CEBECOHANDELSRAAD VRAAGT TELERS VAN GRASZAAD. Fervin® maakt g rassen bestri jd i ng in bieten vóór zaai geheel overbodig. Boerenhulp Zeeuws-Vlaanderen had goed jaar Veldbeemdgras: Roodzwenkgras Engels raaigras: Alles over mechanische koeling DELFT-ENTENSA Weidetype: PERMA - CAPRICE Hooitype: HORA - PABLO Sportveldtype: HUNTER - PLAYER - BELLATRIX Met één bespuiting kunnen alle grassen GELIJKTIJDIG opgeruimd worden! Wacht tot na-opkomst, spuit dan: FERVIN tegen: duist, wilde haver, kweek, raaigrassen, hanepoot, windhalm, graanopslag. VOORDELEN U gebruikt Fervin alleen wanneer grassen écht een probleem vormen; zo nodig pleksgewijs. Toepassing van TCA-bevattende middelen of andere grassenmiddelen is overbodig. Inwerken is onnodig: arbeidsbesparing, minder struktuurbederfbeter zaaibed. Grote gewasveiligheid: ook in kombinatie met Schering-11E olie of Betanal® géén gewasdrukking of opbrengstderving. Fervin kan met de rijenspuit worden toegepast. Door een grote internationale vraag naar onze rassen en een toenemende belangstelling voor de B.G. - Extra weidemengsels, kunnen wij nog contracteren voor inzaai in het voorjaar: Inlichtingen over contractvoorwaarden bij onze teeltvertegenwoordigers of rechtstreeks bij Cebeco-Handelsraad, afdeling"Contractteelt, tel. 010-142211. toestel 438. De Heer P. Muntz, De Beeklaan 9, Halsteren, Tel. 01641-2493. De Heer J. I. Verkruysse, Damstraat 24, Schoondijke, Tel. 01173-1221. De Heer J. v.d. Merwe, Churchillstraat3, Drunen, Tel. 04163-3328. De Heer B. E. Hartman, Goudseweg 3, Bodegraven, Tel. 01726-14344. e Schering Nederland BV Agro Divisie Postbus 79 5280 AB Boxtel Telefoon 04116-74925 O p 13 februari j.l. werd in zaal Lievens te IJzendijke weer de alge mene jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Boeren- en Tuin dershulp in Zeeuws Vlaanderen. Voorzitter de heer J, Bruggeman, wees er in zijn openingswoord op, dat het zo belangrijk is dat onze bedrijven niet zo kwetsbaar zijn bij calamitei ten als ziekte en ongeval. Omdat ver schillende bedrijven aan intensivering toe zijn, is het ook belangrijk dat er bij ziekte of ongeval iemand klaar staat die het werk kan overnemen. De voorzitter wees verder nog eens op de mogelijkheid om een beroep op de bedrijfsverzorgers te doen bij arbeidspieken. Met ons uurloon van 18,75 zijn we nog steeds goedkoop in vergelijking met andere vereni gingen, waar 23 per uur geen uit zondering is. In de voortzetting van de reduktie- regeling na 1980 in deze, of in een gewijzigde vorm bestaat veel ver trouwen meende hij. Vooral omdat Minister Van der Stee dit zelf heeft beaamd. Bij onze organisaties heeft dit dan ook de hoogste prioriteit. Hij pleitte tevens voor openstelling van de reduktieregeling voor mensen die reeds een A.A.W.-uitkering ont vangen. Iemand die een uitkering krijgt i.v.m. een slechte rug en toch zijn bedrijf nog doet kan ook ziek worden. Re- duktie zou dan mogelijk moeten zijn in verhouding met zijn percentage arbeidsongeschiktheid. Er wordt nog steeds gesproken over de reduktieregeling in samenhang met vakanties. Uit het jaarverslag van de sekretaris bleek dat de bedrijfsverzorgers in 1979 61 dagen waren ingevallen bij ziekte of ongeval. Bij arbeidspieken werd 180 dagen een beroep op ver zorgers gedaan. Voor het afwerken van de zogenaamde verplichte da gen, werden 149 leden bezocht waar 185 dagen gewerkt werd. Bij een le dental van 168 in 1979 is dat gemid deld 1,1 dag 8,8 uur) per lid per jaar. Het ledental is in 1979 gestegen van 168 naar 178 per 1 januari 1980. Uit de jaarstukken kwam naar voren dat de vereniging financieel zeer ge zond is met een exploitatie-overschot van ruim 1.200 over 1979. Voor 1980 werd de kontributie vast gesteld op 150 35 voor deel name aan de reduktieregeling. De dagvergoeding voor de bedrijfs verzorgers bleef gehandhaafd op 150 per dag. De kortingen hierop bij deelname aan de reduktieregeling werden als volgt vastgesteld: tweede t/m dertiende week (480 uur), 65 korting per dag; veertiende t/m ne genendertigste week (1.040 uur), 85 korting per dag; veertigste t/m twee- en vijftigste week (520 uur), korting/ 105 per dag. De heer J.P. van Wijck, Sociaal Ekonomisch Voorlichter van de Z.L.M. gaf een toelichting op de verschillende mogelijkheden van verzekering tegen de risiko's van ar beidsongeschiktheid. Allereerst besprak hij de verande ringen die per 1 janmari 1980 in de A.A.W. zijn opgetreden. Gehuwde vrouwen kunnen nu behalve be paalde voorzieningen ook een uitke ring krijgen als zij arbeidsongeschikt worden. Verder zijn er wat wijzigingen aan gebracht in de grondslagen. Er bes taat nog veel onzekerheid over de verschillende normen. Zo is het voor een zelfstandige boer niet mogelijk te garanderen dat altijd 15% van de maximale grondslag als inkomen uit arbeid wordt verkregen. De maxi male bruto-uitkering inklusief va kantiegeld bedraagt vanaf 1 januari 1980 ruim 21.000- Naast deze wettelijke voorziening bestaat de mogelijkheid van de par- tikuliere verzekering. Sinds de in voering van de A.A.W. in 1976 kent men nu de le-jaarsrisikoverzekering en de na-eerstejaarsverzekering. Volgens de heer van Wijck kan men hierdoor de hoge premies voor de periode dat ook A.A.W. verkregen wordt omlaag brengen door niet een hoog bedrag te verzekeren maar slechts een gering bedrag boven op de A.A.W. Hij wees er verder op dat de premies van de partikuliere verzekeringen de komende jaren drastisch zullen stij gen. De derde mogelijkheid die genoemd werd was de bedrijfshulpvereniging. Diverse manieren van kombinaties tussen A.A.W., partikuliere verzeke ring en bedrijfshulp werden bespro ken. De heer van Wijck wees er hierbij nadrukkelijk op dat de indi viduele situatie op bedrijf en in het gezin bepalend is voor de keuze wel ke manier van verzekering de beste is. Na een diskussie en de rondvraag, waarvan door de 13 aanwezige leden gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. (Inlichtingen over de Bedrijfshulp vereniging zijn verkrijgbaar bij de heer C. Cornelissens, Cambronstraat 7, Vogelwaarde, 01140 - 12108 en de heer A. d'Hondt, Noordweg 1, Groede, tel. 01171 - 1606). Naast een overzicht betreffende be- waartechnische aspekten van aard appelen en uien wordt, ondersteund door een grafiek, aangegeven wan neer mechanische koeling nuttig of vereist kan zijn. Beknopt wordt inge gaan op de bewaarkondities in relatie tot mechanische koeling. Dit kan worden gezien als een verfijning van de te stellen eisen aan de bewaar kondities zoals reeds beschreven is in rapport nr. 14 (Het bedrijfsgebouw Akkerbouw) van voornoemde Stich ting. Hoewel het rapport niet pretendeert een kant en klaar recept te zijn voor de bouw van mechanisch gekoelde ruimten, zijn toch op een eenvoudige maar overzichtelijke wijze de be langrijkste komponenten voor de apparatuur en de plaatsing van de apparatuur in beeld gebracht. Uit gebreid wordt ingegaan op de uit gangspunten en wijze van bereke ning van de kapaciteit van de koe linstallatie. Enkele voorbeelden zijn uitgewerkt voor de methoden "snelle inkoeling", respektievelijk "koelen ten behoud van de bewaartempera- tuur". Dit is gekompleteerd met een investerings- en kostenbegroting. Een overzicht van de prijsontwikke ling in de jaren 1970-1977 is bedoeld als achtergrondinformatie voor be langstellenden. Het rapport dat tot stand is gekomen in samenwerking met het Proefsta tion voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Volle grond, In stituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen, het Sprenger Instituut, het Instituut voor Bewaring en Ver werking van Landbouwprodukten, de Stichting Nederlandse Uienfede- ratie, het C.A. te Schagen, het C.A.R. te Emmeloord en het landbouwbe drijfsleven in Noord-Holland en de IJsselmeerpolders - wordt afgesloten met 11 konklusies. Rapport nr. 18 van de Stichting Proefboerderijen IJsselmeerpolders (50 pagina's en 18 afbeeldingen). Prijs 2,50 voor onderwijsdoelein den; overige belangstellenden 10,— Gironummer 11.42.37.697 ten name van Stichting Proefboer- derijen IJsselmeerpolders (tel. 05270-4931). 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15