Biogasinstallatie oplossing energieprobleem voor veeboeren Drijfmest waardevolle bron van energie en voedingsstoffen D e met de regelmaat van de klok stijgende olie- en gasprijzen zet veel partikulieren, bedrijven en overheden energiek aan tot het zoeken naar andere goedkopere bronnen van energie. De alternatieve bronnen zon en wind staan de laatste jaren volop in de belangstelling. Aan de vergisting van organisch afval is tot nu toe minder aandacht besteed. Toch is ook dit een zeer interessante bron van energie die met name voor veehouders van enorme betekenis zal worden. Een veebedrijf van enige omvang zal met een vergistingsin- stallatie volledig kunnen voorzien in eigen energiebehoefte met bijkomende voordelen dat de drijfmest na vergisting reukloos is geworden en een hogere bemestingswaarde heeft verkregen. De investeringskosten kunnen binnen enkele jaren terugverdiend worden terwijl de afschrijving van de installatie zeer beperkt kan zijn omdat het proces niet mechanisch is. De energiebesparing is zo efficiënt dat de overheid moreel verplicht kan worden geacht het geheel te ondersteunen en te stimuleren met subsidies. D e mestproduktie van een fok- zeug is gemiddeld per jaar 3 m3, die van een big (15 tot 49 kg) 1 m3 en van een mestvarken van 40 tot 110 kg 1 3A m3 per jaar. Voor-de duidelijkheid een voorbeeld: Een bedrijf heeft 130 zeugen terwijl elke zeug per jaar 10 biggen krijgt die tot 90 kg levend ge wicht op het bedrijf blijven. Daar voor is nodig een vergistingstank met een inhoud van 80 m3. Deze tank levert een gasproduktie van 140 m3 per dag of omgerekend in olieequi valenten van 60 liter maal de liter- prijs van olie van 0,66 is totaal 40,— per dag. Dit is bruto. Hier van moet worden afgetrokken een deel van de gasopbrengst die nodig is om de tank op een bepaalde tempe ratuur te houden. D e heer van Eerd: "Farm Gas is eigenlijk de enige klub met een dui delijke know how op dit gebied. Ze zijn nl. al 5 jaar bezig en werden toen ze begonnen natuurlijk voor gek versleten. Op dit moment hebben ze evenwel op grote bedrijven installa ties gekontrueerd die al enige jaren probleemloos gas produceren. Eén van die bedrijven is dat van de heer Hitchkock in Chapel Farm. Op dit bedrijf lopen 200 stuks melkvee, 450 stuks jongvee, 200 zeugen en 4000 mestvarkens rond. Dit bisindustrieel bedrijf dat ook zelf z'ri voer maakt, voorziet zichzelf geheel van energie door z'n biogasinstallatie. Van Eerd heeft bij zijn bezoek daar de instal latie goed bekeken en hij heeft zich door Farm Gas en door boer Hitch kock uitvoerig voor laten lichten. De voordelen van methaanvergisting: Terugverdiend Mest- en gasproduktie Welke mest? Fokkerij Voorwaarden - De uitgegiste drijfmest is reukloos zodat uitrijden voor de om geving geen problemen oplevert: - de vervuilingsgraad is met 65 tot 80% teruggebracht; - de omvang van de vaste bestanddelen is teruggebracht met ca. 40%; - ziektekiemen en schadelijke stoffen zijn vrijwel geheel verdwe nen (behalve zware metalen); - het meeste onkruidzaad is vernietigd; - bij opslag in tanks stinkt het niet; - de vergiste mest heeft een verhoogde mestwaarde vanwege de sterk verminderde organische belasting die het legt op de bo dem bakteriën; - de voedingsstoffen (eiwitten) blijven bewaard, en - het vee eet beter omdat het gras "frisser" is. Als gevolg van deze aspekten wordt het mogelijk om de mest te gebruiken voor bepaalde doeleinden. De vaste bestanddelen kun nen eruit gehaald worden waardoor een rijke stof voor bodemver betering is verkregen. Het resterende vloeibare deel kan op ver schillende manieren worden gebruikt bijvoorbeeld in kassen voor sproeien. Ook kunnen de eiwitten opnieuw gewonnen worden door een tweede behandeling waarbij het dan kan dienen als een aan vulling op dierlijk voedsel. De vergiste drijfmest kan ook bijv. dienen om vis in te kweken in warme tanks waardoor grote hoeveelheden hoogwaardige eiwitten verkregen worden. Tenslotte is het zelfs mogelijk in deze substantie in tanks onder een bepaalde temperatuur wieren te kweken dat kan dienen als voedsel voor dieren. In Italië worden hier volop proeven mee gedaan. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen in hoeverre deze aanwendingsmogelijkheden ook in ons land kunnen worden benut. De vergistingstank van dichtbij. Rechts de generatorkontainer. Het eivorming gevaarte voor de tank is een ketel die gebruikt wordt voor proeven. In ons land worden al enkele jaren proeven genomen met biogasinstallaties op kleine schaal. In Engeland wordt het systeem al enige jaren met groot sukses toegepast op kleinere en grote schaal. Het bedrijf Farm Gas in Bishop's Castle heeft bij enige veehouders reeds vergistingsfabrieken geïnstalleerd. Onlangs maakte een handvol Nederlandse boeren een trip naar o.m. dit bedrijf. Zij brachten dit bezoek onder leiding van de heer K. van Eerd uit Boxtel die als vertegenwoordiger voor Farm Gas in Nederland optreedt. Een komplete gasinstallatie, om vattend een vergistingstank met een inhoud van 80 m3, een verwarmings ketel voor het opwarmen van water voor de c.v. en eventueel voor het woonhuis, een kleine gashouder, het automatische systeem voor het pom pen van de mest uit de kelders in de tank, en de systemen voor het ver warmen van de tank en het roeren van de tankinhoud, kan door hem worden geplaatst voor zo'n 80.000,— Een groter type de FG 200 met een tan kinhoud van 200 m3 kost ca. 100.000,— "Dat lijkt heel wat en dat is het ook, maar, zo zegt van Eerd, zo'n installatie is toch binnen een paar jaar terugverdiend. Hij rekent het voor: de FG 200 produceert een hoeveelheid gas die ongeveer gelijk is aan 150 liter olie. Het nuttig rende ment is 100 liter maal afgerond 0,70 per liter per dag maal 365 is 25.000,— op jaarbasis. (Uitgere kend met engelse normen t.a.v. zeu gen en biggen die nogal wat lager lig gen dan in ons land). Daarvoor is ongeveer een derde van de verkregen gas nodig zodat netto een bedrag over blijft van 30,— Een ander voorbeeld van een groter bedrijf: aanwezig 325 zeugen met biggen tot 90 kg levend gewicht. Op brengst ca. 360 m3 gas per dag is vergelijkbaar met 150 liter olie per dag. 1 n principe is de meeste organische afval geschikt voor vergassing zoals dierlijke mest, faecaliën, afval van de oogst zoals stro, blad, stengels e.d. Voor vergisting moet dit afval wel in Zeer enthousiast kwam hij terug. Vooral in Noord-Brabant met zijn talloze bio bedrijven, zijn mestover schotproblemen en de stankhinder, moesten er enorme mogelijkheden zijn, zo was zijn gedachte. an Eerd was als eigenaar van Kam plan b.v., een bedrijf dat is ges pecialiseerd in voederautomatise ringssystemen, op de hoogte van de energieproblemen waar veel bedrij ven mee worstelen. "Vooral op de Een bovenaanzicht van de tank met de reukloze vergiste gier. grotere bedrijven dringt het nu door dat er iets moet gebeuren, Met name in de fokkerij met zijn talloze mi- kro-klimaten is enorm veel energie nodig. Ik ben toen in die hele pro blematiek gedoken en kwam zo doende ook terecht in Engeland". Overigens heeft Van Eerd niet alleen daar zijn licht opgestoken. Hij heeft ook kontakten met het grote bedrijf Montedison in Italië en met het In- stituto Donegani in Milaan. In De nemarken en in België zo ontdekte hij, bevindt de ontwikkeling van de biogasinstallaties zich nog in het ex perimenteer stadium evenals trou wens in ons land. In Engeland bleek hem, was men het verst en het was dan ook met Farm Gas dat hij nau were zakelijke kontakten kreeg. Voor deze firma kan hij nu in Ne derland de vergistingsinstallaties le veren. De onderdelen worden in En geland gemaakt en Van Eerd mon teert het geheel. vloeibare vorm worden aangeboden met een vaste stofgehalte van onge veer 3 tot 10%. Erg geschikt voor vergisting is vloeibare drijfmest van varkens omdat er aan vaste bestand delen tussen 4 en 8% in zit en het gewoonlijk maar weinig vezels bevat. Wat dat betreft is drijfmest van koeien iets minder geschikt omdat er tussen 6 en 10% aan vaste bestand delen in zit. Bovendien is de vergis- tingstijd 20 dagen en dat is twee keer zo lang als bij varkensmest en bovendien moeilijker te behandelen omdat er meer vezels in zitten terwijl koeienmest vaak alleen maar in de winter beschikbaar komt, tenzij men in de zomer 's nachts de koeien bin nen brengt hetgeen als klein bijko mend voordeel kan hebben dat het gras dan minder wordt vertrapt. W il een bedrijf zo'n biogasinstal latie plaatsen dan zal het toch aan enige voorwaarden moeten voldoen. Zo dient het van een minimale om vang te zijn (ook kleine bedrijven kunnen biogas produceren maar dan wordt met geheel andere installaties gewerkt zoals bijv. in India). Voorts moet men de opgewekte energie kwijt kunnen. "In een mesterij bijv. heb je De generator die met behulp van gas elektriciteit opwekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12