Vervolg ve e 31 g Hoofdbestuur N u we dit schrijven is het al weer 1 maart en met de dag hebben we het zaailand steeds grijzer zien worden. Hier en daar loopt nog een drai- neerbuis, maar overal zijn de plassen reeds weggezakt. We krijgen al zin om zomertarwe, haver, gerst, vlas en erwten te gaan zaaien, maar het droogt nog niet goed door en het is allemaal nog te dof. Voor dit spel hebben we flinke nachtvorsten nodig en die hebben we deze keer gemist. In het noorden van het land is er op D e heer M.J. Goud zei als voor zitter van de Z.L.M-tuinbouwkom- missie wat de buitenteelten betreft, met tevredenheid terug te kunnen zien op de teelt en afzet van'de spruiten en uien. Gelet op de posi tieve resultaten hoort men al gauw stemmen opgaan, die wijzen in de richting van teeltuitbreiding. De er varing van de laatste jaren leert ons echter dat we moeten opereren tus sen smalle marges, wat vraag en aanbod betreft. W at marktverstoring en de uit werking daarvan voor sommige be drijfstakken betekent ervaren we in de fruitteelt. D e voorzitter van de veehouderij kommissie, de heer W. van Veldhui zen, sprak o.m. over de opschudding die de voorstellen van de heer Gun- delach hebben veroorzaakt. Voor stellen die tot stand zijn gekomen door de objektieve rekenmethode in te ruilen voor een benadrukken van de overschotten-situatie in de zuivel en door het financierings-tekort in Brussel. Grondgebruik Algemene situatie Tuinbouw Fruitteelt Veehouderij Akkerbouw Benoemingen Wintertarwe inzaai V.S. Het hoofdbestuur nam ten aanzien van het ontwerp Wet Vervreemding Landbouwgronden het volgende standpunt in: Als er dan toch wette lijk ingegrepen moet worden in de grondmarkt dan zal dat uitsluitend mogen gebeuren via aan de persoon van de koper te stellen eisen. Deze eisen mogen op hun beurt weer uit sluitend beroepsmatig gericht zijn. Eisen aan de leeftijd van de koper worden door het hoofdbestuur afge wezen. Ook aan het bedrijf wil de Z.L.M. geen wettelijke eisen gesteld zien, omdat dit zeer onrechtvaardig en willekeurig zou werken en de normale bedrijfsontwikkeling in de weg kan staan. Ook in een afstands- kriterium zag het hoofdbestuur ab soluut geen heil. Zo'n kriterium kan werken als een knevel, waarmee de markt naar believen groter, kleiner of zelfs geheel uitgeschakeld kan worden. De afstand kan daarom het best aan de praktijk worden overge laten. Het hoofdbestuur was voorts van mening dat de Wet Vervreemding Landbouwgronden geen soelaas biedt voor bedrijfsvergroting en be drijfsovername. Daarvoor is in de eerste plaats een goede grondban kregeling nodig. Het hoofdbestuur kon zich over het algemeen wel vinden in de vrijstel ling van toetsing in familieverband zoals in het ontwerp voorgesteld, d.w,z. 2e graad recht lijn en zijlijn en voor pleegkinderen. Wat betreft het ontwerp wijziging Pachtwet kon het hoofdbestuur ak koord gaan met beëindiging van de pacht op'65-jarige leeftijd. Een en ander echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat er in de wet een be paling wordt opgenomen die voor ziet in de indeplaatsstelling van de logische bedrijfsopvolger ook na de 65-jarige leeftijd. Dit geval kan zich voordoen als de logische opvolger b.v. nog te jong is om het bedrijf over te nemen. Bovendien miste het hoofdbestuur in het ontwerp een onderlijning van de bepaling die voorziet in een redelijke vergoeding van de door de pachter aangebrachte verbeteringen, indien inderdaad op 65-jarige leeftijd de pacht beëindigd wordt. De ingenomen standpunten zullen door de Z.L.M. bij het K.N.L.C. in gebracht worden. Het hoofdbestuur besprak uitvoerig de algemene situatie in de land- en tuinbouw. Dit naar aanleiding van de Brusselse prijsvoorstellen, waarbij ook het nationale beleid niet onbes proken bleef. Besloten werd dat de Z.L.M. zich samen met de andere organisaties in de eerste plaats achter het C,O.P.A.-standpunt zal plaatsen, d.w.z. 7,9% prijsaanpassing. In de tweede plaats zal de Z.L.M. zich sterk blijven maken voor verbeterin gen van het nationale beleid, met name voor wat betreft fiskale aan passingen, inklusief de premiehef fing. Het propageren van het overgaan van de ene teelt naar de andere ter verbetering van de bedrijfsuitkom- sten lijkt ons niet zonder gevaar, waarschuwde de heer Goud. Na twee seizoenen om te huilen is het begrijpelijk dat de huidige situatie in de uienteelt aanleiding geeft tot een zekere tevredenheid en een wat op timistische stemming. Een opbrengst van 10 11 duizend ha kan echter alleen maar worden opgenomen door een markt, die sterk onder bouwd is, door vraag naar het pro- dukt in binnen en buitenland. Ook hier zal gelden dat forse uitbreiding van de produktie marktverstorend kan werken. Nogmaals hebben we, zo vervolgde de heer Goud, in organisatorisch verband de noodzakelijke herstruk- turering van de bedrijfstak beklem toond. De hoogste prioriteit moet, zo zei hij, worden toegekend aan verjonging van boomgaarden en vernieuwing van het sortiment. Wil de overheid daadwerkelijk hulp bieden aan de fruitteelt dan zal ze zonder verder schuiven en verschuiven van belan gen (die tijdverspillend werken) in moeten gaan op de o.i. goed onder bouwde en gefundeerde plannen van het Landbouwschap. Wanneer dan blijkbaar hoog ge plaatste ambtenaren het land wor den ingestuurd om met verwijzing naar Brussel alles af te kappen wat de haalbaarheid betreft, dan wekt zulks geen vertrouwen. Geaien de moeilijke en onzekere positie is duidelijkheid voor de fruit teelt uiterst noodzakelijk. De heer Goud vroeg zich tenslotte af of de overheid de positie van de fruittelers wel juist taxeert. "Men gaat ervan uit dat er nog voldoende ruimte is om alle mogelijke diepte investeringen te doen", maar de meeste ondernemers hebben deze fi nanciële ruimte niet meer. We heb ben duidelijk wat impulsen nodig. nachtvorst al heel wat ingezaaid en dat blijft een voorsprong. Hier is de maand december te nat geweest en daardoor is vooral op de lichtere gronden wat verslemping opgetre den en dat droogt ontzettend traag. Soms moet men zulke gronden wel eens wat vroeger opentrekken om ze beter te laten drogen. De algemene opinie hier is echter wel, dat we nu uiterst voorzichtig moeten zijn met wat te vroeg starten in de nog kleffe grond. Deze winter zijn we door de Als we met de overheid tot de kon- klusie komen dat de fruitteelt be houden moet blijven, dan zal er bin nen ambtelijke kringen niet twee slachtig over moeten worden geoor deeld, ook niet wanneer er aanvra gen bij C.R.M. ter tafel komen". Ten aanzien van die konsumenten- bond, die profiteert van een goed en voordelig voedselpakket der europe- se boeren, merkt de heer Van Veld huizen op dat de wereldvoedsel voorziening lang niet optimaal is: hier in het westen voedseiovervloed mede dankzij een bepaald beleid, doch op vele plaatsen een groot te kort aan voedsel. Overschotten zijn meestal plaatselijk en tijdelijk, over vloed zal voor producent en konsu- ment reden moeten zijn om te delen in andermans nood. De vereiste fi nanciën zullen door de totale E.G. opgebracht moeten worden, zowel voor het voedselpakket van de kon- sument als voor een redelijke bes taansmogelijkheid van de producent en ook voor een redelijke aanwen ding van het geproduceerde, aldus de voorzitter van de veehouderij kom missie. Voor de zuivel is een richtprijsver hoging vastgesteld van 1 Vi%. Daar tegenover verhoging van de heffing met 1% en afbraak m.c.b. met 0,5%. Blijft over een prijsaanpassing 0,0% voor de zuivel terwijl de gevraagde 8% verhoging op dit moment de kostenstijging in deze sektor lang niet opvangt. Duur krachtvoer en ruwvoeder alsmede stijgende ener giekosten, welke laatste vooral in de verwerking een grote rol spelen, ge ven, zo rekende Van Veldhuizen voor, thans een kostenstijging van 20% op deze bedrijven. Het instellen van een heffing van 50 cent/kg bij meer levering dan 99% op basis 1979 maakt elke verdere ontwikkeling van de rundveehouderij onmogelijk. "Dit is niet konserverend werken maar ontbindend. Ieder bedrijf, zo wel producerend als verwerkend wordt gedwongen om terug te gaan". De vrijstelling van bedrijven tot 60.000 kg (zij verzorgen 14% van de totale melkaanvoer in de E.G.) is niet aanvaardbaar. Deze bedrijven zou den tevens de mogelijkheid hebben om ongestraft uit te breiden. Indien er in bepaalde regio's bedrijven zijn met problemen zullen die zeker ge holpen moeten worden, maar dan niet via en ten koste van het zuivel beleid. voorlichting er bij herhaling op ge wezen, dat de tarraproblemen in bieten en aardappelen reeds in het voorjaar mede door de handelingen van de teler veroorzaakt kunnen worden. Bij handwerkloze teelten past geen overdadige kluitenmassa, want daar hebben we gewoon geen tijd meer voor en dat past ook niet meer in het systeem. Met wat meer geduld wordt het altijd wel goed en wordt de kwaliteit van het produkt ook beter. Deze winter hebben we nog een spreker beluisterd welke in alle eer en deugd doceerde over de kwaliteit van onze produkten. We kwamen er niet te best van af en we zullen er steeds beter op moeten gaan letten. De konsument is meer kwaliteitsbe wust geworden en ondanks dat de betaling voor een betere kwaliteit niet altijd is zoals we die graag zou den wensen, moeten we toch oppas sen, dat we geen markten verliezen. Studeren aan het kostenniveau en de opbrengst is meer dan ooit geboden, want we zien zelfs in onze studieklub grote verschillen in deze. Kwaliteits- en opbrengstverliezen komen nog ekstra bovenop de kostenberekenin Ten aanzien van het rundvlees achtte Van Veldhuizen de verhoging van oriëntatie- en interventieprijs met 1,5% maar minimaal. Het opschorten van de interventie van 1-4 tot 15-8 is volgens hem een maatregel die het doel der interventie weerspreekt. Een marktondersteuning dient het gehele jaar te funktioneren wil het effekt hebben voor die sektor, zo meende hij. De voorzitter van de akkerbouw- kommissie van de Z.L.M., de heer H.C. van der Maas, hield het hoofd bestuur voor dat de kostenstijging voor de akkerbouw in het zuidwesten aanmerkelijk hoger uitvalt dan de europese berekeningen van het C.O.P.A. Hij voerde daarvoor de volgende argumenten aan: - de extra stijging van de bemes- tingskosten door de energiekrisis, - de stijging van de brandstof-prijs voor traktoren, - de doorwerking van de energie kosten in de aanschaf, reparatie en onderhoud van werktuigen en traktoren. - de extra stikstofbemesting die volgens recente bodemanalyse dit jaar nodig zal zijn, - de "normale" inflatie als kosten stijging. Via het spoor van de "zogenaamde" objektieve rekenmethode (d.w.z. de officiële methode, zoals die door Brussel wordt gehanteerd) kwam de heer v.d. Maas uiteindelijk op een kostenstijging voor het zuidwesten van gemiddeld zo'n 10% hoger dan de europese berekening van het C.O.P.A. De konklusie van de voor zitter van de akkerbouwkommissie van de Z.L.M. was dan ook dat de voorstellen van de europese kom missie voor het zuidwesten absoluut niks voorstellen en geen enkel soe laas bieden voor de werkelijke pro blematiek. "Een reden te meer voor de akkerbouw om in ieder geval on verkort vast te houden aan het C.O.P.A.-standpunt" zo vond het hoofdbestuur van de Z.L.M. Zijn tweede punt noemde de heer v.d. Maas een herhalingsoefening. "De maandbewaarstaffel" voor tar we van 0,50 per 100 kg wordt praktisch volledig opgeslokt door de struktureel hoge rente. Het gevolg momenteel is zeer slechte prijzen voor bewaartarwe. Een gevolg voor straks met de nieuwe oogst: prijzen in de goot en dan ook voor tarwe direkt vanachter de kombine. Twee zaken zijn te dienaangaande van de grootste urgentie: a. een forse Nederlandse onder steuning van het aktuele Franse voorstel om de interventie (- referentie) voor baktarwe in april en mei a.s. open te stellen. b. een nog nadrukkelijker aandrin gen om de bewaarstaffel met in gang van de komende oogst te verhogen van 0,50 tot mini maal 0,75 per 100 kg. gen en daarom dienen we in eerste instantie oog te krijgen voor de afzet van onze produkten. Hierbij denken we aan mooie partijen aardappelen, aan graan met weinig tweede soort, aan bieten met een goede sapzuiver- heid, aan vlas van een goede kwali teit en aan uien mooi en uniform van vorm en blank van kleur. Met onze produkten moeten we naar de markt en dan gaat het er om, dat we iets beters hebben dan anderen. De prij zen worden in groter verband be paald, doch de prijsverschillen ter plaatse tussen de teler en de afnemer. Bij de huidige systemen dienen we zo zakelijk mogelijk te blijven produce ren, want we zijn en blijven sterk af hankelijk van de export. De ontwik kelingen zijn hard gegaan, maar daar is de vaart nu wel een beetje uit. Betere prijzen zijn de basis voor een betere toekomst, maar daar is nooit en te nimmer een verstandig woord over te zeggen. Valorisatie van het produkt is een goed begrip voor een samenspel van maatregelen teneinde de produktie weer lonend te maken. Hierin moeten we niet alleen gelo ven, maar ook daadwerkelijk ons steentje aan willen bijdragen. Tenslotte ging de heer v.d. Maas in op de uitkomst van de januari-in- ventarisatie voor konsumptie-aard- appelen, waarvan de cijfers bekend zijn: vorig jaar 1.052.000 ton januari 1980 1,236.000 ton Dat is ruim 180.000 ton meer en in klusief pootaardappelen 223.000 ton meer. Dit zou betekenen een abso luut rekord, niet alleen vergeleken met vorig jaar, maar ook vergeleken met voorgaande jaren. De heer v.d. Maas heeft daarbij het volgende kommentaar: 1. volgens hem zat er al een sterk luchtje aan deze inventarisatie voor ermee begonnen werd. Nu de cijfers bekend zijn vindt hij dat dq "lucht" nog sterker is gewor den. 2. deze cijfers moeten door ons worden geïnterpreteerd als zijnde van "0 en generlei waarde". In ieder geval schat (zelfs) de handel de voorraden al aanmerkelijk min der dan de gevonden cijfers aange ven. En per saldo kunnen het er net zo goed "nog meer zijn" dan de cij fers aangeven als dat er net zo goed "honderden tonnen minder" zijn. Dat zal de praktijk wel uitwijzen. Naar de mening van de heer v.d. Maas moeten de januari-inventari- saties voor konsumptie-aardappelen op deze manier uitgevoerd (o.a. met steekproeven, geen duidelijkheid over voorraden bij handel en indus trie, alsmede geen duidelijkheid over de afnamecijfers van de industrie en de verse binnenlandse konsumptie) afgeschaft worden. Het hoofdbestuur zette met de heer v.d. Maas grote vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de aardappe linventarisatie. Het gaat hier echter om een kompromis, waarvan de tijd zal leren hoe het precies zit. Voor het Hoofdbestuur vonden een aantal benoemingen en herbenoe mingen plaats: Tuinbouwkommissie van de Z.L.M.: de heer M.P. van Weele te Waarde; Bestuur Onderlinge Zuidelijke Ha- gelverzekering: de heer O.P.L. de Jager te Rilland-Bath; Bestuur Onderlinge Verzekering Maatschappij: de heer C.J. van der Werff te Rilland-Bath; Adviseur Commissie Veehouderij van de Z.L.M.: de heer W.S. Brand- sma te Wouw. USDA schat de inzaai van winter tarwe qua areaal op een niet onbe langrijk hoger oppervlak dan in de voorgaande 2 jaren, n.l. 23 min. ha (10% hoger dan 1979 en bijna 20% hoger dan 1978). De gemiddelde opbrengst wordt echter voorzichtiger benaderd; tegen 2.08 ton per ha in 1979, rekent men voor 1980 met 1,85 ton. De totale opbrengst van 42.7 min. ton komt zodoende wat lager uit dan de 43,8 min. ton van 1979. De rogge-inzaai beslaat 1,1 min ha tegen 1,25 min ha in 1979. Wanneer we de wintertarwe percelen kontroleren op onkruid, dan zien we op percelen waar afgelopen najaar geen bodemherbiciden zijn toege past, behoorlijk veel zaadonkruiden en dan wel voornamelijk kamille en muur. Op percelen waar wel een bo demherbicide is toegepast vinden we deze onkruiden niet, maar op alle percelen vinden we kleefkruid. Dit is een lastig onkruid wat per jaar toe neemt en wat in andere gewassen moeilijk is te bestrijden. Kleefkruid komt uit diepere grondlagen, maar het ergste is wel, dat het in verschil lende etappes boven de grond komt. In de granen dienen we alle bestrij- dingskansen welke er maar zijn goed waar te nemen. Het kweekgras is op het land weer overal te vinden en toch is de bestrijding in de stoppel chemisch goed gelukt. Enkele jaren geleden hadden we de bestrijding op de wortels aardig onder de knie. De laatste jaren passen we de bestrijding op het blad toe en opeens zitten we weer met een nieuw probleem. Be- drijfshygiëne blijft onze aandacht vragen, want bij de geringste tegen slag zitten we weer direkt onder het onkruid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21