20 jaar Paasveetentoonstelling in Etten-Leur i D onderdag, 13 maart jl. werd in de grootste veemarkthal van West- Noord-Brabant, te Etten-Leur, een 2e lustrum gevierd; voor de 20e achtereenvolgende maal werd hier op grootse wijze een paasveeten toonstelling georganiseerd. Dat deze tentoonstelling, voor het eerst georganiseerd in 1961, in zo'n korte tijd kon uitgroeien van een onbe tekenende tot één van internationale betekenis is geen toeval. Hieraan ligt een o.a. vooruitstrevend, energiek gemeentebestuur, die organisa tor is, ten grondslag. H et bezitten van de huidige week markt kent een lange geschiedenis. D oor hun reeks van successen kregen sommige fokkers en mesters internationale bekendheid. Wie kent b.v. niet Gebr. Arie en Mees de Lint of vader en zoon Sneep? Hun voor lichtende en stimulerende funktie is van veel grotere omvang dan meni geen denkt. H et zou o.i. noodzakelijk zijn, dat op internationale landbouwtentoon stellingen, Salon te Parijs, Grüne Kwaliteit in opgaande lijn Superkwaliteit "Dikbillen" Kampioen zwartbont en algemeen kampioen, gebr. de Lint. Een gemeentebestuur dat ook de aanzet gaf tot de bouw van de vee- markthal, omdat men meende dat dergelijke agrarische aktiviteiten welvaart en werkgelegenheid met zich mee kunnen brengen. Gedurende de 80-jarige oorlog (1568-1648) werd Etten-Leur en om streken, geteisterd door plunderin gen, brandstichting e.d. De daaruit voortvloeiende armoede, werkloos heid waren voor de toenmalige be stuurders van Etten-Leur de reden om 2x per jaar een vee-, paarden- en kleinveemarkt te houden. In de loop van de geschiedenis is hieruit de huidige weekmarkt ontstaan, die tot eind de jaren vijftig op de markt ge houden werd. Omdat deze veemarkt van grotere betekenis werd, geraakte de markt door de grote drukte over bezet en werd omgezien naar een geschikter onderkomen, wat resul teerde in de bouw van de huidige veemarkthal, vlak achter het cen- kwaliteit. Werd in het voordeel van Sneep beslecht omdat de Lint's don kerrode nog niet de top had bereikt, maar had meer maat. Klasse 5, Vaarzen ZB, 2 br. tanden. Ereprijs no. 10 A. en M. de Lint. Zeldaam! Het getuigt van een enorme gave een dier op zo'n jeugdige leeftijd zo zwaar en zo zeldzaam slachtrijp te maken zonder dat het dier vervet! Was niet te kloppen, la. no. 107 H. Kooter. Klasse 6, Vaarzen ZB, 4 en meer br. tanden. Ereprijs no. 14. Vader en zoon Sneep. la. no. 16 A. en M. de Lint; lb. no. 18. A. en M. de Lint; lc. no. 15. Vader en zoon Sneep. Allen zwart baggerpoten. Slechts enkele detail verschillen de den de uitslag zo doen uitkomen. Deze dieren zouden, wanneer ze één eigenaar zouden hebben, als groep waarschijnlijk niet te verslaan zijn. Klasse 7. Vaarzen, 2 br. tanden bui tenlands ras. Ereprijs no. 108, H. Kooter, Piamontese vaars. Voor onze begrippen iets te smal, maar onge twijfeld zeer goed van kwaliteit. Klasse 8. Vaarzen 4 en meer br. tan den, buitenlands ras. Gesplitst in 2 kategorieën. 8a. Ereprijs no. 36. Vader en zoon Sneep. Belgische wit te. Zeldzaam, .la. no. 35. Vader en zoon Sneep; Belgische witte; lb. no. 39. Vader en zoon Sneep, Belgische witte; lc. no. 37. Vader en zoon Sneep, Belgische witte; ld. no. 40. Vader en zoon Sneep, Belgische wit kampioen dikbil kalveren. A.P. en P.A. Maris, Heiningen. Kampioen jonge dieren, Walchers fokproduct, eig. B. Ploeg, Klundert. 13 trum. Dat dit gebeuren zo'n faam heeft kunnen verwerven is ook te danken aan topslagers, die blijvend geïnte resseerd zijn in super kwaliteit vlees en die daarvoor willen betalen. Kun digheid in dikbilfokkerij wordt wel betaald, aan in de regio gevestigde bedrijven die elk jaar weer tal van prachtige prijzen beschikbaar stellen en aan de enthousiaste inzenders. Ofschoon het evenaren van de Lint's en Sneep's successen voor velen een utopie zal blijven, is alleen het stre ven naar dat kwaliteitsniveau, niets anders dan grootse reklame voor wat betreft Nederlands gefokt superk waliteit rundvee! Enkelen gelukt het b.v. in de rubrie ken jongvee hen te overtreffen. De kwaliteit van het door de inzenders aangevoerde vee vertoonde vergele ken met vorige jaren absoluut een opgaande lijn. De kwaliteit was zo goed dat in veel gevallen een le prijs certificaat kon worden afgegeven. Kampioen dikbil, gebr. de Lint, Zevenbergen. niet slachtrijp, le. no. 50. A. en M. de Lint "Bruin". Kon in de rubriek dikbillen worden ingedeeld. Klasse 10 11. Stieren/Ossen 4 en meer brede tanden. Ereprijs no. 58. A. en M. de Lint. "Bruin" Heeft zelfde vader als cat. br. 50, alleen deze is nog een kwaliteitsklasse beter. la. no. 45. AP en PA Maris, Belgisch blauwe, lb. no. 61. H. v.d. Bempt. Donkerrood. Klasse 12. Jonge RB dieren geschikt voor de mesterij/fok- kerij. Ereprijs no. 63. B. Ploeg, don kerrood. Zoon van de Algemeen Res. Kampioen Z.L.M. manifestatie 1978. Enorm breed, diep en extra van soort en is een Walchers fokprodukt. la. no. 67. N. v.d. Staak, rode bag- gerpoot, wellicht het beste stierkalf van de stier (van A. en M. de Lint) die te Rhenen, Etten-Leur, Leiden, Den Bosch en Utrecht kampioen werd. lb. no. 69. Vader en zoon Sneep. Klasse 13. Jonge dieren ZB, geschikt voor de mesterij/fokkerij. Ereprijs no. 70. Vader en zoon Sneep. Eigenlijk blauw-bont. Extra, la. no. 72. G. Wijtvliet, Blaarkop. Klasse 14. Jonge buitenlandse dieren geschikt voor de fokkerij/mesterij. Ereprijs, no. 73. N. v.d. Staak. Grijze witrug. Extra. Beloofd veel. la. no. 80. Vader en zoon Sneep. Belgisch blauwe, lb. no. 75. A. en M. de Lint Witrug, lc. no. 82. M.J. van Zeist. Wit. ld. no. 83. Z. Maljaars. Blauw, le. no. 74. A. Jongmans. Klasse 15. Dikbillen. Ereprijs: no. 87. Bruine stier. Onvoorstelbaar. Haast lelijk van de dikkigheid. Klasse 16. Groe pen van 4 dieren van één eigenaar. Ereprijs: vader en zoon Sneep. Witte Belgen, la. A. en M. de Lint. Witte Belgen, lb. H. Kooter Transport B.V. M.R.IJ. Klasse 17,18,19. Dik- bilkalveren. Ereprijs: no. 99. AP en PA Maris. Rode Witrug vaars. Extra soort. la. A. en M. de Lint, no. 100. Bruine dochter van de Algemeen Z.L.M. Kampioen van de Z.L.M. manifestatie 1978. Beloofd veel voor de toekomst, lc. no. 97. J.C. Berkel- mans. ld. no. 83. Z. Maljaars. le. H. v.d. Bempt. Voor het Algemeen Kampioenschap kwamen de ereprijzen van de rubrie ken 1 t/m 6 in de ring. Na veel be raadslagingen van de jury werd cat.nr. 10, de zwartbonte 2-tander vaars van A. en M. de Lint Algemeen Kam pioene. Met deze prestatie hebben Arie en Mees de Lint de grenzen van het (on)mogelijke verlegd! Kampioen roodbont, vader en zoon Sneep, Willemstad. Woche in Berlijn, Leipziger Messe, Royal Smithfieldshow te Londen, stands zouden worden ingericht met dergelijke super "dikbillen" die een kwaliteit vlees uitslachten dat werke lijk tegen het ongelooflijke aan grenst. Helaas wordt dit door het Produktschap voor vee en vlees en het Ministerie van Landbouw en Vis serij niet of te weinig onderkend. De uitslagen waren als volgt: Klasse 1, Vaarzen RB geen br. tan den. Ereprijs: no. 1. vader en zoon Sneep, zeer lux belooft veel. Kam pioen vrouwelijk jongvee U.T.V. 1979. Klasse 2, Vaarzen RB 2 br. tanden, la prijs no. 103 H. Kooter. Klasse 3 4, vaarzen 4 en meer br. tanden RB. Ereprijs no, 3. Vader en zoon Sneep, kampioen RB U.T.V. 1979. la no. 5. A. en M. de Lint. Beide donkerrood en van zeer goede te. Klasse 8b. Ereprijs no. 29. A. en M. de Lint, Belgische blauwe; la. no. 27. A. en M. de Lint, Belgische blau we; lb. no. 38. Vader en zoon Sneep, Belgische blauwe. Kampioen jong vee. Paasveetentoonstelling 1979 te Den Bosch. lc. no. 36. Vader en zoon Sneep. Belgische blauwe; ld. no. 32. A. en M. de Lint. Grijze witrug. Klasse 9. Stieren met 0 en 2 br. tan den. Een rubriek die b.v. door de aanwezige Belgische gildeslagers volkomen anders werd beoordeeld. Ereprijs, no. 54. P. Wijnen. Deze witte 2-tander was volkomen afge- mest; extra fijn, maar wat te smal. la. 51. A. en M. de Lint. Zwartbonte streeprug. Extra van soort. Had nog alle kalvertanden. lb. no. 52. A. en M. de Lint. Zw. bont; lc. no. 53. P. Wijnen. Belgische witte. ld. no. 48. A. en M. de Lint. Grijs bont. Zeld zaam van soort; maar was absoluut Kampioen ereprijs groepen van één eigenaar, vader en zoon Sneep.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13