ongekeurd Kwart wintertarwe-areaal van oogst 1979 was H et onderzoek bestond verder uit een beperkte enquête en een kwali teitsbeoordeling van een tweehon derdtal monsters ongekeurd zaai zaad. D e gebruikers van ongekeurd zaad hanteren als belangrijkste motief de lagere prijs. Zij schatten deze gemid deld op circa 58,— per 100 kg tegen 104,— voor goedgekeurd zaaizaad. Indien rekening gehouden wordt met de werkelijke kosten van schonen 10,— en ontsmetten 8,— prijzen 1978, en uitgaande van een opbrengstprijs van konsumptietarwe van 45,— 50,— in de herfst van 1978, lijkt de schatting van een kost prijs voor ongekeurd zaaiwintertarwe van 58,— wel aan de erg lage kant. Bovendien is daarbij niets in rekening gebracht voor extra arbeid, zakken, transport, opslag e.d. en is geen re kening gehouden met het feit, dat van ongekeurd zaad dooreengenomen iets meer wordt gezaaid dan van goedgekeurd zaaizaad, volgens het onderzoek 7,5 kg per ha. W at het risiko van ongekeurd zaaizaad betreft is uit het onderzoek D e gebruiker van ongekeurd zaai zaad profiteert dus mede van de konstante vraag van de regelmatige gebruikers van goedgekeurd zaai zaad, waardoor het verversingsper centage voor wintertarwe in Neder land op 75 tot 80% ligt. Zekerheid Lagere prijs Lagere kiemkracht Kweekwerk Uit steekproef blijkt: Dit is zeer belangrijk voor de teelt van wintertarwe. Uitgerekend deze teelt is immers de laatste jaren steeds meer gespecialiseerd geworden, waarbij het nauw steekt met de teeltwijze. De optimalisering van het aantal planten per hektare, het vermijden van schade door onkruid en ziekten, de oogstzekerheid, dat alles stelt ho ge eisen aan de kwaliteit van het uit gangsmateriaal. Het gebruik van goedgekeurd en ontsmet zaaizaad biedt daarvoor de beste garantie en mede daaraan is het te danken dat er momenteel op die percelen nauwe lijks of geen problemen meer zijn met wilde haver en ziekten zoals steenbrand en stuifbrand. Daarvan profiteren ook de gebrui kers van ongekeurd zaad. Het in vergelijking met andere lan den relatief hoge gebruik van goed gekeurd zaaizaad heeft als gunstig gevolg, dat nieuwe en betere rassen snel de kans krijgen zich in de prak tijk te bewijzen. De resultaten daarvan geven vol doende houvast voor de hieronder weergegeven gevolgtrekkingen. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de zekerheid, die het gebruik van goed gekeurd zaaizaad biedt, het belang rijkste argument is voor het gebruik van dat zaad. Indien met deze faktoren wel reke ning wordt gehouden is er van een groot prijsverschil geen sprake. Een prijsverschil dat niet opweegt tegen de risiko's en de rompslomp die aan het gebruik van ongekeurd zaaizaad zijn verbonden. Dit wordt nog dui delijker indien men in aanmerking neemt, dat de verschillen in zaai- zaadkosten bij gebruik van gekeurd dan wel ongekeurd zaaizaad nauwe lijks een rol spelen in de totale teelt- kosten, waaronder arbeids- en ma- chinekosten, chemische onkruid- en ziektebestrijding enz. gebleken, dat er nogal wat partijen met een kiemkracht van beneden de 85% voorkwamen, terwijl enkele partijen een zeer hoge, onkruidbe zetting vertoonden. Opvallend is ook dat bij uitzaai in bijna van het aantal partijen een matige tot sterke rasvermenging is gekonstateerd. Uit het onderzoek is voorts gebleken dat zowel de gebruikers van goedge keurd zaaizaad als de gebruikers ten dele gekeurd en ten dele ongekeurd zaaizaad er van uit gaan, dat steeds goedgekeurd zaaizaad van de door hen gevraagde rassen beschikbaar is. Dat als regel aan deze beschikbaar- heid wordt voldaan, is mogelijk in dien er voldoende vraag naar goed gekeurd zaaizaad is. Dit hoge percentage is ook van be lang voor een voldoende stimulans voor het kweekwerk. Voor een opti male tarweteelt is een regelmatige toevoer van nieuwe en betere rassen van veel belang. Nederland verkeert in de gelukkige omstandigheid dat het beschikt over goed uitgeruste kweek-, vermeerderings- en scho- ningsbedrijven, een goed en op de praktijk afgestemd rassenonderzoek en een goede keuringsorganisatie. Een wijdvertakt distributiesysteem zorgt er tenslotte voor, dat op vrijwel elke plaats in ons land in voldoende mate goedgekeurd zaaizaad van de gevraagde rassen beschikbaar is. Handhaving van dit systeem en zo mogelijk verbetering is voor een goe de zaaizaadvoorziening noodzakelijk en vormt een belangrijke basis voor een gezonde en produktiéve graan- teelt. V an het wintertarweareaal van oogst 1979 is ongeveer een kwart ingezaaid met ongekeurd zaaizaad. Deze konklusie kan worden ge trokken uit een onderzoek, dat het Produktschap voor Landbouwzaai- zaden in de herfst van 1978 heeft laten verrichten. Dit onderzoek betrof een eenmalige representatieve steekproef in de belangrijkste teeltgebieden, die gezamenlijk iets minder dan de helft van het Nederlandse wintertarweareaal uitmaakten. Uit het gebleken aandeel van ongekeurd zaaizaad en uit de gegevens, die de NAK over voorgaande jaren heeft berekend, valt af te leiden, dat het gebruik van door de NAK goedgekeurd zaaizaad dooreengenomen op een vrij kon- stant en hoog niveau ligt. Gekeurde tarwe voor de zaai. "S± Ihoewel er toenemende proble men zijn bij het verkrijgen van bouw materialen hopen we toch het onder komen voor de familie Schrijfkouter omstreeks half maart gereed te heb ben. We verwachten de familie rond die tijd". Zo luidde de tekst op een uitgebreid telex uit Tanzania. En, daar sta je dan, opnieuw met een uitstel van weer maar eens veertien dagen voor de boeg. Het wordt saai, een afgedraaide boodschap en we zijn moe van het uit- leggen. Telkens wanneer we een ken nis tegenkomen starten we hetzelfde liedje. Nu spreken wij zelf maar niet meer over een vertrekdatum. Pas wanneer de vliegmachine in Dar es Salaam landt zullen we eerst echt ge loven dat we weg zijn. Maar goed, het ontneemt ons nog niet het goede hu meur. De telex vermeldde ook nog dat we onze eigen set kookpannen uit Nederland mee moesten brengen want kwaliteitspannen schijnen schaars te zijn in het paradijs van het A frikaans Socialisme. Ooit zijn ook ons nog permanente bungalows in het vooruit zicht gesteld. Wanneer we echter de moeilijkheden zien die zich nu al bij de bouw van onze tijdelijke onderkomens voordoen, dan zal het meien voor die bouwsels nog wel "even op zich laten wachten. Toch hebben we voor die woningen al gordijnstof uitgezocht, in een winkel te Arnhem. Ieder gezin heeft dit voor zich gedaan, want sma ken verschillen nu eenmaal. Even speelde men nog met de gedachte om alle huizen van dezelfde gordijnstof te voorzien, maar gelukkig kwam men tot andere ideën. Als je dan een kopje koffie bij je collega gaat drinken zit je weer tegen dat zelfde bloemetjesgor dijn aan te koekeloeren. Overigens zijn de tegels voor de badkamers en de keukens allemaal van dezelfde kleur, anders zou het bouwen nog gecompli ceerder worden. Of je in de A frikaanse bush persé tegeltjes nodig hebt is weer een andere vraag. Een mooi gordijn is echter nooit weg. Tijdens de karnaval speelde dat bloemetjesgordijn, trou wens ook een grote rol. De wereld, en ook dit blad staan al bol van de ernst, daarom nog even een woordje over dat carnaval. Personen die anders waarschijnlijk nimmer wakker liggen van agrariërs, blijven tijdens de carnaval verkleed als boer tot diep in de nacht neuten hijsen. Een schare vrolijke boeren en dat is toch iets unieks! Frans Wilbers van onze gewaardeerde Stichting Public Relation voor Land- en Tuinbouw vindt tijdens die dagen vooral in het zuiden een prachtig aangeharkt tuint je want de good-will voor de lachende boer is alom. aanwezig. Dat daarbij gebruik wordt gemaakt van het zijden petje en de blauwe kiel is natuurlijk geheel bezijden de werkelijkheid. Ook de boer van heden steekt zich meestal in de confectie, hoogstens nog in 7 manchester op weekse dagen, maar is het niet schitterend dat je dan ten minste weer onderscheid kunt maken tussen mensen, die anders als één saaie eenvormige massa gelijk een brok ge hakt, half om half, naast elkaar op een hap welvaart vegeterendLachen mensen, gieren brullen. D'er valt niks te lachen in 7 boerenbestaan, zo lijkt het tenminste. Tijdens de karnaval liepen we ook wat echte boeren tegen 7 lijf. We zijn veel te somber, zeiden ze. De voorpagina van ons Z.L.M. blad heeft iedere week weer wel een treuri ge, deprimerende of waarschuwende vette kop. Er straalt nooit een greintje opgewektheid van af, klaagden ze, terwijl ze grinnikend het bierschuim van hun lippen veegden en de armen in de hoogte gooiden op de maat van "een bloemetjesgordijn". Die tijd van de "Grootste Boer" tijdens de vasten avond is voorbij. Andere "grote boe ren" keurig met das en vouw in 7 pantalon staan weer luid met wapens te kletteren. Wie is nu de "grootste boer" in 7 zuiden? Misschien wel Ad Doeleman of als we de Delta verlaten David Luteijn? Of zelfs Fons van der Stee, met als grimmig toppunt van chagrijn Finn Gundelach in Brussel! Wij zijn woedend over die lage prijs voorstellen, roepen de voormannen. Wanneer we zoiets horen "we zijn woedend" dan verwachten we meteen heel wat. 7 Is altijd zo deprimerend dat hun verklaring "dat ze "woedend" zijn zo irriterend kalm overkomt. Ze wor den niet lijkbleek, niet paars of blauw. Zelfs hun das kleurt hen niet eens om de strot als ze hun "woede" etaleren. Dat brandend vUur. van de heilige ve- rantwoordiging blijft helaas steeds steken in een pieterig waakvlammetje. Nou valt het ook niet mee om tijdens schitterend weer met snel opdrogende kluiten boeren in 7 gareel te krijgen voor een spontane woedeuitbarsting. Het onrecht dat in Brussel, door Gundelach op een zacht vuurtje wordt gaargekookt; zal straks ingepakt door een wirwar van cijfers tóch worden opgediend. Van der Stee zal het ve rongelijkt als een te deftige kelner aan de Nederlandse boeren serveren. Met interesse wachten we nu de reactie af. Volgt er een gedurfde explosie van uiterst gewaagde prikacties of zal het slechts blijven bij een ludieke optocht van dure trekkers, versierd met wat kreten geklodderd op een oud bedde- laken? De kernvraag: Laat de boer zich pakken, of grijpt hij doeltreffend terug. Overigens is er wel een grote kans dat hij eerst kunstmest strooit en dan voor de verwachte weersverslech- tering nog snel zaaien moet. In de af gelopen tijd zijn we ook nog op bezoek geweest bij de echte grbotste boer van Nederland. De Rijksdienst IJsselmeer Polders (R.IJ.P.) heeft ongetwijfeld de meeste hektares onder de ploeg. Op dit gigantische mammoetbedrijf traint men ook regelmatig trekkerchauf feurs. Aangezien ook wij daar straks in Tanzania mee te maken krijgen, hebben we omtrent hun methoden ons licht opgestoken. Ieder jaar brengt men bij de R.IJ.P. 2000 ha grond gelegen in Zuidelijk Flevoland in cultuur. Dat is een langdurig proces geweest waar aan nu overigens door het uitblijven van een beslissing over de bestemming van de Markerwaard een langzaam einde dreigt te komen. De R.IJ.P. lost zichzelf geleidelijk aan op. In de grote tempel "het Smêdinghuis"in Lelystad zullen op den duur steeds meer stoelen komen leeg te staan. We hoorden daar beweren dat de gouden tijd voor de R.IJ.P. voorbij is. Lange tijd had deze instelling een grote macht. Aan die macht en invloed wordt geknaagd. Enerzijds is men in de Haag uiterst kritisch geworden ten aanzien van de financiële bestedingen door de R.IJ.P. en anderzijds probeert de Landdrost in Lelystad andere dan landbouwkundi ge taken naar zich toe te trekken. Toch is er nog een levendige belang stelling voor de Landbouw. We heb ben ook een weekje doorgebracht op de Praktijkschool te Schoondijke. Drie klassen van drie verschillende Landbouwscholen werden intensief voorbereid op het toekomstig tech nisch werk op een landbouwbedrijf. Er waren nogal wat knapen die thuis geen bedrijf hebben. Voor de instructeur is dit vaak niet gemakkelijk want jon gens die bij vader thuis al van alles en nog wat hebben gedaan, weten uiter aard meer dan teenagers wier vaders buiten de direkte Landbouw werken. We zijn zelf in Schoondijke ook weer heel wat wijzer geworden. Een kennis die we in straks op "ons bedrijf' in Tanzania heel goed kunnen gebrui ken. T ussen al die jonge kerels van een Landbouwschool is het overigens best gezellig toeven. A an gespreksstof geen gebrek. Aan kabaal overigens ook niet, want als 's avonds na achten de bar open gaat en de popmuziek oor verdovend tegen de wanden kaatst ga je toch merken dat je zelf al heel wat wilde haren hebt verloren.Tijdens de maaltijden is er trouwens altijd nog de mogelijkheid tot studie van neerlands .eetgewoonten en tafelmanieren. Een uiterst boeiend schouwspel, waarbij moeders tafelwetten keihard op diver se wijzen worden geëtaleerd. Het lijkt of sommigen alleen maar kunnen eten als alles eerst goed gebouwd en geprakt is, alles wel doorweekt met saus en dan met het hoofd bijna in het bord, laden maar! Tange en zijn vrouw koken overigens voortreffelijk. We werden er in één week drie kilo zwaarder! Schrijfkouter. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9