Wordt het toch een hete lange zomer? Vlaggetjes nog in de WW Landbouw moet vertegenwoordigd zijn bij hoorzitting streekplan Midden-Zeeland Solidair... K □R1 rE WEIMKEN AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Op NOORD-BEVELAND hebben we de afgelopen twee weken nog wei nig kunnen doen dan alles klaarzet ten. Wat kunstmest is er wel gezaaid, voornamelijk op de tarwe. Ook wat kali nog door diegene die najaarszaai niet zien zitten. Hopenlijk kunnen we deze week starten. Voor bieten wordt het tijd zeker wanneer er een grote hoeveelheid ineens moet worden ge geven. Een gedeelde gift is dan een betere oplossing. Wanneer de toena me van losse kunstmest zo doorgaat duurt het maar enkele jaren en ook die baal is dan voor een groot deel verdwenen. Voor het bepalen van de juiste hoe veelheid is het monteren van een drukmeter op de hefinrichting dan een onmisbaar onderdeel. Hier en daar is er ook al wat zomertarwe ge zaaid en de plantuitjes liggen te wachten. Bij aanhoudend droog weer gaan ze zeker de grond in van de week. (we schrijven 2 maart). De hoge uienprijzen vestigen de aan dacht op dit produkt, hopenlijk komt er niet te veel van. Met de aardap- pelmarkt is het bar slecht. Daar moet beslist geld bij. Na het bekend wor den van de inventarisatiecijfers zal dit zeker niet vlug veranderen. Aan het nut van deze cijfers wordt door sommigen getwijfeld. De manier waarop deze gegevens worden ver zameld en de juistheid ervan zou eens moeten worden nagegaan. Niet dat er opzettelijk verkeerde opgaven worden gedaan, zoals ook weieens gesuggereerd wordt, maar de moge lijkheid van dubbele omgave is niet uitgesloten, doordat reeds verkochte maar nog niet geleverde partijen door zowel de boer als de handelaar worden opgegeven. Wat het gebruik van granulaat in de bieten betreft gaan velen twijfelen aan het rendement ervan. Wanneer vroeg gezaaid wordt neem je de lui zen toch niet meer mee is een veel gehoorde opmerking, en het is een dure verzekeringspremie waarvoor je nog al wat bespuitingen kunt uit voeren. Toch zijn de risiko's bij vroeg zaaien groot nu we op eindafstand zaaien. Sommigen willen nog ruimer dan 16 cm in verband met de tarra. Of het dan nog verantwoord is zon der granulaat betwijfel ik. Het IRS doet op dit gebied veel en nuttig on derzoek waarbij veel cijfers gepro duceerd worden van een groot aantal proefpercelen. We zullen er in de toekomst ongetwijfeld ons voordeel mee kunnen doen. De tarwe staat er beter voor dan vorig jaar om deze tijd. Ook de laat gezaaide percelen zullen het wel redden. Plaatselijk een wat dunnere stand. Met iets meer kunstmest valt dit nog wel te regelen. Op de laatste ledenvergadering van dit seizoen hebben we besloten geza menlijk akties te voeren. Zeker zal dat gezamenlijk moeten, solidariteit moet getoond worden anders kunnen we het beter niet doen. Wanneer we nu niet de handen ineen slaan en ons niet als een geheel opstellen kunnen we resultaat wel vergeten. Als eenling bereik je niets. Beter was het geweest dat er eerst landelijk een aktie was gevoerd. Nu in het Noorden al wat gedaan is zal dit naar mijn mening het effekt verminderen. Maar om lande lijk iets te doen moet men het eens zijn, het moet vooraf gegaan worden door goed overleg met en tussen onze voormannen, die er dan zelf ook voor de volle 100% achter moeten en kun nen staan. Hopenlijk hebben we het omstreeks 11 maart niet al te druk op het land. Wanneer dat niet het geval is moet de opkomst goed zijn. De nieuwe minister van landbouw kan er dan gelijk notitie van nemen. Het is maar dat hij het weet. Op het eincfvan de winter vraag je je soms weieens af, of er nog onder werpen zijn, die interessant genoeg zijn om een vergadering te vullen. Zo had het bestuur van de kring Altena en Biesbos afgelopen maandag haar jaarvergadering uitgeschreven met een overvolle agenda. Na een som bere openingsrede door de voorzitter waarin de prijsvoorstellen de melk- heffing, de sterk gestegen energie prijzen en de slechte prijzen voor de fruitteelt in verweven za ten, werd er een korte uiteenzetting gegeven ovct de opleidingsmogelijkheden aan de M.A.S. te Dordrecht. De direkteur mijnheer T.U. Wietse- ma wees op de bredere opleidings mogelijkheden met als hoofdtak de akkerbouwrichting, maar voor de veeteelt is er ook een mogelijkheid. Nu de grove tuinbouw gewassen in het bouwplan een steeds grotere plaats gaan innemen bestaat er sinds kort ook een mogelijkheid om de studierichting tuinbouw te kiezen. Alvorens de alg. sekretaris der Z.L.M., mijnheer J. Oggel zijn inlei ding hield over "Grondzaken" licht te hij de prijsvoorstellen van Brussel toe. In vele kringen van de Z.L.M. heeft hij het ongenoegen geproefd van de minimale verhogingen. Het is niet alleen in het Z.L.M. gebied, maar in heel Nederland en wellicht ook in de hele EEG waar deze prijs voorstellen van de hand worden ge wezen. Het is dan ook niet verwon derlijk dat er protest demonstraties worden gehouden. Uit de demon stratie van de noordelijke provincies waar 9000 boeren aan deelnamen, mag gekonkludeerd worden dat al leen vergaderen voorbij is. Maar door publiciteit aan het ongenoegen over de prijzen te geven via pers en t.v. wil men de minister en de land- bouwkommissaris duidelijk maken dat het zo niet langer kan. De sekre taris wilde van de kring dan ook te weten komen of de boeren ook be reid waren om naar een grote zuide lijke demonstratie te komen. Na wat heen en weer gepraat bleek dat de kring niet voorop zal lopen om er aan deel te nemen maar bij de te nemen akties zal ze wel de Z.L.M. steunen. Harde akties werden vooralsnog van de hand gewezen maar bij geen re sultaat zijn ze niet uitgesloten. Laat ons hopen dat het niet zo ver moet komen want dan wordt de een of andere groepering van de bevolking de dupe en dat is toch niet de be doeling. Zoals u ook wel uit de pers en land bouwbladen vernomen hebt zijn er verschillende veranderingen opkomst t.a.v, de pachtopvolging en de grond- verkoop. Wanneer de pachter 65 jaar wordt gaat de pacht niet meer automatisch door. Bij het verpa diten van grond zal ge keken worden of de pachter als De gunstige weersomstandigheden van de laatste weken hebben tot ge volg dat er ook op Walcheren enige aktiviteiten op het veld worden waargenomen. Op de graszaadpèr- celen is de stikstofmeststof gestrooid. Soms is dit ook het geval op de win- tertarwepercelen. Er is ook begon nen met het poten van 2e jaarplan- tuien. Voor het zaaien van zomer tarwe was de grond nog juist niet voldoende bekwaam. Jammer dat nachtvorst achterwege bleef anders hadden er zeker nog meer werk zaamheden uitgevoerd kunnen wor den. Voor de voorjaarsvergadering van de kring Walcheren was er een goede belangstelling! In zijn ope ningswoord besteedde de voorzitter uitvoerig aandacht aan de proble men waarmee de Landbouw mo menteel gekonfronteerd wordt. Vooral de te verwachten prijsont wikkelingen, sterk stijgende kosten en weinig stijgende prijzen voor de produkten waarvoor een garantie prijs geldt, leiden steeds meer tot, bijna dreigende, protesten. Ook op deze vergadering werd er op aange drongen, via het hoofdbestuur, aan de minister van Landbouw, dhr. van der Stee, kenbaar te maken dat men 10 geen vertrouwen meer heeft in het prijsbeleid van deze minister. Bij de rondvraag werd door een der aan wezigen aan de hand van praktijk- gegevens gesteld, dat de bietenprijs steeds ongunstiger wordt. Hij sprak van een daling van bijna 20% van de geldopbrengst per ton bieten in 1978 t.o.v. 1975 bij 16% suiker. In 1979 was het iets gunstiger omdat er geen C- bieten waren. Men vreest echter voor 1980 gezien de vooruitzichten. Uw overzichtschrijver wil nog even kwijt, dat hij zeer teleurgesteld is in de verslaggeving van de provinciale pers t.a.v. de kringvergadering. Er werd aan bovengenoemde feiten slechts summier aandacht besteed in een vrij kort éénkolomberichtje. Aankondigingen van FNV-akties schijnen belangrijker te zijn, dan ge rechtvaardigde protesten van een groep plantentelers die ons volk van voldoende en goed voedsel voorzien, en waarvan de export ook nog in positieve zin bijdraagt aan de beta lingsbalans. Ook van de inleidinq van de heer Van Dijk t.a.v. het werk van de Pu blic Relations in de Landbouw werd gemakshalve maar niets vermeldt. hoofdberoep agrariër is. Bij grond- verkoop worden ook verschillende beperkingen op gelegd. Het is raadzaam wanneer deze ver nieuwingen aangenomen zijn, bij moeilijkheden direkt kontakt op te nemen met uw organisatie. Met het weer van de laatste weken zijn ook de veld werkzaamheden weer begonnen. De lichte nachtvorst en de droge oostenwind in de tweede helft van februari deed de grond al aardig op drogen en goed bereidbaar maken. Er is dan ook al behoorlijk veel kunstmest verzaaid. Met de ho ge temperatuur voor de tijd van het jaar is de wintertarwe en het gras zaad al aan het groeien. De stand van de wintertarwe is goed behalve en kele percelen waar veel last wordt ondervonden van fritvlieg en springstaarten. Links en rechts is er nog wat zomertarwe en gerst ge- zaaidVan de grove tuinbouwproduk- ten zit er al aardig wat spinazie in de grond. De struktuur van de grond lijkt goed. Als we in de maand maart niet te veel regen krijgen dan lijkt de basis voor een goede oogst aanwezig, want een bekend spreekwoord "Be gin goed, al goed" doet dit vermoe den. Het is maar te hopen, ondanks de overproduktie, dat de opbrengsten hoog worden want dat is de basis van onze inkomsten. De prijsverhoging die er dan nog bijkomt uit Brussel zal wel hard nodig zijn om een gedeelte van de kosten op te vangen. De weersomstandigheden van de af gelopen tweede helft van februari - een zonnige week met voor de tijd van het jaar vrij hoge temperatuur en een sombere drogende week - heb ben er toe geleid, dat ook op Schou- wen-Duiveland de eerste werkzaam heden voor oogst 1980 weer zijn be gonnen. Zeker, een goede start heeft veel voor. Vroeg zaaien komt de ontwikkeling ten goede, maar be denke wel, dat het oppassen gebla zen is. In Schouwen nog meer dan in Duiveland. Al grijst de grond van boven wat op, het lijkt over het alge meen mooier dan het in werkelijk heid is. Naast het poten van ver schillende percelen plantuien, bes tond het landwerk hoofdzakelijk uit kunstmest strooien, nog niet overal. Ook vele percelen wintertarwe, waarvan de stand over het geheel goed is, werden voorzien van de eer ste N-gift. Het is geen overbodige luxe om hier nog eens te wijzen op een juist gebruik en juiste afstelling van de kunstmeststrooiers. In de praktijk ontbreekt het hieraan nog wel eens. Ook al blijkt het weer goed, dan nog moeten we niet te vroeg be ginnen. Denk er om: Maart roert zijn staart. Bij aanhoudend droog weer is het begrijpelijk dat het moeilijk is om geduld op te brengen. Dooreenge- nomen is zaaien in de tweede helft van maart beter dan in de eerste helft. Met het moderne, veelal zware materiaal, is het des te meer oppas sen om struktuurbederf te voorko men. Maak er geen wedstrijd van wie het eerst klaar is. Kijk niet naar en kele "vluggerds". Wacht tot de grond goed is. Dat te vlugge, dat te vroege is helemaal niet nodig, denk maar eens aan vorig jaar. Ook Schouwen-Duivelandse agra riërs dringen aan op een krachtige en eensgezinde stellingname tegen de momentele prijsvoorstellen en ande re, die de landbouw voorgeschoteld worden. Over onderdelen kan en mag men van mening verschillen, dat is goed ook, in opbouwende zin, maar laten we er met zijn allen voor zorgen, dat alles bespreekbaar moet blijven. Polariseren is fout. Met elkaar en voor elkaar solidair, zo niet dan glij den we steeds meer af, zowel indivi dueel als gezamenlijk. BB Van een dijk van een krant zou je iets meer verwachten. Ten aanzien van de teelt van zaai- uien nog enkele opmerkingen. Hebt u al nagegaan of het mogelijk is voor de teelt in 1980 het zogenaamde rij padensysteem toe te passen. Vooral bij het loofklappen is deze zaaimet- hode de meest juiste. Van het zaai zaad zijn er soorten met aantrekke lijke prijzen. Toch zijn de uien van dit zaad van minder goede kwaliteit aldus praktijkmensen. De resultaten van het landbouwkun dig onderzoek van de proefboerde- rijen "Westmaas" en "Rusthoeve" 1979, gele boekje, is weer aan de le den van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting toegezonden. Dit bevat zeer waardevolle gegevens, die zeker het naslaan waard zijn voor bepaalde in formatie. Wel dient er rekening mee worden gehouden dat het proeven zijn over één jaar. Op dinsdag 11 maart is er in Middel burg een hoorzitting aangaande de inspraak over het nieuwe streekplan Midden-Zeeland. Op deze bijeen komst kunnen de standpunten nader worden toegelicht, door de deelnemer aan de inspraakgroepen. Het kan van belang zijn dat de landbouw verte genwoordigd is en zijn stem waar no dig laat horen. GA VOOR HET WERK weer volop begint, de spanning van uw luchtbanden eens na. Te zachte banden geven gemakkelijk kan- vasbreuk, te harde banden stoten te veel en sporen te diep in. Breng uw banden op de juiste spanning. Zijn ze na een week nog op span ning, dan kunt U rustig het voor jaar afwachten. Loopt de spanning terug, neem dan tijdig maatrege len. VOOR DUBBELLUCHT bij trekkers, om de wieldruk te verla gen, gebruikt men vaak voor het 2e stel wielen versleten banden. Dit 2e wiel is dan vaak enkele centimeters kleiner dan de nieuwe banden. Door de spanning in de grootste wielen iets te verlagen, krijgt U een betere drukverdeling en minder last van insporen van de grootste banden. BIJ ER WTEN en tuinbonen kunt U de onkruidbest rij ding het beste uitvoeren tussen zaaien en op komst. Dit gaat in het algemeen beter dan een bestrijding na op komst. Laat uw kans dus niet voorbij gaan. De te gebruiken middelen vindt U in het boekje "Chemische bestrijding van ziek ten, plagen en onkruiden in land bouwgewassen VOOR DA T BEGONNEN wordt met de voorjaarsgrondbewerking, moet U zich er goed van overtui gen of de grond wel voldoende droog is. Dit geldt zowel voor de toplaag als voor de ondergrond. Dus niet alleen op de toplaag let ten, die het losse zaad of pootbed zal moeten vormen, maar vooral op de laag van 10 cm direkt daar onder. VINDT U HET MOOI al dat onkruid groeiend op erven en pa den tussen de stenen? Overal kunt U het tegenkomen mooi groen of na een te late bespuiting de dode restanten. Zo niet, dan kunt U dit voorkomen door tijdig te spuiten. Er zijn voldoende goede middelen. Wel uitkijken wat U doet in ver band met breedtewerking. Zorg dat U het onkruid eens voor bent. DE TEMPERATUURSOM is een goede gids om het tijdstip vast te stellen om voor de eerste keer stikstof op grasland te strooien. Bedenk wel dat op drogere grond de grasgroei wat vroeger begint en op natte, koudere grond wat later. Hiermee moet U bij het stikstof strooien rekening houden. Boven dien krijgt U dan groeitrappen dat vooral belangrijk is om steeds goed weidegras beschikbaar te hebben. GROEITRA PP EN KUNT U ook krijgen door het jongvee vroeg buiten te doen. Is het weer nog wat guur, laat ze dan overdag eerst het gras in een paar huispercelen aftoppen. Misschien is het moge lijk om ze dan 's nachts op te stal len. Bijvoeding met stro of matig hooi of kuilvoer geeft een goede aanvulling met struktuurhoudend materiaal. Vooral bij mals of nat voorjaarsgras moet U het nut hiervan niet onderschatten. IEDER JAAR KOMT het bij het maaien voor dat de mesjes be schadigd worden door stukken draad en andere ijzeren voorwer pen. Vooral op percelen langs openbare wegen of gelegen achter woningen, blijkt dat niet alle huismoeders potten en pannen al tijd op het vuur houden. Nu het gras nog. kort is, vraagt het weinig moeite om ongerechtighe den van de percelen te verwijderen. Vooral bij cirkelmaaiers is rond vliegend ijzer ook nog levensge vaarlijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10