coöperatie. Strakke regels noodzaak voor voortbestaan V.d.Stee ontving "De andere landbouw" Produktschap voor Zuivel wijst zuivelvoorstellen af O, I M evrouw Terlouw plaatste enige aantekeningen bij zaken die naar haar mening dringend verbetering behoeven: zo zijn veel zaken te vrij blijvend geregeld en zouden veel statuten een meer dwingend karakter D e extra heffing waarmee de Eu ropese Kommissie de verdere uit breiding van de melkproduktie wil belasten werkt, naar het oordeel van het produktschapsbestuur, verstar rend op de bedrijfsstrukturen en is in de Gemeenschap nauwelijks goed uitvoerbaar. De extra geproduceerde melk zal, indien het voorstel wordt aangenomen, bij levering aan de fa briek nog nauwelijks 10 cent op brengen. Deze extra melk zal door vele veehouders dan ook ongetwij feld worden gebruikt voor verkoop aan de konsumenten, de bereiding en verkoop van produkten op de boerderij en de voeding van kalve ren, teneinde voor die melk nog een aanvaardbare opbrengst te verkrij gen. Daarom zal de heffing die de Kommissie voorstelt stellig niet het effekt hebben dat zij ervan meent te mogen verwachten. D e gevolgen van de onvoldoende prijsverhoging en van de voorgestel I n zijn toespraak zei v.d. Stee over dit boekje o.m. het volgende: Door uitholling specifiek karakter Dwingend karakter D e voorstellen inzake de zuivelregelingen voor 1980/81 die de Euro pese Kommissie bij de Raad van Landbouwministers heeft ingediend, hebben de diepe bezorgdheid gewekt van het Bestuur van het Produkt schap voor Zuivel. Het is van mening, dat realisering ervan een nega tieve invloed zal hebben op de Nederlandse ekonomie als geheel en een gevoelige klap zal betekenen voor bepaalde delen van ons land, die ekonomisch in belangrijke mate "drijven" op de winning en de verwer king van de melk. D e in de voorstellen voorziene af braak van de monetaire kompensa- ties en het effekt van de heffings- maatregelen die de Kommissie voor stelt zullen tot gevolg hebben, dat de voorziene melkprijsverhoging ad 1,5% niet leidt in Nederland tot een verhoging van het inkomen van de melkveehouders doch tot een verla ging hiervan, namelijk met 2,5%. Daarbij komt dan nog de gekonsta- teerde kostenstijging ad 7,9%, die eveneens ten laste komt van het in komen van de melkveehouders. Na het krappe prijsbeleid dat de laatste jaren is gevoerd, is voor een derge lijke aantasting van het veehouder sinkomen beslist geen ruimte. Een verhoging van de medeverant woordelijkheidsheffing met 1%, zoals voorgesteld, zou akseptabel zijn, indien hiervoor ruimte werd geboden in een prijsverhogimg die rekening houdt met de kostenstijging en de afbraak van monetaire kom- pensaties. Deze ruimte schuilt echter niet in de voorgestelde prijsaanpas sing. Verstarrend Ernstig Alternatieven "I n de praktijk kunnen grote vraagtekens worden gezet bij het geza menlijke en kontinue karakter van de coöperatie. Zo neemt de leden- trouw af en hebben sommige coöperaties zelfs de zekerheid van de leveringsplicht laten vervallen. In vele statuten komt zelfs geen straf meer voor bij niet naleving van de statutaire verplichtingen", aldus een verontruste mevrouw dr. Frida Terlouw van de nationale Coöp. Raad voor land- en tuinbouw die vrijdag j.l. in het Zierikzeese Huis van Nassau sprak over de ontwikkelingen binnen de coöperatieve vereni ging. Mevrouw Terlouw hield een warm pleidooi voor het opnieuw aanhalen van de banden tussen de leden en de coöperatie die op de markt de steun van haar leden hard nodig heeft omdat ze t.o.v. de NV en de BV toch al een ondergewaardeerd en ondergeschoven kind is. Het doel van de coöperatie, het verzekeren van de bestaansmogelijkheid van de agrariërs met behoud van een grote nate van zelfstandigheid is dat volgens haar meer dan waard. Kwaliteit produktie Sprekend over de verslapping van de banden tussen leden en coöpera tie bekritiseerde zij o.m. de verstrek king van getrouwheidspremies. "Er schuilt in die losser wordende relatie een groot gevaar: voor veel, vooral jonge ondernemers, maakt het tegenwoordig weinig uit of ze kopen danwel verkopen aan een coöperatie of aan een andere rechtspersoonlijk heid bezittende onderneming en dat ondergraaft de bestaanszekerheid van de coöperatie". moeten krijgen. Voorts zijn er de buiten statutaire zgn. alternatieve kontrakten. Nadeel daaiwan is dat ïnen twee groepen leden krijgt nl. de kontrakten leden en de niet-kon- trakten leden die wel gelijk worden behandeld. Als je de coöperatie wilt behouden dan moet men ophouden de niet-kontrakten leden te bevoor rechten boven de anderen. Dit alles overwegende, zo zei ze, moet men zich op korte termijn bij de coöperaties bezinnen op statuten met strakkere regels. Mevrouw Terlouw riep ook de vrou wen op lid te worden van de coöpera ties. "Hoewel vaak geen bedrijfs- hoofd, kan dat best, zei ze. Dit geldt trouwens ook voor de mate van sa menwerkingsvormen als bijv. de maatschappen. Wel dienen de statu ten hiervoor nog te worden gewijzigd. Na de inleiding van Mevrouw Ter louw vond er een discussie plaats over de door haar gesignaleerde ontwik kelingen. Daaraan werd ook deelge nomen door enige jonge agrariërs en een aantal dames. De belangstelling voor de bijeenkomst georganiseerd door de Stichting Coöperatief Con tact Centrum West Nederland was goed te noemen. Even pauzeren.... rechts mevr. Terlouw van de N.C.R. links de heer A. Poppe, voorzitter van Campina en de C.C.C. Secretaris van de C.C.C. is de heer J. Dijkgraaf(m). de extra heffing op de werkgelegen heid zullen ernstig zijn. Zij zullen zich niet alleen doen voelen in de melkveehouderij en de zuivelindus trie, doch eveneens in de toeleve- ringssektoren, in het vervoer en in de handel. Zo diep ingrijpende voor stellen als thans door de Europese Kommissie gedaan, zijn naar het oordeel van het P.Z.-bestuur ook niet nodig. De problemem waaraan sinds 1975 het hoofd moest worden gebo den, werd gevormd door de over schotten en de kosten van het Euro pese Oriëntie- en Garantiefonds voor de landbouw. Welnu: de poe- derberg is geslecht en de botervoor- raden bedragen ongeveer de helft van wat een jaar geleden werd voor zien. Ook de stijging van de mel- kaanlevering aan de fabrieken (vooi 1980 geschat op nog geen 2%) is ge ringer dan enkele jaren geleden. Mede als gevolg van deze ontwikke lingen, zullen de uitgaven voor het E.O.G.F.L. circa 1 miljard Ecu ge ringer worden. O nder deze omstandigheden be veelt het bestmur van het Produkt schap voor Zuivel (in een brief aan de Minister van Landbouw en Visserij) de volgende alternatieven aan voor de voorstellen van de Europese Kom missie: - een ruimere prijsverhoging vooi de melk, die realistischer aansluit bij de gekonstateerde kostenont wikkeling; - geen extra heffing voor de fabrie ken over een grotere aanvoer var melk; - verhoging van de medeverant woordelijkheidsheffing uitslui tend indien de prijsverhoging daartoe ruimte biedt; - continuering en verbetering var de huidige - op afremming van dt melkproduktie gerichte - premie regelingen plus invoering van dc eerder bepleite premiëring var een vrijwillige produktiebeperkiii£ door veehouders; - een passend en soepel exportbe leid zonder onnodig remmende maatregelen. zaam verantwoorde wegen kunnen wij inderdaad van de andere land bouw nog veel opsteken. Niet voor niets heb ik er zoeven op gezin speeld, dat de kwaliteitsbewuste consument van vandaag zich steeds meer bekommert om de manier waaróp zijn voedsel wordt voortge bracht. Niet alleen de kwaliteit van het produkt telt, maar ook de kwali teit van de produktie. Ik wil de con sument zo veel mogelijk de garantie geven dat hij ook in dit opzicht in de winkel het onvervalste produkt in handen krijgt. Bij zgn. scharreleieren is dat al het geval, dankzij het Landbouwkwali- teitsbesluit Scharreleieren. Overleg over een dergelijke regeling voor al ternatieve groente en alternatief fruit is gaande. In het licht van deze ontwikkelingen is de verschijning van "De andere Landbouw" mij dan ook zeer wel kom. Een zeer gecompliceerde, maar niet minder belangwekkende mate rie is hiermee zonder twijfel voor een breed publiek toegankelijk ge maakt". 'Zorgen voor een beter' handelt over de wereldwijde tegenstellingen op voedselgebied en meer in het bij zonder over het enorme voedselte kort in de Derde Wereld. Multilate rale samenwerking; de rol van het bedrijfsleven én de inspanningen van de ontwikkelingslanden zelf zijn zaken die daarbij van levensbelang kunnen zijn. Ons land kan daarbij een grote rol spelen. Het reservoir aan wetenschappelijke en praktische know-how op agrarisch gebied is hier buitengewoon omvangrijk en veel zijdig. Tot slot zijn in de brochure 'De boer ziet het zo' de uitkomsten van een NIPO-enquête onder Nederlandse boeren en tuinders samengevat. In teressante vraagstukken zoals: 'Moet de grondprijs omlaag? "Wat moet er gebeuren met melkoverschotten? "Wat zijn de toekomstmogelijkhe den van het agrarisch bedrijf? 'wor den door een representatieve groep bedrijfshoofden beantwoord. De drie uitgaven zijn verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij te Den Haag en kosten resp. 12,50 en 6,50, ter wijl de brochure 'De boer ziet het zo' gratis is. p maandag 25 februari zijn door de directie van het Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf drie nieuwe landbouwkundige uitgaven aangebo den aan de minister van Landbouw en Visserij, mr. A.P.M.M. van der Stee. In ieder van deze uitgaven staat afzonderlijk een actueel onder werp van de voedselproduktie centraal. Het gaat hier om 'De andere Landbouw' van Alfred van Dijk, 'Zorgen voor beter' van Theo Ruyter en een brochure van het ministerie van Landbouw en Visserij: 'De boer ziet het zo'. n 'De andere Landbouw' gaat het om alternatieve landbouwmethoden zoals biologisch-dynamische, ma crobiotische en organisch-biologi- sche landbouw. De voor- en nadelen van bestrijdingsmiddelen voor ziek ten, plagen en onkruiden komen daarbij uitvoerig aan de orde. Tevens bekijkt de auteur de kwaliteit van de produkten en de bestaansmogelijk heden op grotere schaal. "Voor het bewandelen van duur De 'alternatieven' hechten veel waarde aan houtwallen, hagen en boomsingels met hun onderbegroeiing. Deze landschapselementen kunnen meehelpen het evenwicht te doen ontstaan waardoor plagen worden voorkomen. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3