat dingen in onze tuin ver anderen dan kunnen we dat nu doen. Heesters kunnen tot eind april ge plant en verplant worden. Vaste planten kunnen tot begin mei wor den geplant. Wanneer in bestaande borders de vasteplanten verouderen kunnen we die planten nu uit de grond halen en scheuren. Scheuren wil zeggen dat we van zo'n oude pol de jonge delen aftrekken of afsnijden en die afgesneden jonge delen plan ten we opnieuw. H et bestuur van de Kring Hulst der ZLM besloot, in samenwerking met de Cebeco Handelsraad, een exkursie te organiseren naar de DDR. Doel van de exkursie was de Combine fabriek van Fortschritt in Neus- tadt. Maandag 24 februari vertrokken we om 7 uur, in de regen, richting DDR. Na een dag reizen en een nacht slapen vertrokken we de volgende ochtend richting Dresden. Onderweg zagen we zeer grote percelen land, met hier en daar een Fortschritt trekker, die over de vorst aan het cultivateren was. •sM iddags zijn we naar een groot landbouwbedrijf gegaan. Eerst mochten we de gebouwen bekijken. Er was een grote werkplaats voor onderhoud. We zagen vele grote trekkers, vrachtwagens en machines, die bij ons ook goede dienst zouden doen. We werden ontvangen in de kantine met koffie, wodka en wijn door een van de zes leidinggevende heren. Hij vertelde enthousiast over het reilen en zeilen van de coöpera tie. De coöperatie was 9000 ha groot en gespecialiseerd in pootgoed en fijne zaden. Er waren ongeveer 1000 mannen en vrouwen werkzaam, in het seizoen werkt men in 2 ploegen en in de winter worden de mensen naar fabrieken in de omgeving uit besteed. Deze coöperatie had elders D e meeste mensen bedelen het i C/*> C.J. Nouse Beveland B.V. Snoeien Voorjaarsbloeiers snoeien na het bloeien Zomerbloeiers snoeien in het voorjaar Andere struiken niet of weinig snoeien Sterk verouderde struiken Voer voor de tuin Planten en verplanten Zomerbloeiende bollen en knollen De rozen Zaaien V Vaste planten Het gazon u de winter zijn langste tijd heeft gehad en de eerste voorjaarsboden zich wat schuchter aandienen, breekt het moment aan waarop we in de tuin de natuur weer een handje kunnen helpen. Onderhoudskarweitjes als snoeien en bemesten vragen nu onze aan dacht. Veranderingen waarop we al een hele winter zaten te broeden kunnen we nu uitvoeren. Voor onze zomerbollen en zaaibloemetjes maken we nu onze keuze en we zorgen er voor dat hun bedje tijdig gespreid ligt. Kortom er is werk aan de winkel. Werk waarin we in een zekere natuurverbondenheid onze scheppingsdrang en energie royaal kwijt kunnen. -et snoeien van planten blijkt voor veel mensen een moeilijke op gave. Het is ook niet zo gemakkelijk en daarom zullen we wat richtlijnen proberen te geven. In de eerste plaats wordt de vraag hoe we zullen snoeien bepaald door de vraag wat we snoei en. Daartoe delen we de struiken in drie groepen in: 1. de struiken die in het voorjaar bloeien, zoals forsythia, jasmijn, ri bes, weigelia, sering, spirea en der gelijk. 2. de struiken die in de zomer bloei en, zoals rozen, vlinderstruik, ganze rik, fuchsia, hertshooi en dergelijke. 3. andere struiken. e struiken die in het voorjaar bloeien snoeien we na de bloei. Zo dra de laatste bloempjes van een heester zoals forsythia zijn uitge bloeid nemen we de snoeischaar ter hand en gaan we de struik te lijf. Staande voor zo'n struik krabben we ons eens op het achterhoofd en vra gen ons af wat nu? Wel, als we de struik bekijken zien we oude, dikke takken waaraan bloemen hebben gezeten en we zien dunne jonge tak ken die nog niet of weinig gebloeid hebben. De wijze waarop we nu gaan snoeien is dan heel eenvoudig. Oude takken snoeien we weg en jonge tak ken laten we zitten. Die oude takken snoeien we zo dicht mogelijk bij de grond weg. Zijn er maar weinig jonge takken, dan laten we van de oudere takken nog wat zitten. De jonge takken die zijn overgeb leven vormen in de loop van het groeiseizoen de bloemknoppen waaruit het volgend voorjaar weer de talrijke bloemen te voorschijn zullen komen. Deze snoeihandeling moet ieder voorjaar en steeds na de bloei wor den herhaald. Rozen snoeien we zo dat er vanaf de grond gerekend een taklengte res teert die varieert van 5 - 30 cm. Vlinderstruiken en vergelijkbare soorten zoals zomersering korten we in tot op 30 cm. Ganzerik, hersthooi en dergelijke snoeien we tot haast aan grond toe af. Hibiscus en hor tensia en dergelijke snijden we flink diep in. Angst dat U zomerbloeiende heesters te kort insnoeit hoeft U in het algemeen nauwelijks te hebben. Hoe meer U snoeit des te sterker reageert de struik door het vormen van veel sterke, jonge scheuten waaraan in grote getale bloemen zullen komen. Ook hei moet ieder vooijaar kort worden teruggesnoeid. B ehalve de typische voorjaar- of zomerbloeiers is er nog een categorie struiken die ook wel in het voorjaar of zomer bloeien maar waaraan in het algemeen niet of nauwelijks moet worden gesnoeid. Dat zijn de win tergroene heesters en de typische so litairheesters zoals rhododendron, cotoneaster, magnolia, toverhaze- laar, sierkers en dergelijke. Het snoeien beperkt zich hier tot het wegnemen van duidelijk verkeerd groeiende takken, takken die in de wegzitten en dergelijke. gazon te karig met meststoffen. Ten onrechte wordt dan gedacht dat het gazon minder snel zal groeien en dat men dus minder behoeft te maaien. Misschien heeft het enige invloed, maar de bijkomende nadelen zijn veel groter dan het voordeel van een keertje minder maaien. Een slecht gevoed gazon nodigt uit tot onkruidgroei en mosvorming. Een slecht gevoed gazon is slecht van kleur, geelachtig meestal en bepaald geen lust voor het oog. Een slecht gevoed gazon is veel minder goed beloopbaar. Een hartig menu kan daar veel ver betering in brengen. In het vroege voorjaar strooien we fijn gemalen stalmest of compost over het gazon uit. Bij vettige gazons vermengen we die mest met wat metselzand om een stroevere, drogere toplaag te krijgen. Na die eerste bemesting strooien we om de vier tot zes weken NPK mengmest in een hoeveelheid van een tot twee kg per 100 m2 per keer. - et voorjaar is de tijd waarop de tuin gevoederd dient te worden. Ook bij planten gaat de liefde door de maag. Willen we straks kunnen ge nieten van een uitbundige bloemen pracht, dan moeten we nu voor een welvoorziene dis zorgen. ie zijn tuintje wil uitdossen met de meestal exotische vormen- en kleurenpracht van zomerbloeiende bol- en knolgewassen zoals dahlia, lelie, tijgerbloem, gladiolen enzo voorts moet in april de daartoe be nodigde bollen en knollen aan de grond toevertrouwen. Vanaf juli zul len de verschillende soorten hun schoonheid ten toon spreiden. Een schoonheid waartegen de eeuwige afrikaantjes, salvia's en petunia's het Dresden - Het wagenpark van de D.D.R. duidelijk afleggen. Èen wat gedurf der plantenkeus zal daarom weinig tuintjes misstaan. V eel zaaibloemen kunnen in maart-april in de vollegrond worden gezaaid. Zoals gezegd bij de bol- en knolgewassen, durf eens iets anders dan de overbekende soorten. Houdt rekening met het gezelschap waarbij de zaaibloemen rich moeten voegen, want de dikdoenerige kleurdotten van een heleboel éénjarigen mis- staans soms lelijk naast elegante vaste planten. In de meeste gevallen zijn de enkele bloemen veel mooier dan steeds maar gevuldere en meerdub- bele soorten. an onze rozen verwachten we dat ze zullen bloeien, bloeien en nog eens bloeien. Dat bloeien is een energie verslindende bezigheid en daarom is een stevige maaltijd aan het begin van de reis zeer wenselijk. Stalmest (is ook verpakt en dus ge makkelijk verwerkbaar verkrijgbaar) dat licht wordt ingewerkt is een uit stekend voorgerecht. In maart-april dienen we dat voorgerecht royaal op. In de loop van het groei- en bloei- seizoen serveren we dan nog eens een of twee keer kunstmest in de vorm van NPK mengmest 12-10-18. Een twee kg per 100 m2 per keer is vol doende. De perkplanten verstrekken we hetzelfde menu als de rozen. aste planten zijn bescheiden eters. Een bemesting met stalmest of compost in het voorjaar is in het al gemeen voldoende voor een voos- poedige ontwikkeling. Bij vaste planten oppassen voor al te gulle voedselgiften, want het gevolg daar van is een soms te slappe planten groei met alle problemen van dien. ierstruik, een zomerbloeier die in het voorjaar kort terug gesnoeid moet worden. in het land 6 bungalows, waar het personeel hun vakantie kon door brengen. Ook vertelde hij uitvoerig over de 2 mestvarkens die hij mocht opkweken met gratis voer. Iedereen krijgt hier de gelegenheid toe. Het was belangrijk voor het inkomen en schijnbaar even belangrijk dit voor recht nadrukkelijk te vermelden. Op woensdagochtend was een be zoek aan de Fortschrittfabriek gep land. -'Deze voor DDR begrippen, moderne goed geleide fabriek staat in Neustadt. Hier zagen we stukken blik en ijzer in een combine veran deren. Op dat moment werden er combines voor Spanje, Cuba en China gebouwd. De DDR fabriceert echter voor ongeveer 60 landen ma chines. Ongeveer 4000 grote en klei ne combines worden per jaar gepro duceerd; de bedoeling is om er per jaar 8000 te maken. Het was even wennen, om zowel mannen als vrou wen aan de lopende band te zien. Ook hier werden we hartelijk ont vangen. In de kantine werd ons een goede maaltijd aangeboden. We kregen een film over de Fortschritt werken te zien, die het bekijken zeer zeker waard was! Op vrijdagochtend vertrokken we vroeg richting Nederland. Richting Nederland? We gingen blijkbaar de verkeerde richting uit. We hadden geluk bij een ongeluk, want doordat de chauffeur de weg niet precies wist, kregen we een goede indruk van het binnenland van de DDR en konden kleine dorpjes bekijken. Hier krijg je toch een andere irjdruk van de DDR dan in de grote steden. Op de zeer grote landbouwpercelen zagen we bedrijvigheid o.a. kunstmest strooi en, gieren, zaailand klaarleggen en zaaien. Ook vele honderden rege ninstallaties lagen gereed om de droge periode te lijf te gaan. Plotse ling werd het stil in de bus, zelfs de verwoede kaarters lieten de kaarten met rust. We kwamen midden in een oefenterrein van het Russische leger, met tanks, kanonnen e.d. Gelukkig hadden we spoedig de juiste richting gevonden en kwamen na enige tijd aan de grens bij Eisenbach. H et is moeilijk een indruk van de DDR te geven. Er zijn te veel ver schillen met ons land. Voor onze be grippen was alles er spotgoedkoop, maar of dit voor de inwoners geldt, doet het tegendeel vermoeden. Een auto b.v. heeft 10 jaar levertijd! Het eigen initiatief wordt slecht beloond. Evenals een eigen mening uitspreken, is het moeilijk te doen wat men wil. Mensen leven er uiterst sober, zonder enige luxe, en zodoende ook weinig blijheid. Ons gezelschap leed niet onder deze druk. Er werd veel ge praat, gelachen en gekaart. In de luxe hotels en restaurants was de wijn niet duur. De kater nè blijft hetzelfde. Niet een illusie armer, maar een er varing rijker en dus de moeite waard deze reis gemaakt te hebben. Blij dat het thuis beter is, ondanks alle pro blemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5