Sterke daling teelt knolsel in Zeeuws-Vlaanderen eT D, D oor de onzorgvuldigheid die volgens de boeren door een enkele handelaar is betracht bij de keuring van de knolselderij, is bij de boeren grote onzekerheid ontstaan. Zo vraagt men zich af of de eisen van 1979 ook voor 1980 gaan gelden of worden ze nog hoger? "Als iedere stip eruit moet, zo konkludeert Die leman na een uitvoerige diskussie, dan kun je geen kontrakten meer af sluiten". De af en toe verhitte debat ten worden tenslotte door de voor- j 1 v i mmmmm M rnM Door strenge eriMtduidelijke] Kleine handelaar Onzekerheid De tentoonstelling is de gehele maand februari nog geopend op de werkdagen in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein in Middelburg. Een overzicht van de diverse kreaties die de neerslag vormen van wat kinderen bij "De boer^,, op" aan indrukken hebben opgedaan. -v CAM55CH0UH HALVEERT. - r* (Na de opening volgde voor de genodigden nog een geanimeerde bijeenkomst in de Statenzaal. -■ j - t D, e teelt van knolselderij heeft zoals bekend het afgelopen jaar een geduchte knauw gekregen: door de overproduktie, bruinkleuring en te hoge tarrering hebben enige handelaren grote partijen afgekeurd danwel scherp in prijs ver laagd. Die uiterst lage handelsprijzen heeft geleid tot een zeer kritische keu ring waarbij alles wat niet 100% is zonder meer werd afgekeurd. Een handels wijze die door veel telers scherp is bekritiseerd en binnen de gelederen van de knolselderijkontraktanten heeft geleid tot veel teleurstellende resultaten. Veel telers hebben er de buik van vol zo bleek onlangs op een vergadering van de Telersgroepering Knolselderij Zeeuws-Vlaanderen. Op deze vergadering kon uit een eerste opgave worden gekonkludeerd dat na de misere van het voorbije oogstjaar veel boeren geen of minder knolselderij in hun bouwplan op gaan nemen; ongeveer xh minder voor het komend groeiseizoen hetgeen neerkomt op 30 ha in Zeeuws-Vlaanderen. e kritiek komt vooral neer op het hoofd van handelaar P. Kloosterboer uit Fijn aart die zijn visie op de pro blematiek in de knolselderij in ons blad van 25 januari ten beste heeft gegeven. Diens betoog komt hierop neer: "ik handel precies volgens de kontrakten en daarin staat dat alles wat niet van uitstekende kwaliteit is, kan worden afgekeurd. Die kontrak ten zijn door de boeren getekend dus daar is geen speld tussen te krijgen". Toch kunnen wat kanttekeningen worden geplaatst: één van de telers van handelaar Kloosterboer is boer E. Wijffels uit Aardenburg. "Tot de laatste week had ik goeie knollen". Axel zei niet zulke beste ervaringen te hebben met de afname van de knolselderij door Kloosterboer. "Ze hadden van Kloosterboer al naar mij thuis opgebeld dat er 10% tarra in zat terwijl ze dat nog niet eens konden weten want de oogst was nog onder weg. Ik ben zelf vlug naar de tarre ring in Fijnaart gegaan en toen bleek het 5% te zijn. Zoiets is toch niet in de haak? Uit reakties blijkt dat ook an dere telers soortgelijke ervaringen hebben. "V olgens Dieleman gaat Klooster boer ervan uit dat alle boeren beter een beetje schade kunnen hebben dan dat hij zelf failliet gaat. De Zeeuws-Vlaamse telers vragen zich overigens af of het wel waar is, wat steeds wordt beweerd namelijk dat de fabriek partijen af zou hebben gekeurd. Waarom, zo vraagt men zich af, hebben de kleine handelaren dan wel de partijen volgens kontrakt afgenomen. Waarom worden de kleine handelaren door Kloosterboer weggezet terwijl juist zij goed ge handeld hebben? Eén van die kleine handelaren is Ganzeman uit Kapelle (vorig jaar had hij op de Bevelanden 28 ha knolselderij gekontrakteerd). Hoe wel, zo zegt hij, onder mijn telers een enkele zat met bruinkleuring heb ik die zaak naar behoren opgelost. Ik heb de kontraktprijs betaald. Op de Bevelanden dus geen of nauwelijks problemen. Aanzienlijk minder moeilijkheden blijken ook de boeren gehad te hebben die bij de kleine handelaar fa. Baay te Breda hebben gekontrakteerd. Overigens is in de Net voor het rooien kwamen ze van Kloosterboer naar bruine knollen zoeken en op een plekje van het per ceel vonden ze er ook enkele die vo- rigens erg klein waren, dus tarra. Na het rooien bleef de oogst 4 a 5 weken liggen, wat uiteraard niet bevorderlijk is voor de kwaliteit. Eindelijk kwam Kloosterboer dan bij me kijken. Zijn kommentaar was erg vaag, een beetje gries, een beetje bruin maar te kon stateren was dat niet. Na het opladen kreeg ik een tarrabriefje met een Voorzitter A. Dieleman. percentage van liefst 82,7%! 't Is toch te gek om de hele partij af te keuren omdat er een paar bruine knollen tussen zaten. Ik kon ze op een gege ven moment aan iemand verkopen voor 12 cent. Had ik het maar ge daan", zo verzucht boer Wijffels te leurgesteld en verontwaardigd. O ok voorzitter A. Dieleman uit Knollenreinigingsmachine. Het opscheppen gebeuren. kan kontrakten van deze handelaar de voorwaarde opgenomen dat de telers de knollen moeten schonen, terwijl Kloosterboer dat in Fijnaart zelf ter hand neemt. Dit laatste dient volgens de telers om twee redenen te veran deren. De boeren hebben ten eerste zelf wel tijd om de knollen schoon te maken (daarmee zijn de schorings- kosten van Kloosterboer verdiend) en ten tweede scheelt dat behoorlijk in de vrachtkosten. Zeker in dat op zicht zal de fa. Kloosterboer zijn kontrakten dus moeten wijzigen. eventueel met een voorlader Landbouwer E. Wijffels. zitter in een waarschuwing vertaald: Laat men zijn kontrakt toch voordat men tekent voorleggen aan enige deskundigen binnen de telersgroep. Want, zo merkt hij eerlijkheidshalve op, de schuld van alle narigheid" ligt voor een deel ook bij de boeren zelf die vaak tekenen, zonder de kleine lettertjes te hebben gelezen. J. Wierenga

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14