r D uf" Prijsvoorstellen Gundelach onrechtvaardig en discriminerend Vrolijk slot projekt "De boer op" ^ïïsp> Vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij ft Door loslaten honderden ballonnen >^Sl'vNülAL£ adres O **\f\ fnV,a'de' ft'g0ES' vo«4/iV M r%AN m VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 67e jaargang no. 3519 land- en tuinbouwblad De nieuwe prijsvoorstellen van landbouwkommissaris Gundelach zijn onrechtvaardig en ook discriminerend. Discriminerend omdat het juist de land- en tuinbouw is die in staat is geweest een van de doelstellingen van het verdrag van Rome waar te maken n.l. het produceren van voldoende voedsel van goede kwaliteit tegen redelijke prijzen. En om het laatste gaat het vooral. Wat is een redelijke prijs die de konsument moet betalen voor het voedsel pakket. Bij dje diskussie rond de prijsvaststelling van de E.E. G. -landbouwprijzen gaat het konsumentenbelang een steeds grote te rol spelen. Op zich is daar niets tegen. Maar wel, wanneer daarbij de redelijkheid uit het oog verloren raakt. 0 nredelijk is het wanneer wij de normale kostenstijging niet door mogen berekenen. Onredelijk is het de land- en tuinbouw te verwijten dat er ongenuanceerd raak gepro duceerd wordt en dat door het wegwerken van bepaalde overschotten de prijzen van de levensmiddelen te duur worden. Onredelijk is het dat daarbij vergeten wordt dat juist door een efficiënte bedrijfsvoering en de grote inzet van de werker in de land- en tuinbouw de procentuele stijging van de kosten voor voeding sterk achtergebleven is bij die van de andere konsumentenbestedingen. Werd er 20 jaar geleden 26% voor de voeding in Neder land uitgegeven, nu is dat nog slechts 14%. Ook het laatste jaar is de kostenstijging voor voeding de helft van de totale procentuele stijging n.l. 2,1 tegen de prijsin dex van 4,2%. Konsumentenorganisatie's vergeten dat redelijke prijzen alleen gerealiseerd worden wanneer er voldoende aanbod is. Een duidelijk voorbeeld hiervan is vandaag de dag de sterke stijging van energieprijzen. Hierbij blijkt hoe ge vaarlijk het is wanneer men afhankelijk is van landen buiten de gemeenschap. Bij de produktie van land- en tuinbouw hebben wij te maken met wisselende opbrengsten omdat wij nog steeds zeer afhankelijk zijn van de weersomstandighe den. Wil men geen ekstra risiko lopen bij het veiligstellen van de voedselvoorziening dan is het nodig dat er steeds voldoende voorraad aanwezig is. En daar wordt ook naar gehandeld bij het E.E.G.-beleid. Dat hebben wij in '73/'74 ervaren toen de voorraden van graan en suiker sterk terugliepen, waardoor de wereldmarktprijzen hoog opliepen.Als land- en tuinbouw hebben wij daar niet van kunnen profiteren omdat de E.E.G. in die tijd de eksport drastisch heeft beperkt. Op zich kunnen wij daar geen bezwaar tegen hebben. Maar dan mag men ons nu niet zwaar afstraffen wanneer wij in die jaren aangemoedigd zijn meer te produceren wat met hoge investeringen gepaard is gegaan. Dat geldt voor de bietenteelt maar ook voor de veehou derij Wanneer boeren in staat zijn op efficiënte wijze melk te produceren mogen deze bedrijven nu niet via strafhef- fingen in financiële moeilijkheden gebracht worden. Strafheffingen die de problemen van de overschotten niet fundamenteel oplossen, omdat de strafheffing zoals die nu voor ons ligt een grote willekeur in zich houdt. Het probleem van de overschotten dient niet alleen via de prijzen en het landbouwstruktuurbeleid aangepakt te worden maar ook via een gezamenlijk sociaal beleid. Dat wordt duidelijk -wanneer men in Italië spreekt over een bergboerenregeling voor bedrijven van 3 ha of 2 ha! Hier ligt een belangrijke taak voor het Europees parle ment. Op sociaal, fiskaal en monetair gebied is er vol doende braak terrein voor het Europees parlement. Het lijkt mij zinniger daar aandacht aan te besteden dan aan de fundamenten van het landbouwbeleid te gaan wroeten. Het is gemakkelijker iets af te breken dbn op te bouwen! Ernstige kritiek op van der Stee V orig jaar kwam er vanuit Zeeland vrij forse kritiek op het beleid van minister van derr Stee. Dat had zelfs tot gevolg dat wij bij de minister "op het matje" werden geroepen. In dat gesprek hebben wij vooral onze zorg uitgesproken over het beleid wat de overheid voert ten opzichte van de kleine zelfstandige ondernemer en de rol die minister van der Stee daarbij sfJëelt als het om de land- en tuinbouw gaat. Een beleid waardoor vooral de land- en tuinbouw in een steeds ongunstiger financiële positie komt te verkeren. In Nederland worden wij steeds meer belemmerd in de bedrijfsvoering door allerlei maatregelen en eisen die op ons afkomen -en die onze konkurrentiepositie in gevaar brengen. Vorig jaar hadden wij nog de indruk dat de minister wel bereid was "zijn jas uit te trekken" voor ons in de Brusselse arena. Maar ook dat blijkt een illusie te zijn gezien de uitspraken die de minister de laatste tijd heeft gedaan. Uitspraken die zelfs bij de Belgische Boe renbond bijzonder slecht zijn gevallen. Uitspraken die ook strijdig zijn met die van zijn Duitse kollega. En juist de opstelling van de Duitse minister van land bouw moet toch een duidelijke vingerwijzing zijn voor onze minister. Vooral omdat Duitsland en Nederland in vergelijkbare monetaire omstandigheden verkeren. In elk geval kunnen wij nu ons met onze kritiek aansluiten bij de toenemende kritiek op minister van der Stee die wij vanuit verschillende hoeken hebben gehoord en hebben kunnen lezen! Het is niet meer nodig dat de minister spionnen op pad stuurt om op de hoogte te zijn van de stemming die er in alle sektoren van de land- en tuinbouw heerst! Waarschuwing! B ij alle zorg die er heerst met betrekking tot de Brusselse prijsvoorstellen moeten wij er voor waken dat de proble men waarmee wij in eigen land te maken hebben niet op de achtergrond geraken. Nationaal hebben wij nog steeds te maken met een te zware sociale en fis ka Ie belasting heffing. Deze drukken onevenredig zwaar op de kleinezelfstan dige ondernemer waardoor er onvoldoende reservering mogelijk ia en het verteerbaar inkomen op veeI bedrij ven ook daardoor onaanvaardbaar laag is. Vooral het landbouwschap zal daar meer aandacht aan moeten besteden en de overheid indringend wijzen op deze onrechtvaardige situatie ten opzichte van o.a. loon- trekkenden. In elk geval zal het nodig zijn dat wij in de komende tijd de gelederen sluiten! Doeleman. Met het oplaten van enige honderden ballonnen op het Abdijplein in Mid delburg hebben zo'n 250 leerlingen van basisscholen uit Zeeland en West-Brabant woensdagmiddag sym bolisch afscheid genomen van het scholenprojekt "De boer op". Zij waren daarvoor in de Statenzaal offi cieel ontvangen door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en door het hoofdbestuur van de ZLM. De voorzitter van de ZLM, de heer AJ.G. Doeleman opende de bijeenkomst waarna de commissaris de ZLM zijn kompli- menten maakte met het projekt "De boer op". Een goed idee om de kin deren zo bij de landbouw te betrek ken", zei hij. De heer Boertien sprak tevens de hoop uit dat de kinderen in hun later leven zullen profiteren van wat ze bij de boer aan kennis en er varing hebben opgedaan. Hij vond het trouwens een wat vreemde zaak dat zo'n aktie nodig moet zijn om de kin deren in kennis te brnegen met het leven op de boerderij. Na de officiële toespraken werden de kinderen "losgelaten" om buiten op het Abdijplein de ballonnen te laten ontsnappen. De ZLM heeft 3 prijzen beschikbaar gesteld voor de ballonnen die 't verst komen. Ook de vinder van de ballon van de commissaris zal een beloning krijgen. In het museum aan het Abdijplein is een der zalen ingericht met fantasie- Zo te zien heeft voorzitter Doeleman de touwtjes nog goed in handen. Commissaris Boertien en algemeen secretaris Oggel inspekteren de knoop(foto P.Z.C.) rijke en artistieke bouwsels, tekenin gen en schilderijen, alle uitdrukking gevend van de gevoelens die de kin deren hetzij individueel hetzij in klasseverband hadden opgedaan op de boerderij. De tentoonstelling laat van al dit werk de beste inzendingen zien. Ze is de hele maand februari geopend op werkdagen van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1