KORTE WEIMKEN C.A.R.- Zevenbergen De bakens moeten verzet wordenIn het slob... "Muziek in de graszaadteelt" Behoorlijke stikstofgift Drainage, een goede investering Voorraden appelen en peren in Nederland We hebben op Tholen en St. Phi- lipsland in de week van 11-16 fe bruari de gelegenheid gekregen de klaar gezette kunstmeststrooier van stal te halen, om de stikstof toe te dienen op het graszaad. Verrassend, dat na de vele regens in januari en zonder vorst, het mogeüjk bleek om de overjarige percelen graszaad zonder te diep in de sporen met de trekker, de kunstmest te strooien. Uit proeven blijkt dat vroeg strooien van stikstof op graszaad, een van de voorwaarden blijkt te zijn, om een zo grootst mogelijke opbrengst te ver krijgen, en dan wel speciaal bij de gazongrassen. Welnu, een groot aantal graszaadtelers hebben dan ook de kans benut, om aan deze voorwaarden te voldoen. Tijdens een bijeenkomst van de stu diegroep graszaad vorige week, waarin de opbrengstresultaten van een aantal proefpercelen werden besproken kwam in dit verband nog eens duidelijk naar voren dat aan de teelttechniek van het graszaad bij zondere aandacht geschonken dient te worden om een optimale op brengst te verkrijgen. Uit de levendige en leerzame diskms- sie, die tijdens deze bespreking van de proefpercelen plaats vond, kwam naar voren, dat ondanks alles volgens het boekje was gebeurd, toch nog grote tegenvallers voorkomen. Tevens werd ook duidelijk dat door de grote opbrengstverschillen in de percelen onderling, en de verschillen in de uitbetaalde prijzen, er veel mu ziek zit in het financieel resultaat van de graszaadteelt! Bij het uitdiepen van de opbrengst- verschillen in het graszaad, werd nog eens duidelijk onderstreept: het ge vaar van het onkruidbestrijdingsmid del Chloor I.P.C. voor de zaadop brengst. Unaniem waren de aanwezi gen op deze graszaadbijeenkomst van mening, dat dit gevaarlijke middel uit de handel genomen zou moeten wor den! Een beroep op het hoofdbestuur van onze organisatie om deze zaak nog eens aan de orde te stellen, willen we graag onderstrepen. Het optimisme dat over het alge meen dit najaar heerstte, in de ak- kerbouwsektor is momenteel flink geluwd. De prijzen van de aardappel zijn momenteel flink onderuit ge gaan, en ook bij de uien brokkelen de prijzen iets af. Bij zwakke vraag, zijn de partijen uien die een groot uitval percentage hebben moeilijk te ver kopen. De verwachte bruto-ont- vangsten zullen daarom op de mees te bedrijven gaan tegenvallen van het oogstjaar 1979! De lente nadert, binnenkort zullen we weer gaan zaaien. Hoe zal het oogstjaar 1980 uitpakken? De prijs voorstellen vanuit Brussel geven ons De teelt van gras wordt een belangrijk onderdeel van het bouwplan van de Nederlandse akkerbouwer. niet veel moed! Onze minister schijnt "zijn jas uit te willen trekken" voor de boeren. De reaktie van onze voormannen is scherp en ze gebruiken gespierde taal over deze voorstellen. Gaarne willen we ons volledig achter onze voor mannen scharen en als antwoord op deze voorstellen, zijn wij van mening dat gepaste akties zeker op zijn plaats zijn! De eerste kunstmest is al weer ge zaaid in de Westhoek. Met name het overjarig graszaad kwam hiervoor in aanmerking. Van het een komt het ander en je kan in de voorjaarsdrukte zitten voor je het weet. We hebben nog geen uitslagen ge hoord van het N onderzoek en wat we dit jaar ongeveer aan stikstof zul len moeten zaaien. De verwachting lijkt gewettigd, dat na deze regen- rijke winter er toch nogal wat is uit gespoeld, dus dat betekent behoor lijke stikstofgiften. Ook verleden jaar bleek achteraf, dat we nogal wat stikstof moesten strooien. Zo komt de boer nogal wat problemen tegen, die wanneer ze opgelost moeten worden om de drommel niet zo sim pel zijn. Waar we de vorige keer ook al over schreven, waren de prijzen van de landbouwprodukten zoals die in eerste instantie zijn voorgesteld door de Europeesche Kommissie. Een bittere tegenvaller? Och zo zachtjes aan zijn we in de landbouw al heel wat gewend. Eens raakt de maat vol en komt er een uitbarsting. Dat de buikriem aangetrokken moet worden is duidelijk. Zeker in ons brave Nederland moet er wat gebeu ren. Iedereen is er van overtuigd! Maar iedereen vindt ook, dat wel de ander maar dat niet wijzelf bij die bezminigingen betrokken moet zijn. Dat zal niet gelukken. Toch hopen wij dat onze regering erin zal slagen de juiste weg te vinden om ons volk deze operatie te laten ondergaan, 't Is niet gemakkelijk, maar het moet kunnen! Dit devies heeft de boeren stand al zo dikwijls moeten ervaren en die zijn daarin ook geslaagd! Het is al weer half februari geweest en dan gaat het vergaderseizoen op Schouwen-Duiveland weer tegen het einde lopen. Vele bijeenkomsten zijn er gehouden. De kans is er geweest om in ieder geval veel kennis op ve lerlei gebied te konsumeren. Volle dige aandacht voor optimale pro- duktieomstandigheden (org. stof- voorziening, verbetering bodempro fiel, verbetering detailontwatering, toepassingsmogelijkheid van zoet water) blijft noodzakelijk. Streven naar betere kwaliteitsprodukten blijft een eis. Hoe het ook zij, wil men boer blijven, dan zal men moeten aksepteren, dat bij verandering van het getij, de bakens verzet moeten worden. Vele alternatieven zijn aan gereikt, maar geen panklaar recept, dan kan ook niet. Wel veel cijferma teriaal, wat aanleiding kan geven tot denken aan andere mogelijkheden. Maar bedrijfsaanpassing, daar waar mogelijk en /of wenselijk, zal in de toekomst niet alleen bepalend zijn voor het bestaansrecht in de land bouw. Mentaliteitsverandering zal ook verlangd worden. We zullen meer met elkaar en voor elkaar moeten doen. De weersomstandigheden zijn zodanig geweest, dat we op het land nog niet veel hebben kunnen doen, behalve dan het af laten lopen van overtollig water. In de korte vorstpe riode, die er geweest is, hebben enke le over de vorst wat strooiwerk uitge voerd. Qua temperatuur zou je ge neigd zijn begin te maken met enkele voorjaarswerkzaamheden. Maar on danks het feit, dat we reeds lang ge- konfronteerd zijn met de eerste len teboden, ziet het er nog niet naar uit, dat er gauw veel landwerk verricht zal kunnen worden. Er is tot nu toe te veel regen gevallen. Voor de struk- tuur van de grond zouden we nog wel wat vorst kunnen gebruiken, al was het alleen maar wat goede nachtvor sten met opdrogend weer. Zo gauw als de weers- en grondomstandighe- den het toelaten is het wenselijk N aan de graszaadpercelen te geven. Hier geldt normaal, hoe vroeger N gestrooid, hoe groter kans op maxi male opbrengst. Het graszaad moet over de N kunnen beschikken op het moment dat de plant gaat groeien, anders krijgen we te maken met op brengstvermindering. Wordt de In gegeven als de plant flink aan het groeien is, dan vormt zich te veel blad en weinig zaadstengels. Bij kali- en fosfaataanwending zijn veelal geen moeilijkheden. De behoefte is afhankelijk van de bemestingstoe stand van het betreffende perceel. Zijn er geen analyses, dan lopen we de kans of te veel of te weinig te strooien, wat in beide gevallen geld kost. Het grondonderzoek vermeldt niets ömtrent de voorziening met N voor de diverse gewassen. De boer moet zelf deze behoefte mede naar ervaring bepalen. Dit laatste is der mate willekeurig, dat het eigenlijk niet meer verantwoord is. Beter is, voor een juiste en verantwoorde be mesting, een grondmonster op aan wezige N te laten bepalen. Zoiets geeft een betere richtlijn. Dat er meer aandacht voor de volle- grondsgroenteteelt is, bewijst de ani mo op de kursus in deze t.a.v. enkele gewassen. De vorig jaar op Schou wen-Duiveland opgerichte eerste bie- tenrooikombinatie is een sukses ge weest, hetgeen bleek uit de uitges proken waardering voor de uitvoer ders. Met elkaar en voor elkaar kan dus heel goed en verdient aanbeveling voor meer, niet alleen op genoemd onderdeel, maar ook voor andere (zelfs meer omvattend). De stand van de wintertarwe ziet er goed uit in zijn algemeenheid, hoewel er nog vrij veel verzopen plekken voorkomen, die weer problemen zullen geven. De periode van de vele vergaderin gen gaat gelukkig ook in Zuid-Beve land zachtjes aan ten einde lopen. Wanneer de zon doorkomt gaat het bij velen al kriebelen om in het veld aan het werk te gaan. Dit zal toch nog wel eventjes wachten worden, want de grond is nog behoorlijk nat. De laatste weken is al enkele malen geattendeerd op een goede ontwatering en drainage. Jammer genoeg ziet men zo hier en daar toch weer een te groot verval bij de win tertarwe door waterschade. Het is op dit moment wat erger in het in uit voering zijnde ruilverkavelingsge- bied Kapelle-Wemeldinge. Wil men optimaal produceren dan zal dit toch snel in orde gemaakt moeten wor den. Drainage kost nogal wat, de verliezen door waterschade zijn ech ter veel groter. Na drainage is in de eerste 3 volgende jaren toch wel een opbrengstvermeerdering van achter eenvolgens 1000 kg wintertarwe k 47 cent, 5 ton suiker a 100,— of 3250 kg aardappelen a 16 cent te be halen, met deze resultaten is de drainage dan ook zo terugverdiend. We hebben deze winter nogal wat neerslag 'gehad. De eerste grond monsters voor onderzoek op N geven een wat tegenvallende hoeveelheid N te zien. Er zal dan ook wel onge veer evenveel gegeven moeten wor den als in 1979. Nu hebben we wel het voordeel dat de tarwe er veel be ter voorstaat. De kleur, de stand, de ontwikkeling en ook de uitstoeling is al veel beter als het vorige jaar. De veel betere wórtelontwikkeling geeft dan ook betere groei omstandighe den te zien. Overhaasten om de N nu al op win tertarwe te strooien is alleen gewenst en eigenlijk noodzakelijk op erg dun staande of laatgezaaide percelen. Zo dit niet het geval is verdient het aan beveling het eerst de kunstmest voor aardappelen en suikerbieten te strooien. Het was vorige week in het Land van Axel een drukte van jewelste in ver band met de openbare verkoop van de "Hofstede Nooit Gedacht". Van heinde en verre waren de belang stellenden opgekomen om dit, een niet zo dikwijls voorkomende ge beurtenis, mee te maken. Al spoedig bleek de lokaliteit te beperkt om de 1000 belangstellenden te herber gen. De grote toeloop van belangstellen den en gegadigden typeert wel de grote belangstelling die er nog steeds is wanneer er landbouwgrond vrij te koop komt. En hoewel minister Van der Stee poogt om de prijzen van landbouwgrond onder druk te zet ten, is hij nog niet waar hij wezen wil. Mogelijk wordt hij geholpen door de ekonomische omstandigheden. Vorige week^heeft ook de, in onze kring nieuwe afd. onzer Mij, t.w. Hoek-Terneuzen, welke is ontstaan uit de voormalige afdelingen Hoek en Terneuzen, haar eerste algemene vergadering gehouden. Gezien de grote opkomst der leden en het verloop der vergadering me nen wij te mogen konstateren dat deze fusie een goede zaak is gebleken en er voor bestuur en leden er alles zins redenen zijn om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Wat de toekomst der vrije produkten betreft is het nu niet om over naar huis te schrijven en met name de pootgoedprijzen zitten deze totaal in het slob. Het is te hopen dat dit nu maar niet zo uitpakt dat hierdoor de uitpoot van konsumptie aardappelen een te grote uitbreiding zal onder gaan. Het is inderdaad aantrekkelijk, lage pootgoedprijzen betekenen dat men niet belangrijk minder kosten per ha begint en dus kostprijsverla gend start. Bedenk echter dat indien er van een bepaald produkt echter te veel wordt geproduceerd, het venijn wel in de staart zit met alle gevolgen van dien. Indien bij ons iets goed koop is, is het in de ons omringende landen niet veel beter in de regel. Gedurende de maand januari zijn er vrij veel appelen afgezet. Met 33.000 ton was dat 14% oftewel 4.000 ton meer dan in januari vorig jaar en 9.000 ton meer dan in januari 1978. Al met al kwam de totale voorraad per 1 februari daarmee op 239.000 ton, 7% minder dan de 258.000 ton van vorig jaar om die tijd, maar wel belangrijk meer dan twee jaar gele den (zie onderstaande tabel). Begin februari is de tijd dat gewoon lijk de helft van de gehele appelpro- duktie is afgezet, anders gezegd de andere helft ligt nog in de koelcel. Dat verschilt natuurlijk wel per ras. Van het bewaarras Golden Delicious wordt dit seizoen naar verhouding wat minder bewaard. Per 1 februari was eenderde afgezet tegen eenkwart in de beide voorgaande jaren. Van de overige rassen, vnl. Goudreinette, Cox's, Winston en Lombartcalville, was de 1 februari-voorraad groter dan vorig jaar en zelfs veel groter (meer dan 2 keer) dan twee jaar ge leden. AKKERBOUW KAR WIJ MOET IN het vroege voorjaar 60 kg stikstof per ha hebben. Een te hoge N-gift geeft een te snelle groei en daardoor een slappe stengel. Het gewas gaat als gevolg daarvan gauw legeren en rijpt onregelmatig af. Dit onregel matig afrijpen, geeft grotere kans op zaadverliezen. Vergeet bij de bemesting ook de kali en fosfaat niet. VOOR AARD A PPELEN die rijp gerooid worden, blijkt voorkiemen in het algemeen niet interessant. Alleen als U vroeg een hcge op brengst wilt hebben, is voorkiemen 6 in poterbakjes voordelig. Dit geldt zowel voor pootgoedteelt als voor vroege konsumptie. Ook bij kon- sumptieteelt op zware grond kan in verband met oogstrisiko 's bij laat rooien voorkiemen gunstig zijn. ZODRA GROND- EN weersom standigheden het toelaten, kunnen de plantuitjes worden geplant. Om vroeg een goede opbrengst te kun nen oogsten, is tijdig planten in het voorjaar aan te bevelen. Plantuit jes zijn weinig vorstgevoelig, zodat nachtvorsten na het planten geen nadelige gevolgen geven. In een vroeg voorjaar kan men zelfs al in de loop van februari planten. BLAUWMAANZAAD MOET U niet zaaien op percelen waar veel onkruid wordt verwacht. Wilt U op een dergelijk perceel toch dit gewas telen dan bent U wel ge noodzaakt 2 keer tegen onkruid te spuiten. Dit moet dan voor en na opkomst gebeuren. Een ondiepe grondbewerking en een goede vlak ligging zijn belangrijke voor waarden voor een goede werking van het onkruidbestrijdingsmid del. STAAN UW PERCELEN eer stejaars Engels raai- of Italiaans raaigras aan de dunne kant, zorg dan dat U vroeg bent met uw stik stofbemesting. A Is de plant direkt over stikstof beschikt als de her- groei begint, bevordert dit de uit stoeling en daarmee het aantal halmen voor de zaadproduktie. Strooi de stikstofmeststof zo ge lijkmatig mogelijk. Ook bij gras zaad zijn stikstofbanen geen zeld zaamheid. VEEHOUDERIJ HET RUNDVEE STAAT weer een maand of vier op stal. Let U er weieens op hoe het staat met kreupelheid of huidaandoeningen? Voldoet het ligbed nog aan de eisen, zijn de boxafscheidingen en de schoftboom nog op de juiste plaats? Kleine dingen die niet veel werk vragen, maar wel grote na delige gevolgen kunnen hebben, wanneer ze niet in orde zijn. Be kijk het eens en vooral doe er wat aan wanneer dit nodig is. IN DE MELKSTAL wordt ge makkelijk getracht de koeien rus tig te houden door regelmatig wat krachtvoer te doseren. Vooral nu het krachtvoer vrij duur is, moet U zorgen dat elke koe niet meer krijgt dan voor de produktie en konditie nodig is. Zodra de koeien in de melkstal zijn in een keer de hoeveelheid krachtvoer geven, be vordert de rust in de melkstal en ook in uw portemonnee. NATUURLIJK MOET OOK grasland kunnen beschikken over plantenvoedendestoffen. Drijfmest kan zeker voor een groot gedeelte in deze behoefte voorzien. Wel moet met overleg worden gewerkt. Op grasland, bestemd voor direkte beweiding, is het nu wel de hoogste tijd. De giften per ha niet te groot nemen. Voor grasland dat U maait, is het beter nu en over 6 weken telkens 20 ton per ha te ge ven dan 40 ton in een keer. Ook voor grasplanten is overdaad veel schadelijker t.o.v. regelmatige be mesting en dan mondjesmaat toe dienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6