Rondom de gezondheidszorg LEMKEN ZAADBEDCOMBINATIE Systeem-Koralle H et leeuwedeel van die kostenstij ging kwam voor rekening van de dienstenverlening binnen de muren van ziekenhuizen, inrichtingen en verpleeghuizen. In 1958 kostte de exploitatie van een ziekenhuisbed 6500 gulden per jaar; in 1973 was dit opgelopen tot 52.000,— per jaar; in 1975 reeds 75.000,— per jaar en op dit moment waarschijnlijk al 100.000,— per jaar. Dit betekent, dat iedere dag dat zo'n bed leeg staat rond 300,— schade oplevert voor de exploitatierekening van het be treffende ziekenhuis. mxmë' D e gezondheidszorg heeft in Nederland uiteraard een zeer hoge prioriteit, zo niet de hoogste. Een ieder, die iets wil afknabbelen van deze zorg moet een a-sociaal iemand zijn. Het boerengezin Druk met voorjaars werkzaamheden HONDELEVEN voor ideale zaadbedbereiding op alle gronden Cehave N.V., Werrilaan 67, s-Heerenhoek, tel. 01105-2152 Vertegenwoordiger C. Veerman, privé 01104-373 Cehave N.V. Fred. Hendrikstraat 60, Lamswaarde, tel. 01142-380 Cehave N.V., Langestraat 46, Oostburg, tel. 01170-2177 Vertegenwoordiger C. v. Luyck, privé 01172-2362 Cehave CHV §f |enLAMBORGHINU]_ CehavenvVsghel Tel.: 04130-82255 tst. 466 Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot: Vandaar, dat en het kabinet en de beide kamers, het er bijzonder moeilijk mee hebben zelfs de realiteit onder ogen te zien. Want het is wel zo, dat de kosten van de gezondheidszorg volledig uit de hand zijn gelopen. Werd in 1953 nog 3% van het bruto nationaal inkomen aan gezondheidszorg uitgegeven; in 1972 was dit reeds 7% en in 1979 rond 10% of in guldens uitgedrukt 26 miljard. U kunt zich dus voorstellen, dat de ekonomisch direkteur van zo'n zie kenhuis er veel aan gelegen is de be- zettingsraad van de bedden hoog te houden. Meh heeft er wel iets op ge vonden want als A om 10.00 uur 's morgens uit het ziekenhuis ontslagen de Lange. Er komen er steeds meer... wordt en B komt om 11.00 uur dat bed weer bezetten dan levert dat wel één dag ekstra ligkosten op. Immers zowel A als B moeten die dag betalen d.w.z. hun ziektekostenverzekeraar of ziekenfonds. De ontwikkeling van de medische wetenschap was in eer ste instantie de oorzaak van de pijls nelle kostenstijging. Diagnoses en Op dit moment vallen er weer sneeuwvlokken over ons Kempische land. Waarschijnlijk normaal voor de tijd van het jaar komen de nacht vorstjes van zo'n 4 gr.C. toch wel wat koud aan. Maar begin februari wa ren we verwend met enkele mooie lentedagen en al gauw worden daar de aktiviteiten dan op aangepast. Het land is inmiddels lekker opge droogd en liggen er al heel wat per celen geploegd en praktisch zaai- klaar voor het nieuwe gewas. In veel gevallen hetzelfde gewas, nl. maïs. Enkele lage percelen misschien uit gezonderd. Daar was deze week nog maïsstoppel in plas en dras te zien zoals ze na oogst 1979 verlaten was. Toch wel riskant dergelijke stukken ieder jaar opnieuw in het maïs- bouwplan op te nemen. Met een droge periode zit je natuurlijk goed, maar tijdens de oogst in het late na jaar is de kans op nattigheid erg groot. En houdt dan je zware mate riaal maar boven! Op veel bedrijven is thans een kunstmest-silo aanwezig. De leve ranciers zijn druk doende deze ge vuld te krijgen. Het zal aan het weer liggen, vooral ook aan de tempera tuur wanneer men het erop zal wa gen een vroeg stukje gras beschik baar te hebben dooj dit een stikstof bemesting te geven. Nieuwe wei leent zich daar wel het beste voor. 28 februari had de kring Oost- en Midden-Brabant haar gekombineer- de kringledenvergadering. Na de behandeling van de zakelijke stuk ken was als inleidster voor deze avond verzocht mevrouw Jacobs- Aerts uit Deurne, Statenlid voor Noord-Brabant. Het bestuur had hiermee wel een goede keus ge maakt. Degenen die deze avond ver hinderd waren hebben wel wat ge mist. Haar onderwerp: "Het boeren gezin in deze tijd", bleek een heel breed terrein te bestrijken. Zo breed, dat deze pagina te klein zal wezen om het besprokene te verwoorden. Om enkele dingen hieruit toch te noemen: De plaats van de vrouw en de man in het boerengezin. Waarop berusten de motieven van de vrouw om - zo er ruimte voor bestaat - er eens ander werk bij of tussen door te doen? Ma teriële verrijking of levensverrijking? Wat zijn de konsekwenties voor de kinderen - voor de echtgenoot? Zijn creche's noodzakelijk voor de toe komstige ontwikkeling van de kleu ter of is het een makkelijke oplossing voor een vrijgevochten moeder? Noch het één, noch het ander bleek als regel hanteerbaar. Laten we ons allemaal nog vaak teveel een stempel opdrukken? Taboe's doorbreken wil nog niet zeggen dat al wat vroeger was opzij gezet moet worden. De sociale wetgeving, die het moge lijk maakt wiggen te slaan in ons ge zinsleven. Spanningen op alle fron ten, materieel, geestelijk, sexueel. We zijn nog niet in Amsterdam, maar het platteland wordt wel degelijk ge- konfronteerd met al deze problemen. Dat hierover door de aanwezigen ver schillend werd gedacht, maakte de avond nog aantrekkelijker. Bij een volgende gelegenheid zal me vrouw Jacobs velen van ons zeker weer onder haar gehoor vinden. Bij het schrijven van deze bijdrage uit het Land van Axel wordt onze aandacht vooral bepaald bij de stand van zaken wat de voorjaarswerk zaamheden betreft. We kunnen melden dat men al bezig is met kunstmeststrooien. Vooral met het oog op soms zeer hoge zoutkoncen- traties, met name bij bieten, is het een goede zaak dat we de kunstmest zo vroeg mogelijk kunnen toedienen vooral wanneer alles in één maal gestrooid wordt. Wat de wintergranen betreft wordt veelal een basisdosering verstrekt met later een overbemesting. Alhoe wel er ook genoeg met een eenmalige bemesting wordt volstaan. Later zal dan wel weer uitkomen wie het gelijk aan zijn kant heeft. Ook is er hier en daar reeds wat zo- mertarwe gezaaid en een enkel per ceeltje uien. De prijsvoorstellen zoals die door Brussel zijn neergelegd beloven ech ter niet veel goeds en men is er in onze kring niet over te spreken. Er gaan zelfs stemmen op dat er weer eens iets ondernomen zou moeten worden. Gelukkig hebben we in Ir. Braks een vakminister gekregen en wij hopen dan ook dat hij er in zal slagen ons te doen toekomen waar we in vergelij king met andere bevolkingsgroepen recht op hebben. Politiek is een vreemde zaak. Maar een andere oplossing b.v. aan de kos tenkant belasting en vrijstellingen of i.d. zou nu min. v.d. Stee op financiën zit, tot de eventuele mogelijkheden kunnen behoren. Wij mogen toch wel aannemen dat er op financiën nu toch iemand zit die op den duur met de problemen in de landbouw op de hoogte is. therapiën werden beter maar ook kostbaarder. Het aantal medische specialisten nam toe van 2.041 in 1947 tot 5.933 in 1972 en in 1980 mogelijk wel 8.000. Elke uitbreiding van het aantal specialisten leidde tot een golf van ekstra uitgaven. Er was meer en kostbaardere apparatuur nodig, meer verplegend personeel en meer bijkomende verrichtingen. Specialisatie was en is mede de mo tor van de kostenstijging. De vicieuze cirkel is rond; mooiere ziekenhuizen, meer specialisten, daardoor meer verwijzingen van art sen naar specialisten, daardoor meer verrichtingen (operaties etc.) en be tere bezetting van de ziekenhuisbed den. Weet U de arts/specialist heeft het monopolie op het medisch oor deel en dat mag niet door ondes- kundigen in twijfel worden getrok ken. Daarom is er in de gezond heidszorg een stormachtige en onbe lemmerde ontwikkeling ontstaan. Financiële gevolgen mogen wat de artsen/specialisten betreft nooit een maatstaf zijn voor diagnose en the rapie. En dat geldt ook voor de pa tiënt. (Mits alles maar voor hun be taald wordt). Beiden zijn het er roerend over eens, dat het beste, grootste en duurste nog niet goed genoeg is. En wie het in zijn hoofd haalt te beweren, dat een be hoorlijk deel van die verrichtingen overbodig zijn wordt met ijzersterke argumenten om de oren geslagen. Immers dit wordt gedaan in het be lang van de patiënt. De kans dat we hem/haar kunnen helpen of redden is wel niet groot maar je weet het nooit. De onbeheerste groei blijkt ook uit enorme verschillen in het aantal ver richtingen en ziekenhuisopnames per regio. In 1974 werden in Zeeland op de 1.000 ziekenfondsverzekerden 373 patiënten naar de specialist verwe zen, in Noord-Holland bijna 25% meer nl. 505. Dit verschil is niet toe vallig want in 1974 waren in Zeeland 88 specialisten en in Noord-Holland 1110. U ziet het aanbod leidt tot vraag. Wij hebben het al eerder geschreven, dat de heer Hendriks, toen hij in het vorig kabinet staatssekretaris werd het goede voornemen had aan de ongebreidelde kostenstijgingen in de gezondheidszorg een halt toe te roe pen. Of hij is te vroeg opgestapt of hij zag evenmin kans aan deze ontwik keling een halt toe te roepen. Vanaf zijn komst als staatssekretaris is de kostenstijging in onverminderde he vigheid doorgegaan. Intussen zijn de premiekosten ook de pan uitgerezen; dat is nl. een logisch gevolg van één en ander. Daarover nemen de klachten zienderoge toe. De laatste premieverhoging voor de vrijwillig verzekerden bij het zieken fonds leidde tot vragen stellen in de 2e Kamer en tot opmerkingen van onbetaalbaar hoge premies. De staat moest daaraan maar een bijdrage verlenen^Helaas echter onze minis ter van Financiën zit zelf met een lege kas. Probeersels van het invoe ren van een eigen risiko, hoe klein ook, zijn tot nu toe allen mislukt. Wij willen de vraagstelling heel sim pel houden. Wat denkt U als het specialisme vrij spel heeft; het mooiste ziekenhuis niet mooi genoeg is; de uren in de overvolle wachtka mers gewoon doorgaan en dit alles mooi wordt betaald? Moeten wij het antwoord geven of doet U het zelf. Ziektekostenverzekering voor dieren Nu we het toch over de gezondheids zorg hebben mogen wij de huisdieren zeker niet vergeten. Er is al een ver zekeraar overgegaan tot het sluiten van ziektekostenverzekering voor dieren. Een braakliggend terrein wat nu geploegd gaat worden. Naar onze indruk een goeie zet van die verzeke raar. Wij lazen daarover een zeer toepasselijk gedicht. In Katwijk liep een zieke hond die nergens meer verzorging vond. Dat deed hem janken van verdriet, geld voor de dokter had 'ie niet. Een verzekeraar in Den Haag vond ziekte van een dier een plaag, hij nam papier, ontwierp terstond een ziektekostenpolis voor de hond. Het beest sloeg dubbel van de lach toen hij de ziektekostenpolis zag, hij hoeft nu in zijn honds bestaan geen kat meer uit de weg te gaan. Na elk gevecht van kat en hond kwam de zuster die hem verbond, de kat kwam er niet aan te pas omdat die niet verzekerd was! Tot de volgende keer. de L. Leverbaar 12 verschillende werkbreectten van 2,30 - 8,40 mtr., slechts 4 grondframes, doordat men de draagarmen kan uitwisselen. Verkruimelaar druk instelbaar d.m.v. breukvaste drukveren of hydraulisch instelbaar. Geheel nieuw draagframe met hoog elastische draagarmen, die door hun vibrerende werking de eggen schoon houden. Door open frame constructie een stabiler geheel met onbegrensde garantie op de draagarmen. Voor alle bodemomstandigheden diverse soorten eggen en cultivatoren leverbaar. Verkruimelaars met uitwisselbare lagers en lagertappen, geen doorlopende centrale as, maar open rollen. 03/134 Goede bodemaanpassing door onaf hankelijke ophanging van de egge- velden en onafhankelijk van elkaar opgehangen geveerde verkruimelaars. Uiterst gunstige prijzen.. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4