Prijsaanpassing van 7,9% geen reële inkomensverbetering w ij kunnen en mogen dan ook niet nalaten om ons tot het uiterste te verzetten tegen de voorstellen van de Eu ropese Commissie en tegen het tot nu toe gevoerde be leid van onze eigen overheid, waarbij wij moeten konsta teren dat er geen verbetering is opgetreden bij dit kabinet als het gaat om de belangen van de agrarische sektor, zo stelde de heer Doeleman vast. Meedoen! illiiiiil iiister van E n, zo vervolgde hij, het is triest te moeten constateren dat in een tijd waarbij andere groepen uit de bevolking wel steeds in koopkracht vooruit zijn gegaan, wij juist met het tegenovergestelde te maken hebben gehad, in jaren waar daar wel voldoende ruimte voor was. Door dit beleid zijn de reserves in de land- en tuinbouw te veel aangetast, zodat de rek eruit is. Wanneer wij nu weer opnieuw moeten inleveren zal dit voor veel bedrijven verstrekken de gevolgen kunnen hebben, voorspelde hij. Ir. G.J.M. Braks, veel succes en wijsheid! S prekend over de recente akties naar aanleiding van de E.G.-prijsvoorstellen zei hij te mogen constateren dat de demonstratieve vergadering van de vorige week in Zwolle bijzonder goed was georganiseerd en een zeer positief verloop heeft gehad. Onder de huidige omstandigheden is het beter uit te gaan van regionale aktiviteiten, die op verschillende tijdstippen plaats kunnen vinden, aange zien de onderhandelingen in het Europese Parlement en de Europese Commissie verspreid over een lange periode plaats zullen vinden. u■ülh^4' zuidelijke landbouw maatschappij •n: 'w>'' De welvaart getrokken door 2 paarden.... Kritiek gegrond Demonstraties Ir. Braks landbouw z.l.m VRIJDAG 7 MAART 1980 67e jaargang no. 3522 land- en tuinbouwblad -s:'- -x. 7 -v^- ïx x -n' - - - -:-f- WWÈfr? rK -/ a -c v- <$r «:ii j x '^asw v ,v>> N v' vilP "De C.O.P.A.-eis van 7,9% is geen reële inkomensver betering, doch slechts een doorberekening van de werke lijke kostenstijging van het afgelopen jaar, berekend via de objektieve berekening, waarvan Gundelach heeft ge zegd dat deze methode juist is. Geen lastenverlichting dus van onze inkomenspositie en dat terwijl de laatste 5 jaar de inkomensontwikkeling sterk is achtergebleven bij die van andere groeperingen". Met deze woorden stelde de Z.L.M.-voorzitter, de heer A.J.G. Doeleman, op de maan dag j.l. gehouden hoofdbestuursvergadering in de Prins van Oranje te Goes nog eens duidelijk dat de door de boeren gevraagde prijsverhoging slechts een prijsaanpas sing en geen reële inkomensverbetering is. De kritiek die wij de laatste tijd hebben gehad op het beleid van de overheid blijkt steeds duidelijker zeer ge grond te zijn geweest. Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft zich maandag j.l. unaniem uitgesproken voor een aktieve opstelling van de Z.L.M. ter ondersteuning van het Copa standpunt ten aanzien van de Brusselse prijzen. Het Hoofdbestuur is er voorstander van dat we dat zo spoedig mogelijk samen met andere landbouworga nisaties naar buiten toe laten blijken middels een demonstratieve protestbijeenkomst. Een en ander wordt op dit moment uitgewerkt. Het Hoofdbestuur rekent daarbij op de aktieve steun van de leden maar ook de boerinnen en de jongeren mogen daarbij niet achter blijven. Kortom: Als het U gevraagd wordt rekent het Hoofdbestuur erop dat U natuurlijk mee doet. Doordat minister Van der Stee opschuift naar Financiën is de plaats bij Landbouw vrijgekomen en na vrij lange onzekerheid is dan nu bekend dat ir. G.J.M. Braks deze plaats gaat innemen. Het lijkt mij nu niet meer verstandig na te kaarten over het feit dat de minister wordt weggehaald van zijn post, ofschoon daar onder de huidige omstandigheden voldoende aanleiding voor zou zijn. Beter is,het ons te beperken tot de situatie van dit moment. Wij willen de nieuwe minister van Landbouw positief tegemoettre- den. Daar zijn verschillende redenen voor. Allereerst het feit dat de heer Braks bereid is in een toch moei lijke en roerige tijd waarin de landbouw verkeert de funktie van minister van Landbouw te willen aanvaarden. Verder omdat de nieuwe minister van Landbouw zowel ervaring heeft in de nationale politiek maar vooral ook omdat hij de weg kent in Brussel. Maar ook omdat de heer Braks een van de weinige kamerleden is die veelvuldig boerenvergaderingen be zoekt en veel inleidingen heeft gehouden. Op deze wijze heeft de heer Braks geprobeerd op de hoogte te zijn van wat er gaande is bij het agrarische bedrijfsleven. Wij willen de nieuwe minister van Landbouw gelukwensen met zijn benoeming en veel sukses en wijsheid toewensen bij de zeker niet eenvoudige taak die op zijn schouders komt te rusten. Doeleman. Dat blijkt ook nu weer, nu juist op een tijdstip dat er belangrijke onderhandelingen in Brussel moeten plaats vinden, de minister van landbouw van zijn post wordt weggehaald (of dreigt te worden weggehaald). Ik dacht dat hiermee bevestigd wordt dat dit kabinet onvoldoende de belangen van de land- en tuinbouw be hartigd. Het is voor ons de grote vraag welke rol minister v.d. Stee daarbij speelt, aldus de Z.L.M.-voorzitter. Daarbij mag er geen misverstand over bestaan dat ook onze aandacht duidelijk gericht moet blijven op het na tionale overheidsbeleid, vooral onder omstandigheden, waarbij sterke bezuinigingen noodzakelijk zijn. Het zal er daarbij op aankomen, zo waarschuwde de heer Doeleman, dat deze ombuigingsoperatie niet op onverantwoorde wijze ten koste gaat van vooral de kleine zelfstandigen. Er dient rekening gehouden te worden met de belofte dat het fiskale- en sociale klimaat voor de kleine zelfstandigen verbeterd wordt, daarbij verwijzend naar het kommentaar van de afgelopen week. Vervolg op pag. 21 Dinsdag j.l. is ingenieur G. J. M. Braks benoemd tot minister van Landbouw. Hij volgt mr. Van der Stee op die zijn post bij Land bouw heeft verruild voor die van het ministerie van Financien, omdat mr. F. Andriessen deze portefeuille onlangs ter beschik king heeft gesteld. Ir. Gerrit Braks is afkomstig uit een Brabantse boerenfamilie. Hij werd in 1933 geboren in Uden en wilde zijn vader op het bedrijf later opvolgen. Van gedachten veranderd doorliep hij de lagere school voor land- en tuinbouwonderwijs en de Mulo om met wat meer kennis gewapend te gaan emigreren. Ook dit plan liet hij varen: hij wist in de avonduren het HBS-B diploma te behalen en maakte in aansluiting daarop een studie aan de Wageningse Landbouwhogeschool af. Zijn specialiteit was Ne derlandse landbouw met accenten op wiskunde en economie. Na zijn afstuderen kwam hij in dienst bij de Direktie Internatio nale Samenwerking van het Ministerie van Landbouw en Visse rij. Sinds 1966 is hij nauw betrokken geweest bij de opbouw in Brussel van het EEG-landbouwbeleid. Als lid van de Landbouwraad had hij vrijwel dagelijks kontakten met de Europese Commissie, Ministerraad en met het Europees Parlement. De nieuwe minister van Landbouw die zich als voorzitter van de landbouwcommissie van de Tweede Kamer onlangs nog uitvoerig op de hoogte stelde van de moeilijke situatie in de fruitteelt, is sinds 1977 lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Tussen 1967 en 1969 is hij secretaris geweest van de Noord-Brabantse Chris telijke Boerenbond.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1