Plus- min of nullijn. Resolutie M aar ook de geloofwaardigheid en het vertrouwen in dit kabinet is er niet beter op geworden. Dat is een bij zonder slechte zaak want juist nu hebben wij een regering nodig die een krachtig beleid durft te voeren. Dat is van groot belang voor het bedrijfsleven en voor de werkgele genheid. D aarbij moeten wij konstateren dat het in deze samen leving steeds moeilijker wordt via redelijk overleg vol doende begrip te krijgen voor de noden die er bij zovelen in de land- en tuinbouw heersen. zuidelijke landbouw maatschappij Het fraaie "na-winter" weer doet het bloed weer sneller stromen. Een enkele collega ver schijnt al weer in de polder om, zoals hier, zomertarwe te zaaien. "Op lichte grond (9 a 10% afslibbaar) moet, zo zeiden ze desgevraagd, vroeg gezaaid worden. Aanpakken zodra het mogelijk is. Krachtig beleid Vanuit de Z.L.IVI. gezien Stakingswapen D z.l.m VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 67e jaargang no. 3521 land- en tuinbouwblad Langzamerhabnd is het bij iedereen wel duidelijk dat wij, d.w.z. de Nederlandse samenleving en de overheid, de laatste jaren teveel hebben uitgegeven. Wat de ge volgen daarvan zijn, vooral op langere termijn, zal van verschillende faktoren afhangen. Belangrijk is het in elk geval, willen wij niet nog dieper in de problemen geraken, dat de overheid er in slaagt haar bezuinigingsprogramma uit te voeren. Door het aftreden van de minister van financiën is het wel heel duidelijk geworden in welke moeilijke positie deze regering terecht is gekomen. Men heeft de harde lijn die minister An- driessen voorstond niet durven uitvoeren. Heeft Wim Kok met zijn akties en bedreigingen toch weer succes gehad? Het lijkt er veel op dat de overheid (minister Albeda) de harde konfrontatie met het F.N.V. niet heeft aangedurfd. De konfrontatie tussen vakbonden en overheid over het loonbedrijf voor 1 980 waar het gaat om meer, minder of nullijn. Wij zetten wel een groot vraagteken bij het optreden van deze vakbond en ik denk dat zeer velen in ons land dat doen. En als wij het hebben over het bedrijfsleven geldt dat ook in grote mate voor de land- en tuinbouw. Met name de land- en tuinbouw is sterk afhankelijk van het overheids beleid. J.H. de Ru zegt daarover in zijn proefschrift: "Beschermende maatregelen ten behoeve van de land en tuinbouw zijn in tal van westerse landen gerechtvaar digd door de aanzienlijke macht (d.w.z. kontrole op prij "Ik wil er evenwel reeds nu geen misverstand over laten bestaan. Als er in de loop van maart/april niet duidelijk zicht komt op redelijke besluiten, dan kan de vlam snel in de pan slaan. De rek is er immers op zeer veel bedrijven overal in Europa volslagen uit. En ook een boer in het nauw kan rare sprongen maken. Ik zeg dit niet als dreigend, maar louter op grond van de feiten en stemmingen waarmee we in de praktijk te maken heb ben", met deze woorden richtte KNLC-voorzitter Luteijn zich woensdag j.l. tot zo een 5000 boeren die in de IJsselhal te Zwolle bijeen waren gekomen, om daar massaal te protesteren tegen de prijsvoorstellen zoals die door Gundelach onlangs zijn gedaan. "Als, zo besloot hij, de boerenbelangen te zeer ter zijde worden gesteld, dan zullen zij in Nationaal en Europees verband niet aarzelen zich massaal te weren". Luteijn kondigde voorts aan dat er voorbereidingen worden getroffen om deze eerste ronde van boerenprotest in de EEG te laten uitmonden in een grote Euro pese boerenmanifestatie. Waarschijnlijk zullen in de loop van de laatste week van maart vele tienduizenden boeren in Straatsburg samenstromen. Ik ben van mening dat het daarna de beurt is aan Parlement en Ministerraad om te tonen dat men onze gerechtvaardigde ver langens wel degelijk serieus wenst te nemen. Juist om Parlement en Ministerraad een faire kans te geven wordt op dit moment geen verdere actie in COP A-verband overwogen. zen, lonen enz.) die de grote industriële ondernemingen en de vakbonden hebben verworven Vooral in Nederland gaat deze stelling zeker op, getuige de strijd die er op dit moment op het loonfront gestreden wordt. Maar telkenmale opnieuw moeten wij ervaren dat er van specifieke beschermende maatregelen op nationaal ni veau weinig terecht komt. Wij worden, zonder dat wij dat in onze prijzen kunnen doorberekenen, wel meegesleurd met de inflatie en de sociale en fiskale lasten die oneven redig zwaar drukken op de rug van de kleine zelfstandi gen. Te groot is de achterstand (min) geworden tussen de kostenontwikkeling en de minimale prijsverhogingen van de laatste jaren. Steeds meer komt de vraag op ons af of wij naar andere wegen moeten zoeken om een beter gehoor te krijgen bij de overheid. De meningen daarover zijn binnen de land- en tuinbouw zeker niet gelijk gericht. Niet gelijk gericht, ook bij het zien en horen van het optreden van Wim Kok en zijn vakbond. Wij weten dat wij in een andere positie verkeren doordat wij niet de macht van het stakingswapen in handen hebben. Toch zijn wij van mening dat wij er niet aan kunnen ontkomen op duidelijke wijze naar buiten te treden. En wanneer wij dit schrijven is het bekend dat de eerste aanzet daartoe ge geven wordt mët een demonstratieve bijeenkomst, geor ganiseerd door de landbouworganisaties in het noorden en oosten van het land. De 3C.L.O. zijn ook van mening dat akties het beste vanuit de regio's georganiseerd kun- Met instemming van duizenden boeren in de grote IJsselhal te Zwolle bijeen, is woensdagmiddag een door de drie Land bouworganisaties opgestelde resolutie aangenomen waarin de eisen van de nederlandse boeren waar het hun inkomen betreft, nog eens kort en bondig' zijn verwoord. De tekst van de resolutie luidt als volgt: Duizenden boerinnen, boeren en hun opvolgers bijeen op een demonstratieve bijeenkomst van de gezamen lijke landbouworganisaties uit Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en de IJsselmeerpolders, zijn ern stig verontrust over de verdere achteruitgang van het inkomen van de boerengezinnen. Zij protesteren fel tegen de onverteerbare prijsvoorstellen van de Euro pese Commissie. Zij eisen een prijsaanpassing van 7,9%. Zij dringen aan op maatregelen voor de vrijwil lige beperking van de melkproduktie en wijzen de su perheffing met klem van de hand. Zij eisen bovendien: - forse beperking invoer appels uit landen buiten de EEG. - handhaving van de suikertoewijzing - drastische aanpassing van de evenwichtspremie aardappelzetmeel. Zij eisen van het Europese Parlement en van de Euro pese Ministerraad maatregelen om de aantasting van het boereninkomen te keren. De resolutie is na aanname door een delegatie persoonlijk overhandigd aan de leden van de landbouwcommissie van het Europese Parlement, aan de voorzitter van de landbouwminis ters van de EEG en aan minister van der Stee. nen worden. Welnu, de bijeenkomst van woensdag in Zwolle is daar het begin van (nu, op dinsdagavond, is de afloop van deze bijeenkomst nog onbekend),. Overleg is er ook in het westen en zuiden om te bezien op welke wijze wij een vervolg op "Zwolle"' kunnen geven, wanneer de situatie zich niet wijzigt (verbetert). Wij vre zen dat op korte termijn dat niet het geval zal zijn. Niet nationaal en niet bij de prijsonderhandelingen in Brussel. Wij rekenen in elk geval op uw medewerking. Wanneer buiten het normale overleg om of ter ondersteuning daarvan, aktie gevoerd dient te worden. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1