MENUET Stereo-installatie dringt binnen in geluidsarme kabine een mirakels goede brouwgerst T egen de verwachting in trok de Landbouw-RAI een rekord aantal bezoekers. Dat daarbij meer kijkers dan kopers waren ligt voor de hand; de onzekerheid over de landbouwpolitiek en de hoge rentevoet bevor deren ook noodzakelijke investeringen nu eenmaal niet. E r waren enkele nieuwe typen spuiten, zoals de kleine Dubex no. 2, vooral bedoeld voor bollentelers en veehouders. Nieuw waren voorts de Conduria-Meldax strokenspuitele- menten en schilden. Cebeco-Han- delsraad introduceerde de stroken- druppelaar, vooral bedoeld voor de chemische bestrijding van aardap pelopslag. Het gewas, bijvoorbeeld mais, wordt bij het passeren in de tunnels gevouwen, terwijl een deel van de wat vlakker groeiende aard appelplanten er met een of meer bladeren onderuitsteken en, net als de planten tussen de rijen, door de Round-Up worden geraakt en ge dood. De toepassing is momenteel vrijgegeven voor mais; er zal in 1980 een kleine serie worden gemaakt. N ieuw voor Nederland was o.a. de PZ Falazet maaier met twee trom mels en twee schijven die veel ruimte tussen de zwaden achterlaat, en niet gauw verstopt. Uiteraard nam ook het aantal maaier-kneuzers toe. Zij kunnen de veldperiode verkorten maar zijn nogal wat duurder dan normale maaiers. Bij de schudders zijn er steeds meer grote typen, de Kuhn haalt zelfs 7.10 m. E nkele merken, zoals David- Brown, Fiat en John Deere toonden gehele nieuwe trekkerfamilies, an deren introduceerden nieuwe typen, terwijl er een paar nieuwe merken, Hürlimann en Valmet waren. De opkomst van kabines heeft ook gevolgen gehad voor de bediening van werktuigen; men past meer en meer afstandsbediening toe. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de mo gelijkheden die de hydraulische in stallatie biedt, maar ook wordt elek trische en mechanische afstandsbe diening, de laatste met behulp van Bowdenkabels, toegepast. Daarnaast is er behoefte aan kontrolemogelijk- heden in de kabine. Het lag voor de hand dat er naast afstandsbediening ook elektronische kontrole- en rege- lapparatuur zou komen. Daarvan waren in Amsterdam enkele voor beelden te zien. Dubex toonde een snel reagerende elektronische dru kregelaar, terwijl Vlogtman en Dou- ven een hele serie elektronische meet- en regelapparatuur vertegen woordigen, zoals vochtgehalteme ters, snelheidsmeters, hektaretellers, kontrole- en regelapparatuur voor spuiten, voor zaai- en pootmachines, maaidorsers, hakselaars en andere machines. Dergelijke apparatuur is, mits goed uitgevoerd, betrouwbaar der dan de tot nu toe gebruikte kon- trolemiddelen. Douven had ook nog een handig instrumentje om k la mi nute de opbrengst van spuitdoppen te meten. B ij de ploegen zet de brede-voor- ploeg door, er waren ook deze keer weer meer merken met dergelijke risters. Er is naast de gewone vaste- tand-cultivatoren een zekere belang stelling voor typen met zware veer- tanden; deze zijn o.a. geschikt voor stoppelbewerking en zij hebben geen last van grote stenen. Cebeco-Handelsraad exposeerde een nieuw systeem vorenpakker, de Cramer Vibropack. Hierbij wordt de verdichting, niet door een groot ge wicht, maar, net als bij wegenwalsen, door laten trillen van de pakkers be reikt, een o.i. belangrijke ontwikke ling. D e grote sproeiers die bij haspe linstallaties vaak worden toegepast kunnen niet alleen struktuurbederf veroorzaken, maar zijn ook windge voelig. Kamps de Wild biedt een Potveer "slede" aan met een 28 m sproeiboom, voorzien van wervel- doppen. Hij is bedoeld voor de tuin bouw en heeft een opbrengst tot 18 m3/h. Men mag verwachten dat deze tendens de komende jaren zal door zetten. KWEEKPRODUKT Ruim 10.000 mensen dachten mee over veiligheid in landbouw Technische terugblik op de landbouw-RAI 1980 Akkerbouw Ir. H.M. Elema, Ing. J. T. A ndringa, Ir. J.A. Hoenderken, Ing. L. van Loo. Gewasbescherming Veehouderij G rondbe werking Beregening Bieten ij de graanoogstmachines waren er een paar nieuwe maaidorsers, zoals de Fahr 2680, de NewHolland 8050 en de Claas Dominator 106. Alle drie zijn uitgerust met elektro nische kontroleïnstrumenten. De grote Vicon HP 35 kuilvoer-stro- pers trok veel belangstelling. Hij werkt hydraulisch en wordt elektro nisch gestuurd. Voor de meesten zijn overigens de nieuwe persen van Gallignani en New-Holland en de weer op de markt gekomen Rivier- re-Casalis persen van meer belang. Nieuw waren ook de hydraulisch verstelbare Pancaldi pakkenlader en de robuust uitziende Pancaldi stro- hakselaar-loofklapper. De Kidd strohakselaar is thans bij Vlogtman- Holten. Zowel Cebeco als Nimos brachten looftrekkers waarbij het trekken met twee schuingeplaatste luchtband- wielen per rij geschiedt. Dat Nimos naast haar type met riemen zoiets brengt is verbazingwekkend. Olden- huis was er uiteraard met zijn be kende, betrouwbare looftrekkers. Bij de aardappelrooiers is er kenne lijk behoefte aan machines met een voorraadbak en aan machines met een sorteerinrichting. Nieuw hierbij waren machines van Amac en van Krakei. De ontwikkeling van inbren- gapparatuur voor aardappelen gaat snel, waarbij gedeeltelijke automati sering normaal begint te worden. Opvallend was dat Amac een kom- plete eigen lijn bracht en dat Miede- ma een boxenvuller met een zeer grote oversteek en een zwenkbereik van ca. 20 m introduceerde. De landbouwveiligheidswedstrijd van het Landbouwschap is een groot sukses geworden.Ruim 10.000 mensen hebben meegedaan aan de wedstrijd, die ter gelegenheid van de Landbouw-RAI 1980 is gehouden. Uit steekproeven is gebleken, dat 27% van de inzenders het formulier foutloos hebben ingevuld. Tijdens de Landbouw-RAI zijn ongeveer 7.000 wedstrijdformulie ren ingeleverd. Later zijn er nog eens 3.000 naar het Landbouw schap gestuurd. De gevaarlijke situaties, die op de tekening aange kruist moesten worden, waren de nummers 1,2,3,6,7, 12, 13,17, 18 en 20. De hoofdprijs van de wedstrijd is 1.000,— Verder zijn er nog acht geldprijzen beschikbaar. De trekking zal onder notarieel toezicht op 21 februari a.s. in Den Haag plaatsvinden. In de werkgroep landbouwveiligheid wordt samengewerkt door het Landbouwschap, het ministerie van Landbouw en Visserij (direktie Landbouwonderwijs), de Agrarische Sociale Fondsen, het Tech nisch Bureau Bevordering Schadepreventie en het ministerie van Sociale Zaken (Arbeidsinspektie). De wedstrijd ter bevordering van de veiligheid in de landbouw wordt één keer in de twee jaar ge houden. Een nieuwe zware International. Er was deze keer bijzonder veel nieuws te zien. Zo waren er meer dan 40 nog niet eerder in Nederland tentoongestelde trekkertypen,de meeste, in de wat zwaardere klassen. Vrijwel alle nieuwe trekkers worden met een goede geluidsarme veiligheidskabine geleverd, waarbij de meeste op verzoek van de koper van een stereo-installatie werden voorzien die het effekt van de isolatie gemakkelijk teniet kan doen. Het aantal voerdoseerbakken, e.d. neemt nog steeds toe. Koopman heeft er nu ook een die kan mengen, terwijl Mullos een voerdoseerkar heeft voor het direkt verdelen van kuilvoerblokken. Bij de grotere voerdoseerwagens is de Cormall niet met vijzels, doch met een mengket- ting uitgerust. Er is een weer iets toenemende be langstelling voor kleine aanbouw- maishakselaars. FZ heeft haar ma chine grondig veranderd zodat de vermogensbehoefte kleiner is ge worden en er toch mooi kort kan worden gehakseld. De werkbreedte van centrifugaal- strooiers neemt toe tot soms wel 18-24 m. Deels bereikt men dit door een hoger toerental van de strooi- schijven, deels door met twee, wat verder uit elkaar geplaatste schijven te werken. Rauch en Rotina hebben een inzetstuk met hooggelegen schij ven voor overbemesting. Bij de aardappelpootmachines was er een nieuwe Structural snarenbed- machines waarmee uit palletkisten kan worden gepoot. Nieuw was ook de vierrijïge Underhaug pootmachi- ne met een grote, lage voorraadbak en elektrische kontrole op goed po ten. Bij de grondontsmetting zijn er thans twee mogelijkheden, injekteren van een ontsmettingsvloeistof of goed verdelen van granulaten in de bovenlaag. Rumptstad bracht een kleinere injekteur met een werk breedte van 1,50 m, terwijl Vicon een granulaatstrooier toonde die voorop de trekker past, zodat het granulaat in dezelfde bewerking kan worden ingewerkt. E ij de bietenoogstmachines wordt er de laatste tijd veel geëxperimen teerd om tot minder tarra te komen. Een van deze nieuwe konstrukties was in prototypevorm te zien bij van Gemeren. Er blijkt, ondanks de hoge prijs, toch een zekere belangstelling te bestaan voor zelfrijdende bieten rooiers met een grote verzamelbak. Nieuw waren een zesrijer van Rie- cam en een tweerijïge Barigelli bij van Driel en van Dorsten. Bij de mengmestwagens waren er drie met een hydraulisch gestuurd tandemstel, zodat de wielen onder alle omstandigheden goed sporen en de banden veel minder zwaar wor den belast. In principe kan een der gelijke konstruktie ook bij andere wagens, zelfs drieassers, worden toe gepast. Het aantal merken terreinheftrucks en kleine wielladers lijkt groter dan het in de landbouw gebruikte aantal. Van der Sluis rustte een Sanderson uit met een kuilvoersnijder, een handige kombinatie. Nieuw waren ook de Panda wielladers bij Kamps de Wild met "rupsbesturing". Het zijn zeer wendbare,,kompakte werk tuigen; helaas vinden velen de prijs aan de hoge kant. Daarnaast waren er verschillende Duitse wielladertjes met knikbesturing, z.g. "Hofschlep- per". Deze hebben vooral mogelijk heden bij het uitmesten en bij het voeren van losgemaakt, kort kuil- voer. Prototype bietenrooier van Van Gemeren. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19