Huwelijksgoederenrecht Landelijke koolsalade-wedstrijd EN GOED H et huwelijk is een van de belangrijkste gebeurtenissen in het leven van de mens. Men gaat een heel bijzondere band met iemand anders aan waardoor het leven een volkomen andere wending krijgt. Van der Stee: eisen fruittelersorganisatie overtrokken D e ekonomische situatie in ons land wordt in niet geringe mate beheerst door tegenstellingen. D e meest eenvoudige vorm is die, waarbij elke gemeenschap van goe deren wordt uitgesloten. Ieder der echtgenoten heeft en houdt zijn ei gen vermogen, alsof men helemaal niet getrouwd was. Alles wat ieder tijdens het huwelijk verkrijgt door erfenis of door een schenking wordt gewoon bij het eigen vermogen ge voegd. Men moet dan echter ook wel bepalen hoeveel ieder bij zal dragen in de kosten van de huishouding. Men kan variaties op dit systeem aanbrengen, b.v. door de vermogens geheel gescheiden te houden doch de vruchten en inkomsten gemeen schappelijk te nemen. Er bestaan dan drie vermogens nl. het vermogen van de man, het vermogen van de vrouw en het gemeenschappelijk vermogen. H uwelijkse voorwaarden hebben niets te maken met een gebrek aan liefde en vertrouwen tussen man en vrouw. Ze hebben ook niets te ma ken met een zakenhuwelijk maar wel alles met het beperken van financiële risiko's. Wanneer men een bedrijf uitoefent kan dat erg belangrijk worden. Mocht er onverhoopt in het bedrijf iets misgaan, dan kunnen de schulden niet verhaald worden op de bezittingen die eigendom van de an dere echtgenoot zijn. Als alles goed gaat in het huwelijk dan zullen de huwelijkse voorwaarden zeker niet knellen. Gemeenschap van goederen Huwelijksvoorwaarden Verdeling bezittingen Bestuur over vermogen Zakenhuwelijk Benoeming Men kan zeggen, dat men het leven met iemand anders gaat delen, dat men samen verder gaat. Dit samen verder gaan en samen delen geldt in beginsel ook voor de bezittingen en schulden, die ieder der huwelijkspartners vóór de trouwdag had. Tenzij men van te voren een speciale regeling heeft getroffen, trouwen de huwelijkspartners in "gemeenschap van goede ren". Tijdens verdediging landbouwbegroting 1980 in le Kamer Gevraagd naar een reaktie op het door de Nederlandse Fruittelersor ganisatie (NFO) op tafel gelegde eisenpakket, waarin voor vijf jaren 250 miljoen wordt verlangd, zei de bewindsman deze eisen ver schrikkelijk overtrokken te vinden. Gezien de situatie van de schatkist zou hij niet willen vragen aan de begroting van landbouw en visserij extra geld toe te voegen omwille van de fruitteelt. Uiteindelijk zouden we daarmee ook de fruitteelt zelf een slechte dienst bewijzen. De steeds groeiende stroom van overheidsuitgaven in ons land moet eens een halt worden toegeroepen. "Het kan niet, de mogelijkheden zijn er eenvoudig niet", aldus minister Van der Stee. Hij voegde eraan toe reeële voorstel len van de fruitsektor in het verleden té hebben vervuld. Bovendien heeft hij binnen de enge kaders van zijn begroting bedragen uitgetrokken voor hagelschadeverzekeringen. Daarnaast blijft zijn bereidheid tot hulp wanneer er meer samenwerking komt en er eens wat als totale sektor wordt gedaan. Hij konstateerde in dit verband dat van het half miljoen gulden subsidie, die hij in vorige ja ren beschikbaar stelde voor de pre sentatie van ons fruit, nooit gebruik is gemaakt. De onderhavige eisen van de NFO staan niet in verhouding tot noden op andere terreinen, waar men wel de handen ineen heeft geslagen en de zaak heeft opgelost, aldus minister Van der Stee. Tenslotte verklaarde hij dat wij niet kunnen voorkomen dat in de fruit teelt een verdere inkrimping zal plaatsvinden. Hij is er echter van overtuigd dat de fruitteelt ook in ons land bestaansrecht heeft. In de teelt zowel als in de afzetfase zal dan echter op moderne wijze moeten worden gehandeld. De rentesubsidie regeling ontmoet veel belangstelling; er zijn gelukkig initiatieven op het afzetgebied. Een aantal nieuwe ras sen biedt perspektief. Hij zal ieder initiatief op afzetgebied bezien in het licht van het gestelde doel en de in pasbaarheid in het geheel. In Brussel heeft hij hardnekkig en fel gepleit om te komen tot beperking van impor tappelen uit het Zuidelijk Halfrond. Tegelijk met een ongekende welvaart voor een groot deel der bevolking bestaat er een toestand van ophitsing, ontevredenheid, verveling, ge weld en aktiebereidheid die onwezenlijk aandoet. Er worden demago gische redevoeringen gehouden die de bedoeling in zich dragen, niet om verbeteringen aan te brengen in het lot van de zwakken in de samenle ving, maar die een greep naar de macht inhouden. Als ik een uitspraak hoor als deze: "dat betekent niet een biertje minder voor de mensen, maar geen geld voor een fiets voor de kinderen", dan vraag ik mij af wat deze spreker beweegt. In vergelijking met de winstontwikkeling op de bedrijven van de kleine zelfstandigen is het arbeidsinkomen van de loontrekkqnden de laatste jaren omhoog gevlogen. De index-cijfers van regelingslonen van volwassen werknemers op basis van 1972 is 100 waren alsvolgt: 1972 1975 1977 1978 1979 Uurlonen Landbouw en Visserij Industrie Overheid Week- en maandlonen Landbouw en Visserij Industrie Overheid Als men hiermee vergelijkt de ontwikkeling van de telersprijzen van land bouw en veehouderijprodukten komen wij op basis 1972 is 100 tot de vol gende cijfers: 1972 1975 1977 1978 1979 100 112 122 123 - 100 121 140 - - 100 135 118 - 100 183 44 - - 100 124 141 143 - 100 160 190 201 208 100 151 176 186 192 100 147 171 181 185 100 151 180 190 197 100 143 167 176 182 100 143 166 176 180 Tarwe Peulvruchten Suikerbieten Kons. aardappelen Melk "V olgens de wet is het zo, dat alle bezittingen van de echtgenoten door hun huwelijk samenvloeien tot één gemeenschappelijk bezit. Uitgezon derd van de lijfgoederen, die heel duidelijk aan de man of vrouw toe behoren, is alles gemeenschappelijk: het inkomen, dat tijdens het huwelijk wordt verdiend, het huis, het bedrijf, het meubilair, de auto, de erfenissen die tijdens het huwelijk komen enz. Door deze regeling kunnen belas tingvrij grote vermogensverschui vingen plaatsvinden. Stel: de man heeft als hij trouwt al leen maar een schuld van 50.000,— De vrouw bezit daaren tegen 200.000,— Als er geen spe ciale regelingen getroffen zijn en het echtpaar trouwt in gemeenschap van goederen dan bedraagt het geza menlijk vermogen van de echtgeno ten: bezittingen 200.000,— schulden 50.000,— gezamenlijk vermogen 150.000,— Ieder der echtgenoten is gerechtigd in dit gezamenlijk vermogen voor de helft of 75.000,- De man is er dus 125.000,— beter op geworden zonder dat er belasting over dit bedrag verschuldigd was; de vrouw daarentegen heeft 125.000,— ingeleverd. Wanneer de gemeenschap ter zijner tijd weer ont bonden wordt, dan wordt bij helfte verdeeld ongeacht hoeveel aan waar de door ieder der echtgenoten des tijds is ingebracht. H et is duidelijk, dat de wettelijke regeling van vermogens vermenging grote gevolgen kan hebben voor de echtgenoten. Het één worden van de Het Produktschap gaat, in samen werking met andere instanties, de bewaargroenten, die ook rauw gege ten kunnen worden, onder de aan dacht brengen van de Nederlandse konsument. De koolsalade-wedstrijd zal op vrij dag 4 april a.s. in de fraaie, oude Broeker-Veiling in Broek op Lange- dijk zijn finale beleven. Aan de lezeressen werd verzocht re cepten in te zenden. Uit de te ver wachten stroom inzendingen vanuit het hele land, worden de 10 beste recepten geselekteerd. De inzenders ervan worden uitgeno digd om op vrijdag 4 april a.s. onder keurende blikken van een deskundi ge jury hun salade klaar te maken. Behalve kool, mogen de maaksters (en makers) ook andere bewaar groenten in het recept verwerken, zoals knolselderij, wortels en bieten. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft voor deze promotie van de bewaargroenten als rauwkost een 10-tal schitterende prijzen beschik baar gesteld. De winnares van de wedstrijd zal het gouden koolbladcollier omgehangen krijgen, de overigen 9 finalisten een zilveren collier. vermogens geldt niet alleen voor de bezittingen en schulden, die er zijn op de trouwdag maar geldt ook voor al les wat de echtgenoten gedurende hun huwelijk nog verkrijgen. Het is daarom verstandig, voordat de jongelui naar het gemeentehuis gaan, goed te overwegen of deze vermo gensvermenging voor hen ook nade len kan hebben. Is men van mening, dat het niets uitmaakt, welnu dan maar in gemeenschap van goederen. Is het echter verstandig om het ver mogen geheel of gedeeltelijk ge scheiden te houden, dan zijn daar mogelijkheden voor. Men kan bij de notaris een akte van huwelijksvoorwaarden maken, waar bij geregeld wordt hoe men de bezit tingen gescheiden wil houden en voor welke bezittingen die regeling dan geldt. Dit zijn niet de enige vormen van huwelijksvoorwaarden, die denk baar zijn. Het voordeel is, dat men kan trachten de voorwaarden aan te passen aan de omstandigheden waarin men verkeert of waarin men denkt te komen te verkeren. Het na- Het gouden koolbladcollier. Deze sieraden werden voor dit doel speciaal ontworpen door de Schoon- hovense goud- en zilversmid Ruud Vos. In de Broeker-Veiling worden op 3,4 en 5 april ook andere aktiviteiten georganiseerd zoals de bewaarkool- tentoonstelling. deel is, dat men die omstandigheden niet altijd kent en dat men verkeerde toekomstverwachtingen kan hebben. -A.an elke gemeenschap komt eens een einde. Meestal gebeurt dit door de dood van één van de echtgenoten. Het kan natuurlijk ook gebeuren door echtscheiding. Als regel doen zich minder problemen voor indien men op huwelijkse voorwaarden was getrouwd. Immers, ieder behoudt het zijne of het hare. Wanneer er ge meenschap van goederen bestaat valt het vermogen in twee delen uiteen. I eder der echtgenoten heeft het bestuur over zijn eigen vermogen. Wanneer er gemeenschap van goe deren bestaat, dan staat de goederen der gemeenschap onder bestuur van die echtgenoot van wiens zijde zij afkomstig zijn. Wil de man of wil de vrouw een geldlening aangaan tij dens het huwelijk dan kunnen zij dit zonder meer rechtsgeldig doen. Dit geldt echter niet voor de gemeen schappelijk bewoonde woning. Om daar geld op te kunnen lenen of zelfs het huis te verkopen is de toestem ming van beide echtgenoten nodig evenals overigens voor het kopen op afbetaling van huishoudelijke zaken. Men doet er goed aan voor dat het huwelijk afgesloten wordt, uitvoerig te informeren hoe men de zakelijke kanten van het huwelijk het beste kan regelen. Het besluit of men het beste doet de "gemeenschap van goederen" te aanvaarden dan wel huwelijkse voorwaarden in welke vorm dan ook op te laten stellen, zal afhangen van de omstandigheden waaronder men het huwelijk begint. Het belang rijkste is echter, dat men over het zo belangrijke punt nadenkt en zich af vraagt welke regeling in de eigen om standigheden de gunstigste is. U goed laten voorlichten door een notaris, boekhouder of voorlichter is het minste wat U kunt doen. Met ingang van 1 maart 1980 is bij de Centrale Rabobank dr. J.Th. Adolf- se, onderdirekteur, benoemd tot hoofd van het direktoraat Midde- lenbeheer. De heer Adolfse (47 jaar) was tot dusverre hoofd van de Centrale Stafgroep van de Centrale Rabo bank. De heren P. Vernède en B. van der Meer zullen vanaf die datum als plaatsvervangend hoofd van het di rektoraat Middelenbeheer fungeren. Het prijsniveau in 1972 voor: tarwe was 35,85 per 100 kg. peulvruchten was 50,20 per 100 kg. suikerbieten was 71,59 per 1000 kg aardappelen was 26,10 per 100 kg. melk (af boerderij) was 40,62 per 100 kg. Deze cijfers zijn ontleend aan de pu- blikaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek nl. het Statistisch zakboek 1979 en landbouwcijfers 1979. Voorzover geen vergelijkingscijfers werden ingevuld ontbreken deze in vorengenoemde boekwerken, maar insiders is het bekend dat de ontwik keling van het prijsniveau in 1978 en 1979 geen spektakulaire ontwikke lingen te zien zullen geven. Te ver wachten is dat er eerder een daling dan een stijging te konstateren zal zijn. Blijft de prijsontwikkeling van de produkten reeds achter bij de ont wikkeling van de lonen, het netto re sultaat moet nog minder zijn, om re den de verhoging van de kostprijs van het produkt in niet geringe mate is gestegen. In vorenstaande werd alleen maar een summiere vergelijking gemaakt met een deel van de vaderlandse zelf standige ondernemers. Een totaalbeeld van het bedrijfsleven zal niet fundamenteel afwijken van het beeld dat uit vorenstaande over zicht blijkt. De arbeidersbeweging zou een zeker realiteitsbesef op moe ten kunnen brengen en dan kon na een gematigder opstelling misschien wat verbetering worden verwacht in onze ekonomische situatie. Een gezond bedrijfsleven wat kan produceren tegen aanvaardbare prij zen is toch de basis waarvan onze ge hele ekonomic afhankelijk is. En daarmede is onze gehele samen leving gediend. Paauwe 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7