Kwaliteit wint toch. Daarom ligt Hyper F1 bijdeuientelerook zo goed in de markt... hyper t waarborg van de kwekers ht&SÊÊÊÜ Fiskus Ic*********************************************** Zijn er mogelijkheden met nieuwe teelten? De snoei Strengere keuring van fruit. FRUITTEELTBEDRIJF Op Schouwen-Duiveland zijn we in de tuinbouw aan onze winterkar- weitjes bezig. Dit geeft voor al de verschillende takken van tuinbouw een sterk uiteenlopend beeld te zien. De laatste weken is er bij de grove groente veel prei geoogst, aange moedigd door de gunstige prijs is dit produkt grotendeels van het land verdwenen. Bij de witlof is de trek in volle gang. Jammer dat de prijs na half december op een te laag peil is beland. De grote aanvoer op de vei lingen, en de voorraad wortels wijzen ons duidelijk aan dat we afgelopen seizoen een te sterke uitbreiding hebben gehad. Ook bij winterdag geven deze ar beidsintensieve teelten de nodige drukte op de bedrijven te zien. Januari en februari zijn de maanden waarin door een flink aantal Neder landers een bezoek aan de winter sport wordt gebracht. Ook in de ak kerbouw wordt door een toenemend aantal van een winterse vakantie ge noten. Bij de groente en fruitkwekers op ons eiland, is dit in veel mindere mate mogelijk doordat de arbeids- behoefte in de wintermaanden te groot is om onbezorgd hiervan te kunnen genieten. Want ook in de winter wordt er meestal meer dan 40 uren in een week gewerkt. Het is dan ook jam mer dat op onze aangifte formulie ren van Inkomstenbelasting niet wordt gevraagd in hoeveel uren ons belastbaar inkomen is verdiend? Vrije tijd is op veel gezinsbedrijven een luxe aan het worden. Verkorting van de werkweek bij loontrekkenden heeft weinig in vloed, op de arbeidstijden bij de zelfstandige. Hoeveel kleine onder nemers kennen de 5 daagse werk week? om van een 3 weekse vakantie dan nog maar te zwijgen. De financiële resultaten van onze ar beid gaan voor een belangrijk deel naar de fiskus. Door tal van mensen die niet met de produktiespiraal van de vrije markt te maken hebben, is met het stijgen van de welvaart, het aantal arbeidsuren per jaar vermin derd. Hoeveel uren moeten wij voor een Heeft u land waar de ui laat afrijpt? Hyper F1 is dan het antwoord. Het is een vroeg rijpende ui en geeft praktisch geen dikhalzen. De afzet is mogelijk tot eind januari. Niet voor niets is Hyper F1 een topper in de E.E.G.: model en kleur staan borg voor exportkwaliteit kl.I/kl.n NL Verkrijgbaar bij uw zaadleverancier. Bejo Zaden bv Postbus 9 1722 ZG Noord Scharwoude Telefoon: 02260-4041 De Groot Slot bv Postbus 16 1700 AA Heerhugowaard Telefoon: 02207-10341 Ook in ons Thoolse gebied is het al weer goed te merken, dat de winter periode op zijn retour is. De dagen worden weer merkbaar langer en de gemiddelde temperaturen komen weer op een wat hoger niveau. Meestal komen in deze maand de studie- en jaarvergaderingen weer op zijn eind, en het is te hopen dat iedere belanghebbende er weer wat van heeft opgestoken. Zo is er in de afgelopen periode een studieverga dering gewijd aan de mogelijkheden die er zijn in het telen van opko mende nieuwe groentesoorten. Met teelten zoals broccolie, knolvenkel, rettich of witte ramanas, wordt nogal propaganda gemaakt speciaal voor het kleine vollegrondsgroentebedrijf. Deze groenten zijn in ons gebied to taal onbekend, zodat eventuele ge gadigden voor deze teelten, zich hierover wel grondig moeten laten voorlichten. Het Thoolse kleine vol- legrondsbedrijf, is en was van ouds her aangewezen op teelten, waarin eigen beschikbare arbeidsuren zo rendabel mogelijk benut moeten worden. Door de voortgaande me chanisatie zijn er de laatste jaren verschillende teelten voor dit be- drijfstype verloren gegaan. Uitbrei ding van bedrijfsoppervlakte is een utopie gebleken, nu de grondprijzen inzonderheid de laatste jaren schrik barend omhoog zijn gegaan. De on dernemer echter die zich wil hand haven, zal alle mogelijkheden na dienen te gaan naar wat passend is in zijn bedrijfstype. Inzonderheid zal men zich bewust moeten zijn, dat speciaal de Fijnere groentesoorten geen akkerbouw gewassen zijn. Men Een nieuwe teelt: knolvenkel dient ze meestal nog zachter te be handelen dan eieren. Elke te ruwe oogstbehandeling wreekt zich on middellijk in de verkoopbaarheid van het produkt. Iedere kweker van hard- of zacht fruit, vroege aardap pelen, witlof en bloemkool, zal dit wel beamen. Tot op zekere hoogte, is meestal het kwaliteitsprodukt het meest rendabel. Zoveel als mogelijk is zal de betreffende ondernemer zich hiervan bewust moeten zijn, of schoon een natuurprodukt altijd on derhevig blijft aan weersinvloeden en ziekten. In zekere zin gaat een ondernemer, met zijn teelten naar bed, en staat er ook mee op. Wij ho pen dat de zoekers naar nieuwe teel ten, vruchten op hun arbeid mogen zien, ofschoon het toch dikwijls een vallen en opstaan blijft. Wanneer men dit laatst niet vergeet, is er nog niet direkfïtanleiding tot wanhopen, want er is nooit een overwinning ge weest zonder strijd. Zo mogelijk zal men nooit een gelegenheidsteler mogen zijn, maar allereerst eigen te kortkomingen dienen te verbeteren. Wanneer dan over enkele weken de lentemaand weer is aangebroken, kan de opgedane theorie omgezet worden in de praktijk. Wij zullen hopen dat de weersgesteldheid wat gunstiger mag zijn dan voorjaar 1979, want een goed begin is 't halve werk. Juist ook na de afgelopen natte periode kunnen wij weer goed zien, welke grond geregeld van groenbe- mesting wordt voorzien, en waar.de struktuur van de grond, en drainage fout is, maar daarvoor zijn verbete ringen mogelijk. modaal inkomen werken? Vergelij king van inkomen alleen, wat in ons belastingstelsel gebeurt geeft een vertekend beeld van de rentabiliteit in de tuinbouw. Bovendien zijn we met z'n allen in staat om dankzij onze lange arbeids tijden een overproduce in stand te houden. Anderzijds is deze beschikbare stille arbeidsreserve een sterke rug van het gezinsbedrijf geweest. De fruittelers zijn volop aan de snoei bezig. Ervan bewust, dat alleen grote vruchten een koper kunnen vinden wordt er stevig gesnoeid. Als je niet flink durft te snoeien, kun je het maar beter helemaal laten, hoorden we pas een teler zeggen. We moeten er vanaf deze eerste teelt maatregel voor het nieuwe seizoen weer naar streven, om een optimale kwaliteit te kweken. We kunnen deze maand weer aan de peresnoei begin nen. De bloemknoppen zijn nu weer te herkennen na het wat zachtere weer van de laatste weken. Enige zuinigheid op de knop lijkt geboden, vooral daar waar de perebladvlo zwaar vertegenwoordigd was. Toch zullen we ook bij de conference veel door moeten knippen om de vrucht- maat te verbeteren. De kleine maten conference vinden deze winter moeilijk een koper. We vragen ons af, of dit een blijvend verschijnsel zal worden, want door de grote variatie's in het model van Gezien in Groenten en Fruit: Het bestuur van de C.V.Z. is bezig met een regeling, waarbij er veel strenger opgetreden zal worden tegen de aanvoerders van fruit die kennelijk de bedoeling hebben de eerste indruk van hun aangevoerde partij fruit an ders te doen zijn dan de werkelijkheid is, met andere woordenf'waarbij on der niet is als boven". Herhaaldelijk komen we tegen dat dit gebeurt. De naam van ons fruit wordt er zwaar negatief door bein- vloed en het is een situatie die gron dig aangepakt dient te worden. Op welke manier dit zal gaan gebeuren kunnen we op dit moment nog niet zeggen. We willen er vast op wijzen dat er een regeling op komst is; 'n regeling die in het belang is van elke goedwillende teler en de naam van ons fruiten dringend willen we een ieder wijzen op zijn verantwoorde lijkheid in dezen. Om gezondheidsredenen TE KOOI In het zuid-oosten van Engeland (Dover 25 km) 17 ha vruchtbare grond. Hoofdrassen: appelen Co* en Bramley (10-iarig en op M.9). peren Cornice (10 j.) en Conference J£&"tT GeUbttwe overeenstemming met bedrijfsgrootK'^lles in primaS Gelegen aan rivier (vis- en meerreantenj. eigen pompirv latie. Opbrengst- en grondanalysaibeschikbaar Aangeslol bij verpakkings- en verkoop-coöfceratief Prijs. incl. woonhuis met 3 sik et c.v. op 2 km afstand. £St. 120.000,—. Op te leveren na\aar 1980. Reflectanten gelleven te schrijven r Preston HUI, Wlngham. Canterbury, S 'geen wonder als d» c.v. zo ver weg is de vruchten, komen er op tal van percelen, een flink percentage kleine vruchten voor. Door de vele neerslag is er een uit breiding van vruchtboomkanker te verwachten. Goede voornemens om een extra kankerbespuiting uit te voeren vinden door de onberijd baarheid van de boomgaard geen doorgang. Een bespuiting met een vliegtuig kan dit probleem oplossen. Zuinigheid op de knop lijkt geboden 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12