Het vergistingsproces D e Boxtelse zakenman ziet het met die methaanvergisters wel zitten. Minder mogelijkheden ziet hij in Noord-Brabant in mestdrogen en mestscheiden omdat deze systemen juist weer te veel energie vragen. Hij gelooft zeker voor het platteland in een gedecentraliseerd systeem van energieopwekking "Waarbij veehou ders van enig° omvang hun eigen energie volledig via vergisting op gaan wekken. "Wanneer meer opge wekt wordt dan op het bedrijf aange wend moet worden, dan is verkoop aan kollege akkerbouwers in de buurt of aan het elektrisch net goed moge lijk. Ook is het best denkbaar dat een aantal veehouders in koöperatief verband zo'n installatie aan gaat schaffen". Van Eerd is ervan over tuigd dat hij nog dit jaar biogasin stallaties in Nederland verkoopt on der garantie van de bij het betreffende type behorende gasopbrengst. Volop perspektief dus, voor de veehouderij in het bijzonder, t.a.v. besparing van energiekosten. j.\y. Technische gegevens van het gas Voordelen Perspektief form gas In het midden van de foto de vergistingstank, rechts op de foto de open tank met vergiste drijfmest. Tussen de twee tanks de kleine achter het stropakje de kleine gastank. niet zoveel energie nodig en in zo'n geval, zo vindt van Eerd, moest je de verkregen gas eigenlijk om zetten in elektriciteit en dat gaan leveren aan het elektrisch net. Technisch is dat goed mogelijk. De vereniging van elektriciteitsbedrijven (VEEN) zou Bij vergisting van drijfmest onder een konstante tempera tuur van ca. 35 graden C ont staat een gas dat voor ca. 70% uit methaan (CH4) bestaat en voor ca. 30% uit C02. Dit gas is wat de kwaliteit betreft ver gelijkbaar met ons aardgas. Een m3 biogas komt overeen met 0,7 m3 aardgas. Methaangas is erg brandbaar en heeft een hoge calorische waarde. Het is moeilijk vloei baar te maken vanwege de ho ge druk die daarvoor vereist is dus moet het als gas worden opgeslagen. Omdat een ver- gister ongeveer 1 Vi maal zijn eigen inhoud aan gas produ ceert, is opslag voor langere perioden erg duur. Daarom is het te verkiezen het gas te ge bruiken zodra het gevormd is. De belangrijkste gebruiksmo gelijkheden van biogas of me thaangas zijn: verwarming en opwekking van elektriciteit. Het gas kan gebruikt worden in een gewone gasboiler voor de verhitting van water. Ee- lektriciteit kan opgewekt wor den door middel van een gene rator. In ons land ligt de om zetting van gas in elektriciteit niet zo voor de hand omdat in de meeste agrarische bedrijven reeds aardgasinstallaties aan wezig zijn. daar erg blij mee moeten zijn maar afgaande op enige recente berichten lijkt het tegendeel het geval te zijn. Volgens van Eerd is eerst een brede politieke diskussie nodig waaruit de oprechte bereidheid van vooral de overheid voor werkelijke besparing van energie zal moeten blijken. D, e eerste kontakten over het plaatsen van biogasinstallaties heeft de jonge zakenman Van Eerd (38 jaar) reeds gelegd me. nige veehou ders. Op grond van de mestsituatic de veebezetting, de bedrijfssituering en de specifieke energiebehoefte maakt hij een begroting. Samen met Farm Gas hoopt hij dan tot zaken te komen. Hoewel nog in proefondervindelijk stadium, is Farm Gas van mening dat de bemestingswaarde van de gier na vergisting is toegenomen. De er varing is datje het vee na bemesting sneller de wei in kunt jagen en ze - eten ook beter. Bovendien, zo bleek in Engeland, groeit het gras sneller omdat de wortels de voedingsstoffen sneller opnemen. "Het heeft, vult van Eerd aan, nog meer voordelen. Uit planologisch en milieuoogpunt bekeken moet het hele proces erg gunstig beoordeeld worden omdat het de stankoverlast weg neemt. Ruik maar hoe het vooral in het zui den van ons land stinkt als het weer geschikt is voor het uitrijden van mest". De installatie is bovendien niet ge vaarlijk omdat het met minimale druk werkt en de voorraad gas zeer .beperkt is. Hoewel de kwaliteit van de vergis te mest dus beter is kan het toch niet zonder meer op het open water wor den geloosd, dit omdat er nog steeds de zware metalen (koper bijv.) in zit ten". Zou dat niet het geval zijn dan was lozing op de sloot van de vergiste drijfmest zonder problemen mogelijk, aldus de heer van Eerd. Een groepje boeren uit Nederland op het bedrijf van Hitchkock Methaanwinning uit drijfmest. Afval kan in principe gebruikt worden om er voedingsstoffen of energie grondstoffen uit te winnen. Dat kan langs biologische weg via bakteriën of schimmels. Ir. W. de Wit, die op 8 februari aan de LH is gepromoveerd, heeft voor zijn onderzoek de afbraak van varkens- drijfmest bestudeerd. Deze mest, die door de bio-industrie in grote hoe veelheden afgescheiden wordt, kan door zijn verontreinigingen (o.a. ko per) niet op de bodem gedeponeerd worden zonder het milieu aan te tas ten. Een "alternatieve" manier om van deze mest af te komen en er nog iets nuttigs mee te doen is zoveel moge lijk schimmels zich op de mest te la ten voeden en ze als eiwitbron (single cell protein) te verwerken in het vee voer. Het probleem is echter dat de micro-organismen er moeite mee hebben alle voor het varken onver teerbare stoffen af te breken. Dit geldt met name voor het houtachtige ügnine afkomstig van plantecelwan- den. De Wit heeft dan ook vastgesteld dat een voorbehandeling van de moeilijk omzetbare komponenten nodig is, voor men van een geschikte recycling langs microbiologische weg kan spreken. Hij stelt een aantal voorbe werkingen voor, zoals het fijnmaken van de lignine maar hij acht de pro- duktie van eiwit langs deze weg "niet zinvol". De toepasbaarheid van zo'n af braakmethode hangt namelijk ook nog af van andere (ekonomische) faktoren, zoals grootte van het mes toverschot, schade aan het milieu en konkurrerende verwerkingswijze. Naast de in het proefschrift beschre ven aerobe methoden (met zuurstof) is vooral de vergisting van mest tot methaangas in ontwikkeling. Het onderzoek van de promovendus werd mogelijk gemaakt door een fi nanciële bijdrage van de Commissie Hinderpreventie V eeteeltbedrij ven. Koper Tot slot twee stellingen: "De toevoe ging van koper aan voeders voor mestvarkens dient tot een dusdanig niveau te worden teruggebracht, dat bij de verwerking van koperbevatten- de varkensmest geen accumulatie van dit metaal in de grond optreedt". Dat niet alleen de mest van de varkens van mindere kwaliteit is, maar ook hun vlees lijkt haast wel noodzakelijk te leiden tot stelling 10, waarin De Wit de aanbeveling doet de produkten van de gangbare alternatieve landbouw aan een vergelijkend kwaliteitson derzoek te onderwerpen. (Wageningen's Hogeschoolblad) In veel landen waaronder met name India, de VS, Canada en Engeland, wordt momenteel gewerkt met en een onderzoek gedaan naar technieken en processen van vergisting van mest tot bruikbaar methaangas. In ons land houdt de Landbouw hogeschool in Wageningen zich daar mee bezig. Op twee landbouwbedrijven bevinden zich in ons land proefinstallaties, een in Garderen en één in Heerhugowaard. Beide bevinden zich nog in het onderzoek stadium. Veel verder is men al in Engeland, waar enige installaties reeds jaren kommercieel in gebruik zijn. Iets anders dan in ons land werkt men daar met een vergistingstank waarvan de deksel één geheel uitmaakt met de tank zelf en dus niet bij grotere druk omhoog kan komen en bij afneming van de gasdruk kan zakken. In de vergistingstank vindt onder een konstante temperatuur van 30-40 graden C de omzetting van (drijf)mest in methaangas plaats. Het proces is volkomen natuurlijk en wordt bewerk stelligd door bakteriën zonder de toetreding van lucht. Het is van belang om de mest die uit de gierputten komt zo weinig mogelijk warmte te laten verliezen. Buiten opslaan in de open lucht is daarom erg nadelig. De extra gas die immers nodig zou zijn om door middel van de warmtewisselaars de tankin- houd op de genoemde 30-40 graden C te houden is verspilling. De mest wordt uit de gierkelder omhoog in de tank gepompt. Het proces in de tank wordt optimaal op gang gehouden door de inhoud te roeren en door de warmtewisselaars die hun energie van de generator of de gasboiler krijgen (gas dat uiteraard verkregen is uit het proces). De uit de gisting ver kregen stinkende methaangas verdwijnt boven uit de tank en wordt middels een pomp naar een kleine gashouder getran sporteerd. In deze gashouder wordt het gas op druk gehouden om naar de verbruikspunten toe te kunnen stromen (cv-ketel), boiler, generator, gasfornuis), Tevens zit hier een voorraad in van 5 tot 10 m3. De voorraad wordt uit kostenbesparend oogpunt zo klein mogelijk gehouden. Ongeveer 10 dagen na dat de drijfmest in de vergistingstank is gepompt is ze uitge werkt en verdwijnt ze in nagenoeg dezelfde hoeveelheid in een andere open tank voor vergiste mest. Deze mest die nog steeds vloeibaar is, is reukloos en kan in de buitenlucht worden opgeslagen en vervolgens over het land worden gereden. De technische problemen zijn dus volledig overwonnen. De eko nomische vooruitzichten zijn bijzonder interessant. SLURRr hot AAW D(jW:R letectric.it/. gas. hot watei1 bo I tGESTED Slurry wage i y* 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13