Stopa garandeert hart vanpootgoed N, D, A, Boeren over Vydate Shell Vooraan in gewasbescherming. D e garantie-regeling pootaardappels, die door de Stopa namens de schappen wordt uitgevoerd, is erop gericht om het hart van de partijen pootaardappels te garanderen in prijs. De kleinere en de grotere maten, rond dat hart, die nu eens wel en dan eens niet voor pootgoeddoeleinden worden afgezet, worden niet in prijs gegarandeerd. Handelshuizen Hart pootgoed Beter prijsniveau Tegemoetkoming vervoerskosten zieke runderen Calamiteit tot 500/ha, dat is bij 30.000 ha tot 15 miljoen totaal. n een jaar dat de Stopa-regeling weer wat aktueler is, is het misschien wel goed" om eens wat nader bij de tailpunten van de regeling stil te staan. Het blijkt steeds weer op nieuw, dat "gesneden koek" van het Stopa-bestuur, lang niet altijd goed wordt begrepen door de praktijk. Vroeger, zo'n 15 jaar geleden en daarvoor, werden praktisch alle pootgoedmaten gegarandeerd en er werd bovendien een vrij groot on derscheid gemaakt in~~prijshoogte tussen klassen en maten. Er werd telkenjare druk gecijferd of nog wel 70% van de kostprijs wordt behaald. En dat laatste was bijzonder moeilijk te benaderen om dat ook toen al de kostprijsverschil- len per ha., per ras en per individueel bedrijf bijzonder groot waren. Er zijn jaren geweest, dat het ras Sientje op het zand renderend geteeld kon worden op Stopa-prijsniveau. Dat zelfde gold eens voor het ras Bintje in de polders. Doordat in die periode de markt nog lang niet zo goed georga niseerd was als nu, kwamen in z.g.n. overschotjaren de prijzen die in de markt gemaakt werden voor de meeste rassen tijdens het grootste deel van het seizoen op Stopa-niveau te liggen. En zo gebeurde het, dat toen de Stopa-garantieprijzen voor de klasse E beduidend hoger lagen dan voor de klasse A, deze betere klasse E naar de Stopa ging en de minder goede A naar de klanten in de markt. En zo zijn we er toe gekomen om niet alle pootaardappelen die er onder een plant groeien te garanderen, maar het hart van de partij nl. 28/45, de meest gangbare maat. Voor een klein aantal rassen, nl. die welke bijzonder grof groeien (vol gens RIVRO-maatstaven) of voor bijzondere exportbestemmingen geldt een garantie tot 50 mm. Dit systeem werkt in de praktijk bijzon der goed omdat mede daardoor de minder gangbare maten die bij het sorteren vrij komen eerder een weg vinden naar andere sektoren dan de pootgoedmarkt. it nieuwe uitgangspunt, tezamen met de verplichte terugverkooprege- üng, heeft langzamerhand geleid naar een beter garantie prijsniveau van de pootaardappelen, hoewel de kostprijs nog lang niet gehaald wordt. Ons stelsel van heffingen en prijzen is nu zo uitgebalanceerd, dat aan de ene kant het prijsniveau zo reëel mogelijk komt te liggen als bo dem in de markt, maar dat aan de Het is gebleken dat speciaal de ver voerskosten van runderpatiënten naar onze Faculteit steeds hoger worden. Tèneinde hieraan enigszins tegemoet te komen heeft de Faculteit der Diergeneeskunde besloten ten aan zien van runderen bestemd voor de Kliniek voor Inwendige Ziekten een tegemoetkoming te geven van 50,— per patiënt. Deze regeling geldt onder de vol gende voorwaarden: a. zij is voorlopig van 1 juni tot 31 december 1980; b. van tevoren dient door de prakti- zerend dierenarts kontakt te zijn opgenomen met de kliniek over de eventuele opname van de pa tiënt. Indien een rundveehouder derhalve een patiënt voor onderzoek wenst te zenden, dient hij dus aan zijn die renarts te vragen kontakt op te ne men met de kliniek voor Inwendige Ziekten (tel. 030-531110). 6 andere kant de risiko's overzienbaar blijven. Daartoe hebben we ook een aantal jaren geleden "medeverant woordelijkheidsheffingen" inges teld. .ls van bepaalde rassen in enig jaar wat teveel bij de Stopa komt (volgens van tevoren vastgestelde kriteria), dan wordt een extra heffing per ha opgelegd in datzelfde jaar (tot 300/ha). En als we ooit gezamen lijk eens een calamiteit zouden krij gen zoals in 1964, door welke oor zaak dan ook, (groei explosie, weg vallen van belangrijke export), dan worden we met elkaar als telers daarmee gekonfronteerd. Het krite- rium hiervoor ligt ongeveer bij 120.000 ton overschot en daar komen we zeker ook dit seizoen niet aan. Boven die 120.000 ton Stopa over schot lopen de areaal heffingen door aast veranderingen bij het Stop- a-systeem is ook in de marktorgani satie veel veranderd. Steeds meer te lersgroeperingen zijn ontstaan, die hun produkt met handelskanaien hebben verbonden. Op dit moment is ongeveer 80% van de pootaardap pelen gekoppeld aan een handels huis. In toenemende mate wordt daardoor de markt beheerd met prijzen die beduidend liggen boven het Stopa prijsniveau. Via NAK en PD wordt onze kwaliteit streng bewaakt. Een aktief Propa ganda Instituut begeleid de poters naar de markt en zoekt mee naar nieuwe markten 2,5 mil joen/jaar). De teler-handelaar kom- binaties trachten zo goed mogelijk onze pootaardappelen in de markt te brengen, voor zo goed mogelijke prijzen in binnen- en buitenland. De Stopa verwerkt op een effektieve manier eventuele overschotten. En als dan die overschotten evenwichtig drukken en gelijk verdeeld zijn over alle telers, dan vallen de stroppen nogal mee. Het sorteren vergt erg veel tijd en is daarom een kostbare zaak. De STOPA garandeert de middenmaat nl. 28/45, tevens de meest gangbare aardappemaat. 'Je rooit meer kilo'sper plantnou en of? Zeggen vader en zoon Swart in St. Jacob ie parochie (Fr.). Nog is vader Swart de baas op z?n bedrijf in het vlakke Friese land. Maar de jonge generatie heeft zich al aangediend: zoon Piebe-Jan, 26 jaar waarvan intussen alweer 5 jaar dagelijks actief op de boer derij en op het land. Piebe-Jan Swart wil t.z.t. zijn vader opvolgen op het 36 ha. grote bedrijf en dat neemt-ie heel serieus. Hij heeft de lagere en middelbare landbouwschool al achter de rug en is actief in de studie vereniging spuitclub Gewas en Milieu bescherming. Ook volgt hij cursussen in lassen, spuiten, selecteren en motoren en doet daarnaast de aparte opleiding aard appelvakschool, een studie van een half jaar die uitgaat van de landbouwschool. Daar valt dus over pootaardappels te praten. En over Vydate! van vader op zoon minder kriel Verwerking ging prima. Met de graanzaaimachine gestrooid en ingewerkt met de schudeg. "Als je een beetje secuur bent, kun je dat best doen. En de resultaten, die zijn ook goed. Wat bij het gewas opviel, dat was de vollere stand. De kilo-opbrengst hebben we uitgerekend per plant. Die lag hoger op het stuk van de Vydate. Dat viel direct op ze waren groter. Met Vydate was de sortering dus mooier. Je had meer stuks in de juiste maat. Minder kriel. En je moet niet te veel van dat kléine spul hebben dat blijft maar achter op het land." System ische werking Al hebben ze over 't algemeen niet veel problemen met bladluis, vader en zoon Swart zijn het erover eens, dat de systemische werking van Vydate een groot voordeel is. "Ik heb gezien dat je minder bladrol krijgt na een Vydate-behandeling. Bovendien bleek uit de NA.K. monsters dat ik na de behandeling van mijn aaltjesbesmetting af was. Nou, dat merk je in je opbrengst. Dan is dat extra mee genomen. Je hoort nog wel eens van middelen om aaltjes te bestrijden en dat de opbrengst dan toch wel iets lager is. Maar met Vydate hebben we niks gemerkt van groeiremming. Anders hadden we die opbrengst toch nooit gehad!" VYDATE? 10G is een aaltjesbestrijdingsmiddel in korrelvorm. Het rekent ook af met bodem- insekten, bladluizen (virus), wantsen enz. VYDA TE kan grondontsmetting vervangen, maar is vooral ook een goede aanvulling daarop. Het is zeer goed oplosbaar in het bodemvocht en geeft zelfs onder drogere omstandigheden een directe en gerichte bescherming van het jonge gewas. Geen groeiremmingen, maar juist groeistimulans. In elke aardappel- en bietenteelt. Op alle grondsoorten. 'VYDATE I0G is het geregistreerde handelsmerk van Du Pont. secuur werken Gunstige proef De Swarts hebben de Vydate-proef gedaan op een perceel met een lichte be smetting. De laatste grondontsmetting was daar al weer zo'n drie jaartjes oud. gezellig samen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6