Verstrekken van krachtvoer vereist veel zorg De voeding van het jonge kalf W wabasto D e kosten op het veehouderijbedrijf stijgen sterk, terwijl de melkprijs hierbij achterblijft. Dit houdt in dat, wilt XJ het inkomen van Uw gezin veilig stellen, U op deze ontwikkeling moet inspelen. Dit kan bijvoor beeld door uitbreiding, bedrijfsverandering, samenwerking, modernise ring, mechanisatie, etc. Op veel veehouderijbedrijven kan vaak het inkomen verbeterd worden door meer produktie per dier. Dikwijls kan veel bereikt worden door meer aandacht te besteden aan het dier en aan het totale voederrantsoen. In veel gevallen blijkt dan dat er meer krachtvoer rendabel gemaakt kan worden. D e voerkosten vormen een zeer grote kostenpost, maar hierop moet U niet klakkeloos bezuinigen. Vooral dit jaar is er matig ruwvoer gewon nen. Dit vergt extra krachtvoer. Het goed verdelen van krachtvoer over de dieren is erg belangrijk. Grotere hoeveelheden moet U in meerdere keren geven. Bij zeer produktieve koeien kan zoveel krachtvoer nodig zijn, dat dit krachtvoer veel ruwvoer gaat verdringen. Daardoor is er niet voldoende struktuur in de pens aan wezig. Om te bereiken dat de koe haar portie binnenkrijgt, zijn er ver schillende methoden van kracht- voerverstrekking mogelijk. A. G, D D e biest is voor een kalf van le vensbelang. De weerstand van het kalf wordt verhoogd door het kalf binnen één uur na de geboorte ca. een halve liter biest te laten drinken. De eerste biest £evat nl. de grootste hoeveelheid anti-stoffen. Zie tabel 1. Ook is het belangrijk de eerste 24 uur regelmatig biest te verstrekken om dat 24-36 uur na de geboorte de an ti-stoffen niet meer door de darm- wand opgenomen kunnen worden. Door de eerste dagen dan ook veel biest te verstrekken krijgt het kalf een grotere weerstand tegen moge lijke infekties. Wel moet de biest in kleinere hoeveelheden van maxi maal 1-1 Vt liter per keer verstrekt worden i.v.m. de grootte van de leb maag. E en goede methode is 3 a 4 maal Tabel 1 een beste ui! Drie groepen oeren Op de grupstal G eprogrammeerd BIEST MOET! Speenemmer Kunstmelk Smakelijke A-brok goed mogelijk V//1 De hoeveelheid krachtvoer moet evenwel goed aangepast worden aan de behoefte van het dier. Teveel krachtvoer betekent niet alleen te hoge kosten maar ook kan de gezondheid van het dier in het gedrang komen. Serie "Veevoeding" nr. 4 ing. F.H.C. v. Houts C A R. GOES beteren. Voor hoog produktieve die ren die grote hoeveelheden nodig hebben werkt dit niet afdoende. Een koe neemt in de melkstal maximaal 3'/2-4 kg per keer op. Bij zeer grote krachtvoergiften zult U over moeten gaan tot het verstrekken buiten de melkstal. Dit kan door het kracht voer te geven aan het voerhek,Nal of niet gemengd met het ruwvoer of door middel van krachtvoerautoma- ten. O, p de grupstal werkt het verstrek ken van één soort krachtvoer, indien dit mogelijk is, arbeidsbesparend. Ook het gebruik van een voederkar kan het werk verlichten. Voor de moderne grupstallen zijn er kracht- voerdoseerapparaten in de handen. In de ligboxenstal kan men op meerdere plaatsen en manieren krachtvoer verstrekken. In de door- loopmelkstal blijkt vaak dat hoog produktieve dieren het benodigde krachtvoer niet kunnen opnemen zonder dat de melktijd verlengd wordt. U kunt dan de verblijfsduur in de melkstal verlengen wat echter meestal niet past in het schema van de melker. Soms wil kleinere brok, smakelijker brok, minder meel in het krachtvoer en het niet voeren van de koeien voor het melken de snelheid van de krachtvoeropname wat ver- .an het voerhek kan krachtvoer gegeven worden als alle dieren tege lijk kunnen vreten. De dieren krijgen dan een basishoeveelheid aan het hek en een aanvullende hoeveelheid in de melkstal. Om dit systeem goed te laten verlopen, worden de koeien in drie groepen ingedeeld, namelijk een groep droogstaande koeien, een groep hoog- en één groep laag pro duktieve dieren. Het indelen van de dieren in groepen is afhankelijk van de mogelijkheden die de stal hiertoe biedt. Het voordeel is dat in de melkstal vlotter gewerkt kan worden, maar dat men uit de melkput moet komen om de groepen te wisselen. Wil men alle krachtvoer aan het voerhek geven, dan zullen 3 melkge vende produktiegroepen gemaakt moeten worden waarbij alle dieren tegelijk kunnen vreten. Toch zullen de hoogst produktieve dieren bij dit systeem enkel aan het voerhek niet voldoende krachtvoer kunnen opne men. Het verstrekken van krachtvoer aan het voerhek met behulp van een voerhand of een voermengwagen is alleen verantwoord bij grote eenhe den vee. De kosten van deze systemen liggen hoog. eprogrammeerde krachtvoer- verstrekking staat de laatste tijd sterk in de belangstelling. Per 20-30 dieren moet een ligbox ingeruimd worden voor de installatie van een kracht- voerbox. Bij dit systeem is het niet nodig dat de koeien in groepen wor den ingedeeld. Iedere koe die krachtvoer nodig heeft, krijgt een zendertje waarmee zij de kracht- voerbox in werking stelt. De hoe veelheid krachtvoer per zender (koe) wordt in het geheugen van een cen trale regelkast vastgelegd. De krachtvoerbox geeft per keer slechts een vastgestelde hoeveelheid kracht voer, zodat een koe meerdere keren per dag naar de box gaat. Als de koe haar totale portie krachtvoer heeft gehad, reageert de krachtvoerbox niet meer op het betreffende zen dertje totdat de ingestelde tijd ver streken is. Bij alle mechanische krachtvoerin- stallaties is nodig dat de veehouder regelmatig de portiegrootte kontro- leert en erop toeziet dat de koeien hun porties opvreten. De resultaten van het verstrekken van krachtvoer met behulp van produktiegroepen of met een elektronisch bestuurde krachtvoerbox zijn bij nauwgezet werken hetzelfde. Tot welke methode van krachtvoerdosering men overgaat zal afhangen van de beschikbare ar beid, de kosten die eraan verbonden zijn en de mogelijkheden die de be drijfsgebouwen bieden. Voor meerde re informatie kunt U zich richten tot Uw bedrijfsvoorlichter. O p de meeste melkveebedrijven wordt jongvee gehouden ter vervan ging van de veestapel. Hiernaast neemt het aantal bedrijven dat jongvee opfokt voor derden, steeds toe. Te vaak gaat de opfok gepaard met problemen en is er sprake van een grote kalversterfte tot soms 15%. Voor een bedrijf met b.v. 60 melkkoeien betekent dit globaal een schade van 9 kalveren 500,— 4.500,— Om de kalversterfte te be perken zijn een vijftal punten van groot belang: nl. een juiste stieren keuze bij pinken, een goede voeding van de droogstaande koe, hygiëne tijdens en na het afkalven en goede huisvesting en voeding van het kalf tijdens de eerste maanden. e kalversterfte vindt vooral ge durende de eerste maanden plaats. Met name de voeding van het jonge kalf is dan ook zeer bepalend voor het uiteindelijke opfokresultaat. per dag 1-1 liter koewarme biest te verstrekken. Vaak echter wordt door allerlei oorzaken bij deze zgn. em mermethode slechts 2 maal per dag biest verstrekt. Het kalf krijgt dan te weinig antistoffen binnen. Het is be ter de biest te verstrekken m.b.v. de speenemmer. Men krijgt dan veel biest in het kalf en er is tevens sprake van een gelijkmatige opname. Een biestopname van 7 liter per dag wordt gemiddeld gehaald. Belang rijke punten bij deze speenmethode: onderkant speenemmer op hoogte van ca. 70 cm, biest 2 x daags koe- warm verstrekken en zorg steeds voor een goede kontrole op de bies topname en de gezondheid van het kalf. Met de speenemmer is een grote opname van biest mogelijk. Ui it een oogpunt van voerkosten en een goede ontwikkeling van het jonge kalf is het ongewenst om kalveren gemiddeld langer dan 2 maanden kunstmelk te verstrekken. De kunst melk moet steeds aangemaakt wor den volgens het voorschrift van de fabrikant en er kan mee begonnen worden vanaf de vierde dag. Gebruik voor fokkalveren géén kunstmelk- preparaten met antibiotica en geef ze ook geen zgn. peniciliinemelk. Tijdstip na afkalven hoeveelheid antistoffen in de biest in direkt 0.65 12 uur 0.30 24 uur 0.25 60 uur 0.20 melk 0.10 Laten de resultaten toch te wensen over, dan kan beter aangezuurde kunstmelk verstrekt worden dan kunstmelk met antibiotica. Door aangezuurde kunstmelk te voeren daalt de zuurtegraad (pH) in de leb maag v.h. kalf. Dit remt de ontwik keling van verkeerde bakteriën en er is sprake van een gezondere voeding. Er zijn verschillende kunstmelkpre- paraten met een zgn. konserverings- middel (zuren) op de markt. Wan neer speenvoedering toegepast wordt, verdient aangezuurde kunst melk zeker de voorkeur, omdat dan sprake is van een meer geleidelijke melkopname. Het voerschema ge durende de eerste 6 - 8 weken en het tijdstip van spenen is vooral afhan kelijk van de methode van melk ver strekken. Drie goede methoden zijn: A. De emmermethode: 0 t/m 3 dagen: 3 a 4 keer per dag Vh liter biest; 4 t/m 14 dagen: 4-5 liter koe- of kunstmelk per dag; 3e t/m 7e week: 5 liter kunstmelk per dag; 8e week: 3 liter kunstmelk per dag. Bij deze methode kunnen ook kunstmelkpreparaten met een kon- serveringsmiddel gebruikt worden uit oogpunt van 'n gezondere opfok. Aan gezond kalf van ca. 5 weken oud kan eenmaal daags de melk verstrekt worden. Als de kalveren 65-70 kg wegen en Va kg krachtvoer per dag opnemen, kunnen ze van de melk af. B. Speenmethode met aangezuurde kunstmelk 0 t/m 3 dagen: onbeperkt biest uit speenemmer; 4 t/m 14 dagen: ca. 4 liter koe- of aangezuurde kunstmelk per dag (1 x daags verstrekken uit speenemmer); 3e t/m 6e week: 6 a 7 liter kunstmelk per dag (dagelijks of iedere 2 of 3 dagen verstrekken uit een vat via slangetje met speen). Kunstmelk steeds koud omge vingstemperatuur) verstrekken. Als de kalveren 65-70 kg wegen en minimaal 6 weken oud zijn, kunnen ze abrupt gespeend worden. C. Kombinatie speen- en emmermet hode: 0 t/m 3 dagen: onbeperkt biest uit speenemmer; 4 t/m 14 dagen: ca. 4 liter koe- of kunstmelk per dag; 3e t/m 8e week: ca. 5 liter kunstmelk per dag met emmer. anaf de tweede levensweek moet het kalf kunnen beschikken over on beperkt goed hooi, krachtvoer en wa ter. De vochtbehoefte is ca. 10% van het lichaamsgewicht. Het water moet apart verstrekt worden en niet in de vorm van kunstmelk of verdunde kunstmelk. Dit remt de hooi- en krachtvoeropname. Het krachtvoer kan de eerste weken babykalverhrok zijn, maar ook smakelijke A.brok van 120 gr. vre of eiwitrijk krachtvoer van 150 of 160 gr. vre is goed mogelijk. Na de le 2 maanden kunnen de kalveren gevoerd worden met goed hooi ca. 2 kg A.brok tot 4 h 5 maanden. Ing. J.A.M. van Hees C.R.A. Tilburg T) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17