gropatax Over Grond en Pachtzaken De suksessiewet D e overwegingen tot de wijziging zijn volgens de Minister en de Staatssekretaris van Financiën on dermeer dat de tarieven en vrijstel lingen sedert lange tijd niet meer zijn aangepast aan de opgetreden infla tie. Voorts noemen zij de maat schappelijke ontwikkelingen op het gebied van de sociale zekerheid die de noodzaak tot het treffen van voorzieningen ter verzorging van de nabestaanden sterk hebben doen verminderen. Voorts zijn er veran deringen opgetreden op het vlak van de intermenselijke relaties, waarbij bepaalde vormen van samenleving en samenwonen zijn ontstaan. H et vrijgestelde bedrag voor jonge kinderen (tot leeftijd 23 jaar) is ver hoogd. Dit bedrag wordt berekend op 5.000.- voor elk jaar dat men jonger is dan 23 jaar. Bij 20 jaar is de vrijstelling derhalve 15.000.- en bij 15 jaar 40.000.-. De bestaande vrijstellingsbedragen bij deze leeftij den zijn 11.250.resp. 22.500.-; waarbij ook nog is vrijgesteld een bedrag van 4.000.- periodieke uit kering per jaar, welk bedrag kan worden gekort met de waarde van te ontvangen wezenpensioen krachtens een pensioenregeling. In de nieuw voorgestelde regeling zal de korting rechtstreeks worden afgetrokken van de vrijgestelde bedragen ad 5.000.per jaar, met dien verstande dat tenminste 10.000.- blijft vrij gesteld. Voor oudere kinderen boven 23 jaar wordt de nieuwe regeling al direkt minder aantrekkelijk. Er is wel een vrijstelling van 10.000.doch deze komt te vervallen voor verkrij gingen boven dit bedrag. In de hui dige regeling was er steeds een vrij stelling van 6.000.-. D e vrijstelling voor ouders blijft 50.000.-, terwijl de vrijstelling voor andere bloedverwanten in de rechte lijn (dus grootouders en kleinkinde ren) wordt opgetrokken van 6.000.- tot 10.000.-. Wel komt te vervallen de vrijstelling die ouders D e vrijstelling wordt niet meer af hankelijk gesteld van het inkomen, doch wordt algemeen voor kinderen bepaald op 5.000.- per jaar. In het jaar van huwelijk van een kind blijft een bedrag van maximaal 25.000,— vrijgesteld van schen kingsrecht. In alle andere gevallen is er een vrijgestelde drempel van 3.000.- per periode van 2 jaar. Wordt deze drempel overschreden, dan is alles belast. W anneer ik zo de wijzigingen in de vrijstellingen overzie, dan moet ik vaststellen dat er een duidelijke ver betering is bij de echtgeno(o)t(e) en de samenlevingsvormen buiten huwe lijk. Voor de kinderen blijven de vrij stellingen nagenoeg gelijk of gaan enigszins achteruit. De volgende week wil ik met u de wijzigingen in de tarieven bekijken, want ook daar wordt er het nodige aangepast. Zeker als u bedenkt dat tarieven voor de echtgeno(o)t(e) en de kinderen thans tussen 3% en 17% bedragen en in het voorstel tussen 5% en 27% gaan wor den. Verzilvering vakantiebonnen Zomerverzilvering 1980 Wijziging Pachtwet landbouw Achtergrond Vrijstellingen suksessierecht D e huidige vrijstelling tussen de echtgenoten bedraagt 250.000,- waarop in mindering komt de waarde van de pensioenrechten tot maximaal 240.000,—waardoor per saldo resteert een vrijstelling van 10.000,-. Voorgesteld is de vrijstel ling te brengen op 350.000,-, daar op voor pensioenrechten maximaal 250.000,- te korten, zodat als alge mene vrijstelling resteert 100.000,-. De korting in het vrijstellingsbedrag voor pensioenrechten wordt alleen toegepast met de waarde van vrijges telde of naar hun aard niet belaste pensioenrechten die de langstlevende partner ten gevolge van het overlijden Vrijstellingen schenkingsrecht Vergoeding niet-gebruikte vakantiebonnen boekjaar 1979 - 1980. Nieuwe vakantiebonnen voor de In de Nederlandse Staatscourant van 30 januari j.l. zijn de voorstellen tot wijziging van de huidige tarieven en vrijstellingen in de Suksessie wet met ingang van 1 januari 1981 gepubliceerd. Aan de hand van deze publikatie wil ik graag de voornaamste wijzigingen met u doornemen. Minister Van der Stee heeft, me de namens minister De Ruyter van Justitie, op 1 februari een voorstel tot wijziging van de Pachtwet voor advies naar het Landbouwschap gezonden. De belangrijkste voorstellen hou den het volgende in. 1. Herziening van de pachtprijs. Vol gens artikel 19 van de Pachtwet kan thans voor het verstrijken van een pachtperiode van drie jaren de pachter of de verpachter aan de Grondkamer verzoeken de tegen prestatie te herzien. De Grondkamer herziet deze, indien dit door de goe de trouw wordt gevorderd of gewij zigde omstandigheden dit rechtvaar digen. Het voorstel van de minister is, dat ook tussentijdse herziening mogelijk is indien een verzoek daartoe wordt gedaan binnen een jaar nadat een nieuw pachtnormenbesluit van kracht is geworden. Hierdoor zou een snellere aanpassing aan nieuwe pachtnormen mogelijk worden. De herziening zou dan ingaan met in gang van het pachtjaar volgende op dat, waarin de herziening is verzocht. Voorbeeld: Stel, een pachtovereen komst is ingegaan op 1 juni 1974. Herziening kan dan volgens de Pachtwet plaatsvinden om de drie jaar, derhalve per 1 juni 1977, 1 juni 1980 etc. Op 15 October 1977 werden nieuwe pachtnormen van kracht (Pachtnormenbesluit van 1977), waarmee de betrokken pachter vol gens de Pachtwet thans pas op 1 juni 1980 te maken krijgt. Het voorstel van de minister is nu, dat verpachter of pachter binnen 1 jaar, na vaststelling van de nieuwe pachtnormen, derhalve voor 15 Oc tober 1978 kunnen verzoeken de tegenprestatie tussentijds te herzien. Indien de Grondkamer de pachtprijs zou herzien, gaat de gewijzigde pachtprijs in met ingang van het pachtjaar volgende op dat, waarin de herziening is verzocht (in het voor beeld 1 juni 1978 of 1979). Als ik de voorgestelde wijziging goed begrijp, zou per 1 juni 1980 weer de normale driejaarlijkse herziening kunnen plaatsvinden. Dit heeft dan echter alleen zin, indien voor dit tijdstip wederom nieuwe pachtnormen van kracht zouden zijn geworden. 2. Pachtverlenging. Op grond van de Pachtwet wordt een pachtovereen komst die geldt voor tenminste 12 jaar voor een hoeve of 6 jaar voor los land, telkens van rechtswege met 6 jaar verlengsd. Deze verlënging vindt niet van rechtswege plaats, wanneer de pachtovereenkomst niet eerder dan 3 jaar doch uiterlijk 1 jaar (in bijzondere gevallen 6 maanden) voor het einde van de pachtovereen komst wordt opgezegd. De pachter dient, als hij verlenging wil, binnen 1 maand na ontvangst van de kennis geving van de verpachter de Pacht kamer te verzoeken de pachtove reenkomst te verlengen. De voorgestelde wijziging houdt in, dat de Pachtkamer een verzoek van de pachter tot verlenging moet af wijzen, indien de pachter voor het einde van de lopende pachtovereen komst de leeftijd van 65 jaar zal be reiken. Voorbeeld: een pachter is 63 jaar. De huidige pachtperiode loopt tot 1 ja nuari 1983. Tussen 1 januari 1980 en 1 januari 1982 zegt de verpachter de pacht op. De pachter vraagt verlen ging aan de Pachtkamer.De Pacht kamer zal het verzoek tot pachtver lenging moeten afwijzen, omdat de pachter voor het einde van de lo pende pachtperiode de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. De pachtove reenkomst zou dan ook op 1 januari 4 1983 eindigen. Heeft de verpachter niet opgezegd binnen de gestelde termijn, dan wordt de pachttermijn automatisch met 6 jaar verlengd, tenzij het hierna onder 3 vermelde van toepassing is. 3. Pachtontbinding. Door de minister wordt een nieuw artikel 50b in de Pachtwet voorgesteld betreffend pachtontbinding. Het houdt in, dat de verpachter binnen 3 maanden nadat de pachter b5 jaar is geworden de Pachtkamer kan verzoeken de pachtovereenkomst met ingang van een bij de uitspraak te bepalen da tum, die in beginsel, niet later ligt dan 6 maanden na de uitspraak, te ontbinden. De ontbinding vindt alleen plaats, indien de verpachter niet eerder dan 3 jaren doch uiterlijk 1 jaar voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de pachter laatstgenoemde ervan in kennis heeft gesteld (bij aangete- kend'e brief of deurwaardersex- ploit), dat hij een dergelijke vorde ring aan de pachtkamer zal doen. Het verzoek aan de Pachtkamer zou ook binnen 3 maanden na het berei ken van de 65 jarige leeftijd van de pachter moeten worden ingesteld; is de termijn van 3 maanden verstre ken, dan kan de pachter in ieder ge val de lopende periode afmaken. 4. Pachtoverneming. Artikel 49 van de Pachtwet houdt in, dat een pach ter die 65 jaar of ouder is of door ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte op behoorlijke wijze te exploiteren, de Pachtkamer kan verzoeken, zijn echtgenoot, zijn bloed- of aanverwanten in de rechte lijn, een of meer van zijn pleegkin deren of medepachters in zijn plaats te stellen. Uiteraard kan,pachtover- neming ook in andere gevallen met toestemming van de verpachter plaatsvinden. Het nadeel van het huidige artikel is dat, als de ver pachter medewerking weigert, de pachter tot zijn 65 ste jaar moet wachten, tot hij een verzoek aan de Pachtkamer kan doen. Het voorstel van de minister is, dat de leeftijds grens vervalt, m.a.w. de pachter zou altijd een dergelijk verzoek tot pach toverneming moeten kunnen doen. Voorkeursrecht pachter. H et voorstel is, dat het voorkeursrecht van de pachter vervalt indien hij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Ik heb hiervoor de belangrijkste voorgestelde wijzigingen van de Pachtwet aangegeven. We hebben nog steeds met een ontwerp te ma ken. Het Landbouwschap is verzocht voor 1 april a.s. advies uit te brengen. Daarna zal het ontwerp, gesteld dat het niet gewijzigd wordt, altijd de 2e en le Kamer moeten passeren. Ik hoop de volgende keer op de voorgestelde wijzigingen terug te komen. Mr. H. van Es. boekjaar 1980-1981 De aandacht van werkgevers van werknemers wordt gevestigd op het feit, dat per 1 april 1980 een nieuw boekjaar ingaat van het Vacantie- fonds voor de Landbouw, hetgeen gepaard gaat met het in omloop brengen van nieuwe vakantiebon nen. Met klem wordt erop gewezen, dat de vakantiebonnen van het boekjaar 1979-1980 Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden zomerverzilvering alle nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen vakantiebonnen van het boekjaar 1979 -1980 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1980") kunnen worden ingeleverd in dé periode van MAANDAG 14 APRIL tot en met ZATERDAG 19 APRIL 1980. De uitbetaling van de voor de ingele verde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van MAANDAG 19 MEI tot en met VRIJDAG 23 MEI 1980. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op de nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen chequebon nen, welke zijn uitgegeven door: Nè 31 maart 1980 niet meer bij de Rabobanken in voorraad zijn. De nieuwe bonnen hebben een uit giftegeldigheid van een jaar, name lijk van 1 april 1980 tot en met 31 maart 1981. De bonnen zullen, evenals het voor gaand boekjaar, worden uitgegeven in coupures van 80,— 25, 10,— 1,— 30 cent en 10 cent. De bonnen zijn vanaf 1 april a.s. af verkrijgbaar bij de plaatselijke Ra bobanken. Bij aankoop is een toeslag verschul digd van 1% van het nominale bon nenbedrag. van de andere partner verkrijgt. Ko men ten gevolge van het overlijden geen pensioenrechten tot uitkering dan is de vrijstelling dus 350.000.-. de Agrarische Sociale Fondsen aan losse werknemers, naast uit kering wegens ziekte en/of wer kloosheid; de N.V. Heidemaatschappij Be heer; de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders; het Vakantiefonds voor de Land bouw aan werknemers, die voor herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een ander aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der navolgende bonden: VOEDINGSBONDEN - FNV (in lichtingen tel. 030-716841). VOEDINGSBOND - CNV (inlich tingen tel. 030-510391). De penningmeester, bij wie men zijn bonnen c.q. chequebonnen heeft in geleverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gelden. Vakantiebonnen, welke niet zijn ge plakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelingspen ningmeesters van vorengenoemde bonden. hebben, indien zij invalide waren, bij het ontvangen van een jaarlijks pe riodieke uitkering. Nieuw is de voorgestelde vrijstelling van 100.000.- voor verkrijgingen uit samenwoningsvormen buiten huwelijk. De bewindslieden van Fi nanciën zijn van mening, dat het overlijden van één van de partners niet een belangrijke achteruitgang in de leefsituatie van de overblijvende partner mag veroorzaken, doordat een aanzienlijk bedrag aan sukses sierecht verschuldigd wordt over de verkrijging van de goederen die ge meenschappelijk werden gebruikt. Het nieuwe regime is alleen van toe passing indien het gemeenschappe lijk huishouden tenminste vijf jaar heeft bestaan. Wat betreft het in gangstijdstip van de 5-jaarstermijn wordt onderscheid gemaakt tussen bloedverwanten (b.v. broers-zus- *ters), waarvoor het tijdstip begint wanneer de 35-jarige leeftijd is be reikt en de anderen, die als ingangs moment voor de 5-jaarstermijn de 18-jarige leeftijd hebben. Bedenk dan ook dat per saldo de wij zigingen in de Suksessiewet 110 miljoen meeropbrengst per jaar moe ten geven en dan weet u ook waaruit de verbeteringen in de Vermogensbe lasting, waarover ik u onlangs kon berichten, worden betaald. VEERBEEK. Zoals elders reeds werd gepubli ceerd, vangt per 1 april 1980 een nieuw boekjaar aan van het Vacan- tiefonds voor de Landbouw. Dit betekent tevens, dat met ingang van deze datum door de werkgevers geen vakantiebonnen van het boek jaar 1979-1980 meer aan de in hun dienst zijnde losse werknemers mo gen worden verstrekt. Met klem wordt erop gewezen, dat de vakantiebonnen van het boekjaar 1979-1980 Nè 31 maart 1980 niet meer bij de Rabobanken in voorraad zijn. Werkgevers, die als dan nog bonnen van het boekjaar 1979-1980 (uitgif tegeldigheid tot en met 31 maart 1980) in hun bezit hebben, kunnen deze vanaf 1 april 1980, ter terugbe taling van de tegenwaarde daarvan, toezenden aan: Het Vacantiefonds voor de Land bouw, Buitenrustweg 3, 2517 KD 's Gravenhage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4