Personeel vecht voor eenheid Staatsbosbeheer AGRARISCHE STUDIE REIZEN 1980 "A Is personeel realiseren we ons ten volle dat de ministers van CRM en Landbouw van plan zijn Staatsbosbeheer in twee delen op te split sen, waarbij de diensten bosbouw en landschapsbouw onder het minis terie van landbouw kunnen blijven en de dienst Natuurbescherming geheel naar CRM zal gaan". De voorzitter van de Bond van Technische Ambtenaren (B.T.A.) groep Staatsbosbeheer, de heer M.C. Mol uit Veere wordt boos als hij er aan denkt: "Staatsbosbeheer opsplitsen betekent het einde van deze dienst, maar zo is zijn stellige overtuiging de betrokkenheid van het personeel bij Staatsbosbeheer is veel te sterk om dat !<Tdzaam over zich heen te laten gaan. Vandaar een aantal akties die tenslotte zijn uitgemond in een kamerdebat dat deze week plaatsvond. D e afweging van de verschillende belangen vond dan veelal reeds plaats op ambtelijk nivo binnenska mers en wij vinden als personeel dat dat op bestuurlijk nivo in het poli tieke vlak plaats dient te vinden an ders kreëer je er een vierde macht en dat kan toch niet de bedoeling zijn, meent Mol, die vast stelt dat het ontbreken van een eigen specifiek geluid van zowel de landbouw als van Staatsbosbeheer op provinciaal nivo in vrijwel alle provincies heeft geleid tot talrijke en vrij ernstige konfliktem—Binnen de provinciale teams van Staatsbosbeheer. Botsin- H et voorstel van de bewindslieden heeft aan het personeel van Staats bosbeheer een tegenvoorstel uitge lokt. Dat voorstel gaat uit van een gemeenschappelijke Dienst met ge lijke verantwoordelijkheden - naar beide ministeries. Alleen op deze wijze wordt volgens hen de - eenheid van de dienst gewaarborgd. De vori ge week vond in de kamer het debat plaats over het voorstel van de beide ministers. Een voorstel waarin CRM "uitverkoop" heeft gehouden zo meent Mol: "De bewindslieden zijn het samen eens en CRM heeft bijna alles losgelaten. Aanneming van de ze regeling betekent opheffingsuit verkoop van Staatsbosbeheer door CRM; niet meer en niet minder. Wij als personeel vinden dat we het daadwerkelijk beheer van de ver schillende gebieden niet los kunnen laten. Want dan heb je geen feeling meer met de praktijk en dat is voor een dynamische dienst als Staats bosbeheer met zijn talrijke natuur reservaten, beheersovereenkomsten e.d. een bestaansvoorwaarde". In de ministeriële regeling ligt dan ook een groot konflikt opgesloten voor de toekomst althans wanneer de kamer akkoord gaat met wat de beide be windslieden willen. Veel hoop op een afwijzing ervan heeft het perso neel niet: als twee bewindslieden het met elkaar eens zijn... Ministeries van CRM en Landbouw willen Staatsbosbeheer verdelen Nieuwe direkteur Staatsbosbeheer K.Wassenaar Direkteur Beheer Landbouwgronden BI0L0GIE-0NDERWIJSBEV0EGDHEID LANDBOUWKUNDIGE INGENIEURS Groenvoorzienersblad Terra Verdis naar Misset Afschot reewild (seizoen 1980/1981) Benoemingen Landbouwschap H et rommelt al enige jaren bij de dienst Staatsbosbeheer. Onder het personeel in de provincies heerst een sterke mate onvrede met de werksi tuatie. Een en ander heeft in het verleden al geleid tot een aantal ka merdebatten, moties en overleg met ambtenaren op de verschillende mi nisteries. Akties waarbij de Vereni ging van hogere Ambtenaren bij het Staatsbosbeheer (de VEHAS) samen met de Technische ambtenaren eendrachtig optraden en zich als één man opstelden voor het belang en het goed funktioneren van hun dienst. De moeilijkheden bij Staats bosbeheer zijn in feite ontstaan in 1972 toen bij een reorganisatie het instituut Hoofd Ingenieur Direkteur Landinrichting ontstond. Onder de ze top-ambtenaar vallen zowel Staatsbosbeheer, de Cultuur Tech nische Dienst, Faunabeheer, Visse rij. Alsook alle landbouwdiensten. De heer Mol: De visie, het eigen ge luid van Staatsbosbeheer moest nu worden uitgedragen door de HID Landinrichting. Deze kwam hiermee in een niet benijdenswaardige posi tie: naar buiten toe standpunten verdedigen die altijd compromissen moeten zijn van zowel de visie van de landbouw als van het natuurbehoud. M. C. Mol. sten en "als de baas steeds in de pro blemen zit dan werkt dat ook door naar beneden..." Ernstige botsingen fen, die in de opbouw van de dienst esloten liggen: de natuurbescher- mingskonsulent die verantwoording verschuldigd is aan de HID Landin- richtingsdienst (vallend onder land bouw) maar bij moeilijkheden die zelfde H.I.D, kan passeren en zich rechtstreeks tot de Minister van CRM kan wenden. Een slechte werksituatie in de top van de dien- Ir. J. Verkoren (61) heeft de wens te kennen gegeven uit persoonlijke overwegingen met ingang van 1 april 1980 te worden ontheven van zijn funktie van direkteur van het Staats bosbeheer. Dezer dagen valt de benoeming per gelijke datum te verwachten van ir. Verkoren tot Raadadviseur, belast met bijzondere taken bij het Direk- toraat-Generaal voor Landinrich ting, Grond- en Bosbeheer. Tot direkteur van het Staatsbosbe heer zal met ingang van 1 april 1980 worden benoemd drs. G. van der Lely (44), thans direkteur Beheer Land bouwgronden. Loskoppelen O p 9-5-1978 sturen de VEHAS en de BTA dan ook een brief aan de Vaste Kamerkommissie voor Land bouw. Een brief waarin het perso neel de instelling van een H.I.D. voor Staatsbosbeheer bepleit. De kamer leden zijn niet ongevoelig voor de argumenten van het personeel maar er gebeurt weinig dat zou kunnen duiden op veranderingen ten goede. Wel volgen enige moties waarin ka merleden de Staatssekretaris van CRM verzoeken -de dienst Staats bosbeheer als eenheid te handhaven. Het loskoppelen van de beleids- en beheersaspekten wordt de bewind- Naar verwachting zal per 1 april a.s. worden benoemd tot direkteur Be heer Landbouwgronden de heer K. Wassenaar, thans algemeen secreta ris van de Nederlands Christelijke Boeren- en Tuindersbond (N.C.B.T.B Hiermee zal worden voorzien in de vacature, die is ontstaan door de be noeming van drs. G. van der Lely tot direkteur Staatsbosbeheer. Klaas Wassenaar (geb. 3-12-1935 te Westdrongeradeel) was van 1964 - 1967 adj. secretaris van de Drentse C.B.T.B. en vervolgens secretaris C.B.T.B.-Veenkoloniën. In 1970 werd hij benoemd tot secretaris Grondgebruik en Veehouderij van de N.C.B.T.B., van welke organisatie hij in 1975 algemeen secretaris werd. Vanaf 1974 is de heer Wassenaar vi- ce-voorzitter van de Stichting Beheer Landbouwgronden. slieden ten zeerste ontraden. Maar wat gebeurt er? De heer Mol: "Me dio 1979 kwam er van het ministerie een mooi verpakt voorstel af met een uitgewerkte regeling waarin de be windslieden van CRM en Landbouw zonder i'nspraak van het betrokken personeel, toch de splitsing van de dienst hebben doorgezet. Nou, toen begon de ellende pas goed: waar het personeel steeds vierkant tegen was geweest werd nu als een voldongen feit aan de Kamer meege deeld: De Natuurbeschermingskon- sulent valt met al het personeel dat bij bestuurlijk-planologische zaken is betrokken rechtstreeks onder CRM en de rest van het personeel van Staatsbosbeheer (bosbouw, land schapsbouw, en uitvoerend personeel van Natuurbescherming) blijven bij Landbouw. Een regeling die in strijd is met alle moties, en bovenal met de visie van het personeel. Gemeenschappelijk Eensgezind W at het personeel eensgezind wil is een dienst Staatsbosbeheer onder leiding van een eigen H.I.D. Staats bosbeheer. En of dat nu bij Landbouw ondergebracht wordt of bij CRM dat is, zo zegt de heer Mol, van sekundair belang. Hoewel, gezien de zakelijke inslag van Landbouw en de ietwat chaotische aanpak van CRM heeft landbouw toch wel een paar streepjes voor, zo bekent hij, maar dan zou er bij landbouw wel een apart direkto- raat generaal voor bos, natuur en landschap moeten komen. Ondertussen blijft het personeel ho pen op een goede ontvangst in de Kamer van hun eigen "Gemeen schappelijke Dienst-modei". Maar liever nog voortgaan op de oude voet dan de nieuwe regeling van de twee bewindslieden waarbij de chaos al leen nog maar groter zal worden en de Het polderlandschap van de Lopikerwaard. (Overgenomen van Staatsbosbe heer). frustraties alleen nog maar toe zullen nemen. "Ons model, zo weet de heer Mol zeker, wordt gedragen door het hele personeel - voor een goede uit voering van de dienstwerkzaamheden is dat een eerste vereiste". j \y Het maandblad voor tuin, perk en park TERRA VERDIS wordt na het verschijnen van het maartnummer door de Uitgeversmaatschappij Dili- gentia BV te Amsterdam overgedra gen aan de Uitgeversmaatschappij C. Misset BV te Doetinchem. Tussen de directies van genoemde onderne mingen werd daarover dezer dagen overeenstemming bereikt. Misset zal het blad doen opgaan in het veer tiendaagse vaktijdschrift Tuin Landschap, dat zij uitgeeft in sa menwerking met de Stichting Vak blad voor de Bloemisterij te Den Haag. De verspreiding van het abonnementenblad Tuin Land schap (6550 ex.) overlapte die van Terra Verdis vrijwel volledig. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft mede namens zijn ambtgenoot Pais (onderwijs en we tenschappen) thans formeel gere geld, aan de titel landbouwkundig ingenieur (studierichting biologie) de bevoegdheid te verbinden tot het geven van voortgezet onderwijs in het vak biologie (met inbegrip van kennis der natuur). Voorwaarde is dat zij een voldoende pedagogisch- didactische scholing hebben. De be voegdheid geldt met terugwerkende kracht tot 1 september 1970. WENEN, 16 - 20 april 1980, prijs 1.295,— per persoon, geheel ver zorgd en begeleid, inklusief het uit gaan. Wenen Ieren kennen is niet moeilijk, Wenen begrijpen is onmo gelijk, Wenen moet u beleven. Vijf volle dagen vakantie in één van de mooiste steden ter wereld. Wenen heeft veel te bieden: de Stephans- dom, de Spanische Hofreitschule met de beroemde Lippizaner paar den, de Hofburg, het gezellige Prater met het Riesenrad, het Slot Schön- brunn, de Staatsopera en het werve lende stadsdeel Grinzing, het mu ziek- en theaterleven dat als nergens zo bloeit; dat is de tijdloze romantiek van Wenen. Het arrangement omvat o.m. de vliegreis naar Wenen, ver trek 09.05 uur vanaf Schiphol; te rugreis vertrek vanaf Wenen 18.25 uur; vier overnachtingen in het eer ste klasse hotel Kaiserhof, bijna in het hartje van de stad. De eerste dag maakt u 's middags een uitgebreide stadsrondrit door Wenen met bezoeken aan de belangrijkste bezienswaardigheden; bezichtiging van het Slot Schönbrunn, met schit terende pronkzalen en de prachtig aangelegde tuinen. De tweede dag hebt u 's morgens ge legenheid de stad op eigen houtje te verkennen' De derde dag wordt besteed aan be zoeken in de omgeving van Krems, één van de oudste en schilderachtig- Voorzover belanghebbenden aan vraagformulieren ter verkrijqing van een vergunning tot afschot van ree bokken in de periode mei - se?tem- ber 1980 en voor de reegeiten/ree kalveren in de periode januari - maart 1981 nog niet hebben ontvan gen, kunnen deze worden aange vraagd bij de direktie Faunabeheer, Postbus 346, 2700 AH Zoetermeer. Aanvraagformulieren, die na 29 fe bruari 1980 worden ontvangen, kun nen niet, dan wel met grote vertra ging, worden behandeld. Na afloop van de termijn, waarbin nen het afschot dient te geschieden, moeten de bij de vergunning ver strekte ongebruikte wildmerken bin nen 7 dagen aangetekend worden teruggezonden aan de direktie Fau nabeheer. ste steden van Niederösterreich, en St. Pölten, ongeveer 70 km ten wes ten van Wenen. De vierde dag kunt u 's morgens naar eigen inzicht besteden. De vijfde dag is de morgen gereser veerd voor het bezoelc aan de Spani sche Reitschule. WENEN is een stad met ongekend veel mogelijkheden, een stad voor jong en oud!! Voor de unieke belevenis van de 12- daagse AGRARISCHE STUDIER EIS naar ISRAEL, 15 - 26 maart 1980, prijs 2.055,— per persoon, all-in, zijn nog een klein aantal plaatsen beschikbaar. Ook de boeiende 5-daagse exkursie naar ROME, POMPEI, NAPELS en CAPRI, 27 - 31 maart 1980, prijs 880,— per persoon, gaat in ieder geval door, terwijl nog een paar deelnemers zich kunnen aanmelden. De 8-daagse vliegreis naar MAL- LORCA, 23 - 30 april 1980, prijs 1.030,— per persoon, alle exkur- sies inbegrepen, kunt u ook bestellen zonder de exkursies. Belt u naar het sekretariaat voor informatie. Deelnemers aan de agrarische stu diereis naar CANADA-ONTARIO, gevolgd door de bustocht naar New York en Washington, 30 juni - 16 juli 1980, worden verzocht zich vóór de sluitingsdatum 14 februari 1980 aan te melden. Voor nadere informatie en aanmel ding - voor alle AGRARISCHE STUDIEREIZEN - kunt u bellen naar het Sekretariaat, mevrouw L. Deumer, Landbouwhuis, Arnhem: 085 - 512 413. Of Landbouwhuis Z.L.M., t.a.v. de heer Sinke, tel. 01100-21010. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in de openbare vergadering van woensdag 6 februari 1980 be noemd tot - plaatsvervangend lid van de Gewestelijke Raad voor Zeeland de heer J.A. Drost te Dreischor (plaatsvervanger van de heer J. Rin- gelberg); 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13