Nieuwe bedrijfsgebouwen ,.|n voor akkerbouwbedrijven G ebakken stenen zijn er in ver schillende afmetingen, kwaliteiten en prijzen. Het bouwen van wanden als spouwmuur of steensmuur wordt weinig meer toegepast. Wanden van halfsteens metselwerk geven geen problemen bij de afgifte van de bouwvergunning. Een bezwaar blijft de kans op regendoorslag en de ge ringe isolatie. Bij halfsteens metsel werk worden de stenen meestal tus sen de spanten gemetseld, zodat de spanten aan de buitenzijde zichtbaar blijven. Het bouwen van de half- steenswand naast de spanten is ook mogelijk. De spanten zijn dan niet zichtbaar en dat staat mooier. E en snelle methode van bouwen is het gebruik van grote gewapende gasbetonplaten tegen of tussen stalen spanten. De platen zijn in diverse lengten, hoogten en dikten te leve ren. De spanten vragen wel de nodi ge voorzieningen, (verzinken). Als bezwaar geldt ook hier de witte kleur en de platen zijn niet zo ge schikt om te verwerken door doe- het-zelvers. M et name in België en in een aantal gevallen in Zeeland zijn de wanden gebouwd van grote beton platen. In enkele gevallen waren ook de spanten, gordingen en goten van beton. De wandplaten zijn in zeer grote afmetingen te leveren. Met de nodige aanpassingen (lees proble men) zijn gebouwen van beton ook geschikt te maken als bewaarplaat sen. Deze vorm van bouwen gaat erg snel, maar de prijs is geplaatst niet veel lager dan van andere construc ties. De meeste aannemers hebben geen ervaring met deze bouw en voor doe-het-zelvers zijn de grote en zwa re betonplaten niet geschikt. D e laatste tijd wordt steeds meer gebouwd met geprofileerde stalen platen. Deze platen zijn veel steviger dan de asbestcementgolfplaten en in veel profielen, afmetingen en kleu ren te leveren. Gebakken stenen Gasbetonstenen (Durox, Ytong) Gasbetonplaten (Durox, Ytong, Siporex) Betonstenen Betonplaten Staalplaten Asbestcement golfplaten De specialist boerderijbouw, van het consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij te Goes, J.H. van Nieuwenhuizen. Systeembouw van kleinere beton platen wordt in Zeeland al jaren ge bouw en is voldoende bekend. Deze gebouwen kunnen in elke afmeting enkel- of dubbelwandig en met of zonder steenmotief in de kleuren geel of rood worden geleverd. Op veel bedrijven zijn deze gebouwen in gebruik voor garage, werktuigenber ging of veestalling. Dit systeem bouwt snel en is met opgelegde spanten redelijk in prijs. De meeste gebouwen zijn niet breder dan 12 meter en voorzien van opgelegde houten of stalen spanten op de zij wanden. Voor gebouwen met een breedte van bijvoorbeeld 20 meter en met span ten met een vrije overspanning wordt de prijs belangrijk hoger! Het is ook mogelijk om de wanden te bouwen van asbestcementpanelen (b.v. wallboard). Dit bouwt mooier dan de betonplaten, maar het is niet goedkoper. Van veel rundveestallen worden de wanden gebouw van as bestcementpanelen of argex-beton- platen. V Wanden van stalen gevelplaten en koelhuisdeur. Samenvattend kan worden gezegd dat op dit moment in Zee land voor de wanden van landbouwbedrijfsgebouwen overwe gend wordt gebouwd met: gebakken stenen - halfsteens 10Vi cm breed of 14 cm brede snelbouwstenen gasbetonstenen - 19 cm brede Ytong- of Duroxstenen stalen gevelplaten - elke gewenste lengte en kleur. Voor gebouwen vanaf bijvoorbeeld 600 m2 zijn betonplaten - A.B.C. platen of gasbetonplaten interessant. Het bouwt snel en niet veel duurder dan traditioneel metselwerk, uitgevoerd door een aannemer. Aan materiaalkosten zijn stalen gevelplaten niet goedkoper dan stenen, maar gevelplaten zijn veel eenvoudiger en sneller te bevestigen. Bij de toepassing van gevelplaten moet veel aandacht wor den besteed aan het opvullen van de golven met gaas of aluminium vogelschroten om vogels en ongedierte te weren! V oor de wanden zijn de volgende materialen toe te passen: gebakken stenen - gasbetonstenen - gasbetonplaten - betonplaten en gevelplaten van asbestcement, staal of aluminium. Alle materialen hebben voor- en nadelen. Inlichtingen hierover en verwerkingsvoorschriften zijn ver krijgbaar bij de bouwmaterialenhandel en de aannemer. Het is mogelijk om de wand tot 2'A meter hoogte in metselwerk uit te voeren en de rest tot 4 meter hoogte van asbestcementgolfplaten of stalen gevelplaten, alleen dit bouwt niet goedkoper. De laatste jaren zijn veel wanden gebouwd van grote gebakken stenen (o.a. type Poroton). De afmetingen zijn o.a. 29 cm lang, 9 of 14 cm hoogte en 14 of 19 cm breed. Een breedte van minimaal 14 cm is ge wenst. In alle gevallen zijn deze ste nen tussen de spanten gemetseld. Voor funderingen en drukvaste wanden in bewaarplaatsen zijn ze ongeschikt. Het is wel gewenst om een goede kwaliteit te bestellen voor buitenwerk en te letten op de kleur. Bij een slechte kwaliteit is de kans op stuk- vriezen erg groot. De rode Poroton- stenen worden o.a. gemaakt in Gro ningen, Duitsland en België en wor den vooral gebruikt voor binnenwerk in de woningbouw. Het bouwt sneller, de wand is dikker dan bij de gewone bakstenen en er zijn geen problemen bij de Wel standscommissie. De stenen regenen echter wel gemakkelijk door (pleiste ren). "V an veel gebouwen zijn de wan den gebouwd van grote gasbetonste nen. Deze stenen zijn gemakkelijk te verwerken, wegen niet veel, isoleren beter dan alle andere stenen en zijn redelijk in prijs. De meest gebruikte stenen zijn 49 cm lang, 20 of 25 cm hoog 19 of 20 cm breed. Een bezwaar is de witte kleur, zodat in veel ge meenten de stenen met een muurverf moeten worden behandeld (licht groen of grijs). Deze behandeling zal na enkele jaren weer moeten worden herhaald! De gasbetonstenen worden ook ge bruikt voor gewapende drukvaste wanden in bewaarplaatsen. De spanten staan dan bij voorkeur niet verder dan 4xh meter van elkaar en er moet een speciale wapening worden toegepast. De fabrieken geven echter voor bewaarplaatsen de voorkeur aan de grote gewapende gasbeton platen. Voor bewaarplaatsen is het beter om de platen tegen de spanten te plaat sen (spanten niet in het zicht) en de Wanden van witte gasbetonstenen tussen de spanten. drukvaste wand apart in het gebouw Wanden ,an Brakken stenen (spouw), te plaatsen. Wanden van rode snelbouwstenen tussen de spanten. E etonstenen zijn er in veel afme tingen en kwaliteiten. Deze stenen worden veel gebruikt voor funderin gen en voor wanden van mestkelders en sleufsilo's. Betonstenen zijn o.a. 10 - 15 - 20 en 30 cm breed. De laatste jaren zijn van veel roos- tervloerstallen voor vleesvee de wanden van 20 cm brede betonste nen gemetseld. Een bezwaar is echter het grote gewicht, de slechte isolatie en de regendoorslag (pleisteren). Voor drukvaste wanden in bewaar plaatsen worden ze weinig gebruikt. bezwaar van asbestcementgolfplaten is de grotere kwetsbaarheid. In de praktijk is duidelijk gebleken, dat voor de bouw van wanden van grote platen een zeer goede voorbe reiding nodig is. In feite is deze houw alleen geschikt voor gespecialiseerde bedrijven en niet voor een "gewone" aannemer en of doe-het-zelvers! an veel landbouwbedrijfsgebou wen zijn de wanden gebouwd van asbestcement golfplaten. Het bouwt snel, is goed in eigen beheer uit te voeren en veel goedkoper dan ge metselde wanden. In de meeste ge vallen worden voor de wanden golf platen gebruikt met dezelfde golf- profielen als voor de dakbedekking. De grootste lengte is 305 cm (naden). Er zijn ook asbestcementgolfplaten te leveren met een damwand profiel. De prijs is echter bijna 100% hoger dan van de gewone golfprofielen, terwijl ook het hogere gewicht een bezwaar is bij het aanbrengen. Een Het is belangrijk dat de stalen platen van een hoogwaardige bescherming (verflaag) zijn voorzien. Deze "coa tings" kunnen op verschillende ma nieren worden aangebracht. De duurdere platen worden geleverd met garantie. Het bevestigen van de platen en de keuze van de bevestigingsmiddelen moet volgens de fabrieksvoorschrif- ten worden uitgevoerd. Een nieuwe ontwikkeling (wel duur) zijn geïso leerde panelen, welke aan weerszij den zijn bekleed met geprofileerde staal-, aluminium- of kunststofpla ten. Deze platen zijn dan gas- en dampdicht en zeer geschikt voor koel- en vriescellen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17