RJ.ZUIÖ Seamus O'Brien nieuwe voorzitter van CEJA VftOK »i: VI! 011W Hoe verkoop ik m'n handel? i AJ illro Stichting Uitwisseling A nno 1980 kijkt in kringen van (europese) jonge boeren nog steeds niemand vreemd op als de voorzitter van een jonge boeren organisatie zegt te stoppen met het voorzitterschap wegens bedrijfsomstandighe den. D, E n dan gaan we handelen. Iedere M, M, o< Hoe belangrijk is de geur? REdaktie: KEES SCHIPPER Provinciaal Marinus Geuze 2e vice-voorzitter Aktiviteiten-Agenda - Europees IFYE-programma (International Farm Youth Exchange) Gedurende het voorjaar en de zomer van 1980 kunnen enkele jongeren deelnemen aan het Europees IFYE- programma. Men krijgt de gelegen heid om gedurende minimaal 6 we ken en maximaal 3 maanden het leven in een ander Europees land te leren kennen. Kennis van het plattelandsjongeren werk en agrarische ervaring is voor deelname aan dit programma ge wenst. Het accent ligt bij dit programma niet op het meewerken, doch op het leren kennen van een andere leef wijze. Men verblijft vaak in verschillende gastgezinnen. Kosten: bemiddelingskosten 150,—reiskosten en verzeke ringskosten. Deelname is nog moge lijk naar de volgende landen: Finland - aankomst: laatste week in mei Noorwegen - aankomst: eind juni te Oslo Zwitserland - aankomst: voor jaar/zomer Opgave: uiterlijk 15 maart a.s. bij de Stichting Uitwisseling, postbus 97, 1860 AB Bergen N.H., tel. 02208-6144. Amerikaans IFYE-programma (International Farm Youth Exchange) Reeds meer dan 20 jaar hebben en kele plattelandsjongeren de gelegen heid gekregen deel te nemen aan het IFYE-programma in de Verenigde Staten. Dit programma houdt in dat men gedurende een half jaar - van mei tot oktober - in verschillende gezinnen in enkele staten van de V.S. verblijft. Men wordt opgenomen als lid van het gezin om op deze wijze een indruk te krijgen van het denken en doen van de Amerikanen. Ook wordt verwacht dat de deelnemers informatie geven over hun eigen land. Bij het begin en het eind van het programma komen de deelnemers uit verschillende landen naar het National 4-H Center in Washington voor een bijeenkomst. Wie kunnen deelnemen? Maximaal 3 leden van de platte landsjongerenorganisaties kunnen aan dit programma deelnemen. Voorwaarden voor deelname zijn: interesse en kennis van het plat telandjongerenwerk en het platte land voldoende kennis van de Engelse taal leeftijd tussen 18 en 25 jaar Opgave: zo spoedig mogelijk bij de Stichting Uitwisseling, postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. tel. 02208-6144. Werkstage Polen Voor enkele kandidaten bestaat er nog een mogelijkheid een stage in Polen te doen. Er kunnen in totaal 10 deelnemers aan dit programma meedoen. Zo'n stage vindt meestal plaats op een groot staatsbedrijf, waar men 2000 Zlotys per maand krijgt. De minimum periode is 6 we ken en de maximum periode 3 maanden. Er bestaat een grote kans dat de reiskosten gedeeltelijk worden vergoed door het Ministerie van CRM. Er wordt een voorbereidingsbijeen komst gehouden op de Volkshoge school te Bergen op 30 en 31 mei a.s. Vertrek naar Polen: op zaterdag 28 juni 1980. De bemiddelingskosten bedragen/ 150,— Opgave: zo spoedig mogelijk bij de Stichting Uitwisseling, postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. tel. 02208-6144. 18 MAART Afscheid Kees Schipper. Om 21.00 uur in Hotel de Draak te Berg en op Zoom. 21 MAART JUWEEL. Om 19.45 uur in "de Vroone" te Kapelle (Zld.). Bal na met: "On the Rock's" (tot half twee 's nachts). Kosten: 5,— p.p. De vraag waar vrijwilligerswerk ophoudt en belangenbehartigend werk begint behoeft nadere opheldering. Zo nam Reiner Böge op 28/29 januari afscheid op de jaarlijkse in Berlijn gehouden algemene ledenvergadering van CEJA. Na drie jaar aan deze Europese Raad van jonge boeren leiding te hebben gegeven. Tot zijn opvolger werd met voltallige meerderheid van stemmen geko zen, de jonge Ierse veehouder Seamus O'Brien. Tot dan toe fungeerde hij in het presidium (D.B.) als le vice-voorzitter en was met name belast met de aanpassingen van de socio-strukturele richtlijnen, waarvan 159, de rentesubsidie regeling, voor ons wel de belangrijkste is. 'aarnaast, weliswaar vanuit het Europees Komitee, heeft hij sterk geijverd voor een juiste behandeling van het gemeenschappelijk land bouwbeleid in de (politieke) perma nente commissie (PC I) van het Eu ropees Jeugd Forum. Zijn eenvoud en openhartigheid maar ook zijn doortastendheid geven ons vertrouwen in de wijze waarop hij zijn nieuwe taak zal uitoefenen. Zijn plaats in het presidium wordt opgevuld door de Italiaan Cesari tot dan toe 2e vice-voorzitter; restte ons nog te voorzien in die vakature. Twee kandidaten kwamen naar vo- 29 FEBR. - W.Z.VL. Bowling-avond: Vertrek: 19.15 uur v.a. de Markt, Oostburg 3,— per spel). Om 20.00 uut tot 23.00 uur te Maldegem-Eeklo. 29 FEBR. - 'S-H.ABTSKERKE Algemene ledenvergadering: bes tuursverkiezingen, jaarprogramma, video-weekend (28 t/m 30 maart) dansen na. Om 20.00 uur in "Irene". 29 FEBR. - GOES Toneeluitvoering: om 19.30 uur in het dorpshuis te Wilhelminadorp: Toneelstuk "Zilveruitjes en Augur ken", gespeeld door de KPJ. Bal na. Toegang: 3,- p.p. 1 MRT. - THOLEN Grote avond: Toneelstuk "De Bun galow" bal na. Om 19.30 uur in "de Haestinge" te St. Maartensdijk. 16 MRT. - THOLEN Voetbaltoernooi, opgave bij Peter Priem, 01666-2600. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. n de foyer van "Zidewinde" heerst een gezellige drukte als we om goed half tien binnenkomen. Het is een hele klub P.B.-leden, afdelings besturen en kommissies. Koffiedrin ken en praten met die en een ander, iedere keer nieuwe gezichten erbij maar toch ook veel oude bekenden. Kaderdag voor de afdelingsbesturen. Mevr. Middelkoop, Provinciaal Pre sidente, verwelkomt allen met een hartelijk woord. "Deze dag is voor en door de leden". Mevr. Rempt, sekretaresse, vraagt de afdelingen zo vlug mogelijk hun jaarverslagen in te sturen. Over de statuten zegt mevr. In 't Veld dat het verplicht is over personen altijd schriftelijk te stemmen. Verder is het verenigingsrecht, zodat de vereniging niet aansprakelijk is voor Financiële brokken, door haar leden gemaakt. Handelen kommissie heeft z'n eigen waar. Het is de bedoeling om dat watje hebt zo aan te prijzen dat de afdelingsbestu ren er op af komen. De handwerk - kommissie bijt de spits af. Zij heeft dan ook het meeste te bieden. Drie man (vrouw) sterk trachten ze hun waar te verkopen. Het streven van de kommissie is het peil van het hand werken omhoog te krijgen, streven naar perfektie. Dit moet echter geen eis worden want ook dan loopje een heleboel leden voorbij, zij die voor de gezelligheid handwerken zijn ook belangrijk. De waar bestond uit open naaiwerk, kantklossen, tapisserie, tamboereren, filet doorstoppen, en weven. Ook is men bezig met de voorbereidingen voor een boekje doorstoppen en we ven. Ook is men bezig met de voor bereidingen voor een boekje over patchwork. Leuk was een ontwerp van je gezin. Verder ligt het in de bedoeling een voorwerksterskursus te gaan organiseren. Mevr. Mooij uit Zuid-Holland is bereid gevonden die te gaan geven(in september). Ge vraagd wordt om 2 leden van elke afdeling. De Internationale kommissie had een fietsenplan. Literatuur et een intervieuw probeert mevr. Quinge haar leesklubs aan te bevelen. Zeven leden uit verschil lende boekenklubs beantwoorden haar vragen over ervaringen uit hun boekenklub. Mevr. v. Stapelduin zal 13 mei komen voor leden van lees klubs en voor belangstellenden. Diskussieleidster Ivonne van Dalen wil nog steeds met het onderwerp "Ik en Jij hoe leven wij" naar de afde lingen. Kosten 60,— Ook vraagt zij een nieuw onderwerp voor dis- kussie vanuit de afdelingen. ok de groene handel is er in de vorm van de Agrarische Kommissie. Wanneer er belangstelling voor is zullen er weer EVAV-kursussen en Financieringskursussen worden georganiseerd. Ook zal er een studiedag over - evr. Tol heeft voor iedere afde ling 45 kaarten voor de voorjaars vergadering k 6,— (twee kopjes koffie lunch). Zij zal daags voor de voorjaarsvergadering de pen ningmeesteressen opbellen om te vragen hoeveel dames er zullen ko men. Ook zal er een dag voor alleenstaan den zijn op 23 september 1980. In de middag wordt door alle afdelingen een jaarprogramma gemaakt waarin de handel die 's morgens door de kommissie is aangeboden wordt ver werkt. Daarna worden alle program ma's besproken. Precies drie uur besluit de presidente deze werkvergadering en keren we, met of zonder handel, huistoe. Sien Overbeeke. ren, Messin uit Frankrijk en Marinus Geuze, vice-voorzitter van het N.A.J.K. Laatste werd met ruime meerderheid van stemmen gekozen, wat enerzijds betekent dat zijn ver kiezing als een erkenning gezien mag worden van zijn inzet in C.E.J.A. tot dan toe. Anderzijds is het een logisch uit vloeisel van het beleid dat door het NAJK gevoerd wordt en dat gericht is op een inbreng in en een medeve rantwoordelijkheid voor de belan genbehartiging van jonge boeren op alle nivo's waar dat nodig is. De positie van de jonge agrariër wordt steeds moeilijker. In Europees verhand worden geen strukturele oplossingen aangaande de impasse waarin het gemeenschap pelijk landbouwbeleid in verkeert, aangedragen. Onder het motto moed verloren, al verloren gaan wij stug verder. De vertegenwoordiging van een Neder landse jonge boer in het presidium zal daar mede garant voor staan. Alsof er een westenwind in Berlijn woei, werd als voorzitter van de werkgroep uitwisselingen van het CEJA gekozen, Henk Hijink, sekre- taris van de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland. De CEJA-werkgroep regelt met na me de ook in Nederland wel bekende E.E.G .stages, die sinds kort een nieuwe opzet gekregen hebben waarin o.a. de lengte van de stages veel gevarieerder is en dus beter aan zal sluiten bij individuele wensen. Bovendien is er nu ruimte gemaakt Marinus Geuze in de stageperiode om aan talenkur- sussen deel te nemen. Tot nu toe hebben de jonge agrariërs een grote voorsprong op de moge lijkheden die de Europese Commis sie ten aanzien van uitwisselingen biedt. Tenslotte werd ondergetekende aan gewezen als vertegenwoordiger van CEJA, in PC III van het Jeugd-Fo- rum, welke commissie zich richt op de edukatie van jongeren in de E.E.G. in brede zin. Van belang daarin zijn met name de beroepsop leiding en stages. Op het programma van CEJA voor 1980 staat onder an dere: de positiebepaling van een studiebijeenkomst waarin de be- drijfsovernameproblematiek cen traal staat. Medewerking aan een F.A.O.-projekt inzake het arbeids- plaatsenbeleid in de landbouw. Voorbereiding van een kongres (in 1980) over de uitbreiding van de E.E.G. en uiteraard alle aandacht voor aktuele europese landbouwza ken. Jos Akkermans Ruimtelijke Ordening zijn op 11 maart a.s. in Sprang Capelle. Dan is er nog de fabeltjeskrant (kosten 25,— voor alle leden en afdelin gen. Onze konsulente, mevr. Kant, heeft een geheel andere handel: Woord en Wederwoord voor beginners en ge vorderden. Mevr. Meijerink biedt een kursus gespreksleidster aan: 10;— voor 4 lessen. Mevr. Spoor heeft een halve pagina van het Z.L.M.-blad aan te bieden en vraagt kopij over aktuele zaken. En dan, lest best, het bestuur met haar handel. Een kompetitie voor alle afdelingen, inzenden vóór maart 1981. Er zijn drie onderwerpen: ka rakterpoppen maken, poëzie en sie raden. Mededelingen-. neuzen in verleden en toekomst »het vergeten zintuig Jaarbeurscongreszaal 44 lïlddri Utrecht Neuzen in verleden en toekomst "het vergeten zintuig" Amstelveen, 19 februari 1980 - Op 24 maart a.s. wordt in de Jaarbeurs Congreszaal te Utrecht een sympo sium gehouden met als onderwerp "geur". De bijeenkomst wordt, met medewerking van o.m. de Universi teit van Utrecht en de Landbouwho geschool Wageningen, georgani seerd door L'Oréal. Tijdens het symposium zal worden gesproken over de neus "het verge ten zintuig". Aandacht zal worden besteed aan onderwerpen als: de rol die cosmetica in het algemeen en geur in het bijzonder heeft gespeeld in het leven van onze voorouders; de betekenis van reuk in het dagelijks leven en in de seksualiteit; de rol van de geurindustrie bij het ontwikkelen van nieuwe geuren; "de mode van de geur", hoe onze voorkeuren voor geuren steeds veranderen; de vraag waarom snijbloemen steeds mooier worden, maar hun geur bijna of zelfs geheel verloren hebben. Aanleiding voor het organiseren van deze dag ligt in het feit dat de laatste jaren de ontwikkelingen op het au- dio-visuele gebied (horen en zien) alle aandacht voor zich hebben op geëist, en het ruiken als zintuigelijke waarneming weinig aandacht heeft éekregen. Terwijl wij toch in het be zit zijn van een opmerkelijk geurge- voel en geur een belangrijk aandeel heeft in allerlei aspekten van het da gelijks leven en ons gedrag. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23