RASSENKEUZE EN PLASTIK FOLIE BIJ DE VROEGE STAMSLABONENTEELT Uien; er kan een lachje af zojuist verschenen H oewel de rassenproef bij de vroege teelt is uitgevoerd zonder plastik folie, zijn er met het gebruik van geperforeerde folie in het vorige seizoen enkele ervaringen opgedaan. Zeker bij een vroege teelt zal extra vervroeging en een grotere teeltze- D e vermelde waarnemingen en resultaten zijn gebaseerd op deze re- Mogelijk toch regeling import overzeese appelen M et beregening bij stamslabonen zijn redelijke ervaringen als het be- regeningswater maar goed is, dus 75,— voor idee: "anti-rugklachten meetstok" Folie Fijnere peulen Beregening Aanbod en prijs Vraagzijde M. Mulders, Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Afgelopen jaar werden in West-Brabant op initiatief van de volle- grondssektie rassenproeven stamslabonen gehouden. Zoals bij alle groentegewassen moet per teeltperiode een keuze gemaakt worden. Daarom werd er voor de vroege teelt 27 april gezaaid op lichte zand grond. Het jaar 1979 had een koele zomer met weinig zon, dus moeten wij hiermee rekening houden bij de beoordeling van de resultaten. Er werd beoordeeld op hoeveelheid en steviqheid van stro, peulkwaliteit, vroegheid en gebruikswaarde. De hoeveelheid stro houdt verband met produktie. Rassen met veel stro kunnen een hoge opbrengst geven, maar zijn riskanter met het oog op schimmelziekten en plukken moei lijker, te meer nog als de stevigheid te wensen overlaat. Toelichting bij de beoordelingson derdelen 1 weinig 9 veel stro 1 slap 9 stevig stro 1 slechte 9 goede peulkwaliteit 1 zeer laat 9 zeer vroeg 1 slechte 9 goede gebruikswaarde Goede peulkwaliteit voor de verse markt hebben wij met lange, vlezige peulen die normaal groen van kleur zijn. Voor de vroegste teelt zijn alleen rassen geschikt die een korte groei periode en bovendien weerstand hebben tegen ongunstige groeiom- standigheden. Beoordelingsresultaten van de vroege vollegrondsproef op 13 juli met een oogstdatum van 24 juli Rassen gionale proef, waarbij een aantal rassen werden vergeleken. Met in vloed van seizoen, grondsoort en be drijfsomstandigheden moet reke ning worden gehouden. Zoals ge bruikelijk werd alles éénmalig hand- geoogst voor de verse markt. De peulkwaliteit werd aangeduid, maar de indruk bestaat dat rassen met fij nere peulen meer belangstelling gaan krijgen. De kg-opbrengsten waren in 1979 goed, dus let bij deze cijfers op de onderlinge verhouding en de opmerkingen. Hopelijk kun nen deze gegevens de bonentelers meer houvast geven voor de rassen- keuze in 1980. Stro Vroeg Peul Gebruiks Kg per veel stevig 8 heid kwaliteit waarde ras Lit 8 5 6 4 4,5 Prelude 7 7 6 6 6 15,5 No. 6105 9 7 6 5 4 14,5 Rubio 8 7 6 7 6 13,5 Prevato 7-8 7 7 8 7-8 16 Prelubel 8 6 6 6-7 6 9,5 Groffy 7-8 8 4 6-7 5 6 Impala 9 4-5 5-6 8 5-6 17 Comprise 7 7-8 9 7 7-8 25 Avita 9 5-6 5-6 6 5-6 21 Preresco 7 7 6-7 6 6 16 Fran 8 7-8 5 6 4 13,5 De opkomst van Lit" liet veel en kerheid zin hebben. Als wij naar van Rubio, Preresco en Fran wat te wensen over. De rassen no. 6105, Impala- en Avita maakten in deze teelt erg veel gewas, terwijl "Groffy" een stevige, opgaande groeiwijze liet zien. Donkergroene peulen gaven: Lit, Groffy en Fran. Lichtgroene peulen: Prelubel, Impala en Avita. Impala gaf een slap gewas, maar met Prevato de beste peulkwaliteit. Comprise was duidelijk de vroegste. Lit, Groffy, Impala, Avita en Fran zijn niet vroeg. Volgens de vertegenwoordigers van de Europese Kommissie in de bijeen komst van het Beheerskomité voor Groenten en Fruit is de Kommissie niet voornemens de regeringen van de betrokken leverancierslanden te vra gen de export naar de EEG vrijwillig te beperken, noch ingeval van onwil ligheid (zoals vorig jaar van Chili) de import te contingenteren. Nederland heeft hiertegen geprotes teerd o.m. middels een telegram dat minister Van der Stee ruim een week geleden stuurde aan de Landbouw- kommissaris van de Gemeenschap. Inmiddels heeft minister Van der Stee zijn teleurstelling en verbazing uitvoerig onder de aandacht van kommissaris Gundelach gebracht. Naar wij uit departementale kringen vernemen is de heer Gundelach daar op bereid gebleken het besluit van de Kommissie om geen regeling te tref fen ten aanzien van de appel-invoer opnieuw in overweging te nemen. Officieel worden de gezamenlijke appelvoorraden in de EEG per 1 fe- trijding gebeuren als Ivorin wordt toegepast. Gebruik iets minder dan de normale dosering. Voor vlakveldsbedekking bij voorkeur de breedste folie ge bruiken, nl. 10 - 12 meter. Benut de wind om de folie goed te spreiden. Een belangrijk punt is dat de plastik niet te strak mag liggen. Het moet kunnen wapperen, dan ontstaat er geen onderdruk en het groeiende gewas heeft later voldoende ruimte. Als de zon helpt, zal de opkomst sneller zijn. Realiseert U zich dan, dat het risiko voor nachtvorst groter zal zijn. Het blad dat tegen de folie zit is vlug beschadigd en het ver vroegingsvoordeel zou zelfs negatief kunnen worden. geen ijzer. Een grote hoeveelheid koud water is slecht voor de boontjes, maar als nachtvorst dreigt, moeten wij iets doen. Dus, in uiterste nood zaak wel beregenen met be perkte hoeveelheid water. Bij voorspelde nachtvorst kan het 's middags tevo ren beregenen van de oppervlakte al enige bescherming geven bij lichte nachtvorst, want zo lang water water is kan het kalorieën afgeven. Nog maals moet worden opgemerkt dat ten aanzien van nachtvorstwering, middels beregening in stamslabo nen, weinig ervaring is. Het gebruik van folie bij de vroege bonen is nog erg recentelijk, waarbij het boven dien de laatste jaren in april - mei nauwelijks heeft gevroren. Of bere gening bij zware nachtvorst afdoen de is, moet nog worden bewezen. Enige voorzichtigheid met betrek king tot het gebruik van plastik folie over vroege bonen blijft dan ook ge boden. primeurs streven heeft vervroeging met een vroeg ras het meeste effekt. Een proef op proeftuin Noord-Bra bant, gezaaid 19 april met Comprise gaf op 25 juli 77 kg bonen méér dan onbedekt. Hierbij had men de folie tot de eerste bloei laten liggen. In de praktijk zijn ook enkele goede erva ringen, zelfs met langere bedekking. Maar het tijdstip van verwijdering moet goed gekozen worden. Een af gedekt gewas is zwakker en heeft dus wat minder weerstand. Verwijder de folie altijd 's avonds en bij voorkeur bij donker of regenachtig weer. Haal de plastik nooit weg bij volle zon of schraal weer. Het leggen moet na het zaaien en de chemische onkruidbes- bruari gesteld op 1.829.000 ton, tegen 1.833.000 verleden jaar toen er wel een beperking van de export resp. van de import nodig werd geoor deeld. Men verwacht nu een invoer van 360.000 a 370.000 ton. Dat is even veel als in 1976 en 1977, toen de EEG-voorraad per 1 februari resp. 1.831.000 en 1.637.000 ton groot was. Of deze verwachting gerealiseerd zal worden, is overigens lang niet zeker. Ook de importhandel is er nl. niet bij gebaat dat de markt overvoerd wordt met Grannies. Wat Chili betreft wordt er dit jaar extra scherp op toe gezien dat er geen onrijpe appelen worden verscheept. De Nederlandse AID ziet daar in de exporthavens op toe en wist reeds te bereiken dat de datum van eerste verscheping werd verschoven van aanvankelijk 15 februari naar 25 fe bruari en vervolgens naar 3 maart. Dat betekent, dat de eerste Chileense appelen hier omstreeks 20 maart verwacht kunnen worden. Na twee seizoenen om te huilen (voorafgegaan door twee seizoenen om te zoenen) is 1979/80 bezig een uienseizoen te worden om tevreden te glimlachen. De prijzen zijn zodanig dat teelt en handel weer wat verdie nen en de konsument in binnen- en buitenland voor een redelijk produkt en redelijke prijs betaalt. De prijs van uien wordt in feite be paald door het internationale aan bod. De vraag naar uien is nl. niet zo wisselvallig. Het produkt wordt sterk overwegend gebruikt als smaakma ker, dus - hutspot en hachee daarge laten - niet als maaltijdgroente, maar als klein bestanddeel van de gerech ten. Uien worden meestal ergens in verwerkt. Daardoor speelt de prijs geen grote rol. Die wordt zoals ge zegd in feite bepaald door het aan bod in binnen- en buitenland. En dat aanbod wordt op zijn beurt weer goeddeels bepaald door de prijzen van het voorafgaande seizoen en door de weersomstandigheden. LEI-berekeningen hebben aange toond dat met name het Spaanse aanbod grote invloed heeft op de prijs. De verklaring daarvoor zou wel eens gelegen kunnen zijn in het feit dat Spanje, door z'n zuidelijke lig ging, als vroegste belangrijke Euro pese aanbieder het seizoen opent. En het is een bekende ervaringsregel in de handel dat als prijzen eenmaal laag zijn, ze zich moeilijk herstellen, zeker als het een bewaarprodukt be treft. Met het voorgaande wil overigens bepaald niet gezegd zijn dat de kon sument geen belangrijke marktpartij zou zijn. Het tegendeel is waar. De sterke uitbreiding van het Neder landse areaal zaai-uien - van goed 4.000 ha begin zestiger jaren tot 13.000 ha in 1977 en 10.800 ha thans (vj 12'; wj 13') - was alleen maar mogelijk door de sterke groei van de vraag naar uien in binnen- en bui tenland. Dat men die groei wel eens overschat en daardoor te haastig uit breidt en eens een jaar (of een paar jaar) lage prijzen krijgt komt ener zijds doordat er weinig of geen gege vens beschikbaar zijn over die groei van de vraag en anderzijds doordat men in de agrarische sektor nu een maal te doen heeft met vele, onaf hankelijk van elkaar optredende (lees: uitzaaiende) aanbieders. G. Mulder. IMAG: Merkenonderzoek PZ Weidebouwwerktuigen In deze publikatie zijn opgenomen de resultaten van het merkenonder zoek van Superhark CZ 330, Cyclo- maaier type CM 210, Cirkelschudder type Flevo 480 en Cirkelharkschud- der type Super Strela DS 5000 (pu- blikatienummer 131 prijs 5,00). IMAG: Lawaaibestrijding in de landbouw In dit onderzoekverslag wordt aan de hand van praktijkvoorbeelden wat basiskennis aangereikt om lawaai in de landbouw, de veehouderij en de tuinbouw te bestrijden (publikatie- nummer 128 prijs 8,50). IMAG: Technische gegevens wieltrekkers Deze publikatie beleeft zijn 11e edi tie en heeft zodoende wel bewezen een "handig naslagwerk" te zijn wat echter, in verband met de technische ontwikkelingen, gezien zal moeten worden als een "momentopname" (publikatienummer 130 prijs 14,00). U kunt de publikaties van het IMAG bestellen door storting van het bedrag op gironummer 3514771 met vermel ding van het publikatienummer en de titel. Consulentschap in Algemene Dienst voor Boerderijbouw en -Inrichting In de afgelopen maand zijn de vol gende vlugschriften op het gebied van boerderijbouw en -inrichting verschenen: nr. 232: Hoe is stormschade te be perken; nr. 216: Voetbad voor rundvee - maatregelen ter bestrijding van stinkpootinfektie; nr. 308: Huisvesting van fokkalve- ren; nr. 309: Veiligheid in en om land bouwbedrijfsgebouwen; nr. 310: Stroomaggregaten op ak kerbouw- en veehouderijbedrijven. Deze vlugschriften kunt u gratis aanvragen bij het C.B.I., Postbus 43, 6700 AA Wageningen, tel. 08370-19119. De Ideeënbuskommissie van Landbouw kende een bedrag van 75,— toe aan dhr. ing. C.R. van Nes, gewasspecialist bij het Proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer. Hij ontwikkelde een handige meetstok om laag bij de grondse metingen van planten eenvoudiger te maken. Vooral bij serie-metin gen is dit een langdurig en daarmee onaangenaam werk je. Rugklachten zijn dan niet ongewoon. Het idee van de heer Van Nes berust op het principe dat de afleesschaal op ooghoogte wordt aangebracht, waarbij een schuivende lat naast de afleesschaal de hoogte van de plant bepaalt. Op de foto ziet u het principe. Het apparaat is zelf heel eenvoudig te maken en levert ook nog arbeidsbes paring op. Afgelopen voorjaar bleek men bij voorbeeld maar de helft van de tijd nodig te hebben om 1800 lelies op te meten. Nog belangrijker: géén rug klachten meer. Een goed bruikbaar idee. (Uit: "Met Name", perso neelsblad ministerie van Landbouw en Visserij) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17