"Vestigingswet mogelijk interessant voor loonbedrijven" Verbazing over afwijzing vrijwillige produktiebeperking Groei bouwaktiviteiten in veehouderij in 1979 Drs. M.L. de Heer: H et zou belangrijk zijn indien ook voor het loonbedrijf mogelijkhe den van een vestigingswet zijn. Daarbij zouden dan reeds levende wen sen voor een verbetering van de vakbekwaamheid, een goede bedrijfs voering, het verplicht stellen van een tariefstelling en van een verzeke ring betrokken kunnen worden. Ik moet hierbij meteen zeggen dat ik deze onderwerpen nu wel als "wensen" kan aanduiden, maar dat de aanvaardbaarheid van regelingen erg afhankelijk is van de wijze waarop het precies gebeurt". Di Aardappelexport in februari 1980 Heffing aardappelen omhoog voor propaganda W.P.N. hengstenkeuring CSM boerde goed AKKERBOUW INTERNATIONAAL Goede opbrengsten hard nodig 'it zei drs. M.L. de Heer, alge meen sekretaris van het Landbouw schap, onder meer tijdens de jaarver gadering van de Bond van Agrarische Loonbedrijven (BOVAL), die op donderdag 28 februari jl. in Bunnik is gehouden. De Heer ging in op de dis- kussie over het vestigingsbeleid in de land- en tuinbouw, die de laatste ja ren weer op gang is gekomen. Hij kan zich voorstellen, dat er in de kring van loonwerkers verschillend over een mogelijk vestigingsbeleid wordt ge dacht. Een hoofdprobleem daarbij is ongetwijfeld, dat de zelfstandigheid en onafhankelijkheid, zijnde de harde kern van de loonbedrijven, door het stellen van deze regelen niet in de verdrukking mogen komen. Volgens De Heer is het niet zo ver wonderlijk, dat de loonbedrijven en de land- en tuinbouwbedrijven ge meenschappelijke problemen heb ben. Er is een grote mate van weder zijdse ekonomische afhankelijkheid. Een moderne landbouw is niet denkbaar meer zonder de loonwer ker. Er is ook een belangrijke sociale band. De ekonomische onderlinge afhankelijkheid en de sociale ver bondenheid vinden hun weerspiege ling in organisatorisch opzicht. Het Landbouwschap heeft namelijk vanaf het begin van zijn bestaan, nu 25 jaar geleden, een afdeling Land- bouwambachten in de gelederen. "In onze afdeling Landbouwam- bachten komen alle problemen aan de orde die in de sektor leven. Zij worden zoveel mogelijk voorzien van oplossingen op tafel gelegd bij de overheidsinstanties en het parle ment, waarbij wij degenen uitzoeken die aan die problemen wat zouden kunnen doen", aldus De Heer. De algemeen sekretaris van het Land bouwschap deed overigens een sug gestie voor een nieuwe naam voor de afdeling, die nu nog vaak associaties oproept met oude ambachten als smeden of klompenmakers, Evenals Volgens het Produktschap voor Aardappelen zijn in de maand fe bruari 85.000 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. Hierdoor is de totale export van oogst 1980 op 504.000 ton gekomen. Van de vorige oogsten is tot 1 maart uitgevoerd: oogst 1978 458.000 ton oogst 1977 421.000 ton oogst 1976 572.000 ton oogst 1975 600.000 ton De bestemmingen van de februari- uitvoer zijn: West-Duitsland 55.000 ton Ver. Koninkrijk 10.000 ton Italië 7.000 ton Frankrijk 1.500 ton België/Denemarken 1.000 ton E.E.G. 74.500 ton Noorwegen 1.000 ton IJsland 1.000 ton rest Europa 500 ton Amerika 1.000 ton Azië 6.000 ton Afrika 1.000 ton Samen 85.000 ton bij de sociale kommissie van de loonsektor zou gesproken kunnen worden van "landbouwwerktuigen exploiterende ondernemingen". De Heer juichte het toe, dat de loon werkersorganisaties nu ook in EG- verband willen komen tot een samen werkingsvorm. De boerenorganisa- ties in de Gemeenschap hebben dat al veel eerder gedaan. De Heer gaf hierbij aan, dat de voorbereiding van een overlegorgaan in Brussel voor de loonwerkersorganisaties op dezelfde leest geschoeid kan worden als de goede samenwerking tussen de drie centrale landbouworganisaties en het Landbouwschap. Met ingang van het heffingsjaar 1974 heeft het Landbouwschap een hef fingsverordening aardappelen inges teld, op grond waarvan 12,— per ha konsumptieaardappelen werd ge heven. De heffing is voornamelijk bestemd voor het medefinancieren van bepaalde projekten van het Al gemeen Aardappelfonds van het Produktschap voor Aardappelen. Van de genoemde bestemmingen is het belangrijkste projekt de afzetbe vordering van aardappelen en aard- appelverwerkingsprodukten, uitge voerd door het NIVAC. In de betreffende verordening is de heffing per hektare aardappelen verhoogd van 12,— tot 24,— per hektare. Dit is een gevolg van de voorstellen van de NIVAC om voor de komende jaren te komen tot een verdubbeling van de aktiviteiten van de afzetpropaganda. De Hoofdafde ling Akkerbouw acht de afzetbevor dering van essentieel belang voor de instandhouding van de teelt en afzet van konsumptieaardappelen, en heeft derhalve kunnen instemmen met de voorstellen van de NIVAC. Onder grote belangstelling werd vrij dag 7 maart in de Brabanthallen in 's Hertogenbosch de hengstenkeuring van het W.P.N. stamboek afdeling Noord-Brabant, Zeeland en Limburg gehouden. Dit gebeurde in het kader van indoor-Brabant, een internatio naal indoor springconcours. De kwa liteit van de aangevoerde hengsten was goed in vergelijking met voor gaande jaren. Vooral vanuit N- Brabant werden diverse top-hengsten op de keuring aangeboden. Van de vanuit Zeeland aangevoerde hengsten kwam vooral de hengst Procureur, een driekwart volbloed van R. de Badts uit Hulst en A.P. v. Lier uit Oud-Gastel zeer goed uit de bus, nl. een eerste premie bij de zes jarige hengsten. Een tweede premie was in deze rubriek weggelegd voor Plutus van N. Goedhart uit Grijps- kerke en Papilion van C. v.d. Peyl uit Axel. Deze drie hengsten zullen het aan staande seizoen afstammelingen moeten tonen die op kwaliteit beoordeeld zullen worden, waarvan afhangt of de hengst ook in de toe komst voor de fokkerij ingezet mag blijven. Bij de vijf-jarige hengsten kreeg de schimmelhengst Ridder van N. Goedhart eveneens een tweede pre mie. Bij de vier-jarigen werd bij de tweede premiehengsten als eerste geplaatst de Pantheonzoon Signa tuur van A.P. van Lier uit Oud-Gas tel. Deze hengst zal ook in Zeeland gebruikt worden. Ook een tweede premie voor de bruine Apalatinzoon Status van de nieuwe hengstenkombinatie A. de Buck uit Oostkapelle en mevr. Loc- kefeer uit Aardenburg. Bij de zadel- Van der Stee in le Kamer Met betrekking tot de voorstellen inzake de zuivel verzette minister Van der Stee zich tegen de poging van de Kommissie om voor melk veehouders in probleemgebieden alsnog een heffingsvrije voet van 60.000 liter in te bouwen. Daarnaast sprak hij zijn verbazing uit over het feit dat het Nederlandse voorstel voor een premieregeling bij vrij willige produktiebeperking niet is overgenomen. Een dergelijke maa tregel zal volgens hem meer effekt sorteren dan de wel voorgestelde premie voor de aanschaf van zoogkoeien. De bewindsman ontkende niet de rubrieken werd Procureur van De Badts en van Lier door Ludi Dekkers naar een bijzonder eervolle tweede plaats gereden. Ook bij het springconcours reed Lu di Dekkers Procureur naar een tweede plaats door slechts één springfout te maken (4 strafpunten). Piet Huige reed met Ridder van Goedhart ook een zeer goed par cours met slechts één weigering. Door te veel tijdsoverschrijding viel deze kombinatie juist buiten de prij zen. De Centrale Suiker Maatschappij heeft een goed 1979 achter de rug. Zowel de omzet als de winst stegen aanzienlijk. De omzet bedroeg 757.590.000,- (in '78 555.540.000,— en de winst kwam uit op 22.560.000,(in '78 17.496.000,-). Van de winst zal 29.1% aan aandeelhouders worden uitgekeerd. De stijging van de netto winst, t.o.v. het vorig jaar, zo schrijft de direktie in haar verslag, is voor namelijk daaraan toe te schrijven dat de in 1978 overgenomen levensmid- delengroep in het verslagjaar voor het eerst over een vol jaar aan de winst bijdroeg. De verwerking van suikerbieten in de kampagne van het afgelopen boekjaar verliep voor spoedig. Overigens kon in de suiker- groep slechts dankzij een strakke kostenbeheersing tot een winstsaldo worden gekomen. Dit geldt eveneens voor de levensmiddelengroep die ta melijk goed draaide met uitzonde ring van het Utrechtse bedrijf HMA dat o.a. biskuits fabriceert. CSM wil proberen hierin verbetering te bren gen. noodzaak om de meerproduktie fi nancieel te neutraliseren maar ver zette zich tegen de wijze waarop de landbouwkommissaris dit wil reali seren. Daar waar de Gemeenschap een toevlucht zou nemen tot een aanvullende heffing op de meerpro duktie, zijn er uiteraard pijngevallen waarvoor een oplossing moet wor den gevonden. Aard en omvang van dergelijke gevallen hangen samen met de hoogte van de heffing en het systeem. De huidige voorstellen hieromtrent wijst de bewindsman van de hand. Hij wil trachten onze relatief goede positie in de E.E.G. zoveel mogelijk te handhaven maar tevens op aanvaardbare wijze wat meer "grip" te krijgen op de meer produktie. Een en ander mag echter niet volle dig ten koste gaan van de inkomen spositie van onze melkveehouderij. Evenmin mag dit geschieden op een wijze waarbij de klok tien jaren Kwaliteit Britse aardappelen Willen de Britse aardappeltelers de konkurrentie tegen Nederlandse aardappelen aankunnen, dan is het nodig dat de kwaliteit van de Britse aardappelen belangrijk verbeterd wordt en dat ook aan de marketing (afzet) meer aandacht besteed wordt. Dit staat te lezen in een rapport dat Miss Mary Swatman uitbracht aan de Britse Potato Marketing Board (Aardappelraad). Bekritiseerd wordt het hoge uitval percentage. Het is beter te gaan let ten op de kwaliteit dan de ha-op brengst. Voorts wordt gepleit voor een standaardisering van de sorte ring, een inkrimping van het aantal rassen en een verbeterde houding ten opzichte van de industrie. Amerikaanse graanexport Ook al zouden de Russen onmiddel lijk hun troepen uit Afhanistan te rugtrekken, dan nog zouden de Ve renigde Staten niet in staat zijn de voor de Sovjet-Unie aanvankelijk bestemde hoeveelheden graan te le veren. De oorzaak is een algeheel gebrek aan scheepsruimte. Daarbij komt dat een groot aantal landen Amerikaanse graan hebben gekocht en wel in hoeveelheden die de 17 miljoen ton die voor de Russen bes temd waren overtreffen. Dat zei de Amerikaanse minister van Land bouw in een toespraak tot het land- bouwcomité tijdens de National Go- vernors Conferentie. Aan de hand van door het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikbaar gestelde gegevens is het mogelijk een beeld te geven van de bouwaktiviteiten in de verschillende sektoren van de landbouw. De gegevens zijn gebaseerd op door de gemeenten verstrekte vergunningen voor bouwwerken met een aannemingssom van 20.000,— en meer. wordt teruggedraaid, want efficiency en specialisatie zijn nog steeds sleu telbegrippen voor de Europese land bouw. Wel moeten we oog hebben voor de financiële begrenzingen. Als de eigen middelen van de Gemeen schap op zijn - en dat is niet ver meer - moet de tering naar de nering wor den gezet. Op langere termijn is dit echter een onhoudbare zaak. Niet alleen voor de landbouw maar voor de hele vooruit gang van de Europese integratie. Op een gegeven moment zullen extra middelen nodig zijn. De stap hiertoe zal des te gemakkelijker zijn als wij ook in het Europese landbouwbeleid wat orde op zaken stellen, aldus de bewindsman. Sector: Aantal verstrekte vergunningen Bouwsom in min. gld. Als we deze praktijk vanuit "Tholen en St. Philipsland" zitten te schrijven hebben we een stralende dag achter de rug. De grond ligt er dan ook goed bij en als het geen zaterdag was zou het wel druk geweest zijn op het land met kunstmest strooien. We hopen nu maar dat het goed weer blijft zodat we de meeste kunstmest over het land kunnen rijden. Als U dit leest weet U of het zo is gegaan. Begin maart de stikstof strooien en dan eind maart de bieten zaaien zou een ideale uitgangssituatie zijn voor een optimale oogst. Want goede opbrengsten zullen we heel hard nodig hebben, naast uiter aard een goede prijs, om de eindjes aan elkaar te kunnen blijven knopen. Die "goede" prijs zal er voor de ge garandeerde produkten zeker niet in zitten. Want al kunnen onze Landbouw- voormannen met hun "zachte drang" in Brussel nog iets gedaan krijgen. Toch blijven we met een gat van zo'n 5% kostenstijging zitten die we weer maar moeten zien op te vangen. Als we dat proberen op te vangen door op hoop van zegen die produktie van de z.g. vrije produkten op te voeren zou dat wel eens ver keerd af kunnen lopen. Want geen van de produkten uien, aardappelen of witlof verdraagt een flinke areaal suitbreiding. Slechts een wijze zelf beheersing past hier. De vraag is of we dat individueel op kunnen bren gen. Aardappelen Deze week hebben we ook weer de inventarisatie van de aardappel- voorraad onder ogen gekregen. De aanwezige voorraad schijnt zo'n 200 In de kalenderweek van 25 februari 1980 t/m 1 maart 1980 zijn 21.000 ton konsumptie- en industrieaar dappelen uitgevoerd. De invoer in februari was 2.000 ton, voornamelijk uit België en Frank rijk. Bovendien is nog ca. 1.000 ton voeraardappelen geïmporteerd. 1978 1979 1978 1979 1978 1979 Melkvee ov. rundvee 3 .274 3 .911 483,5 - 623,4 199.000 241.000 Mestkalveren 296 221 41 ,6 35,3 76.000 55.000 Mestvarkens 1 .112 956 139,5 140,1 649.000 641.000 Fokvarkens 1 .168 738 146,4 96,1 80.000 54.000 Mestkuikens 151 123 24,2 22,8 3.487.000 3.420.000 Leghennen 337 294 50,7 58,5 7.260.000 7.894.000 Overige gebouwen 2 .175 2 .162 171 .1 187.0 Totaal 8 .513 8 .405 1.057.0 1.163,2 Berekend aantal dieren op basis van de m3 in- h°yd_van_werkenduizend ton groter te zijn dan vorig jaar, wat momenteel een prijsdruk- kend effekt heeft. De vraag blijft in hoeverre deze cijfers betrouwbaar zijn als we zien dat er vorig jaar ook zo'n 100 duizend ton boven de wer kelijkheid was getaxeerd. En het is toch altijd nog beter helemaal geen inventarisatie dan een die sterk af wijkt van de realiteit. Hopelijk komt er nog genoeg vraag voor export in de komende maanden, zodat de prijs op een redelijk niveau komt te lig- gen. (nagekomen dit a.g.v. de PTT-sta- king).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4