Groenvoederdrogerij in Sluiskil stopt drogen lucerne G ezien de verwachte stijging van de energieprijzen meent van Weele dat zijn fabriek voor de droging van lucerne (pulp drogen gaat gewoon door) op het juiste tijdstip wordt ge sloten. Hoewel het altijd spijtig is wanneer een bepaalde produktie stopt moetje, zoals in dit geval, eko- nomisch gezien vaststellen dat het niet meer kon en was sluiting gewoon een must. Maar, vindt hij, het blijft natmurlijk jammer. Niet in de laatste plaats voor de boeren. De geschiedenis van de Zeeuws-Vlaamse groenvoe- derdrogerij D e groenvoerpoot slaan we d'r van onder. De heer C.J. van Weele, die zich nog tot 1 oktober a.s. direkteur mag noemen van de "Groenvoe derdrogerij Zeeuws-Vlaanderen" stelt dit vast met een stem die een mengeling is van gelatenheid en spijt. Vele jaren lang heeft hij zich met zijn personeel ingezet voor de groenvoederdrogerij. Na de oogst van dit jaar valt dan het doek en zal geen boer meer luceerne of gras kunnen laten drogen in Sluiskil. De sluiting van de Sluiskilse drogerij is een gevolg van de sterk gestegen expliotatiekosten waaronder met name die van lonen en energie! Hoewel de beëindiging van de groenvoeder drogerij geen gevolgen heeft voor het personeel, dupeert het wel een aantal boeren die in de toekomst hun hektares lucerne wel uit het bouwplan kunnen schrappen: een gewas dat op basis van een kontrakt toch altijd*goed was voor een redelijke opbrengst en daarnaast voor de verbetering van de grond van niet te onderschatten betekenis was. Hoewel... Drogerij J.G. Timmerman uit Kortgene heeft zich bereid verklaard met de lucernetelers uit Zeeuws-Vlaanderen om de tafel te gaan zitten om na te gaan of er misschien nog mogelijkheden zijn om door te gaan. D e drogerij ging overigens wel door maar nu onder de vlag van de Suiker Unie. "We zijn in 1971 be gonnen met vrije levering op kon trakt met van te voren vastgestelde prijzen. Er werd een nieuwe installa tie gebouwd en nieuwe veldmachi- nes werden aangeschaft. Er vond een kapaciteitsverdubbeling plaats". Het bedrijf draait door en de direktie blijft rekenen. De uitkomst wordt helaas elk jaar weer slechter. Direk teur van Weele: "Bij nauwelijks toe genomen prijzen voor gedroogd produkt kregen we een snelle toene ming van de loonkosten en niet minder van de energieprijzen. Vanaf 1970 is bijv. de prijs van aardgas vervijfvoudigd van 4,4 cent per m3 tot nu 26,0 cent per m3. Daarnaast werkt ook het klimaat in Nederland niet mee en was de bereikbaarheid en berijdbaarheid van de percelen niet geweldig vergeleken met kon- kiirrenten als Amerika en Frankrijk. En de prijs van dit vrije produkt wordt altijd nog bepaald op de wereldmarkt". D rogerij Timmerman in Kortgene gaat ondanks de gestegen loonkosten en energieprijzen wel door met zijn drogerij. Hij heeft zich na overleg met de Suiker Unie bereid verklaard om de klanten van Sluiskil te hel pen. De heer van Weele heeft dat zijn vaste telers ook laten weten maar reakties daarop heeft hij nog nauwe lijks gehad. Je moet minstens 100 ha hebben en Timmerman kan het vol gens van Weele ook niet voor maar een paar boeren doen. De transport kosten worden dan veel te hoog. Groenbemesting •r Spijtige zaak voor Zeeuws-Vlaamse boeren tv Failliete zaak Rekenen Keuze Overname Transportkosten Juiste tijdstip spijtige zaak: financieel gezien was het niet zo'n aantrekkelijke teelt maar het grondverbeterend effekt van de lucerneteelt met zijn lange pen- wortel en humusgift, maakte dat bij de volgende vrucht ruimschoots goed. Almekinders heeft uit bodemverbe- terend oogpunt steeds tamelijk veel ha's lucerne geteeld en hij denkt het gat dat nu ontstaat op te gaan vullen met wat meer bieten en granen. Hij overweegt flink wat graszaad onder vlas. Erwten kunnen misschien ook als de prijs wat aantrekt. Hooiwin- ning ziet hij niet zitten evenmin als trouwens doorgaan met lucerne en leveren in Kortgene. Hij denkt dat de transportkosten dan te zwaar op de prijs gaan drukken. O ok teler van der Ree uit Zaam- slag zal van alles een beetje meer gaan verbouwen. Hij betreurt de sluiting in Sluiskil want lucerne bracht, zo zei hij, weinig onkosten met zich mee en gaf toch altijd een redelijke opbrengst. Als vervanger voor de grondverbetering ziet hij nu de groenbemesting als een goed al ternatief. Direkteur J.G. Timmer man van de Drogerij in Kortgene tenslotte is best bereid te drogen voor de Zeeuws-Vlaamse boeren die persé door willen gaan. "Als ze goed dóór denken dan doen ze dat ook want het tekort dat ze bij de lucerne oplopen komt er volgens hem bij de volgende vruchten wel weer uit vanwege de verbeterde grond. Hoewel hij zich terdege realiseert dat de hele affaire vanuit het Zeeuws- Vlaamse moeilijk valt te realiseren (transport, de inschakeling van loon werkers e.d.) zegt hij niet gauw "nee" te willen verkopen. "Het komt er maar op aan, zo zegt hij, wat heeft een boer er voor over om zijn land goed te houden. "Ik ben best bereid, zo be sluit de direktemr van de drogerij in Kortgene, om met de boeren die door willen gaan om de tafel te gaan zitten! J. WIERENGA Een 120-tal boeren uit Zeeuws- Vlaanderen besloot in 1961 gezamenlijk een groenvoederdrogerij te stichten. De plaats: Sluiskil, vlak bij het kanaal van Gent naar Terneuzen. Stimulerende boeren achter de koöperatie waren J. W. Scheele (voorzitter), A.J. Buijsse (vice-voorzitter) en J. Haak (sekretaris). De adviseurs: Ir. J.A.H. Haenen en L.A.M. Ellenbaas. De opening van de Koöp. Groenvoederdrogerij Zeeuws-VlaanderenG.A. vindt plaats in 1962. Inklusief administratie en bedrijfsleiding werkten op het bedrijf in de beginjaren 20 man. Na financiële problemen komt er begin 1967 een nieuw bestuur en bedrijfsleiding. Vanaf 1963 gaat de drogerij tegen een vergoeding pulp drogen voor de Suiker Unie in Sas van Gent. Desondanks loopt het opnieuw fout en in 1970 treden de boeren geheel terug uit het bedrijf: De Suiker Unie neemt de koöperatie tegen schade loosstelling van de leden geheel over. Het drogen van lucerne en gras gaat nu op kontrakt tussen Suiker Unie en de telers gewoon door. Door de hoge kosten (lonen en energie) en de lage wereldmarktprijzen voor gedroogdprodukt (de bekende brokjes) komt de Suiker Unie tot de konklusie dat de teeltkontrakten op een gezonde financiële basis niet meer kunnen worden verlengd en wordt besloten de bestaande kontrakten te beëindigen op 1 oktober 1980. Dit betekent voor een aantal boeren in Zeeuws-Vlaan- deren naar alle waarschijnlijkheid het einde van de teelt van lucerne, een produkt dat altijd een redelijke opbrengst te zien had gegeven en grote waarde had als grondverbeteraar en humusverhoger. Misschien wil Drogerij Timmerman in Kortgene het drogen wel van Sluiskil overnemen. Het initiatief daartoe zal van de Zeeuws- Vlaamse boeren moeten komen. H et begon allemaal erg florisant. In juli 1962 werd na een investering van ongeveer 1 miljoen gulden en gedragen door ruim 120 leden, de Coöp. Groenvoederdrogerij "Zeeuws-Vlaanderen" G.A. geo pend' in het midden van de regio: Sluiskil. Een plaquette bij de ingang van het uiterst sober kantoortje he rinnert daar nog aan. De heer van Weele (die toen overigens nog geen funktie bij de drogerij had): "De eerste twee jaar ging het erg goed. Maar na 1965 ging het als gevolg van de stijgende kosten de verkeerde kant op. Ook de opbrengst van het gedroogd produkt daalde, moest wel omlaag, anders was konkurrentie tegen Amerika en Frankrijk zonder meer een onmogelijke zaak. Ook de percelen waren in die begintijd te klein. Je zat meer op de weg dan in het veld". E r ontstaan wrijvingen in het bes tuur en tussen bestuur en bedrijfslei ding. 1966 was zelfs een rampjaar want toen moesten de boeren, die immers een koöperatie vormden, bijbetalen om de vaste kosten te kunnen dekken. Het was toen eigen lijk al een failliete zaak maar een aantal boeren wilde toch doorgaan. Er kwam een nieuw bestuur met aan het hoofd voorzitter J. Haak uit St. Kruis en een nieuwe bedrijfsleiding waarvan de heer van Weele direk teur werd. Vanaf 1967 ging men er opnieuw met vereende krachten tegenaan en weer ging het enige jaren goed. Er was opnieuw geïnvesteerd en er werden grotere percelen uitgezocht. Het produktieproces werd beter georga niseerd en gekoördineerd. Het bleek vechten van direktie en personeel tegen de bierkaai. De heer van Weele kan het allemaal precies rekonstrue- ren: "In 1967 en 1968 kregen we voor de brokjes 27,50 per 100 kg' terwijl dat onder invloed van dumping op de wereldmarkt door Amerika in 1969 maar 18,— was, bij uiteraard steeds stijgende kosten. Het zat voor de tweede heer goed fout en er moest dus iets gebeuren. ren alle 130 leden op één na aanwezig. Ze waren alle voor overname van hun bedrijf door de Suiker Unie. Op deze manier liep de hele affaire met een sisser af. Ze kregen zelfs hun gestort kapitaal terug!" O ver konkurrentie gesproken. De heer van Weele was onlangs bij een kollega in Frankrijk (waar men over igens hypermoderne en zeer grote drogerijen heeft) die hem vertelde net te zijn overgegaan van olie op aardgas omdat dat voor hem voordeliger was. Dezelfde aardgas die wij hier ook ge bruiken kostte hem toen maar 0,16 per m3 en ons liefst 0,22 c per m3.... Voor de derde keer stond men voor de keuze: sluiten of opnieuw investeren teneinde de produktiekosten omlaag te brengen. Op vooral ekonomische gronden besluit de direktie van de Suiker Unie tenslotte tot het eerste: de groenvoederdrogerij wordt geslo ten In de Sluiskilse drogerij werd de O pnieuw nam van Weele het ini tiatief. Hij gaat es praten met de toenmalige direkteur van de Suiker Unie fabriek in Sas van Gent ir. R.H. van Krevelen. "U moet weten, licht van Weele toe, dat we sinds 1963 al werkten voor de- Suiker Unie. We droogden voor hen pulp en dat werd ieder jaar meer". De beide direkteuren kwamen uit eindelijk bij hun besturen met het voorstel: de Groenvoederdrogerij in Sluiskil gaat over naar de Suiker Unie. "Ik weet nog goed, herinnert de direkteur zich, op een gewone verga dering waren er altijd zo'n 40 tot 50 boeren maar bij de ontbindingsverga dering van de Koöperatie in 1970 wa Bovendien gaven we in Sluiskil voor het gedroogd produkt al de hoogste prijs van heel Nederland. Nee. de heer van Weele is wat dat betreft beslist niet optimistisch. Maar zegt hij, je weet niet wat een boer wil. Als hij een lagere opbrengst per ha van lucerne best aksepteert wetende dat het erg goed is voor zijn grond, wel dan kan het best nog interessant zijn. Voor een jonge boer die toch al met hoge kosten zit, is het geen haalbare kaart, zo is zijn overtuiging. De heer C.J. Almekinders-de Blaay uit Retranchement is één van die boeren. Hij vindt de sluiting van de Sluiskilse drogerij inderdaad een laatste jaren de opbrengst van ca. 250 ha lucerne gedroogd waarvan de helft in exploitatie van de drogerij zelf. Door de steeds lagere prijzen voor de brokjes hebben enige boeren in de loop van de tijd al afgehaakt. Een handvol boeren heeft van Weele ge zegd dat ze nog graag door willen gaan maar dat is te weinig. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15