I Er moet nog veel gebeuren Het gevaar van overprodukties! Rentesubsidies voor herinplant van fruit Eur. Commissie wil vrijwillige beperking invoer appelen zuidelijk halfrond Wanneer men in ons THOOLSE ge bied zijn gedachten eens laat gaan over het soms vlugge ontstaan van overproduktie, van teelten die voor heen tamelijk vast in de markt lagen, moet men wel tot de gevolgtrekking komen, dat dit zijn oorzaak meestal vindt in 't fabrieksmatig telen van de produkten. De vorige week in ons blad opgestelde kostenberekening van knolselderij, liet duidelijk blijken, wat ook zelfs de voluit gemechani seerde teeltwijze van dit gewas aan kale kosten vergt. Wanneer men er van uitgaat dat een gemiddelde kg-opbrengst tussen 0,25 en f 0,30 kostprijs ligt, zal men er nog wel enkele centen aan toe moeten voegen, voor het risiko van ziekten. Het schijnt toch dat de gro tere akkerbouwbedrijven zich met het opzetten van deze teelt niet vol doende op de hoogte hebben gesteld van de rentabiliteit bij de teelt van dit gewas op kontrakt. Men heeft in dit soort bedrijven gezocht naar een vervangende teelt in de akkerbouw, omdat de bekende teelten te weinig perspektief gaven. Wanneer een in koper dan ziet, dat er een ruim aan bod is, hoeft hij zijn prijzen niet op een hoog niveau te houden. D.e nu al énige tijd zeer slechte witlofprijzen. zitten de telers ook niet erg lekker, en men vraagt zich af, wat de oorzaak is van de steeds groeiende uitbreiding van deze teelt. Het is wel duidelijk dat de, tot voor kort lonende teelt, ook de belangstelling heeft getrok ken van meerderen die noodged wongen in de intensievere sektor hun inkomen veilig willen stellen. Hier is niets op tegen want iedere onderne mer is aan zichzelf en aan zijn gezin verplicht om in zijn onderhoud te voorzien. Wel is het aan kritiek on derhevig wanneer zo'n teelt door sommigen fabrieksmatig wordt op gezet. Met inzet van wat goedkope werkkrachten overvoeren zij de markt uiteindelijk zodat de prijs in eenstort als een kaartenhuis. Moet de oorzaak gezocht worden in propa ganda voor deze teelt? Zou zónder deze propaganda de grote uitbrei ding minder vlug zijn verlopen? Wanneer door zoekers naar bes taansmogelijkheden gevraagd werd aan de voorlichting of de witlofteelt verantwoord was, kon toch moeilijk neen worden gezegd. Het vrije be drijf is echter opgebouwd met een mentaliteit, waarin het recht van de sterkste geldt. Nog te dikwijls moet dan de wal het schip keren, om weer tot een lonende teelt te geraken. Soms zou men wel wensen dat er weer teeltbeperkingen werden inge voerd, maar dat zal in EEG-verband wel nooit te verwezenlijken zijn. In De laatste week van februari en het begin van de eerste week van maart was hét af en toe echt lente weer. Direkt zie je dan de aktiviteiten op de landerijen toe nemen. Plantuien zijn vaak het eerst aan de beurt, deze werden volop geplant op Zuid-Beve land. Meestal duren deze perioden van goed weer maar kort in februa ri/maart, want aan het eind van de eerste week van maart ging het weer volop regenen, zodat we weer even geduld moeten hebben. Ook enkele fruittelers zag men hier en daar bezig met het opruimen en verbranden van snoeihout. Toch is de snoei op veel bedrijven nog lang niet klaar, met name aan de appels moet in de maand maart nog veel gebeuren. Wanneer de snoei achter de rug is en alles is opgeruimd of versnipperd, verdient het zeker aan dacht om bij jezelf te rade te gaan welke rassen in het bijzonder dank baar zijn voor vruchthoutsnoei. Dit kan altijd nog in de maand april ge beuren en komt zeker de kwaliteit en maatsortering ten goede en geeft ook een besparing op het dunwerk. Wat het prijspeil betreft, met name de appels trokken behoorlijk in prijs aan, hopelijk zet deze ontwikkeling zich door, dan is er misschien aan het eind van het seizoen nog wat geld te verdienen. Ook voor de stemming onder de fruittelers zou dit een goeie zaak zijn, want goede prijzen aan het eind van het seizoen geven toch een zekere bemoediging voor het nieuwe seizoen. Wat de kwaliteit betreft, deze zal ze ker de komende maanden niet ver minderen, want de betere kwaliteiten worden toch meestal het langst be waard. En worden de appels duur der, dan worden ze meestal lekker der, dit is geen realiteit, want zeker de Golden Delicious, deze is gewoon goed van smaak dit seizoen, goed koop of iets duurder. de industrie worden er in de pro- duktie wel regelingen doorgevoerd, ten behoeve van een "lonende werk gelegenheid". Voor de Thoolse agrarische werkers zit er nog niets anders op, dan dat hij er van maakt wat er van te maken is. Boven alles mag echter niet uit het oog worden verloren, dat wij onze bedrijfsorga nisaties de nodige steun blijven ver lenen die het behoeft ten bate van ons allen. Het Bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het Besluit land bouwbedrijven met ontwikkelings mogelijkheden - de rentesubsidiere geling - zodanig gewijzigd, dat ook over leningen voor investeringen ten behoeve van de herinplant van appe len, peren en perziken rentesubsidie kan worden verkregen. Dit betekent, dat thans rentesubsidie kan worden verleend voor investeringen in de aanplant van bomen en struiken voor de teelt van eetbare vruchten, voor zover deze geen betrekking hebben op de uitbreiding van het areaal appelen, peren en perziken, dat aanwezig was op het tijdstip van de landbouwtel ling, die is gehouden in of omstreeks mei voorafgaande aan het binnenko men van de aanvraag om een bijdrage. De rentesubsidie over deze investe ringen kan worden verleend voor de duur van de lening, doch voor ten hoogste 10 jaar. Gisteren (dinsdag) heeft de Raad van Landbouwministers van de Eu ropese Gemeenschappen onder meer gesproken over de invoer van appelen uit het Zuidelijk Halfrond. Deze kwestie is met name van Ne derlandse zijde aangesneden, ges teund door enkele andere delegaties. De Europese Commissie heeft toe gezegd formele onderhandelingen met de betrokken exporterende lan den te zullen voeren. De commissie beoogt daarbij te komen tot een vrij willige beperking van de export door deze landen tot een hoeveelheid die ongeveer overeenkomt met de m 1979 ingevoerde hoeveelheden. Eerst het vreten en dan de moraal 0< ok wanneer je in de Draak het venster van je kamer opent dringt nu in maart, zo tegen licht en donker, het gezang van de merel tot ons door. De avonden zijn nu net zo lang als straks in de tropen, want daar wordt het ook zo omstreeks kwart voor zeven don ker. Voor de rest zijn er weinig overeen komsten, want over een loonmatiging hebben ze daar nog nooit gehoord omdat de meesten nog nimmer een loon hebben gehad. Mensen als Kok en Drabbe of Dutman zouden daar allang onthoofd of gedetineerd zijn. Maar ja wij zijn tenslotte al ontwik keld dat kun je wel. zien aan de ge beurtenissen in Amsterdam. Van der Stee zijn we kwijt, Braks hebben we terug op die ministerpost. Maar wat nu mensen?! Tegen Fons konden we tenminste nog eens ongestraft sche- nenschoppen, maar wat kun je op dit moment tegen de sympathieke Braks ageren? De man heeft nimmer anders gedaan dan voor onze belangen opko men. Nu zal hij evenals als Van der Stee in Brussel ook dezelfde proble men tegen komen. Braks is wijs ge noeg om met zijn nieuwe bezem het pad niet al te schoon te vegen, wil hij langer mee dan tot de volgende ka merverkiezingen. Intussen speelt ieder kwartier nog het carillon in de Peper bus op de markt van Bergen op Zoom. We wandelen nog al eens door de stad en mijmeren dan over het vele dat die oude kerktoren al van de mensen heeft gezien. Feest en strijd. Hoeveel eeu wen hebben we de tijd gehad om ons langzaam maar zeker te ontwikkelen. Hoe verdraaid snel moet dat allemaal gebeuren in een ontwikkelingsland. Soms van de ene op de andere dag. ntussen zijn we aan de aftelling voor ons vertrek begonnen. Mits een hevige en geniepige griep die ons nu teistert geen roet in het eten gooit. Ineens moet er dan toch weer veel geregeld worden. Zaken die je alleen maar en kele dagen voor het vertrek kunt af handelen. Afscheid nemen b.v. is zoiets. We hebben vorige week vaar wel tegen Kristian onze jongste moe ten zeggen. Het was minder emotio neel dan we eerst eerlijk gezegd vrees den. Twaalf jaar, en dan ben je al een hele kerel. Mama, ik geef de af- scheidskusjes maar in de auto hoor, niet op het station, dat staat zo raar met al die mensen, zei hij. Als zijn vrienden wisten dat hij voor iedere dag tot de grote vakantie van zijn moeder een kusje kreeg en hij even gul een zelfde aantal zoentjes teruggaf, dan zou hij zich zeker niet meer op school hebben durven vertonen. Toen de trein in alle vroegte vertrok deed hij het af met een vluchtig kusje en zocht hij bedaard zijn plaatsje. Gek eigenlijk, zo'n afscheid op termijn. Hij blijft in Nederland tot eind juni, maar wij blijven ook nog zeker twee weken. Toch liep Corry natuurlijk met rood betraande ogen terug naar de auto. We deden maar net alsof we het niet zagen, want woorden zijn op zo'n mo ment veel te broos en zonder veel waarde. Straks natuurlijk ook af scheid van Jacky. Dat wordt meer di rekt want hij is op de dag van het ver trek bij ons. Hij gaat niet mee naar Schiphol, want we kunnen ook wel in Bergen op Zoom afscheid nemen. Hard is het toch.. Je kunt er niet om heen. Wel is het gekheid om op de luchthaven, wanneer je alle aandacht nodig hebt voor de enorme hoeveelheid begeleide en onbegeleide bagage stérk afgeleid te worden door aangrijpende momenten. We hebben dat meer zo gedaan, het werkt uitstekend. Jacky heeft op de middag voor ons vertrek een zwemwedstrijd en dat zal hem ze ker voldoende afleiden. Daarna wordt hij warm en liefdevol ontvangen door de familie Sinke in Halsteren, die tij dens onze afwezigheid spontaan bereid zijn om in de week-ends voor Jacky te zorgen. Ook Kristian vindt daar tij dens het ene vrije week-end dat hij per maand heeft een gastvrij onderdak. Verder zullen de jongens daar ook zijn tijdens de korte vakanties. Zelf heeft dit ouderpaar acht kinderen waarvan er nu vijf het huis uit zijn. We vinden het nu wat stil worden;zeiden ze. Met de jongens van jullie erbij komt er weer wat leven in de brouwerij, grap ten ze. Zonder de hulp van deze fami lie zouden wij nimmer in staat geweest zijn om ons werk in Tanzania te aan vaarden. In feite zijn zij de spil waar omheen alles draait als het op conti nuïteit van onze aktiviteiten in Afrika aankomt. Toch is het allemaal maar een tijde lijk vaarwel want op 28 juni ontmoe ten we onze jongens al weer op het vliegveld van Dar es Salaam, waar we dan pas op 18 augustus opnieuw tot ziens tot de Kerstvakantie zeggen. Zo is het gepland, maar het zal de eerste keer niet zijn dat alles niet planmatig verloopt.Zo zitten de blanken in Rho- desië, dat nu voortaan definitief Zim babwe zal heten met de vraag, hoe waar zijn de plotseling wijze en aardi ge woorden van de verkiezingsover winnaar de heer Robert Mugabe. Nu prijst hij de blanken en zwart bij hoog en bij laag dat hij ze niet missen wil. Hoe anders worden mensen wanneer ze opeens aan de macht komen. Voorbij is dan de tijd van wilde oppo sitie en woeste irreële sprookjes. Als Mugabe het lichtende voorbeeld van wijlen Yomo Kenyatta in Kenya volgt, dan kan hij van Zimbabwe toch nog een paradijs op aarde maken. Voor de rust in het gebied zal zoiets ook uiterst bevorderlijk zijn wat er op neer komt dat Tanzania, als een van de z.g. Frontlijnstaten, in ieder geval haar aandacht nog meer op haar eigen zo broodnodige ontwikkeling kan rich ten. Deze week waren we nog enige dagen in Parijs, waar we de immense landbouwtentoonstelling bezochten. Onze R.A.I. of Liempde vallen daar toch wel bij in het niet. Wat we er eigenlijk zochten hebben we ook ge vonden, n.l. de eenvoudige maiskol- venplukker. Maisdorsen kan uiter aard heel goed gebeuren met een aan gepaste combine. Het is echter een hoge investering om te beginnen. Een kolvenplukker biedt een aanvaard baar alternatief om mee te starten. De firma Benac, van Franse bodem, maakt deze machines. Voor de rest was het goed toeven in Parijs. Alleen grote krantekoppen vermelden dat de Hollanders hadden geknoeid met Franse wijn. Zoiets zet kwaad bleod bij die Fransen en we hebben ver Van bomen kun je niet eten, maar met mais straks wel meer mans. schillende spottende opmerkingen aan moeten horen, terwijl we in de ono verzienbare stampvolle hal, bij de produkten van Franse bodem, overij verig meededen met het keuren van de ontelbare wijnen. Zodra we dan in ons beste Frans wat duiten in het zakje probeerden te werpen en we na enige aarzeling toegaven Nederlander te zijn, had je ze moeten horen! Slechte bliksems, dat waren het die Arabieren van het noorden, knoeiers met wijn en W.I.R. Het aftellen gaat in ieder geval door. Muggenafweermiddel meene men, is nu de laatste boodschap. Sinds de grote regens zijn ingetreden, zijn ook de muskieten en alle andere daar levende insekten extra actief gewor den. Zonder een afweermiddlel is het 's avonds buiten niet uit te houden. Om iedere avond met de kippen op stok, direkt onder de klamboe te krui pen kan ook niet. Na het wat fijnere werk van wijnproeven in Parijs, heb ben we ons ook nog bezig gehouden met de kleine kneepjes van 't bulldo- zerwerk. De zware jongens op het be drijf. Machtige robuuste machines, die voor geen enkele boom uit de weg gaan. Aan milieufanataci hebben ze nu in Afrika nog geen boodschap. Eerst nog het vreten en dan pas de moraal, zingen ze daar in koor. Zo lang een man nog honger heeft, plant hij wel een mangoboom, maar zeker geen rozenstruik, later; pas veel later komen ze daar aan toe. Misschien worden ze dan ook wel begiftigd met vakbondsbonzen die in hun eigen on zin lijken te geloven. Er moet echter eerst werkgelegenheid geschapen worden. Maar voordat daar zelfs aan gedacht kan worden, moet er voor al les voldoende voedsel zijn. We hebben onze mouwen al opgestroopt om daar binnenkort aan mee te mogen helpen. Het gemor van de massa hier om meer manna en brood doet ons denken aan de man in A frika die ooit zijn pas gevangen vis aan ons gaf, uit vrees dat wij die niets vingen, straks zonder eten zouden zitten. Morgen vang ik wel een andere schaterde hij, terwijl hij dank baar een lege whisky fles van ons mee nam naar zijn hut. Wij zijn het wel haast verleerd, maar zij weten nog wat blijheid is. Misschien keert ons volk ooit nog eens tot rede als het weer blij is met een boterham. Schrijfkouter. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17