"Duizendblad, een gemakkelijke teelt met vele mogelijkheden" D, Sj tj TUINBOUWKLANKEN A; H. Naar een vroeg voorjaar? Sortiment Verdere teelt Gewasbescherming Grote appeloogst in Argentinië verwacht Appeltelers steeds verder in de geldzorgen Herkomst sinaasappelen Meer tomaten, minder komkommers aangeplant et geslacht Achillea of duizendblad komt in een groot gebied van de wereld voor in het wild en omvat vele soorten. Ook in ons land treft men ze in het wild aan. Een aantal hoge- en middelhoge soorten zijn ge schikt als snijbloem. Ze worden vooral gebruikt voor veldboeketten en om te drogen. Ze behoren tot de vaste planten, zijn goed winterhard en kunnen jaren blijven staan. B. Baijense Konsulentschap Zuid-West-Neder land uizendblad wordt vermeerderd door zaaien en scheuren. Het zaaien gebeurt buiten in april-mei op een zaaibed. De planten worden hier vandaan als ze goed hanteerbaar zijn in augustus uitgeplant. Voor het uitplanten van 100 m2 teelt heeft men 10 gram zaad nodig. De zaden mogen na het zaaien niet droog komen te liggen. We kunnen dit voorkomen door regelmatig te besproeien of door tijdelijk af te dekken met zakken. Scheuren kan in augustus of in maart Veld met Parkins Variety in Kruiningen Ook in ons THOOLSE distrikt heeft vorige week boer en tuinder genoten van het bijzonder fraaie februariweer. Het gezegde dat deze maand gemid deld zeven zonnige dagen heeft, is dit jaar ruimschoots gehaald. Het was echter jammer dat de te kleine nachtvorstjes, het nog niet toeston den om ruimschoots aan het kunst mest strooien te gaan. Slechts door zéér enkelen werd er 's morgens korte tijd gebruik van gemaakt. Terecht zijn de meesten wat huiverig om nog zo vroeg in het voorjaar te. diepe in- sporingen te maken, want een bedor ven struktuur herstelt zich nu één maal niet zo vlug. Toch is ieder er wel van overtuigd, dat inzonderheid het kalizout min stens een halve maand van te voren gestrooid kan worden, aleer men aan het zaaien en poten gaat. Wanneer de kunstmest niet gestrooid kan worden tijdens een flinke nacht- vorstperiode, dan gebeurt dit allicht pas vlak voor het zaaien en poten. Men moet dan weer het geluk heb ben, dat een regenperiode de zout- schade beperkt, terwijl anderzijds toch iedere teler tijdens de zaaipe- riode niet gestoord wil worden met regenachtige dagen. Het mooie dro ge februariweer heeft er echter ook voor gezorgd dat er reeds vroege aardappelen zijn gepoot. Uiteraard was dit op pas geploegde zéér lichte grond, en wanneer dan uitgerekend juist na het ploegen, een volle week het weer meezit, wordt er gemakke lijk een gokje gedaan. Voor zover wij weten is er in onze streek nog nooit vroeger aardappelen gepoot dan nu, want reeds 21 februari waren een vijftal telers aan het poten. Wij he rinneren ons nog, dat op 29 februari 1928 ook aardappelen zijn gepoot, maar dat was een gebeurtenis die door al de jaren heen opgehaald werd, als iets heel bijzonders. Enfin, dat rekord is dan ook weer gebroken, en waarschijnlijk beleven wij het niet meer dat een pootdatum van 21 fe bruari ingehaald zal worden. Van zelfsprekend zijn deze gepote aard appelpercelen direkt afgedekt met plastik-folie zodat deze primeurteelt waarschijnlijk zéér vroeg geoogst kan worden. Naast hopelijk wat goed beschot, zal een luxe prijs deze teeltwijze lonend moeten maken, gezien ook de ekstra kosten die gemaakt zijn. Men zal ze altijd wel geruimd moeten hebben, aleer de niet afgedekte gerooid wor den. Het is echter een gelukkig feit, dat er toch altijd nog telers zijn, die de moed opbrengen, om met nieuwe teelten of teeltwijze te beginnen, om tot een goed gezinsinkomen te gera ken. Niet dat alle pogingen daartoe altijd "een schot in de roos" zuHen zijn; dikwijls zal men leergeld moeten betalen. Ook zijn er reeds vorige week wat plantuien gepoot, waarvan bekend is dat ze goed bestand zijn tegen wat minder gunstig weer. Nog geregeld kwamen er in deze maand mooie partijen zaaiuien aan de vei ling, waarvan de prijs op 21 februari 0,40 per kg bedroeg. Hoewel geen buitengewoon hoge prijs, zijn de ge middelde prijzen afgelopen winter, toch wel bevredigend geweest voor dit gewas. Ofschoon dan dit voorjaar vroeg opgezet met het werk, betekent dit nog niet dat alles van een leien dakje zal gaan, want met "één zwa luw in de lucht", is het nog geen zo mer! gebeuren. In beide gevallen heeft men pas het volgende jaar een be hoorlijke oogst. oor de snij bloementeelt zijn de volgende soorten geschikt: Achillea filpendula "Parkins Variety". Hoogte ca. 100 cm, heldergele bloemschermen op stevige stengels. Zeer geschikt om te drogen en voor gemengde boeketten. Bloeitijd juni- sept. Achillea filipendula hijbr. "Corona tion Gold". Hoogte ca. 80 cm, zachtgele bloem schermen. Compacter als vorige. Bloeitijd juni-aug. Achillea millefolium "Red Beaty" Hoogte ca. 60 cm, donkerrode bloemscherm. Geschikt voor veld boeketten. Bloeitijd juni-sept. Achillea ptarmica "Perrij 's White". Hoogte ca. 70 cm, sneeuwwitte bloemschermen. Bijzonder geschikt om te drogen. Bloeitijd juni-aug. Achillea x taygetea. Hoogte 50-60 cm. Grote citroengele bloemschermen. Wordt veel ge bruikt voor veldboeketten. Bloeitijd juni-sept. -A-chillea kan op iedere grondsoort groeien mits het perceel goed is ont watert. Men geeft meestal een paar keer per jaar een gift van 2-5 kg 12- 10-18 per are b.v. vroeg in het voor jaar en net voor de bloei. De hoge rassen plant men uit op 35 x 30 cm en de halfhoge rassen op 30 x 30 cm. Men maakt dan bedden van b.v. 5 rijen met een pad van 75-100 cm er tussen. Hoewel men het gewas jaren kan la ten staan gebeurt het vaak dat men om de 2 - 3 jaar verplant vanwege het onkruid. Men oogst als het hele scherm op kleur is. Te onrijpe bloemen zijn minder goed houdbaar of minder geschikt om te drogen. Achillea x taygetea met 125 ml Basudine per 100 1 water. Valse meeldauw vormt gele plekken op de bladeren met van onder wit schimmelpluis. Spuiten met 100 ml Previcur per 100 1 water. Scerotiënrot veroorzaakt rotte plek ken op de stengels en bladeren met wit schimmelpluis en later zg. ratte- keutels. Aangetaste planten verwij deren en het gewas bespuiten met 100-200 gr. Benlate of Topsin per 100 1 water. Duizendblad is een gemakkelijke teelt. Een aantal soorten zijn geschikt voor veldboeketten of om bewerkt te worden als droogbloemen. Ze groei en op iedere grond mits die goed ontwaterd is. i.ardrupsen vreten onder aan de wortelhals en stengel zodat de plant gaat verwelken en afsterft. Ze komen vooral voor bij veel onkruid. De beste bestrijding is per are 250 gr Abate-korrels over de grond uit strooien en in harken. Emelten vreten aan de wortelhals en de wortels. We strooien tussen het gewas per are 250 gr Abate-korrels of 150 gr lindaan-emeltenkorrels. Schuimbeestjes vormen schuim op bladeren en stengels waarin kleine bleekgroene larven zitten. Spuiten In Argentijnse handelskringen ver wacht men dat de appeloogst aldaar ongeveer 925.000 ton groot zal wor den; 5% minder dan vorig jaar maar wel belangrijk meer (100,000 ton) dan de jaren daarvoor. Vorig jaar (1979) werd van de totale produktie ad 970.000 ton 28% ofte wel 269.000 ton geëxporteerd. In 1977 en 1978 werd bij een kleinere produktie gemiddeld wat meer geëxporteerd. Zo bezien hoeft de kleinere produktie van dit jaar dan ook niet te betekenen dat er minder gèëxporteerd zal gaan worden. Van de gehele appelexport ging in 1979 evenals de voorgaande jaren rond de helft naar Brazilië. Ruim één kwart werd naar de EEG verscheept, waarvan dan weer het grootste deel via Rotterdam binnenkwam. Verder zijn ook Zweden, Noorwegen, Fin land, Saoedi-Arabië, Dubai en Koe weit belangrijke afnemers. De perenoogst zal met, naar ver wachting, 160.000 ton niet veel af wijken van die van voorgaande jaren (vj 150'; vvj 160'). Tussen de 60' en de 70.000 ton hiervan wordt ge woonlijk geëxporteerd. Een kleine tweederde gaat naar Brazilië en van de rest wordt bijna alles naar de EEG geëxporteerd. Steeds minder appeltelers zijn in staat nieuwe investeringen te doen in hun bedrijf. Daardoor kunnen oude appelbomen niet worden vervangen waardoor de kwaliteit van de appels achteruitgaat. Bovendien stijgt de kostprijs van deze appels. Fruittelers die het geld niet hebben om nieuwe bomen te planten en daardoor geen eerste kwaliteit appels produceren raken zo steeds verder in de geldzorgen. Door het overschot aan appels kunnen alleen maar eerste kwaliteit appels worden verkocht. Dit schrijft De Nieuwsbrief van de Boerengroep Wageningen in het nummer dat deze week verschijnt. Volgens de Nieuwsbrief zouden te lers hun afzet moeten bundelen zo dat de onderlinge konkurrentie wordt afgeschaft. De overheid zou de vervanging van oude appelbomen moeten subsidiëren om de noodlij dende bedrijven weer op gang te helpen. ■"Appeltelers uit de IJsselmeerpol- ders die van plan zijn hun afzet te bundelen zijn op de goede weg", al dus de Nieuwsbrief. De Nederlandse Fruittelers Organi satie NFO zoekt de oplossingen van de problemen in versterking van de konkurrentiepositie. "Maar het is juist de scherpe internationale kon- kurrentiestrijd die talrijke appeltelers in Nederland, België en Frankrijk in de problemen brengt", schrijft De Nieuwsbrief. De Nieuwsbrief pleit ervoor dat de overheid met een uitkering ineens van 5.000 gulden de akute nood in de fruittelersgezinnen verlicht. Wij importeren in de herfst, winter en voorjaar rond de 60% van onze sinaasappelen uit Spanje. Daarna is Israël de belangrijkste leverancier met rond de 20% van de totale in voer. Marokko en Cyprus sluiten de rij met 11 resp. 8%. De belangrijkste sinaasappelsoorten hier te lande zijn Navels en Valencia Lates. Daarnaast worden veel Salustiana's uit Spanje geïmporteerd. Het overige deel van de aanvoer bestaat uit Israëlische Shamouti's. In de zomermaanden importeren we voornamelijk uit Zuid-Afrika en de Ver. Staten. Daarvan wordt echter een groot deel gereëxporteerd naar met name België, West-Duitsland en Frankrijk. Tot 1 december jl. kwa men 17.500 ton sinaasappelen vanuit Spanje ons land binnen. Dat is 14% meer dan vorig seizoen. Israëlische sinaasappelen kwamen in voorgaande seizoenen pas na de cember in Nederland aan de'markt. Dit seizoen is er tot 1 dec. al ruim 1.000 ton ingevoerd. In december 1979 werd 445 ha to maten aangeplant tegen 439 ha in december 1978 1%). Dit blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De op 1 december 1979 nog aanwezige op pervlakte oud gewas tomaten, 82 ha, blijkt in de loop van deze maand ge heel te zijn geruimd. De aanplant van komkommers in december 1979 bedroeg 175 ha. Dit is 44 ha of 20% minder dan de aanplant in december 1978. Evenals bij de te- maten werd de oogst van het oude gewas komkommers in december 1979 in zijn geheel beëindigd. De aanplant van sla in december 1979 bedroeg 300 ha. Dit is 44 ha of 17% meer dan de aanplant in de cember 1978. Ook het geoogste areaal sla was in december 1979 duidelijk groter dan in december 1978. Tegenover een geoogste op pervlakte in december 1978 van 427 ha stond nu een oppervlakte van 490 ha 15%). Op 1 januari 1'980 bedroeg de aan wezige oppervlakte sla 1.262 ha tegen 1.178 ha op 1 januari 1979 7%). 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15