Hofstede met 43 ha bouwland bracht gemiddeld 40,000,— per ha op. w el kan worden vastgesteld dat alle kopers op één na vrij dicht bij de door hen verkochte percelen wonen op afstanden die variëren van enige tientallen meters tot enkele kilome ters. Voorts zijn alle kopers land bouwers of zeer nauw verbonden met de landbouw. Ook de opleiding en de leeftijd van de kopers zal waarschijnlijk wel beantwoorden aan de nader vast te stellen toet- singskriteria. Hoewel gegevens van andere bieders niet bekend zijn zou men voorzichtig kunnen stellen dat de verkoping en de hoogte van de prijzen waarschijnlijk niet aanzien lijk anders zou zijn geweest bij de verkoop na de inwerkingstelling van de Wet Vervreemding landbouw gronden. H et is geen alledaags gebeuren dat een fraaie hofstede, gelegen temidden van 43 ha tamelijk goede grond, in het Zeeuwse, onder de hamer komt. Het was zeker de grootste openbare veiling van notaris D.H. de Graaf uit Axel die de verkoop van boerderij "Nooit Gedacht" aan de Nieuwendijk 79 te Axel beschouwt als een mooie afsluiting van zijn loopbaan. Eind dit jaar gaat hij met pensioen. De hofstede, eigen dom van de twee zusters Dekker uit Axel is de vorige week donderdag onder zeer grote belangstelling verkocht en heeft in totaal 1.723.000,— opgebracht. D e prijs van de grond lag per kavel tamelijk ver uiteen; zo ging er grond weg voor ruim 25.000,— per ha maar een ander stuk bouwland ver wisselde van eigenaar voor liefst 50.000,— per ha. Zulks o.m. af hankelijk van de ligging en de kwa liteit van de grond. W ie hebben wat gekocht voor welke prijs? D e heer van Hoeve die onlangs ca. 15 ha is kwijtgeraakt voor stadsuit breiding in Axel, zegt zijn land bouwbedrijf met dit perceel vergroot te hebben om ongeveer op hetzelfde nivo te blijven. "Zakelijk gezien, zo geeft hij toe, kun je beter iets anders met je geld doen maar het is een kwestie van" je bent boer en je wilt Bij Openbare verkoop "Nooit Gedacht" T oetsingskriteria Wie kochten wat? Vandaar De verkoop van "Nooit Gedacht" heeft plaats gevonden enige tijd voordat (naar alle waarschijnlijk heid) de Wet Vervreemding Land bouwgronden door de Kamer zal worden aangenomen. Onwillekeurig dringt zich - dan de vraag op welke prijzen zouden zijn gemaakt onder die nieuwe wet. Omdat de toetsings- kriteria nog niet bekend zijn blijft dit spekulatie en is de vrijblijvendheid zo groot dat van het bepalen op deze wijze verkregen verkoopprijzen geen enkele zin heeft. Nochtans, zo zegt notaris de Graaf, is de verkoop van deze boerderij en zijn enige andere verkopingen in zijn gebied nu toch mede ingegeven door de komst van deze nieuwe wet. Zijn indruk is dat deze verkopers ver wachten in de toekomst minder voor hun berdijf te zullen ontvangen dan nu het geval is geweest. Perceel 1 omvat de fraaie hofstede met schuur, wagenhuis, hengstenstal e.d. groot 2 ha., 23 are en 81 ca. Op brengst 281.000,— geboden door de heer G.J. de Deckere uit Zaam- slag. Dit perceel is door de dames Dekker in eerste instantie niet ge gund. Het laat zich aanzien dat de eigenaressen besluiten dit perceel alsnog aan genoemde bieder te gun nen. Kavel 2 (Bouwland) die ook niet ge gund is, is groot 2,1 ha en heeft 66.000,— opgebracht. Koper is Aardappelhandel Fehax uit Axel en de prijs per ha. komt neer op 31.000,— De heer G. den Hamer van Fehaxf'Ik was eerst niet van plan om te kopen maar de prijs was toch wel aantrekkelijk. Bovendien is de ligging voor ons bedrijf gunstig dus daarvoor kunnen we het altijd inzet ten als dat zo uitkomt. Kan ook zijn dat we het weer verkopen". Kwaliteit: 22% afslibbaar. Ook dit perceel is nog niet gegund maar zal vermoedelijk toch definitief in handen van Fehax overgaan. Kavel 3 omvat bijna 8,7 ha bouwland dat voor 25.800,— per ha is ver kocht aan Aardappelhandel Goense uit 's Gravenpolsder voor totaal 225.000,— De heer Goense vond de prijs tamelijk laag, voor hem een reden om de koop wel aan te durven. Hij heeft inmiddels reeds een deel van het perceel doorverkocht. Waar schijnlijk gaat hij de rest ook verko- Kavel 4, evenals kavel 3 meteen ge gund, is 4,20 ha groot en bracht totaal 161.000,— op hetgeen neerkomt op gemiddeld 38.300,— per ha. Nieuwe eigenaar A.J. de Feyter uit Axel. Het betreft hier ook een perceel bouwland. Kavel 5 is aan de heer P. van Hoeve (Dijkgraaf Axeler Ambacht) gegund voor totaal 750.000,— Het betreft hier ook weer bouwland met een af- slibbaarheid van 22% tot 30%. Dit perceel is groot 21 ha en heeft dus per ha een prijs, opgebracht van 35.200,— gemiddeld. dat blijven ook". VandaarOok de geldontwaarding heeft bij de aan koop van het perceel van de dames Dekker wel een rol gespeeld zo voegt hij er nog aan toe. De heer van Hoe ve verwacht een stabilisatie van de grondprijzen; geen verdere daling ook niet na aanvaarding van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Maar, een algemene regel daarvoor kun je niet geven, dat kan van gebied tot gebied nog wat verschillen, ver wacht hij. Kavel 6 tenslotte is het duurste per- éeel geworden; een stuk bouwland groot 4,79 ha met een totale op brengst van 240.000,— (gem. per ha 50.000,—Deze kavel is niet Overleg tussen de eigenaressen de gezusters Dekker en hun adviseur. 16 gegund en zal vermoedelijk nog een andere koper vinden. O nroerend goed makelaar C. Schuerman uit Terneuzen is wel blij met deze prijsontwikkeling". "De laatste tijd, zo zegt hij, was er nau welijks handel en wisten de boeren niet wat de prijs zou doen. Vandaar ook die overweldigende belangstel ling". Volgens Schuerman zit de prijs weer wat in de lift. Voor de handel in onroerende goederen een gunstige ontwikkeling. Voor de jonge boer be paald niet. J.W. De fraai gelegen hofstede "Nooit Gedacht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 16