DE JUDASBOOM YflMI! w VKAIIW the dutch today H, D, D e Judasboom heeft, net als bijv. de brem, de typisch gevormde bloe men van een vlinderbloemige. Nogal ongewoon is dat die fraai gevormde, diep rose gekleurde bloemen ver schijnen op overjarige tot zeer oude takken. Zelfs op de oudste stammen komen soms nog bundels bloemen te voorschijn. D irekt na de bloei, op zoals dat heet naakte hout, trekt de Judas boom zijn bladerkleed aan. Veel struiken hebben na de bloei nauwe lijks nog sierwaarde. Niet echter de Judasboom. De zacht groene, mooi gelijnde hartvormige bladeren die door ziekten of insekten zelden of nooit worden aangetast sieren gedu rende het hele verdere groeiseizoen deze te weinig aangeplante solitair heester. A Is laatste bijzonderheid vermel- In Films Ontwikkelingen binnen de koöperatieve vereniging H, Studiedag bestemmingsplannen te Sprang-Capelle Smaken verschillen Boeren niet populair als echtgenoot te Rx M C.J. NoUSe Bcveland B.V. .et voorjaar zit er langzaam maar zeker aan te komen. Van een heleboel planten zwellen de knoppen al flink en straks zullen ze uit barsten in een uitbundig en stralend klinkende voorjaarssymphonie. In het voorjaar zijn er de altijd bekende hoogtepunten van bloeiende forsythia, ribes, spirea, sierkersen, magnolia's, rhododendron en der gelijke. De bekendheid van voornoemde soorten brengt met zich mee dat een aantal minder bekende maar zeker niet minder fraaie voor- jaarsbloeiers wat in het vergeetboek dreigen te raken. Een van die Assepoesters onder de voorjaarsbloeiers is de Judasboom. e Judasboom of, zoals hij onder eenvoudige tuinlieden bekend is, Cersis siliquastrpm, is een plant die afkomstig is uit het Middellandse- zeegebied. Het wordt daar een boom van zo'n acht meter hoog. In onze wat minder warme omstandigheden groeit hij gedrongener en een hoogte van zo'n drie tot vier meter is onge veer het maximum wat hij hier weet te bereiken. Het is dan een grote struik of een vanaf onder vertakte kleine boom. Door deze grootte en zijn bijzondere verschijningsvorm is het een plant die vooral als grote solitairheester, als alleen staande struik in een gazon of bestratingsvlak of dominerend over lage, bodembedekkende plan ten tot zijn recht komt. Violet-rose bloemen op het oude hout De naam Judasboom houdt nauw verband met het verschijnen van de violet-rose bloemen direkt op de takken. Volgens de overlevering zouden de tranen, die Jezus bij het verraad van zijn discipel Judas vergoot, op de takken van deze boom terecht geko men zijn. En op de plaatsen waar de tranen de takken raakten ontsproten spontaan de prachtige rose bloemen. De bloemen verschijnen in ons kli maat in april/mei, juist voordat de bladeren aan de boom komen. Fraaie bebladering En alsof het niet op kan krijgen we in het najaar nog een opvallende herfstkleur op de koop toe. Diep geel met nuances naar oranje en rood is de kleur van het blad wanneer we in het najaar afscheid nemen. Peulvruchten Bloemen van de Judasboom of Cercis Siliquastrum. den we de peulvruchten van de Ju dasboom. Na de bloei vormen zich flinke peulen die vanaf juli purper rood verkleuren. Bij het verdrogen in het najaar worden de peulen bruin en blijven nog lange tijd aanwezig. Groeiplaatsomstandigheden oals gezegd komt de Judasboom uit het Middellandsezeegebied. On danks zijn zuidelijke afkomst blijkt hij zich hier best te vermaken. Wel moeten we bij het kiezen van een plekje in de tuin met zijn geaardheid rekening houden. Op een zonnige droge plek in niet te zware grond zal hij zich het beste thuisvoelen en die novereenkomstig gedijen. Jonge planten moeten met een goede wortelkluit worden geplant; oudere planten laten zich moeilijk meer verplanten. Oudere planten zijn goed winterhard, jonge planten kun nen soms wat invriezen en pas ge plante struikjes moeten tegen felle kou worden beschermd. De Judasboom is een interessante plant die in veel gevallen het tuin beeld zal kunnen verrijken. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. het afgelopen jaar zijn films ge maakt over vrouwen van ontwikke lingswerkers. De titels van deze films zijn: "De Kenyase vrouw, daar ben ik niet jaloers op" (Afrika); "Je went aan armoede" (Zuid-Ameri- ka); "Ik ben geen toean besar" (Azië). Deze films kunnen worden geleend en zijn vanaf 1 februari verkrijgbaar bij de filmotheek van de Rijksvoor lichtingsdienst in Den Haag. Bij de Staatsuitgeverij verscheen on derstaand boekje. Misschien wel een leuk cadeautje om mee te nemen voor een gastvrouw in 't buitenland. Frank Huggett The Dutch today Recent onderzoek heeft aangetoond dat Nederland niet vaak de buiten landse kranten haalt. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor het hardnekkig voortbestaan van vaak verouderde en wat romantische op vattingen over ons land in de ge- dachtenwereld van buitenlanders. Dat er in een paar decennia toch zéér veel veranderd is in het kleine Ne derland kan de niets vermoedende vreemdeling ontdekken bij het lezen van dit speels geïllustreerde boekje. Bestelnr. 100-108-20 7,75 (p.post 10,75). Staatsuitgeverij, Antwoordnr. 125, 2500 VB Den Haag. O p 22 februari was de vergadering van het C.C.C., via de Agrarische Commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen- Duiveland kregen wij een uitnodiging. De heer A. Poppe, voorzitter van de Stichting coöperatief Contact- centrum West-Nederland, opende de vergadering. Daarna sprak voor ons mevrouw Dr. Frida Terlouw, stafmedewerkster van de nationale coöperatieve raad. Zij hield een vrij uitdagende inleiding. Thema voor deze middag was: "Ontwikkelingen binnen de koöpera tieve vereniging". Aan de orde kwamen o.a. het lidmaatschap van de koöperatie; de vrouw in de koöperatie; de jongeren in de koöperatie. - et tegenwoordige land- en tuin bouwbedrijf is veelal een gezinsbe drijf, zodat het wenselijk is, dat naast de man, ook de vrouw en de mee werkende zoon een mogelijkheid krijgen om invloed uit te oefenen op het beleid van de koöperatie. Het instellen van jongerenraden was een goede aanzet, maar het uitbrei den naar een aspirant lidmaatschap en volledig lidmaatschap voor mee werkende gezinsleden en vrouwen geeft een betere betrokkenheid. Dr. Terlouw vond dat 'n maatschap interessante perspektieven biedt om lid te worden. Eenmaal lid zijnde, staat niets hun funktioneren in de koöperatie als volwaardig lid meer in de weg dus: recht om de algemene vergade ring te bezoeken; recht op tenminste één stem; recht op verkiesbaarheid tot lid van de ledenraad. "Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst" is een positieve ontwikkeling en het aantrekkelijk zijn voor de jon geren, dat een hechtere binding lid/koöperatie duidelijker naar voren komt dan nu veelal het geval is. Corrie K lompe-Vermuë, Dreischor De studiedag over bestemmings plannen, die zal worden gehouden in Sprang-Capelle zal plaatsvinden op 11 maart om 9.30 uur. 's Morgens zal de heer B. Wel Bey- nink, burgemeester van de gemeente Sprang-Capelle, een inleiding hou den met als titel "Bestemmingsplan Buitengebied vanuit de gemeente", daarna zal de heer L.J.G. Venema, hoofd direktie beheer Landbouw gronden, een inleiding houden met als onderwerp "Natuur en Land schap" en als laatste zal de heer Markusse, hoofd s.e.v. der Z.L.M., spreken over het onderwerp "land bouw" met betrekking tot bestem mingsplannen. Daarna is er een ge zamenlijke "Brabantse Koffietafel" 12,50 p.p.). 's Middags is een ekskursie georga niseerd naar een handelskwekerij van potplanten, de firma van de Dussen te 's Gravenmoer. Deze stu diedag is georganiseerd voor E.V.A.V.-kursisten en belangstellen den. Zij kunnen zich opgeven tot 8 maart a.s. bij mevr. A. Bom, tel. 01686-2378, mevr. S. Overbeeke, tel. 01670-63466, mevr. J. Donken, tel. 04165-1274, mevr. M. v. Steenber gen, tel. 04907-1797 en mevr. C. Lu cas, tel. 01684-2524. De gedachte alleen al een deel van het edele ros op te eten, doet velen huiverend terugdeinzen; voor ande ren is het het einde. In sommige lan den vindt men volop paardeslagers, in andere moet men lang zoeken. Ofschoon maar 1% van alle vlees- produktie in de Gemeenschap van het paard afkomstig is, wordt er toch een flinke hoeveelheid gekonsu- meerd. Het aanbod kan dan ook de vraag naar paardevlees niet aan. Driekwart moet geïmporteerd worden. Het verbruik neemt bovendien toe. In 1975 werd er 228.000 ton paarde- vlees gegeten. In 1978 was dit al 247.000 ton. 184.000 ton hiervan bestond uit importvlees. Wie eten dit nu allemaal op? De Belgen en Luxemburgers gaan met een volle paardelengte aan de kop. Ofschoon zij in absolute cijfers maar één zesentwintigste van de to tale bevolking van de Negen uitma ken, werken zij met smaak een zesde van alle paardevlees naar binnen. Een ander uiterste vormen de Ieren, die helemaal geen paardevlees nut tigen. Daartussenin liggen in volgor de van verbruik de Nederlanders, Fransen, Italianen, Duitsers, Denen en ten slotte de Britten. (Euroforum) Volgens een bericht in de Daily Te legraph heeft een onderzoek naar de Farmers Union of Wales en de In ternational Federation of Agricultu ral Producers aan het licht gebracht dat de huwbare jongedochters dezer dagen de voorkeur geven aan een fabrieksarbeider met een kleine, moderne flat boven een rijke boer in een afgelegen gebied. Vooral de bergboeren schijnen veel moeite te hebben met het vinden van een vrouw. Het probleem is zo ernstig, dat "het de toekomst van de land bouw bedreigt". Niet alleen in Groot-Brittannië, maar ook in o.a. Japan, Nieuw-Zeeland en andere Europese landen hebben de boeren, kennelijk met deze moeilijkheid te kampen. In Zwitserland b.v. zijn er streken waar slechts 3 van de 7 boe ren getrouwd zijn. Brochettes Mexicana We verplaatsen ons even naar de Zuid Amerikaanse landen en in 't bijzonder naar Mexico waar erg veel grill en barbecue recepten vandaan komen. Een van die recepten luistert naar de naam "Brochettes Mexica na", erg lekker en eenvoudig klaar te maken. Ingrediënten: 5 grote tomaten, 2 rode pepers, 1 grote ui, 600 gram in dob belstenen gesneden lamsschouder, 1 teentje knoflook, 6 merquez (saucij zen), 8 grote champignons, 2 dl. maïsolie, paprika, rozemarijn, basi licum, zout, peper en iets sojasaus (en vier vleespennen). Bereiding Wrijf het vlees goed in met knoflook, zout en peper. Meng de maïsolie met zout, peper, knoflook, paprika, rozemarijn, basilicum en so jasaus. Snij de van zaden ontdane tomaten en rode pepers in vieren. Ook de ui wordt in vieren gesneden. Maak nu met al deze ingrediënten, tomaten, pepers, ui, het lamsvlees, de saucijzen en de champignons de vleespennen op. Laat deze 1 xh k 2 uur in de kruidenolie marineren en rooster ze dan onder regelmatig ke ren in 15 k 20 minuten. Serveer ze op een platte vleesschaal met een bodem van goed warm ge maakte witte bonen in tomatensaus (in glas of blik verkrijgbaar). Eet smakelijk! Van Vliet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5