lÊÊÊgÊmÊËÊËÊËm mÊKmÊÊmrnÊÊÊm Na Den Bosch het veld in.... Bezuinigingsmaatregelen. H et nu zittende kabinet zit met de erfenis van het beleid wat er in de voorgaande jaren is gevoerd. Teveel hebben wij in Nederland met zijn allen opgemaakt. Te lang heeft het geduurd voor wij bereid zijn geweest te erkennen dat het, zoals het nu gaat, niet langer kan. A Is doekje tegen het bloeden is er wel.een uitzondering van de verplichtingsstop voor exploitatieuitgaven zonder welke het normaal funktioneren van de verschillende diensten ernstig zou worden geschaad. %v ZBELtf] zuidelijke landbouw maatschappij Vandaag, vrijdag 21 maart, boerenprotesten in Den Bosch en Bleiswijk. Voor velen uit de agrarische sektor een belangrijke dag; de afsluiting van een winter met veel vergaderingen, akties e.d. waarin vaak de zwaar tegenvallende prijsvoorstellen centraal stonden. De de monstratie van vandaag mag tevens worden gezien als de start van een drukke zaai- en oogstperiode. Een beetje drogend weer met de lentezon is voldoende om het veld in te gaan; voor velen betekent dat: bietenzaaien. Ook Belgische boeren protesteren Vanuit de Z.L.M. gezien Kanaalverbreding in Zuid Beveland - P VRIJDAG 21 MAART 1980 67e jaargang no. 3524 land- en tuinbouwblad ^■^kaABAuAn^b«^bbfll«b^nb^ab^bb^*b^iid^WiP^a^aéwbtd"^'|bi^>%*>^n«i0a%0nCia%ia|iia%#i«iif^iWiaAê*uiï^ Het eerste gesprek tussen het College van Bestuur van de Land bouwhogeschool en de studenten en studenten die het bestuurs centrum van de Landbouwhogeschool nu al meer dan een week bezet houden heeft niets opgeleverd. Dit betekent dat de akties zich verharden en dat het einde van de bezetting nog niet in zicht is. Zoals bekend besloten 800 studenten en studentes op woensdag 5 maart het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool te be zetten uit protest tegen de aktiviteiten aan de Hogeschool die ten doel hebben de zg. "tweefasenstruktuur" van minister Pais in te voeren. Bij invoering van die tweefasenstruktuur komen onderwijsverbe teringen op de tocht te staan. Aan die onderwijsverbeteringen wordt al jaren moeizaam gewerkt. Zij hebben tot doel het maat schappelijk isolement van de studie te doorbreken. Als de tweefasenstruktuur wordt ingevoerd zullen scherpe selek- tie en studieduurverkorting tot gevolg hebben dat niet de sa menwerking wordt bevorderd maar juist de onderlinge konkur- rentie. Volgens de studenten en studentes worden door het gebrek aan demokratie aan de Landbouwhogeschool hun voorstellen om de studie te verbeteren al jaren achtereen tegengehouden. Niet alleen in ons land (Zwolle en vandaag Bleiswijk en Den Bosch) ook in België protesteerden de boeren tegen de door de EG-commissie voorgestelde gemiddelde verhoging van de land bouwprijzen met slechts 2,4%. Uit heel Vlaanderen en uit een deel van Wallonië zijn de boeren zaterdag j.l. met tractoren en wagens opgerukt naar ruim 50 gemeentehuizen waardoor het verkeer in vele steden en dorpen enkele uren lam werd gelegd. Schattingen over het aantal ingezette tractoren lopen uiteen van 2000 tot 2590. In de diverse gemeentehuizen werd het gemeen tebestuur gevraagd in brieven of telegrammen aan het dagelijks bestuur van de EG, de eisen van de boeren te ondersteunen; eisen die globaal genomen dezelfde zijn als die waarvoor wij ons van daag in Bleiswijk en in Den Bosch sterk hebben gemaakt. Maar toch, ondanks de grote problemen, blijkt de be reidheid om de buikriem aan te halen gering te zijn bij vele groeperingen in onze samenleving. Een enorme touwtrekkerij is op gang gekomen over wie en hoeveel er ingeleverd moet worden. En toch zal er ingeleverd dienen te worden nu de overheid over de bodem van de schatkist schraapt. Met zorg kijken wij aan tegen de maatregelen die de overheid neemt om de uitgaven te beperken. Maatrege len die voor het bedrijfsleven nadelige gevolgen hebben. Wij wijzen er o.a. op de in februari ingestelde verplich tingsstop. De maatregel betekent letterlijk dat: - geen bestellingen mogen worden gedaan - geen kontrakten mogen worden afgesloten en geen werken mogen worden aanbesteed. - geen toezeggingen worden gedaan of garanties ver leend - geen personeel mag worden aangetrokken. Wij vragen ons af of bezuinigingen door middel van deze verplichtingsstop niet het paard achter de wagen span nen betekent en een averechts effekt heeft op de verdere ontwikkeling van onze ekonomie. Stilstand van bepaalde ontwikkelingen betekent achter uitgang. De overheid kan niet failliet gaan maar door haar beleid kunnen wel partikuliere bedrijven in moeilijkheden komen. Dure rnachines komen door de verplichtingsstop stil te staan en ook de werkgelegenheid komt bij ver schillende bedrijven in gevaar. Maar daarmee zijn wij er nog niet. Wij denken o.a. ook aan de gevolgen die deze stop kan hebben voor de werken in de ruilverkavelings- gebieden. Vertraging in de uitvoering kan extra schade betekenen voor de landbouw. Uitstel van de uitvoering van drainagewerkzaamheden kan nadelig uitwerken op het produktievermogen van de grond en extra oogstrisiko tot gevolg hebben. Wij hopen en rekenen erop dat in dergelijke omstandigheden de uitzonderingsbepaling gehanteerd kan worden. Maar ook in ander opzicht kunnen de bezuinigingsmaa tregelen nadelige gevolgen hebben voor individuele be drijven. Een voorbeeld daarvan is de kanaalverbreding in Zuid Beveland. In 1 971 is voor het eerst gesproken over deze kanaalverbreding. In 1977 lag de Nota ter visie bij de betreffende gemeenten. In 1978 is het plan en het tracé door de minister van Verkeer en Waterstaat vastgesteld. In datzelfde jaar werden de belanghebbenden door Rijkswaterstaat voorgelicht. Medewerking werd gevraagd van de belanghebben den aangezien het in de bedoeling lag medio 1980 met de uitvoering van de werkzaamheden te beginnen. Op 2 november 1 978 kwam de mededeling dat voor '79 30 miljoen beschikbaar was voor aankoop van gronden en opstallen. Op 20 maart 1979 bleek echter dat ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat belast met de aan koop geen opdracht hadden, tot aankoop over te gaan. Door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap is verschillende malen bij de minister van Verkeer en Wa terstaat aangedrongen om over te gaan tot aankoop van gronden en opstallen. Op 8 november 1 979 schrijft de minister "dat inmiddels een aanvang is gemaakt met het taxeren van landbouw gronden, waarbij voorrang wordt gegeven aan urgente gevallen. Nadat deze gronden zijn getaxeerd is het de bedoeling dat aangevangen wordt met het taxeren van de overige landbouwgronden"aldus de minister. Op 11 febr. 1 980 ziet het Landbouwschap zich opnieuw ge noodzaakt zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat te wenden omdat blijkt dat konkrete en een vaste omlij ning van het werkprogramma voor aankoop van gronden nog steeds niet aanwezig is. En dat er niet voldoende krediet beschikbaar is om tot aankoop van gronden en opstallen over te gaan. Vorige week zijn de belanghebbenden opnieuw van de onbevredigende situatie op de hoogte gesteld. Dat was nodig omdat door een vertekende berichtgeving naar aanleiding van opmerkingen van de burgemeester van Reimerswaal er opnieuw verwarring was ontstaan of er nu wel of niet aangekocht werd. Duidelijk is het dat er van een snelle aankoop geen sprake is ondanks alle eerder gedane toezeggingen. Alles overziend is de gang van zaken voor de belangheb benden bijzonder onbevredigend. Bij de diskussie rond de totstandkoming van de,op stapel staande onteige ningswet wordt van bepaalde zijde gesproken over de negatieve ontwikkelingsschade. Negatieve ontwikkelingsschade, ontstaan tijdens de voorbereidingsprocedure, waardoor de belanghebbende belemmerd wordt in zijn bedrijfsvoering. Het is duidelijk dat zij die te makerr hebben met de kanaalverbreding in hoge mate te maken hebben met negatieve ontwikkelingsschade. Wij zijn dan ook van mening dat nu zo snel mogelijk met de aankoop begonnen moet worden. Veel te lang verke ren de belanghebbenden al in onzekerheid. Bij de taxatie zal er duidelijk rekening gehouden dienen te worden met de onbevredigende gang van zaken. En, zoals reeds ge zegd, zal er in elk geval rekening gehouden moeten wor den met de in de loop der jaren ontstane negatieve ont wikkelingsschade. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1