Z.AJ.K. -kursus 79/80 beëindigd RJ.ZUI J Europese zuivel in woelig vaarwater S ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT D, I n de diskussies vroeg het land bouwbeleid veel aandacht. Hoogte punt in deze diskussie werd bereikt tijdens een bezoek aan de E.G. in N, U it de diskussies werd wel duide lijk, dat de agrarische kommissie de problemen die momenteel spelen onderkent, maar de voorstellen uit Brussel zijn geen oplossing. Want wat in de zuivel wordt voorgesteld, is niets anders dan alles bevriezen, en betekent een regelrechte inkomens N, D WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. REDAKTIE: KEES SCHIPPER V< Boerenoorlog of mars op Brussel UITNODIGING O Rektifikatie Colombiaanse boeren bezoeken agrarische jongeren in Zeeland. O, D e bijeenkomst die in de Caisson zal plaatsvinden is een van de eerste aktiviteiten van nog in opbouw zijnde O.W.S.- werkgroep van het ZAJ.K. Deze werkgroep zal zich bezig gaan houden met de relatie tussen de landbouw "hier" en de landbouw in de ontwikkelingslanden. De manier waarop dit zal gebeuren is onderwerp van de eerste O.W.S.- werkgroep bij eenkomsten. Belangstellenden voor deze 0,W.S. -werkgroep kunnen kontakt opnemen met Ad Phernam- bucq (tel. 01195 -248). i Z.A.J.K. Redaktie adressen: Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 e Z.A.J.K. -kursus is hard nodig willen er in de toekomst nog prakti serende boeren zijn die mee kunnen praten over een steeds ingewikkelder landbouwbeleid". Dit is een van de uitspraken van de kursisten na afloop van de Z.AJ.K. -kursus. Belangrijk hierbij is de relatie die wordt gelegd tussen vorming en belangenbeharti ging; twee peilers van het ZA.J.K. agrarisch jongerenwerk. Naast de Oriëntatiekursus Grond- en Pachtzaken heeft het Z.AJ.K. dit seizoen voor het eerst de z.g. Z A.J.K. -kursus georganiseerd. Deze kursus is opgezet voor jongeren die na hun m.a.s.- en l.a.s. -opleiding meer in zicht willen krijgen in het reilen en zeilen van de landbouw in een steeds ingewikkelder wordende maatschap pij. Onder een belangrijk deel van de agrarische jongeren bestaat behoefte aan een beter inzicht in zaken als de totstandkoming van het landbouwbe leid, de positie van de verschillende organisaties daarin en de plaats die je als individuele boer zelf inneemt. In toenemende mate wordt het moei lijker te doorzien hoe voorstellen, standpunten en besluiten tot stand komen. 'e Z.AJ.K. -kursus is georgani seerd om in deze behoefte te voor zien. Tijdens een negental kurusa- vonden stonden informatie- ver schaffing en inhoudelijke diskussie naast elkaar. Het zou te ver voeren om op deze plaats een volledig ver slag van alle avonden te geven. We noemen hier slechts punten die aan de orde zijn gekomen: - Ontstaan en betekenis van de stan dorganisaties, landbouwschap, N.A.J.K. en Z.AJ.K. - Organisatiestruktuur en funktione- ring op Europees niveau. - Technische informatie over het landbouwbeleid (betekenis van be grippen als interventie, restitutie, mcb ed. en de funktie van de S.B.L. - Sociale voorzieningen. - Bedrijfsovernameproblematiek. I och Piet Dankert noch Harry Notenboom konden afgelopen vrij dag de agrarische kommissie van de P.J.G.N. duidelijk maken welke voor melkveehouders aanvaardbare oplos sing in de zuivel zij voor ogen hadden. Beide heren, leden van het Europees Parlement, waren uitgenodigd om hun opstelling bij de begrotingsbe handeling in dat parlement, toe te lichten. oor het Europees Parlement en de Europese Commissie spelen mo menteel twee problemen: 1. De sterk stijgende uitgaven van het gemeenschappelijk landbouw beleid. 2. De strukturele overschotten (vooral in de zuivel). Volgens Dankert zijn de afgelopen jaren de kosten van het landbouw beleid jaarlijks met gemiddeld 17% toegenomen. Als dat zo door blijft gaan dan draait dat in de toekomst op een ramp uit, want de nationale overheden zijn op dit moment niet bereid om financieel meer bij te dragen aan het Europese beleid. De grote vraag is dan: gaan we door met het steeds meer produceren in de wetenschap, dat we zelf de rekening daarvan gepresenteerd krijgen, of kiezen we duidelijk voor een ander beleid. De twee Euro-parlementa riërs waren van mening dat het van uit de landbouw gezien niet verstan dig is de produktie onbeperkt uit te breiden. Het boeren-inkomen zal steeds verder onder druk komen te staan. Tegen deze achtergrond zou den we de voorstellen van E.G.- commissionaris Gundelach moeten zien. De huidige voorstellen omvatten een geringe prijsverhoging die (bij de zuivel) weer teniet wordt gedaan door de medeverantwoordelijk heidsheffing en m.c.b.-afbraak. Met andere woorden: geen prijsverho ging voor melk met daar overheen een boete van 0,50 per liter voor de produktie van melk die uitgaat boven 99% van de produktie in 1979. De agrarische kommissie vindt dat het meest krankzinnige voorstel wat maar denkbaar is. Gundelach wil bovendien de superheffing door de zuivelfabrieken zelf laten uitvoeren. daling voor de boeren. Immers de kostprijs stijgt fors onder invloed van het duurder worden van brandstof, kunstmest en krachtvoer. De agrarische kommissie acht het dan ook onaanvaardbaar dat er geen prijsaanpassing komt. Wel bleek de agrarische kommissie bereid te zijn om de produktie aan banden te leg gen onder voorwaarde dat er én een forse prijsverhoging komt én de su perheffing niet door de fabriek gere geld wordt. Want wat gebeurt er dan? Gaat de ene zuivelfabriek de superheffing per boer doorbereke nen, terwijl de andere fabriek een mengprijs in stelt? Bij een mengprijs wordt de superheffing over alle melkveehouders uitgesmeerd, ook de boeren die niet uitgebreid heb ben. Vele kommissieleden vrezen dan een boerenoorlog. Nationale of Brusselse richtlijnen zijn nodig om willekeur en rechtsongelijkheid te voorkomen. In die richtlijnen moet dan ruimte zijn voor middenbedrijvenbeleid en voor jonge boeren. Met name Dankert kon instemmen met dergelijke voorstellen van onze kant. Hij accepteerde ook de konse quenties (prijsverhoging!). Maar noch Dankert noch Notenboom ble ken bereid te garanderen, dat wan neer de landbouw zelf tot produk- tie-afspraken zou komen, het boe- reninkomen veilig gesteld zou wor den. Volgens de Agrarische Kommissie is een mars op Brussel dan ook onver mijdelijk. Berend-Jan Warmelink - P.J.G.N. - N.A.J.K. L.S. Aan: Alle HB-leden; (ex.)kommissie-leden belangstellenden. Goes, 1-3-1980 Hierbij nodigen wij jullie (u) uit voor het bijwonen van de AC- SCHEIDS-AVOND van Kees Schipper, die bijna 6 jaar met/voor de PJZ heeft gewerkt. Men wordt verwacht op: 18 maart, om 21.00 uur (na een korte H B-vergadering) in hotel "DE DRAAK" te Bergen op Zoom. Jullie (uw) aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld. Met vriendelijke groet, Het dagelijks bestuur der PJZ wie wij financiële steun (zonder tegenprestatie) mochten ontvangen. Brussel Marinus Geuze schreef over deze reis een verslag in het Z.L.M. -blad van 8 februari. Het oordeel van de kursisten over het geheel geeft ons aanleiding om sterk aan een herha ling van een gelijksoortige kursus in het volgend seizoen te denken. En kele notities: -"Het is volgens mij een goede voor bereiding voor een kursus als de topkaderkursus". - "De kursus heeft natuurlijk geen direct effect voor je bedrijf, maar het helpt je toch om een aantal zaken in een breder verband te zien". - "Ik de kursus bij iedereen aanbe velen. De kursus moet ook zeker doorgaan, al kan de opzet hier en daar wel wat veranderd worden". We zullen het hierbij laten. Of de Z.AJ.K. kursus volgend seizoen zijn vervolg krijgt zal nader bekend wor den gemaakt. Tenslotte willen we via deze weg onze dank uitspreken aan alle sprekers die hun medewerking aan de kursus hebben gegeven en niet in de laatste plaats ook aan de Stichting Coöperatief Contact Cen trum West-Nederland (C.C.C.) van I amens de Regionaal Agrarische Kommissie heb ik een vraaggesprek gehad met een jonge ondernemende boer in het Zeeuws Vlaamse land; en wel met Martin Dekker. Martin is al zo'n 8 jaar boer op een bedrijf van 30 ha, waarvan 40% pacht en 60% ei gendom. Er worden hoofdzakelijk akkerbouw- produkten geteeld, met als voornaamste gewas pootaardap- pelen. Naast de akkerbouwprodukten is er nog mestvee wat op zo'n 3 ha weiland gehouden wordt. Martin heeft dus al de nodige ervaring opge daan en weet ook hèel goed welke problemen er naar voren komen bij de start als jonge boer. Je komt voor enorme financiële en mentale lasten te zitten, die zich in jaren van matige financiële resultaten steeds maar verder opstapelen. Je werk en onder- nemerslust worden toch wel erg karig beloond. Ook probeer je als goed on dernemer door aanpassing van je be drijf d.m.v. intensivering of samen werking toch meer te kunnen komen in de run van de schaalvergroting. Maar zoals het er nu met het huidige landbouwbeleid naar uitziet, is het een run zonder eind. Je vraagt je wel eens af of het nog zin heeft om zo door te gaan op deze manier van schaalvergroting, steeds meer te pre steren per vaste arbeidskracht en de onrechtvaardige beloning die daar tegenover staat. ngeveer 5 jaar geleden is Martin met een collega jonge boer een sa menwerkingsverband aangegaan. Ze zijn in het begin heel voorzichtig en eenvoudig begonnen, met arbeid en basiswerktuigen. De aanzet tot deze samenwerking is niet direct uit eco nomische motieven geboren, maar om het werk op beide eenmansbe drijven te verlichten, dus uit sociaal oogpunt. Om tot een redelijke be- drijfsexploitatie te komen huren ze als combinatie nog land bij om b.v. uien of aardappelen te telen. Maar om als jonge boer bij een collega- boer land te huren is een zeer moei lijke zaak. Vaak kom je als jonge boer niet aan de bak omdat men veel liever zijn land verhuurt aan de op zeer grote schaal land hurende aard- appelhandel en 50% van het poot- goed wordt door de handel zelf ge teeld in Zeeuws-Vlaanderen. De ho ge huurprijzen, 2000,— tot 2500,— per ha die door de handel betaald worden hebben hun invloed zeker gehad op de pachtprijzen. Op het bestuurlijke vlak is Martin ook erg aktief. Hij heeft in het platte landsjongerenwerk gezeten, P.J.Z. en R.A.K., en is nu voorzitter van de afdeling Axel der Z.L.M. Het bezoe ken van vergaderingen wordt als steeds moeilijker ervaren in drukke perioden op het bedrijf, vooral op de eenmansbedrijven. Daarom acht Martin het wenselijk dat er voor het bezoeken van vergaderingen van o.a. standorganisaties een vergoeding tegenover staat die gelijk is aan het tarief van b.v. de bedrijfsverzor- gingsdienst. Hier zal men in de toe komst niet onderuit kunnen als we goede bestuursleden en een goed functioneren van onze standorgani saties en coöperaties willen behou den. Ook de sociale problemen van het boer zijn laten Martin niet onge moeid. Tijd om met je gezin aan va kantie of hobby's te besteden is er haast niet meer. Wanneer je niet uit kijkt ga je je hierdoor vereenzamen en leef je als individualist voort op je boerderij. Vooral in de veehouderij met de nog grotere bedrijfsgebon denheid speelt dit een nog grotere rol. Mede namens R.A.K. Oost ZeeuwschVlaanderen zou ik Martin willen bedanken voor de totstand koming van dit intervieuw. Leen Dees In het stuk betreffende de nieuwe subsidieregelingen in het P.J.Zuid-Geluid van 22 febr. is een fout geslopen. De P.J.Z. heeft namelijk wél voor het Rijksplan gekozen. Dit ging niet van harte maar we krijgen nu eenmaal te ma ken met een nieuwe subsidie systeem en met bezuinigin gen. We denken dat we met een landelijk georganiseerde groep sterker staan om de provinciale organisatie's in stand te houden dan elke pro vincie afzonderlijk. Bovendien zou de P.J.Z. al leen in aanmerking komen voor subsidie van de provincie in samenwerking met anderen om aan de norm van 2.000 le den te voldoen. Jaap Flikweert p dinsdag 11 maart zullen leden van de O.W.S. (ontwikkelingssa menwerking), werkgroep van het Z.AJ.K., vertegenwoordigers ont vangen van de Colombiaanse boe- renbeweging ANUC. Deze bijeen komst past in een reeks van ontmoe tingen die de Colombiaanse boeren hebben met agrarische jongeren in heel Nederland. Daarbij wordt ook een landelijke studiedag georgani seerd door de P.J.O.'s in samenwer king met de NOVIB. Doel van deze ontmoetingen is om beter geïnfor meerd te raken over eikaars situatie. De ANUC is een demokratische en onafhankelijke organisatie van het Colombiaanse platteland. Voorop staat daarbij de belangenbehartiging van genoemde groepen. Zo heeft de ANUC een uitgesproken standpunt met betrekking tot de invoer van westerse zuiveloverschotten in hun land. Deze importen - zeg maar dumping - zijn er de oorzaak van dat de Colombiaanse boeren zelf geen kans meer zien hun produkt op de markt te verkopen. Hierdoor zijn melk-produktie en melkveestapel de laatste jaren achteruit gegaan. De import van melkpoeder is volgens de ANUC dan ook alles behalve ont wikkelingshulp. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11