Kontrole produktie mengvoeder onmisbaar PVV boos over verhoging vleeskeuringstarieven H et niet meer goed funktioneren van technische apparatuur o.a. als gevolg van slijtage en defekten, kunnen ernstige afwijkingen in de mengvoedersamenstelling tot gevolg hebben. De veehouders zouden moeten weten dat er in ons land nog vele mengvoederbedrijven zijn waar een dergelijke kontrole niet plaatsvindt. Wij kennen in ons land geen overheidskontrole op mengvoeders. Een kontrole door de afnemer zelf - zoals de CLO-kontrole - is dus ook heden ten dage onmisbaar. Daarbij moet bedacht worden dat in de moderne geautomatiseerde mengvoederfabrieken de kontrole op een goed verloop van het pro- duktieproces veel moeilijker is dan vroeger, toen de machines meer met de hand werden bediend, aldus het jaarverslag 1978/1979 van het C.L.O.-Instituut voor de veevoeding "De Schothorst". H et onderzoek is, aldus het jaar verslag, sterk gericht op aktuele pro blemen en nieuwe ontwikkelingen die zich bij de voeding van de land bouwhuisdieren voordoen. De proe ven op De Schothorst zijn ook sterk praktijkgericht en hebben vooral tot doel de kwaliteit van de onder CLO-kontrole bereide voeders nog verder te verbeteren. Naast de mo derne proefstallen beschikt het insti tuut over een laboratorium waar o.m. de stofwisselingsprocessen van het levende dier op zogenaamde ba- lanskooien kunnen worden bestu deerd. T IS GOED BOEREN MET HOEGEN DIJKHOF Jaarverslag C.L.O.-instituut De Schothorst: het enige produktieve brouwgèrstras dat óók op zand- en dalgronden reeds meerdere jaren de hoogste opbrengsten heeft gegeven. het meest resistente ras tegen roest en meeldauw. Zaaimachines Diverse HD 3-punts veldspuiten (Mooie en bedrijfszekere machines) Tractoren HD-OCCASIONS Uw landbouwvertegenwoordiger C. den Hollander, tel.: 01196-12278. Onze showroom is zaterdags geopend van 09.00 tot 16.00 uur. atem In het jaarverslag wordt voorts melding gemaakt van het feit dat het instituut grote belangstelling heeft mogen genieten van met name le den-veehouders, die gebruik hebben gemaakt van De Schothorst als ex- kursie-objekt. Het aandeel van de koöperatieve mengvoederbedrijven in de lande lijke mengvoederproduktie bedraagt ruim 53%. Dit cijfer illustreert de grote verantwoordeüjkheid van het CLO-instituut t.o.v. de Nederlandse veehouders op het gebied van de mengvoedérsamenstellingen. Dit betekent tevens een terreinwinst sinds 1960 van gemiddeld 0,5% per jaar die de koöperaties in de lande lijke mengvoederomzet hebben ge maakt. Het percentage geperste voe ders laat opnieuw een stijging zien en wel van 77,1 naar 79,6%. Onderzoek Het onderzoek bij het melkvee richt zich nog steeds op de kwaliteit van het voedereiwit. Opnieuw kon wor den aangetoond dat moeilijk oplos bare eiwitten een hogere melkpro- duktie en een hoger vetgehalte van de melk tot gevolg hebben. Het is van grote betekenis hierbij het ge drag van het eiwit uit verschillende grondstoffen in de pens van de koe nader te leren kennen. Dit gebeurt door verschillende grondstoffen een zekere tijd in een nylonzakje in de pens van een fistelkoe te laten. Bij de opfok van kalveren bleek een kom- plete brok met 40% ontsloten stro goed te voldoen. Deze voederproe- ven werden begeleid door verte- ringsproeven met kalveren op ba- lanskooien. De grote omvang van de zeugensta pel maakt het mogelijk uitgebreid onderzoek te doen naar het gewenste voederniveau van zeugen tijdens de opfok, de dracht en de laktatie. Bij jonge biggen, leghennen en kalkoe nen werd veel onderzoek besteed aan de eiwit- en aminozurenvoorziening. Bij jonge biggen betrof dit met name de waarde van diverse soorten soja, ondermelkpoeder, vismeel en van synthetische lysine. Bij slachtvarkens werd een nieuw voederschema uitgetest. Thans wordt het effekt nagegaan van één- of tweemaal daags voeren in kombinatie met het al of niet verstrekken van tuinaarde op een vlonder op de roos- tervloer ter voorkoming van staart- bijten. Bij dit onderzoek worden ook gedragswaarnemingen gedaan. Het voeren van babybiggenvoer tot 35 kg wordt vergeleken met het vernieuwde startvoer terwijl na 35 kg voor beide groepen het optimale lysineniveau in het slachtvarkensvoer nader wordt getest. Bij slachtkuikens werd nog maals het effekt van hoge vitamine A-giften nagegaan en werd een meer fundamenteel gericht onderzoek in gesteld naar de energetische waarde van vetten en koolhydraten, zo staat in het verslag van "De Schothorst" over 1978/1979 te lezen. De verhoging met 5% ingaande 4 fe bruari van de rijksvleeskeuringstarie- ven in ons land ondervindt felle weerstand bij het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw). De vleeskeuring kostte, zo werd in de openbare pvv-bestuursvergadering vandaag van overheidszijde meege deeld, in 1978 rond 115 miljoen en in '79 rond 120 miljoen. Op deze kosten legt de overheid, over beide jaren gezamenlijk, 30 miljoen toe als gevolg van tegenvallende op brengsten. De pvv-mededeling, dat de overheid naast een tariefsverzwaring van 5% - bij toegestane kostenverho gingen van overheidszijde van 3,5% - de keuringskosten voor de kleine be drijven met 5,— per rund en met 1,50 per varken verlaagt, werd van overheidszijde als voorbarig bestem peld. Niet alleen de zelfslachtende slagers, maar alle geledingen uit de sektor, vertegenwoordigd in het pvv-bes- tuur, stelden zich ongemeen fel op tegen dit overheidsbesluit. Voor deze slagers betekent de 5%-verhoging, zo werd opgemerkt, een kostprijsstij ging van 10 cent per kg vlees. Het grootste euvel acht het pvv-bestuur het verder scheeftrekken van de in ternationale konkurrentiepositie. Het exporterende bedrijfsleven - dat naar schatting in 1979 voor de vee- en vleessektor goed was voor rond vijf miljard gulden - is hiermee geenszins geholpen. De verhoging van de vleeskeurings kosten bleek in de pw-vergadering overigens niet de enige zorg van de sektor. Daarvoor^gaf opnieuw het overheidsbeleid aanleiding. Name lijk de beslissing om de bestrijdings- methodiek van aan atrofische rhini tis (snuffelziekte) lijdende varkens fundamenteel te wijzigen. En wel in die zin, dat het tot nu toe gevoerde overname-beleid van aan deze ziekte lijdende dieren door de overheid in de loop van dit jaar wordt omge bouwd naar bestrijdingsmaatregelen op het vlak van de huisvesting, de hygiëne en de klimaatsbeheersing. Eigen verantwoordelijkheid van de producenten werd daarvoor niet ontkend, maar ernstig betwijfeld werd of de geschatte kosten van - nog onduidelijke - veterinaire begelei ding enz., geschat op jaarlijks 6 a 8 miljoen, afgemeten tegen de overheidskosten van thans rond 18 miljoen, niet in de eerste plaats be doeld is als lastenverlichting voor de overheid. Al mag het ombuigen van een bestrijdingsaanpak die kennelijk niet het beoogde effekt heeft, ook niet veroordeeld worden. Noordweegseweg 15, rHDJ (industrieterrein) 4458 AT 's-Heer Arendskerke. Door inruil op onze moderne Accord zaaimachines bieden wij U te koop aan: Stegsted driepunts machine 3 mtr. 30 pijpen zeer compleet Hassia driepunts machine 4 mtr. 25 pijpen prachtige machine St. Hubert getrokken machine 4 mtr. zeer aantrekkelijke prijs Hassia getrokken machine 2.64 mtr. zeer aantrekkelijke prijs MB trac 800 1976 1400 draaiuren MB trac 65/70 1975 3000 draaiuren MB trac 65/70 1974 4000 draaiuren Fendt favorit 3-S 1971 5000 draaiuren Leyland 384 1973 3600 draaiuren MF 178 met Alleys 21 mtr. veldspuit (zeer complete spuitcombinatie) Zojuist ingeruild Stoll 2-rijïge bunkerbietenrooier type S-210 slechts 3-seizoenen oud. (Zeer compleet). Verder diverse Accord Schoffelbalken voor leuke prijzen. HD-220 HD-220 Z HD-220 Z HD-220 Z 15 mtr. 500 Itr. tank (verticaal opgeklapte bomen) 16 mtr. 500 Itr. tank 20 mtr. 500 Itr. tank 21 mtr. 500 Itr. tank

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14