VOOR he VROUW RJ.ZUI Gl Tmj Schrijfster Wil Vening bij Plattelandsvrouwen op Schouwen-Duiveland H I k geloof, dat ik iedereen zou willen gunnen, dat ze kunnen verhuizen als ze zo'n nieuw leven weer beginnen. Je begint echt helemaal opnieuw. Ziet U het? "Je begint"! Dót is het verschil. Het is gewoon geen eind punt, zoals het woord "pensione ring" doet denken. Het is, althans zo, een begin. -U D, A D e schrijfster heeft meegewerkt aan een radioprogramma: "Omme keer in m'n leven". Hierin gaf ze haar relaas van het proces vanaf de nullijn in haar leven tot haar plaats in ds maatschappij. Naar aanleiding van dit radioprogramma en op ad vies van anderen is ze nu bezig met een boek over haar levensverhaal "Mensen vertellen over mensen". Dit behandelt de bewustwording en de plaats als gescheiden vrouw in de maatschappij. H et bloemetje Kindje-op-moe ders-s -schoot inspireerde me tot het vervaardigen van kerstkaarten. Ik heb er minstens 15 geschilderd. Over sommige was ik zeer tevreden, an dere vond ik nèt verzendbaar. Maar reuze leuk werk, dat is zeker. Dan vind je opeens zwart dun karton en N.A.J.K.-nieuws cursus. H et stond vast, dat de pensionering van mijn man een verhuizing tot gevolg zou hebben, omdat het huis met kantoorpand en grote tuin niet direkt de ideale ruimte is voor twee mensen van de derde leeftijd. Vroeger was ons ideaal een klein huisje in den buiten, maar hoe meer het moment in het verschiet kwam, hoe onverstandiger het ons voork wam. Stel je voor, dat je geen zout meer hebt of dat het brood op is! Nee hoor, in 't hartje van het dorp. En zo is deze overweging een van de oorzaken, dat we nu vanuit een van de hoeken van de Markt uitkijken op een van de mooiste dorpsgezichten in de streek. REDAKTIE: KEES SCHIPPER Aktiviteiten-agenda Agrarische jongeren: produktiebeheersing H et was de bedoeling geweest dat Yvonne Keuls naar Brouwershaven zou komen om een kringavond van de vijf afdelingen van Plattelands vrouwen op Schouwen-Duiveland te verzorgen. Maar tot haar en onze spijt hield een keelontsteking haar ver van ons. In haar plaats was Wil Vening gekomen. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,' Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Als vrouw des huizes ben je natuurlijk al min of meer gepensioneerd als je jeugd uit huis is en heb je ruim de tijd om je andere liefhebberijen en taken aan te meten. Daardoor had ik dan ook alle tijd om over onze aangeschafte bouwval te mijmeren en met mijn man te bespreken, waarna de architekt deze overdenkingen gestalte gaf in een tekening en uiteindelijk de bouw kon beginnen. Ik zag alles al staan in ons nieuwe huis. Papieren plattegrondjes, zelfs 3-dimensionale modellen werden over de tekening geschoven, zodat we van tevoren zeker wisten wat niet-mee zou kunnen. eel anders was dat natuurlijk met mijn wederhelft gesteld. Hij had zijn vaste werk, dat hem geheel in beslag nam en hij liet de plannenmakerij grotendeels aan mij over en voorzag ze van zijn kritische noten. Bij hem was het dus niet zo, dat hij er zichzelf in gedachten al zag wonen. Dat voorrecht heb je als huisvrouw, en dat dat een voorrecht is mag best eens gezegd worden. Aangezien de afstand van huis tot huis slechts een halve km is, hebben we al veel van tevoren weggesleept. Stoffering was er al en, o, zaligheid, nieuwe zitmeubelen. Vooral de boe ken! Het was belangrijk, dat die er al zouden zijn. Stel je voor, al die dozen boeken over de vloer! En maar wachten op de kast. Die ar riveerde enige dagen vóór het uur U, zodat we met behulp van onze kin deren nèt op tijd de zaak weggewerkt kregen. Met zo'n verhuizing ben je net een dirigent. Mijn arme ega wist heg noch steg in al die dozen en voelde zich lichtelijk verloren. De ene doos na de andere passeerde links, rechts voor- en achterom toen alle meubels geplaatst waren. P recies om 5 uur was alles klaar en zaten we ieder op een stoel temidden van een onoverzienbare rotzooi. "En nou uitpakken", zei mijn man. "Nee, zei ik, ik heb een verrassing". Ik had nog net genoeg ruimte om O, p de extra N.A.J.K,-vergadering van vorige week woensdag 27 fe bruari is door de vertegenwoordigers uit bijna alle provincies besloten, dat de agrarische jongeren aktie gaan voeren tegen de voorstellen van de E.G. We hebben besloten, dat op plaatselijk regionaal niveau tijdens, zo mogelijk extra bijeenkomsten, onze aktiepunten besproken gaan worden. Verder gaan we een groot scheepse handtekeningenaktie in het gehele land voeren om zo veel mo gelijk jonge boeren en boerinnen, oudere boeren en boerinnen, mensen die betrokken zijn bij de landbouw, enz. achter onze aktiepunten te krij gen. Op 27 maart ronden we op de een of andere wijze onze aktie af. Voor 27 maart moeten er minstens 20.000 handtekeningen zijn verza meld, dus elke provincie moet er 2500 verzamelen. Ga daarvoor overal en met zoveel mogelijk mensen handtekeningen verzamelen. Dat kan op vergaderingen, die geor ganiseerd zijn door de jongeren, ver gaderingen van standsorganisaties, koöperatieve vergaderingen, verga deringen van de vrouwenorganisa ties, op lagere, middelbare en hogere agrarische scholen' enz. Overal waar boeren en boerinnen in de komende weken bij elkaar komen moeten jonge boeren met handtekeningslijsten zijn om uit te leggen waarom we deze ak tie voeren en om handtekeningen te verzamelen. Zorg verder dat er zoveel mogelijk pamfletten verspreid en overal be vestigd worden. Zorg dat er zoveel mogelijk bekendheid gegeven wordt aan onze aktie. Doe je uiterste best. Onze aktie moet slagen. Voor meerdere inlichtingen: tel. 070 -514191. 14 maart - W.Z.V1. KWARTETSPEL/DISKUSSIE- AVOND: Hoofdthema "Platte- landsjongere, wie ben je?" Om 19.45 uur in Hotel "De Zwaan" te Zuid- zande. K.P.J. maandag 7 april: Paasbal, waarschijnlijk in Bar de Ploeg. 3 C.J.O. Zaterdag 5 april: Exkursie Oosterscheldewerken. K.P.J. Vrijdag 25 april: Diskussie- avond. Half april mogelijke tuinierskursus P.J.Z. 15 maart - Schouwen-Duiveland BOWLING-AVOND om 19.45 uur in Bowling Centrum Renesse. Kos ten 2,50 voor leden; niet-leden 5,-. 28 t/m 30 maart 1980 - 's-Heer Abtskerke-Nisse e.o. Ledenweekend of wel Video-doe-weekend. In het van Eeghenhuis te Aardenburg. Prijs: 30,— p.p. Vertrek: 28 maart om 18.00 uur. Opgeven voor 21 maart bij Adrie Mol, tel.: 01195 - 382. 28 maart Nrd.- en Zd.-Beveland. DROPPING. Om 8 uur bij kamping Kattendijke. 21 of 22 maart JUWEEL-P.J.Z. in "De Vroone" te Kapelle. 21 maart REGIONALE BOEREN PROTESTVERGADERING om 11.00 uur in de Brabanthallen in Den Bosch. door een één-schoen-breed paadje de koelkast te bereiken. Even later hadden we ieder onze slok sherry in een champagneglas. De enig bereik bare want restant van de Oudejaars- viering. Even later liet een onzer schoon zoons zich op de medicijnkast neer. Hij kreeg een borrel in een cognac glas. Ons potje stond klaar bij een onzer kinderen, onze bedden waren opge maakt. Heerlijk was dat. En hoe bevalt dat nou na een dikke maand schroeven en spijkeren. Eigenlijk best. Je moet weer gaan verzinnen. Je moet heel wakker blijven. Alles is toch anders en je wilt er wat mee doen. Dit is voor mij natuurlijk heel wat gemakkelijker dan voor mijn man. Maar toch. Het feit, dat hij een onttakeld huis achterliet, waar de vaste punten verdwenen zijn. Terwijl hij in het nieuwe zijn bureau terug ziet op de centrale plaats in het huis, maakt, dat ook hij niet meer terug verlangt naar de plaats, waar wij zo lang en zo fijn gewoond hebben. Alleen moet hij nu beginnen met datgene, wat ik als huisvrouw al ja ren geleden heb kunnen doen: Het bouwen aan je andere leven. Dat is voor mij een voortzetting, voor hem een begin. Een uitdaging! L.H.G. van den Hoek-IVlacIaine Pont De agrarische jongeren in Nederland zijn bezig de diskussie over de invul ling van de fundamentele verande ringen in het landbouwbeleid, zoals voorgesteld in Boer Blijven, af te ronden. Aansluitend daarop brengt het NAJK een eisenpakket op tafel dat zowel realistisch is als vooruit grijpt op de toekomst. Dat eisenpak ket vraagt prijsverhogingen nu en prijsverhogingen in 't vervolg afge stemd op middenbedrijven zodat de inkomensachterstand vooral op de middenbedrijven ingelopen gaat worden. Die prijsverhogingen kun nen alleen mogelijk gemaakt worden door een werkelijk effektieve pro duktiebeheersing. Die eisen zijn on losmakelijk met elkaar verbonden; geen prijsverhoging zonder produk tiebeheersing, geen produktiebe heersing zonder prijsverhoging. Daarom heeft het NAJK grote pro blemen met de 3 CLO-eisen. Prijs verhoging alleen schuift de proble men vooruit; een beleid gericht op middenbedrijven en produktiebe heersing moet leiden tot inkomens verbetering en behoud van werkge legenheid. Daarom nemen de jonge boeren de onderstaande eisen als uitgangspunt voor het aktiveren van alle boeren en tuinders: 2,4% prijsverhoging NEE, 7,9% prijsverhoging JA; inkomensachteruitgang NEE, op- brengstprijzen gekoppeld aan het middenbedrijf JA. kollega-boeren wegwerken NEE, boer blijven JA; wegwerken overschotten door la gere prijzen NEE, produktiebe heersing afgestemd op middenbe drijven JA; wegwerken overschotten door heffingen NEE, produktiebeheer sing en geen aantasting boerenin- komens JA. heeft hier niet alleen als schrijfster gestaan, maar zeer zeker ook als mens". Dat waren woorden van mevrouw Heringa aan het eind van de avond. En dat was inderdaad het geval. Wil Vening is schrijfster van kinderboeken en streekromans. Geboren in 1925 op het Friese plat teland in de kanalenstreek, heeft ze veel herinneringen aan de scheep vaart, die veel indrukken achter ge laten hebben in haar verdere leven. Vooral de turfschepen staan in haar geheugen gegrift: kleine schepen met zware deklast, de vrouw met de helmstok tussen de benen, zodat de handen vrij waren om toch te kun nen breien, meestal met kinderen aan boord en in haar gedachten altijd vrouwen die zwanger waren. Al met al heel trieste beelden, waar de ar moe van af droop. Ze was ongeveer 8 jaar, toen ze dacht: daar ga ik later over schrijven! Toch heeft het nog wel even ge duurd voordat het zover was. Ze trouwde en er werden drie kinderen geboren. Daarna begon ze op aan dringen van anderen korte verhalen te schrijven als bladvulling in een plaatselijke krant. Na deze periode kwam de drang om aan groter werk te beginnen. Het werd het manus cript van "Albert Veld, een Drentse loteling naar Moskou". Wil Vening is niet een schrijfster, die het gegeven fantaseert, maar het zijn feiten, ge beurtenissen en toestanden, die zich voorgedaan hebben. En deze wil zij zo waarheidsgetrouw mogelijk weer geven. Het ging hier over een Drent se veenarbeider, die in het leger van Napoleon een veldtocht meemaakt naar Moskou. Voor dit boek heeft ze verschillende geschiedenisboeken gelezen, die haar eigenlijk totaal niet interesseerden en bezocht ze het le germuseum in Leiden om nauwkeu rige informatie. Dit eerste boek kostte haar negen maanden: haar eersteling was geboren! Het manus cript heeft echter nog enkele jaren in een la gelegen, voordat het uitgege ven werd. plezier, avonturen, alles komt hierin aan bod. Om enkele titels te noemen: "Circus Pinokkio", "Met de Kroont jes naar de bossen", "Een stad vol plezier", "Met de "toto" voor de wind", "Op reis met de huifkar". Voor "Turf aan boord" heeft ze kontakt gehad met een oud echtpaar, dat omstreeks 1900 met een turfschip voer. Tot in details heeft ze alles op getekend en verwerkt in haar boek. "Kerels op coasters" behandelt de tweede helft van de krisisjaren en de oorlogstijd. Hiervoor heeft ze een reis met een coaster naar Zweden meegemaakt, waar ze ook havens aandeed, waar de turfschepen vroe ger afgemeerd hadden. Hieruit blijkt hoe nauwgezet Wil Vening bij het schrijven te werk gaat. Is tegenwicht voor dit voor haar toch wel zware begin, begon ze aan een kinderboek. Dat zijn er in de loop van de jaren zestien geworden. In de meeste van deze boeken speelt dezelfde familie de hoofdrol: een gewoon normaal gezin met ouders en kinderen. Spanning, verdriet, ruzie, e eerste jaren schreef ze echt uit schrijfdrang en was het financieel geen noodzaak. Maar na een moei lijke tijd, waarin haar huwelijk stuk gelopen is, werd het voor haar een middel van bestaan. Deze tijd be sprak ze zonder sentiment of uitwij dingen, maar op dat moment stond ze als mens en niet als schrijfster voor ons. In de tijd moest ze concessie's doen: ze moest schrijven wat het meeste geld opbracht. Totdat de schrijfdrang weer kwam en ze zich stortte op een boek, wat haar al lang bezighield, maar wat wel inhield dat er minder geld binnenkwam. Dat moest een boek over het verzet wor den. Hiervoor was weer eindeloos speurwerk en veel kontakten met verzetsgroepen nodig, wat veel tijd vergde. Maar het resultaat was dat "Verzetgroep Zwaantje" verschenen is, wat haar veel waardering uit ver zetskringen bezorgd heeft. De opkomst en de aandacht was goed op deze avond en hef is altijd weer een prettige ervaring om met leden van vijf afdelingen bij elkaar te zijn. R. Mouthaan-Mantel X oen mij ter ore kwam, dat er een cursus volksschilderen gegeven zou worden in onze zusterafdeling Zuid- zande-NieuwvIiet-Cadzand dacht ik: "Nu of nooit". En ja hoor, ik kon me gelukkig nog aansluiten. De kosten waren 100,— zaal-huur, verf, pen seel en papier inbegrepen. Voor de plattelandsvrouwen een hele hap. Het mag immers niet meer dan b.v. 35,— ongeveer kosten? Wat wós het gezellig en wat waren we ij verig. Ik was eigenlijk stomverbaasd, dat ik, die helemaal niet kan tekenen, tóch een fatsoenlijke tulp en bladeren en lelietjes van dalen enz. tevoor schijn kon toveren. Mijn eerste rozen waren geweldig, daarna niet zo best. Maar wat hindert dat. De eerste 3 lessen waren vóór kerstmis, de vol gende 3 in januari. zie, het ziet er weer heel anders uit met een andere achtergrond. Tijdens het uitmesten van de kasten ont moette ik twee kistjes sigaren, allebei half leeg. Mijn man is altijd tegen samenwonen, van sigaren wel te verstaan, maar ik heb toch stiekem Karei I bij Willem II gestopt en een cadeautje geschilderd. Ik nam me voor mijn ogen open te houden. Wat zien ik?! Een setje van zes houten pindabakjes met een bijbehorend le peltje zonder steel, een kleiner bakje dus. Ook beschilderd en bevestigd op een plankje, dat ik nog had. Wéér een cadeautje. Zo beschilderde ik nog een restje zwart karton. Dit op een plankje werd weer een wandver siering. Alsmede de rand van een leitje (met eendjes) voor een van de kleinkinderen. Toen ik dat zo eens overzag dacht ik: Uitgespaarde kaarten: 15 x 10,— zes bakjes, zeer uniek, 25,— wandversiering: 7,50; leitje 7,50. Samen 72,50. Duur? Kom nou! In onze afdeling komt nu ook een cursus. L.H.G. van den Hoek-Maclaine Pont. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21