Na "Zeeland-Groenbemestingsland" Zuid-West - bodem-best u ATEM zomergerst het ras met de beste resistentie tegen roest en meeldauw G elukkig zijn er mogelijkheden. In de loop van dit jaar willen de 3 Konsulentschappen in hun aktie "Zuid West - bodem best" U in een serie artikelen aangeven wat U kunt doem om de teruggang van het hu- musgehalte te stoppen. Om u daaraan steeds te herinneren, hebben we voor deze aktie één zelfde naam gekozen en zullen de artikelen ook onder hetzelfde vignet verschij nen. In dit vignet ziet u duidelijk de naam aangegeven en tevens het ge bied waarvoor de aktie is opgezet. De driehoek in het midden geeft aan, dat u dit jaar extra voorrang in uw bedrijf moet geven aan de organische stof- voorziening. «fa KNLC kommentaar Onze Koningin bindend element Grondige aanpak bodemverbetering De aktie O Vignet Geen algemene regel PHAKTYK De vervuiler betaalt Prijs stikstof tot 1 juli ongewijzigd Rekordaantal bezoekers Landbouw RAI 80 O, nder bovenstaande titel brengen wij de nieuwe voorlichtingsaktie voor 1980 onder uw aandacht. Een nieuwe aktie en tevens een nieuw geluid voor de akkerbouw in het Zuidwesten bij het begin van de tachtiger jaren, a Reeds vele jaren wordt U door de voorlichtingsdienst op diverse manieren voorgehouden dat samenwerking grote voordelen biedt. Door de Konsulent- schappen werd deze samenwerkingsgedachte niet enkel geadviseerd, maar ook in de eigen werkzaamheid toegepast. In het verleden zijn diverse verslagen van gezamenlijk onderzoek of studie verschenen, die voor het gehele Zuidwesten hun toepassing konden vinden. Thans treden we ook in de direkte voorlichting gezamenlijk naar buiten. Immers: meer weten meer dan één. Tevens kan men stellen dat dubbele arbeid, overtollige arbeid is. Bij één zelfde problematiek in een drietal gebieden kan met één aanpak gezamenlijk door drie Diensten een grotere efficiency bereikt worden. Onder de leus: "samen krachtig in de jaren tachtig" willen wij als voorlichters U helpen. p velerlei plaatsen wordt de ak kerbouwer in het Zuidwesten al en kele jaren erop gewezen, dat hij de verbetering van zijn inkomen, of minstens de instandhouding ervan, kan verkrijgen door o.a. zijn kg-op- brengsten per ha zo hoog mogelijk op te voeren zonder daarbij de kos ten extra te laten stijgen. Om echter die kg-opbrengsten te kunnen laten stijgen, is de hoofd- produktiefaktor van de akkerbou wer: de grond van uitzonderlijk groot belang. Zijn grond kan hij niet voldoende verwennen. Immers van de bodemvruchtbaarheid hangt het af of de grond de mogelijkheid in zich heeft om te kunnen produceren. Hetgeen hiervoor vermeld is, is geen nieuwe zaak. Wij geloven ook, dat alle akkerbouwers ervan overtuigd zijn dat zij op het gebied van de be mesting met stikstof, fosfaat en kali de bodem zoveel moeten geven als het gewas daaraan zal onttrekken. Met de merkt men direkt of men te hoog of te laag zit, bij fosfaat en kali merkt men reeds na enkele jaren dat men fout zit. Op het terrein van de organische stof komen de gevolgen echter veel langzamer naar voren. Het proces is echter wel degelijk aanwezig ook al vertoont het hu- musgehalte in de grond bij bode monderzoek geen of slechts een zeer geringe teruggang. Als er een daling gekonstateerd wordt, is de situatie echter wel tekenend. Het wordt dan de allerhoogste tijd om maatregelen te gaan treffen. zult wel eens minder bekende namen bij voorlichtingsartikelen vinden. U zult wel eens een andere stijl van schrijven ervaren, maar de boodschap moet voor u bepalend blijven. Hoe is nu het organische stofgehalte van de grond te verbeteren? Een al gemene stelregel die Voor een ieder geldt is niet te geven. De een zal door middel van toevoeging van stalmest van eigen bedrijf, of door aankoop van kippen-, varkens-, paarden- of rundermest van elders voor een extra gift organische stof zorgen. Een an- Serie Zuid West - bodem best C.A.R. Z.W. Ned. nr. 1 ir. K.B. van Gilst, ir. J.A.H. Haenen, ir. L.Th.J.M. de Wit. der benut alle kansen in het voorjaar en de zomer om groenbemestingsge^ wassen in te zaaien. In het Zuidwes ten mag in de herfst geen geschikte stoppel zonder groenbemester voor komen. Weer een ander ziet kans om kom post of champost te verwerven. Daarnaast zal een ieder kunnen overwegen of hij het stro moet ver- hakselen en onderploegen of gaat verkopen. Ook voor bietenkoppen en -blad kan het onderploegen een goede bestemming zijn. Deze moge lijkheden kunnen ook in kombinatie toegepast worden. In de loop van het jaar zult u door middel van deze artikelenserie op de mogelijkheden worden gewezen. Na tuurlijk kunt u ook wel bezwaren tegen één of meerdere methoden hebben. Schroomt u niet die bezwa ren kenbaar te maken. Wij als voor lichters kunnen dan met u nagaan of aan uw bezwaren iets gedaan kan worden. Wij kunnen er mogelijk nog van leren en deze verworven kennis op onze beurt weer doorgeven aan uw kolle ga's. Het doel moet immers zijn, dat de bodem weer best wordt of best blijft het het Zuidwesten. Dit is mo gelijk maar dan moet minimaal per jaar 2000 kg organische stof aan elke ha worden toegevoegd. Zullen we gezamenlijk proberen deze gift van 2000 kg/ha in 1980 te berei ken? In 1979 werd door het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes de aktie "Zeeland - Groenbemestingsland" gevoerd. In het jaar 1980 wordt hieraan een gevolg gegeven, maar dan niet alleen voor Zeeland maar voor het gehele Zuidwestelijk Kleigebied. De nieuwe aktie wordt dan gevoerd door de drie Konsulentschappen in het Zuidwesten, namelijk die te Barendrecht, Goes en Zevenbergen. De naam van de aktie 1980 zal zijn: "Zuid West - bodem best". Het doel van deze aktie is, zoals de naam zegt, extra aandacht te schenken aan de verbetering van de bodemvruchtbaarheid door middel van organische stof. Bij het schrijven van deze bijdrage is het in het "Land van Axel" een bui tengewoon natte boel. De regenvla gen kletteren tegen de ruiten en het lijkt wel of er geen einde aan komt. Nog eens te meer wordt thans bena drukt wat wij de vorige maal op merkten over hoofd- en detailont watering, want deze zullen moeten bewijzen voor hun taak te zijn opge wassen, nl. „de afvoer van des pol ders binnenwateren". Dit is wat de hoofdwaterleidingen betreft sowieso een taak der waterschappen. Naast het beheer van de kwantiteit van het binnenwater is er de taak tot het be heer van de kwaliteit van het opper vlakte water. Door de steeds toene mende vervuiling van het opper vlakte water moesten er voorzienin gen getroffen worden en deze voor zieningen kosten een berg geld, dat ergens vandaan moet komen. Welnu men gaat uit van het principe "de vervuiler betaalt". Het is dan ook om deze redenen dat de waterschappen in onze kring dit jaar zullen beginnen met het opleg gen van heffingen, welke worden aangeduid met een maatstaf ge naamd inwoner-equivalent (e.i.) waaronder wordt verstaan de ge middelde hoeveelheid afvalstoffen, die één inwoner per dag in het op pervlakte water brengt. Volgens de thans geldende regeling wordt elk "adres" voor 3,5 inwoner equivalent aangeslagen. Let wel dit is voor de woning, er is echter ook nog be- drijfswater dat verontreinigd kan zijn, waarvoor weer andere normen gelden. Nu echter de heffingen binnenkort in onze kring ook gaan spelen is het misschien raadzaam eens na te gaan wat de eventuele konsequenties voor ieder persoonlijk zijn en of het mis schien niet voordeliger is, reeds nu bepaalde voorzieningen te treffen om E1 en land, een kuituur, een volk kan slechts dan zijn samenhang behouden wanneer daarbinnen sterke krachten werkzaam zijn die verbindend wer ken. Ons Koningshuis is door de eeuwen heen zonder twijfel één van deze tot onderlinge verbondenheid aanleiding gevende krachten ge weest. Koningin Juliana heeft daarbij gedurende de ruim dertig jaar van haar regering als het ware de kroon op het werk van de Oranjes gezet. Immers, juist gedurende die laatste vervuiling van het oppervlakte water tegen te gaan. Wij denken hier vooral aan b.v. verontreinigingen van het oppervlakte water door mest of gier. Iets wat thans vooral de aandacht vraagt van de akkerbouwersis het opstellen van het bouwplan voor oogst 1980 en uiteraard zal dit wel al voor een groot gedeelte rond zijn. Vermeldenswaard, hoewel min of meer bekend, is dat diegenen die van oogst 1978 suikerbieten hebben ge teeld en deze gedeeltelijk elders hebben geleverd (b.v. Moerbeke) in de gelegenheid worden gesteld, deze hoeveelheid aan hun referentie over 1978 toe te voegen, omdat het jaar 1978 ook in de referentie is betrok ken voor de voorlopige toewijzing A B suiker 1980. Indien gewenst zullen de Agrarische diensten der suikerindustrie gaarne hun medewerking verlenen, maar wacht U niet te lang! dertig jaar hebben vele ontwikkelin gen in ons maatschappelijk bestel vooral polariserend gewerkt. Dat heeft natuurlijk mede te maken met onze parlementaire demokratie met vele politieke partijen, die de neiging hebben de mensen te verdelen. Het is de grote verdienste van Koningin Ju liana geweest dat zij in alle eenvoud en menselijkheid, maar met ook de onverzettelijkheid van haar voorva deren, een standvastig en samenbin dend tegenwicht van niet te onder schatten betekenis heeft gevormd. Daarmee heeft zij ons land vooral op de wat langere termijn gezien een zeer grote dienst bewezen. Voor de daden van de Koningin zijn de ministers verantwoordelijk, maar zij zijn dat niet voor de persoonlijk heid van de Koningin, schreef een kolumnist één dezer dagen. Dat ty peert dunkt me precies het gevoel wat bij de meesten onzer leeft. Wij hech ten aan onze demokratische begin sels, maar zijn o zo gelukkig dat we een boven de partijen staand Ko ningshuis hebben, met een Koningin die door haar eigen inbreng een zeer bijzonder staatshoofd genoemd mag worden. Voor mij altijd weer het meest spre kende, is de grote belangstelling en eigenlijk toch wat afgunst die men van hoog tot laag in het buitenland toont voor Nederland en zijn "ko ninklijk staatshoofd". Als KNLC en aangesloten provinciale organisaties hebben we altijd nauwe banden met het Koningshmis onderhouden. Bij zeer veel gelegenheden werd door de Koningin, vooral ook in provinciaal verband, grote belangstelling voor land- en tuinbouw getoond. Ik ben ervan overtuigd dat die belangstelling minstens even sterk bij Prinses Bea trix aanwezig is. Bij de vele werkbe zoeken die zij ter voorbereiding op haar komende taak bracht, kwam de land- en tuinbouw veelvuldig aan bod. Ook Prins Claus heeft zich de laatste jaren herhaaldelijk met de agrarische sektor, mede uiteraard in het kader van zijn funktie bij de ontwikkelings samenwerking, beziggehouden. Wij hopen hem in de komende tijd zeker nog meerdere malen ook op vergade- Nadat hierover enige tijd onzeker heid heeft geheerst, is intussen be kend dat de industrie de stikstofprij- zen in ons land tot 1 juli a.s. niet verder zal verhogen. In de omringen de landen vinden er dit voorjaar wel verdergaande prijsverhogingen plaats. Met het toenemen van de losse ver werking van meststoffen, neemt ook de behoefte toe om de hoeveelheid die men verwerkt goed te kunnen bepa len. Hoeveel meststof zit er in de bak van de kunstmeststrooier? Op de bak van de kunstmeststrooier worden meestal strepen aangebracht, die globaal aangeven hoeveel kg meststof in de bak zit. Globaal, om dat het soortelijk gewicht van de di verse meststoffen verschillend is. Met een manometer, die de druk in de drukleiding van de hefinrichting ringen en bijeenkomsten in KNLC- verband te mogen begroeten. Prinses Beatrix heeft zich zeer se rieus op haar taak voorbereid. Zij zal ongetwijfeld met haar persoonlijk heid aan de funktie van staatshoofd op eigen wijze gestalte geven. Zoals in 1948 het tijdperk van Koningin Wilhelmina werd afgesloten, zal op 30 april het tijdperk van Koningin Juliana voorbij zijn. Het zal zonder twijfel even wennen zijn. Maar er is alle reden om als Nederlanders en ook als agrariërs het volste vertrou wen aan Koningin Beatrix te schen ken. Luteijn. meet, kan nauwkeurig bepaald wor den hoeveel u verstrooit. Men moet zelf de manometer "ijken" en de schaalverdeling aanbrengen. Voor het ijken is het van belang, dat de positie van de hefinrichting en de topstanglengte precies overeenkomt met de omstandigheden tijdens het strooien. De kosten van dit systeem bedragen ca. 200,- De Landbouw RAI 80 heeft een re kordaantal bezoekers getrokken. Van maandag 21 tot en met zaterdag 26 januari jl. brachten 113.814 mensen een bezoek aan deze internationale tentoonstelling voor landbouwme chanisatie. In 1978 trok de tentoon stelling 113.120 bezoekers. Het was de elfde keer dat de Landbouw RAI werd gehouden. De Landbouw RAI 82 vindt plaats van maandag 18 tot en met zaterdag 25 januari 1982. Advertentie IM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9