VOO It iie: Vit OIIW o p donderdag 28 februari j.I. hield de Agrarische Kommissie haar jaarlijkse studiemiddag. Aktiviteiten van de Agrarische Kommissie RJ.ZUI Gl Tï] De vierweekse veel te kort Studiemiddag Agrarische Kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland Hoe komen we er achter? H, D, V HET JUWEEL D, N, N, A, N; N; Het COPA Het CEA Prijzen Direkteur Proefstation Boomkwekerij ook konsulent tuinaanleg en -onderhoud REDAKTIE: KEES SCHIPPER i Let op! Vrijdag 21 maart: dè jaarlijkse gebeurtenis (pro vinciaal) u onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Marlaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Dit keer was mevrouw Schleurholts-Grootenhuis uitgenodigd om over haar ervaringen in de vrouwenkommissie van het COPA en CEA te Brussel te vertellen. Tot oktober 1979 maakte zij deel uit van deze kommissie als afgevaardigde van de Bond van Plattelandsvrouwen. Ter verduidelijking vertelde mevrouw Schleurholts over de verschillen en werkwijzen van het COPA en CEA. et COPA is de beroepsorganisa tie. Hierin zijn alle landbouwstand- sorganisaties en de plattelandsvrou wen organisaties vertegenwoordigd. Binnen het COPA is een vrouwen kommissie bestaande uit afgevaar digden van de plattelandsvrouwe norganisaties (uit Nederland drie van iedere organisatie één KVO- CPB en Plattelandsvrouwen). De vrouwenkommissie van het COPA bestaat uit boerinnen. De kommissieleden brengen verslag uit aan hun hoofdbestuur en aan de Landelijke Agrarische Kommissie. In de vrouwenkommissie hebben naast de afgevaardigden van de plattelandsvrouwen, ook vrouwe lijke leden van landbouworganisa ties en vrouwen, gevraagd door de landbouworganisaties, zitting. In to taal bestaat de kommissie uit 20 le den. Het COPA houdt zich voornamelijk bezig met de landbouwmarkt in de EEG. De vrouwenkommissie neemt een bepaald onderwerp in studie, dit jaar is dat het onderwerp "Hoe ziet het publiek de boerin". it is een veel breder opgezette organisatie die hoofdzakelijk werkt met kommissies. In het CEA zijn alle organisaties die wat met de land bouw te maken hebben vertegen woordigd (zoals bank- en verzeke ringswezen, landbouwonderwijs enz.). Enkele van de kommissies in het CEA zijn die van bosbouw - kre dieten - scholing. De werkgroep van de plattelands vrouwen adviseert de sociale kom missie. aast COPA en CEA bestaat er om het nog ingewikkelder te maken een organisatie met de naam CEP- FAR. Deze kommissie bestudeert en geeft advies op het gebied van beroepsop leidingen en vorming van de land bouw- en plattelandsbevolking. Het CEPFAR organiseert veel stu diedagen. Een dagelijks bestuurslid van het COPA heeft ook zitting in het CEPFAR. holts een boeiend verhaal over het meedraaien in deze organisaties en hun kommissies. Zo kwam zij vanzelf, en niet ver wonderlijk in een tijd waarover niets anders dan landbouwprijzen wordt gepraat, op het tot standkomen van de nieuwe prijzen. Deze prijzen komen, zo vertelde zij, tot stand volgens de "objektieve me thode". Een methode die onderzoek pleegt naar de gestegen kosten op het ge middelde agrarische bedrijf en de gestegen inkomens buiten de agrari sche sektor. De gemiddeld gestegen inkomsten buiten de agrarische sek tor, en de gestegen kosten in de agrarische wereld dienen als uit gangspunt. Dat 'het berekende cijfer voor de prijsverhoging niet daadwerkelijk wordt doorgevoerd is een politieke kwestie. De konsument vraagt (moet!) een zo goedkoop mogelijk voedsel pakket en dit is een zeer be langrijk punt in de totstandkoming van de nieuwe landbouwprijzen. Mevr. Schleurholts wees de aanwe zige dames erop dat ze de. mensen meer moesten wijzen op de goedko pe grondprodukten van de boer en de dure produkten na bewerking. B ehalve het organiseren van een studiemiddag waarvan u het verslag op deze pagina aantreft, organiseert de kommissie in iedere kring aktiviteiten op agrarisch gebied. Dit wil niet zeggen dat aan deze aktiviteiten alleen maar boerinnen zouden mogen deelnemen. Integendeel, het zijn aktiviteiten waaraan iedere plattelandsvrouw die belangstelling heeft voor de land- en tuin bouw kan meedoen. In verband daarmee komen niet alleen de speci fieke bedrijfszaken aan de orde, maar ook de maatschappelijke en sociale aspekten van het leven op het platteland. Zo werd deze winter op Walcheren, Schouwen en Duiveland en Tholen en St. Philipsland in kursusverband gepraat over het maatschappelijk werk en de leefbaarheid op het plat teland. Verder kwamen onderwer pen op belastinggebied en subsidies aan de orde. In Goes draait op dit moment een kursus Ekonomische Vorming Agra rische Vrouwen (EVAV). Een kursus van dertien lessen en een exkursie waarin zoveel mogelijk facetten van het agrarische bedrijf aan de orde komen. In Biervliet zijn vier avonden besteed aan het onderwerp financiering op het bedrijf, dit met medewerking van een kredietadviseur. een exkursie worden georganiseerd, terwijl een groep dames op Walche ren 13 maart een bezoek bracht aan een witloftrekkerij en een kuiken- broederij op Walcheren. aast de kursussen worden ex- kursies georganiseerd naar andere bedrijven en/of een fabriek. Zo is mevr. Kloet, agrarisch kom missielid voor Walcheren, met een groep boerinnen op bezoek geweest bij verschillende Brabantse kollega's om te horen hoe zij hun bedrijf ui toefenen. Mevr. Wisse bezocht met een groep vrouwen uit Tholen en St. Philips land de suikerfabriek te Dinteloord, en twee aardappelverwerkende be drijven in West-Brabant. Op Schouwen-Duiveland zal in overleg met de kursisten eveneens lIs afdeling van Plattelandsvrou wen kunt U in Uw kring het agrari sche kommissielid vragen een ex kursie naar een bedrijf te organise ren. Verder vindt men de agrarische kommissieleden als adviserend lid in het hoofdbestuur en de ledenraad van de Z.L.M. De agrarische kommissie, werkend vanuit de Plattelandsvrouwen, staat open voor al uw ideeën en suggesties, die voor de agrarisch geïnteresseerde Plattelandsvrouwen en leden van de Z.L.M. van belang kunnen zijn. Ook de Brabantse Plattelandsvrou wen hebben een agrarische kommis sie die veel aktiviteiten ontplooit. Mocht U kontakt op willen nemen met één van de Agrarische Kommis sies dan kunt U bij uw afdelingsse- kretaresse van de Bond vragen, wie het kommissielid in Uw kring is of U kunt het Landbouwhuis in Goes (01100 - 21010) of Zevenbergen 01680 - 23730 bellen, in Goes vragen naar mevr. C. van Maldegem in Ze venbergen (alleen 's morgens) naar mevr. G. Middelkoop. mevr. v. Maldegem - Markusse a de uitleg over COPA-CEA en CEPFAR hield mevrouw Schleur- a het praatje over de prijzen, en wat tips voor public relations werden mevr. Schleurholts nog zoveel vra gen gesteld dat ze haar geplande trein moest missen, wat ze met alle plezier deed. Al met al een zeer leer zame middag: die hopelijk wat meer duidelijkheid in een aantal EEG za ken heeft gebracht. Mevr. Groenwegen-Blok. Het ligt in het voornemen, de heer ir. W.J. Bosch per 1 mei 1980 te benoe men tot direkteur van het Proefsta tion voor de Boomkwekerij te Bos koop. Tevens zal de heer Bosch wor den belast met de funktie van konsu lent voor Tuinaanleg en -Onderhoud. De heer Bosch (31) studeerde in 1974 af aan de Landbouwhogeschool te Wageningen in de tuinbouwplante- teelt. Hij is thans werkzaam als konsulent Landschapsbouw bij het Staatsbos beheer in Gelderland. Kursus jongeren en landbouwbeleid an 10 tot 15 februari vond te Bergen (N-H) de kursus jongeren en landbouwbeleid plaats. Deze kursus heeft ten doel om jongeren wegwijs te maken in de wereld van het land bouwbeleid, zodat men over deze za ken ook zelf kan nadenken. Het landbouwbeleid wordt in de kursus vanuit verschillende gezichtshoeken bekeken met daarbij de nodige infor matie. Dit heeft als doel tot meer ge nuanceerde konklusies te komen voor jezelf en anderen. De jongeren die de kursus dit jaar gevolgd hebben wilden zich op de hoogte stellen van de huidige problemen en wat men in de toekomst wil met het landbouw beleid. Na een week kursus waren de kursisten het er wel over eens dat ze op een zeer prettige manier veel had den opgestoken en dat het totaal beeld van het landbouwbeleid ook iets doorzichtiger geworden is. Ook be langrijk vonden de kursisten het uit wisselen van elkanders meningen over het landbouwbeleid. Het leren praten en diskussiëren werd als een leerzame bijkomstigheid gezien. Wat ga je nu doen met deze ervaringen? De meesten willen hun opgedane er varingen gebruiken om het land bouwbeleid en de standsorganisatie kritisch te volgen. Er zijn ook jonge ren die hun verse ervaringen willen gebruiken om in het jongerenwerk aktief te zijn. Kortom een geslaagde week, die voor herhaling vatbaar is. Johan Bijman, Boele Geerts. n de periode van 7 januari t/m 2 februari heeft op de volkshogeschool "Allardsoog" in Bakkeveen de "4- weekse" weer plaats gevonden. De "4-weekse" is een kursus voor plattelandsjongeren, en wordt geor ganiseerd vanuit de 3 centrale plat telandsjongerenorganisaties. De deelnemers waren voor het grootste gedeelte afkomstig vanuit de land bouw. Hieronder lezen jullie een verslag waar de groep, die bestond uit 5 meisjes, 10 jongens en 2 bege leidsters, zich 4 weken lang mee be zig heeft gehouden. De eerste week stond in het thema van de kennismaking. Dit gebeurde o.a. door een collage te maken over jezelf, hierin moest duidelijk wor den: (de winnaar speelt provinciaal, voor alle 900 pjz-leden haar win nend toneelstuk) Plaats: "De Vroone", te Kapelle (Zld.) Tijd: 19.45 - 22.30 uur toneel; 22.45 - 01.30 uur Dansen, met éen goede top-40-band: "On the Rock's". Entree: 5,— p.p. Wie ben je? waar kom je vandaan? hoe is je leven tot nu toe verlopen, en wat verwacht je van deze kursus? Hierdoor werd meteen ook duidelijk met welke punten we ons deze week zouden gaan bezig houden. Dit waren: Vergader- en diskussietechnie- ken; Landbouw en de alternatieve landbouw; Video (met groepjes toneelstukjes voorbereiden opnemen); Kreatief bezig zijn; (kern)energie; Diskussieavonden (boerengroep, landbouworganisaties); Bezoeken aan: Tweede Ka mer, Den Haag, agrarische jongerendag in N.-Holland met minister v.d. Stee, Stedelijk museum, Amsterdam, Land- bouw-RAI. Nabesprekingen, minstens 1 x per week. Al deze punten werden in het pro gramma opgesteld, maar er werd ook ruimte gemaakt voor punten die spontaan uit de groep naar voren kwamen. e meeste groepsleden kwamen aan informatie vanuit de landbouw bladen en/of van oud-deelnemers of via de jongerenorganisatie. Zo waren er bijvoorbeeld mensen die in de W.W. liepen, en die door aan deze kursus deel te nemen, sneller aan een baan probeerden te komen. Een andere groep bestond uit men sen die net van school waren, en nu de gelegenheid hadden om deze kursus te volgen. Maar ook de jonge agrariërs waren ruim vertegenwoordigd. Zij wilden door deze kursus meer informatie krijgen over de problemen in de landbouw en een betere algemene vorming opdoen. Wij als kursisten hebben deze kursus zeer positief ervaren. Het is een le venservaring, die we geen van allen gemist wilden hebben, en wat nie mand zomaar vergeet. Er is een zeer goede groepsband ontstaan, zo sterk dat we na deze 4 weken nog veel kontakt met elkaar houden. De kennis die wij deze weken heb ben opgedaan, is moeilijk onder woorden te brengen. Hoe je bijvoor beeld met video om moet gaan, dat heb je echt praktisch geleerd, dat kan je door vertellen. Maar hoe je ge makkelijker met mensen en met je zelf omgaat en praat, dat is veel moeilijker onder woorden te bren gen. Maar dat de 4-weekse voor plattelandsjongeren waarde heeft dat is zeker. We kunnen dan ook te rug kijken op een zeer geslaagde 4- weeksê, en we raden het de jongeren dan ook allemaal aan, om aan deze kursus die elk jaar op een volksho geschool gehouden wordt, deel te nemen. De kursisten van de 4-weekse 1980 N.B. Wie meer wil weten, kan in lichtingen krijgen bij: J.v.d.Wielen- wei 32, 9243 SH Bakkeveen, tel. 05169-241. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23