Verhoog de bodemvruchtbaarheid door een groenbemester w ederom mislukte (na urenlang beraad) een poging om het Frans- Britse konflikt over de vrijhandel in schapevlees de wereld uit te helpen. De kwestie zal nu worden voorgelegd aan de komende topkonferentie van de Europese regeringsleiders op 31 maart en 1 april in Brussel waar de Britse kontributie aan de Europese Gemeenschap hoofdschotel wordt van de besprekingen. IMieuws uit; Brussel D e konditie van de grond wordt Groeiend verzet tegen superhoge melkheffing H, O Het korte termijn effekt: Ui Extra-K.N.L.C.- vergadering over prijsbeleid Opmerkingen Het lange termijn effekt Landbouwprijzen niet per 1 april vastgesteld D e superhoge melkheffing van twee kwartjes per liter die dit jaar extra wordt afgeleverd, ligt in Brussel onder een waar spervuur van ministeriële kritiek. "Alle pijlen zijn daarop gericht. De Europese Kommissie vraagf zich echter af hoe zij dan aan de voorziene opbrengst van 825 miljoen moet komen. Frankrijk en België willen liever een extra normale melkheffing. Maar dan progressief. Dat wil zeggen met uitzondering voor de kleine leveranciers. In dat geval moeten Neder land en Groot-Brittannië toch weer de rekening betalen. Fruitteelt Onzekerheid blijft - Aardgas Benoeming Braks gunstig ontvangen p veel akkerbouwbedrijven is de teelt van groenbemesters de voor naamste mogelijkheid om extra organische stof aan de grond toe te voegen. Deze vorm van organische stoftoevoer heeft een effekt op korte en op lange termijn. Op korte termijn een effekt op de konditie van de grond en op het opbrengstenniveau van het volgende gewas. Op lange termijn een effekt op het humusgehalte van de grond. In het nu volgende zullen deze effekten achtereenvolgens behandeld worden. verbeterd door de volgende fakto- ren: een intensieve beworteling (vooral bij grasgroenbemesters) gaat op lichte gronden verslem- ping tegen en bevordert op zware gronden de bewerkbaarheid. Door deze intensieve beworteling komt tevens een prachtige verde ling van de organische stof door de grond tot stand; de grond wordt beter doorlatend en doorwortelbaar. Er wordt een hoger poriënvolume verkregen; verterende organische stof kan een gunstige invloed hebben op het beschikbare bodemvocht voor de plantengroei; het groenbemestingsgewas ont trekt water aan de grond, zodat de grond droger is hetgeen de kwaliteit van het wintervoor ploegen kan bevorderen; de bovengrondse massa be schermt de grond tegen slagre gens; de grond wordt stikstofrijker. Vooral vlinderbloemigen, maar ook andere groenbemestingsge- wassen kunnen een zekere hoe veelheid stikstof naleveren in het volgende groeiseizoen. zijn in de volgende tabel weergege ven: gewas groenbemesting wintertarwe 3 x 100 kg/ha haver 2 x 250 kg/ha zomergerst zomertarwe 3 x 200 kg/ha bieten (kg suiker) 4 x 425 kg/ha aardappelen 4 x 8300 kg/ha it proeven blijkt een duideüjk gunstig effekt van groenbemestings- gewassen op de opbrengst van het volggewas. Een voorbeeld hiervan geeft een proef op de prof. dr. J.M. van Bemmelenhoeve te Midden- meer. Deze proef lag op kalkrijke zavel van 23% afslibbaar. Dit groen- bemestingsproefveld werd reeds in 1944 aangelegd. Het bevat naast groenbemesting nog diverse andere objekten zoals stro, compost en rundveestalmest. In de periode 1952 t/m 1973 werden de volgende groenbemestingsgewas- sen verbouwd: kunstmestakker: geen; groenbemestingsakker: 9 x groenbe mesting (waarvan 7 x een vlinder bloemige en 2 x gras) 4 x suiker bietenblad. De gemiddelde meeropbrengsten per jaar ten opzichte van de kunst mestakker gedurende deze periode Het hoofdbestuur van het Konink lijk Nederlands Landbouw-Comité hield op 3 maart jl. een bijzondere, tussentijdse vergadering om met na me de stand van zaken bij de E.E.G.-landbouwprijzen te bespre ken. Het dagelijks bestuur had reeds eer der duidelijk de voorstellen van de E.E.G.-Commissie voor de E.E.G.- landbouwprijzen 1980/'81 van de hand gewezen en het hoofdbestuur bevestigde dit standpunt nog eens. De Nederlandse landbouworganisa ties blijven achter het COPA staan. Het hoofdbestuur liet nog eens uit drukkelijk weten hoe het de melk- en zuivelpolitiek zou willen hebben: Het richt- en inleveringsprijsniveau moet veel verder omhoog dan de povere 1,5% van de Commissie. De melkheffing kan dan ook algemeen hoger en daaruit kunnen uitgebreide premieregelingen worden meebe taald (o.a. voor vrijwillige melkpro- duktiebeperking); hier passen dan geen verdere uitzonderingen op de melkheffing. En evenmin superhef fingen of andere strafheffingen, die de bedrijfsontwikkeling om zeep helpen. oor het gewas wintertarwe is nooit direkt een groenbemester verbouwd. Hier is dus alleen sprake van nawerking op lange termijn; Door het toepassen van profie- Ionderzoek op stikstofgehalte zijn er nu mogelijkheden om een te groot stikstofaanbod voor suiker bieten en granen te voorkomen (de grond wordt immers stikstof- rijker); De beste resultaten worden be reikt bij het gewas aardappelen; Het vergelijkingsobjekt (de kunstmestakker) is vrij arm. Er is over een lange periode geen extra organisch materiaal boven de normale wortel- en stoppelresten toegevoegd. Ook op de praktijkbedrijven zijn deze opbrengsteffekten in dezelfde mate aanwezig. Doordat ze niet precies worden vastgesteld, is de teler zich hiervan dikwijls niet voldoende be wust en is de aandacht voor deze ge wassen nog niet altijd optimaal. De organische stofvoorziening door middel van groenbemesters helpt de verslemping van de grond zowel op korte als op lange termijn voorkomen. Op korte termijn door de teelt van het gewas zelf. Op lange termijn door het op peil houden van het organische stofgehalte. Het hu musgehalte van de grond bepaalt de mate van stabiliteit van de grond en de hoeveelheid water en voedings stoffen die aan de grond gebonden kan worden. Een goede struktuur bevordert ook de vochthoudendheid van de bovenste laag en daarmee de bedrijfszekerheid bij de toepassing van bodemherbiciden. Een goed funktionerende bodemflora is gun stig voor een regelmatige afbraak van deze middelen. Van de reeds eerder vermelde proef op de prof. dr. J.M. van Bemmelen hoeve zijn hier de gemiddelde orga nische stofgehalten van zes bemon steringen per objekt vermeld (geno men van 1969 t/m 1976). Bij aanleg zat er 2,3% organische stof in de bouwvoor. Met een groenbemestingsgewas is het organische stofgehalte op het bestaande niveau gehandhaafd. Door stalmest en compost (duur) is dit ge halte wel beduidend verhoogd. CONSULENTSCHAPPEN VOOR DE. AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ IN ZUID-WEST NEDERLAND serie Zuid West - bodem best nr. 3 ing. H.C.A. Rijk jaar van aanleg objekt organische stof in 1933 alleen kunstmest 2,05 1948 stro 7 x, in totaal 49Vi ton/ha 2,15 1948 VAM compost, 9 x 40 ton 360 ton/ha 2,61 1944 groenbemestingsgewas 9 x (7 232 x vlinderbloemige en 2 x gras) 4 x suikerbietenblad 1947 stalmest, 9 x 40 ton 360 t/n/ha 2,42 Jan Werts/ Brussel Het nieuws over de minister-wisse ling is in Brusselse kringen goed ontvangen. Men weet met de heer Braks opnieuw een Nederlands mi nister aan tafel te krijgen die op EG- terrein van wanten weet. Hoewel de ministers deze week geen besluiten namen kwamen er wel enkele wat de Belgen noemen "krachtlijnen" naar voren. .et Nederlandse verzoek om de invoer van appelen uit het Zuidelijk Halfrond te beperken zal vrijwel ze ker geen effekt sorteren. De nood kreten van de fruittelers lijken Brus sel dus nog niet bereikt te hebben. De Zeeuw wees er ons trouwens op dat volgens het ministerie niet zozeer de invoer van de derde landen maar de overproduktie hier de belang rijkste oorzaak is van de huidige marktverstoringen. De voorziene poging om tenminste alvast de hoofdlijnen van het suiker beleid vast te leggen mislukte volle dig. Het overleg strandde op de ver deling van quota en de totale pro- duktie-omvang. Officieel is het natuurlijk zo dat de ministers deze week op het gebied van de prijzen nog geen zaken kon den doen omdat het Parlement in Straatsburg zich eerst moet uitspre ken. De manier waarop zij echter al lemaal om de hete brij met de door de land- en tuinbouw algemeen ver vloekte voorstellen heen draaien, wijst erop dat het boerenverzet van de afgelopen weken wel indruk heeft gemaakt. De procedure is nu dat het Parlement in Straatsburg op maan dag 24 en dinsdag 25 maart de voor stellen bespreekt. Op de tweede dag zullen de agrariërs massaal naar de hoofdstad van de Franse Elsas ko men om voor hun rechten te pleiten. In Brussel rekent men ermee dat het wel mei of juni zal worden dat het overleg over de prijzen is afgerond. De huidige onzekerheid over prijzen en bezuinigingen zal dan dus nog enige maanden voortduren. E uropees kommissaris Gundelach kondigde de ministers aan binnen kort met zijn rapport over de Neder landse gasprijzen voor de tuinbouw te komen. Volgens de heer De Zeeuw is het niet juist dat Brussel geen mo gelijkheden ziet om tegen ons op te treden, zoals eerder uit kringen van de Kommissie was gemeld. Nu de Duitsers op het Nederlandse beleid reageren met een speciale steunre geling gaan andere landen daar tegen protesteren. Zowel de Deense als de Britse minister verklaarden dinsdag dat het er niet om gaat ook in hun landen een steunregeling op te zetten. Zij willen veel liever wat zij noemen de bron van alle ellende, het Nederlandse beleid, aangepakt zien. Direkteur-generaal De Zeeuw kon- kludeerde dat hij alles zou overbren gen aan minister Braks. Die moet nog in de loop van deze maand samen met de kollega's Van Aardenne (ekono- mische zaken) en Van der Stee (fi nanciën) de nieuwe gasprijzen voor de tuinbouw vaststellen. Daarbij zal ook een rol spelen dat Nederland het aardgasvoordeel niet voor zichzelf reserveert. Ook in ons exportbeleid voeren wij een politiek gericht op het vertraagd aanpassen van de prijzen aan die van de olie. Dat maakt de buitenlandse bezwaren weer wat minder sterk, aldus de Nederlandse direkteur-generaal in Brussel. De benoeming van ir. Gerrit Braks (47 jaar) tot minister van Landbouw en Visserij is in de agrarische wereld gunstig ontvangen. Dat neemt niet weg dat de portefeuille-wisseling op het Departement van Landbouw op cfit moment als zeer ongelegen wordt ervaren. Immers, het voorspel voor de prijsonderhandelingen in Brussel is in volle gang en zal de komende weken zijn hoogtepunt bereiken. Dat juist nu minister Van der Stee, die bekend staat als een zeer bekwaam onder handelaar, zijn post moet verlaten, wordt daarom als nadelig ervaren. Overigens heeft Braks juist in het Brusselse gebeuren een grote erva ring verkregen als Nederlands diplo maat bij de Europese Gemeenschap pen. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8