rP A's«W Dagelijks bestuur KNLC wijst Brusselse prijsvoorstellen af! KNLC KOMMENTAAR Situatie voor de landbouw uitzichtloos V oor 28 februari a.s. is een bespreking voorzien van het Presidium van het COPA met de voorzitter van de Raad van Landbouwministers alsook met de voorzitter van de Landbouwcommissie van het Europese Parlement te Straatsburg. W ie al deze voorstellen overziet zal zich ongetwijfeld afvragen hoe groot de financiële nood van de Commissie dan wel is. Wel nu, dat blijkt merkwaardig genoeg nog wel mee te vallen. Immers, de nieuwe begroting die nu klaar ligt geeft aan dat ter financie ring van de uitgaven slechts ongeveer twee-derde van de be schikbare 1% BTW-opbrengst nodig is. Voor het huidige pa- niekbeleid is dus zeker geen reden. Ook al is het dit jaar politiek niet mogelijk het plafond van 1% BTW-afdracht per lidstaat te doorbreken, dan nog blijft een redelijke prijsaanpassing en een evenwichtig zuivel- en suikerbeleid vanuit Brussel financieel wel degelijk mogelijk. zuidelijke landbouw maatschappij In 1974 kwamen de boeren ook in aktie. De ontwikkelingen m.b.t. de vaststelling van de land bouwprijzen leiden opnieuw tot bijeenkomsten en akties! Landbouw- en voedselvoorzieningsbeleid in de waagschaal Krachten bundelen!! Akties Hogere produktie D e minieme prijsverhoging betekent met de huidige kosten ontwikkeling zonder meer dat men tot hogere produktie wordt opgejaagd. Daar zal men dan volgens Gundelach voor gestraft moeten worden met een heffing van 50 cent per liter. Hoe onsa menhangend het Commissie-voorstel in elkaar zit blijkt ook uit het volgende. Gehandhaafd wordt de rentesubsidieregeling; dat betekent dat de individuele melkveehouder geld uit Brussel krijgt toegeschoven om zijn produktie te rationaliseren en - daarmee onverbrekelijk verbonden - te vergroten, waarvoor hij dan straks weer een zware boete moet betalen. In feite komt het erop neer dat de veehouder in de financiële tang wordt genomen en er van het beleid in Brussel in het geheel geen signalen uitgaan waarop hij zijn besluitvorming kan afstemmen. Bezuiniging P ijnlijk wordt in de Commissie-voorstellen een uitbreiding voor niet- of minder levering en omschakeling in de zuivelsektor ge mist, evenals een versterking van de alternatieve produktiemo- gelijkheden in de vleessektor of met betrekking tot de eiwitpro- duktie. Financiële nood? VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 land-en tuinbouwblad z.l.m H et dagelijks bestuur van het KNLC vindt de voorstellen van de Europese Commissie inzake de prijzen voor land- bouwprodukten en de daarmee samenhangende maatre gelen volstrekt ontoereikend! Het COPA, waarvan de heer Luteijn vice-voorzitter is, heeft in eerste reaktie o.a. reeds gesteld dat het EEG- landbouw- en voedselvoorzieningsbeleid in de waag schaal wordt gelegd. Er valt een gelijk gerichte reaktie te konstateren van de Europese boerenorganisaties. Men staat achter de COPA-voorstellen. De gevraagd 7,9% prijsverhoging is reëel. Zowel in nationaal als in Europees verband zal naar buiten kort en bondig worden geformuleerd waar de voorstellen te kort schieten en wat de landbouweisen zijn. Het betreft de volgende punten: De gevraagde 7,9% prijsverhoging is gezien de kos tenstijging beslist noodzakelijk om het inkomen op hetzelfde peil te handhaven. De landbouw vraagt hiermee geen extra verhoging van het boereninkomen en zit daarmee reeds op de nullijn. De superheffing op melk is onaanvaardbaar. Vrijwilli ge produktiebeperking moet voor blijven staan en worden gestimuleerd. De suikerquota mogen beslist niet worden aangetast. De onverteerbare Brusselse prijsvoorstellen '80/ '81 worden op de boerenvergaderingen druk besproken. Overal voelt men zich volledig in de kou gezet. En dat voor de zoveelste keer! Van de landbouworganisatie's wordt verwacht dat ze zonder mankeren hard maken dat dit niet kan. Men is het goed zat en niet van plan te blijven inle veren. En zo is het. Dit neemt echter niet weg dat we juist nu het hoofd koel moeten houden. Onze krach ten moeten we verstandig gebruiken. Dus gebundeld in CLO en COPA-verband. Aan loze kreten en drei gementen die niet hard gemaakt kunnen worden hebben we niets. Snel, zakelijk en hard zijn de sleu telwoorden. Ter onderstreping van onze solidariteit geven wij nu onze voorpagina aan het K.N.L.C. Oggel. De import van fruit van buiten de EEG moet worden gestopt. De fabrieksaardappelen moeten onder de mai'szet- meelregeling blijven vallen en niet onder de aardap pelregeling komen. H et KNLC zal zijn definitieve standpunt over de prijs voorstellen op 3 maart a.s. vaststellen, zulks in overleg met de voorzitters van de provinciale landbouwmaat- schappijen. Het Bestuur van het Landbouwschap zal zich op 5 maart a.s. over de prijsvoorstellen uitspreken. H et dagelijks bestuur is voorts van oordeel dat behoefte bestaat aan een CLO-overleg in uitgebreide samenstel ling, mogelijk op 19 maart a.s. De komende weken zal de aandacht in de eerste plaats op Brussel zijn gericht. Dezer dagen heeft de Raad van Landbouwministers de voorstellen van de Commissie in ontvangst genomen. Het dagelijks bestuur verwacht dat deze ook op ministerieel niveau protesten zullen oproe pen. Van minister Van der Stee wordt verwacht dat hij de voorstellen namens de regering afwijst. De Raad van Landbouwministers komt op 3 en 4 maart a.s. bijeen voor een eerste bespreking van de voorstellen. Op 1 3 en 14 maart a.s. volgt het gesprek van het COPA- presidium met de frakties uit het Europese Parlement, dat vermoedelijk eind maart tot een uitspraak komt. Eerst daarna kan een beslissing van de Raad van Landbouw ministers volgen. n het COPA zal worden voorgesteld een en ander, naar bevind van zaken, met passende akties te begeleiden. Aan het binnenkort te verwachten bezoek van COPA- voorzitter Heereman aan ons land zal eveneens bijzonde re aandacht worden geschonken. In CLO-verband wordt voorts gedacht om enkele regio nale bijeenkomsten te beleggen om de aangesloten leden van voorlichting te voorzien. zie ook pagina 3. N u alle eerste reakties op de Brusselse prijsvoorstellen zijn gegeven, wordt alom wat dieper op de voorstellen ingegaan. Uit de vele reakties uit alle delen van het land blijkt wel hoezeer met zorg en vooral ook verontwaardiging van de Commissie-voor stellen is kennis genomen. Die zorg houdt bij mij met name ook verband met het feit dat Gundelach geen enkele werkelijke op lossing biedt en in feite alleen maar oog voor bezuinigingen lijkt te hebben. Niet alleen de boereninkomens zouden van zijn voor stellen de dupe worden, maar ook een gezonde bedrijfsontwik keling in akkerbouw en veehouderij wordt er zeer ernstig door gehinderd. Het gebrek aan visie blijkt misschien nog wel het beste als men de zuivelvoorstellen wat nader beziet. Ook in de akkerbouw is van enig realistisch beleid geen sprake en is alles op bezuiniging voor Brussel gericht. Dat geldt natuurlijk in sterke mate voor de suiker, maar bijvoorbeeld ook voor de bakwaardige tarwe waarvoor nu voorgesteld wordt de referentie- prijs slechts met 1,75% te verhogen, om zo wat minder kosten van interventie voor deze tarwe gedurende de eerste drie maanden van het seizoen te moeten maken. Geen nieuwe voorstellen doet de Commissie ten aanzien van de zetmeeisektor, na datgene wat op 30 november 1979 al was voorgesteld. Toch zal het duidelijk moeten zijn dat de minimumprijs voor fabrieksaardampelen eveneens voldoende verhoogd dient te worden, (overeenkomstig de graanprijsaanpassing). Daarnaast dient het beleid ten aan zien van produktie-restitutie en evenwichtspremie voldoende ruimte te scheppen voor het kunnen uitbetalen van de minimum fabrieksaardappelprijs, zonder dat daarmee de weerstand van de verwerkende industrie verder wordt uitgehold. LUTEIJN Enige belangrijke zaken in dit nummer: Noodtoestand in fruitteelt/kommentaar uit Brussel pag. 3 Copa oneens met voorstel E.G. pag. 4 Geld en goed/Voorlichting over schenkingen pag. 5 Uit de praktijk pag. 6 en 8 Stikstof op z'n tijd levert profijt pag. 11 Hoofdbestuurslid Jan Geluk pag. 12 en 13 Verkoop akkerbouwbedrijf "Nooit Gedacht" pag.16 Vroege spruitkool pag. 19 De Markt pag. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1