I n het vorige praktijk verslag van Tholen en St. Philipsland gaven wij U de goede raad de kunstmest strooier al klaar te zetten om er zo mogelijk in de afgelopen veertien dagen mee van start te gaan. Welnu dat is niet nodig geweest want het heeft ondertussen flink geregend en zo op het eerste gezicht ziet het er niet naar uit, dat we spoedig daar mee aan de slag zullen kunnen. D e grondmonsternemer voor het grondonderzoek op stikstof wist ons te vertellen, dat de vorst 15 - 20 cm diep in de grond heeft gezeten. Een vertrouwde en waardevolle medede ling van een persoon welke genoem de ervaring op een groot aantal per celen heeft opgedaan. Het was ook aan het land te zien, dat de vorst een goede invloed had achtergelaten. Na de opdooi droogde bij zon en wind D e natte maand december heeft ook zijn sporen achtergelaten op de stikstofvoorraad in de grond. Uit goede bron hebben we vernomen, dat de cijfers van op standaardper celen genomen monsters lager uit komen dan die van een jaar geleden. Aardappelland heeft thans een gro tere voorraad aan stikstof dan bie tenland en dat is nu al aan de daarop Voordeeltjes naar bodemloze kas.... Bezoek de vergaderingen Weer geen Een gewaarschuwd man Komt de Belgische boer achterop? zekerheid Er is nu dus nog wat tijd om de ver schillende jaarvergaderingen die meestal zo omstreeks deze tijd wor den gehouden bij te wonen. Het bezoek valt daar tot nu toe ei genlijk niet mee en dat is toch jam mer, want een slecht bezochte verga dering betekent geen stimulans voor het bestuur om er nu eens flink tegen aan te gaan. En toch moeten we kon stateren dat het in onze sektor wel heel dikwijls nodig is, om agrarische belangen te behartigen. Inbreng van de verlangens en gedachten van het gewone lid zijn daarbij zeker van be tekenis. We vernamen dat ruim 60% van de geënqueteerde boeren (en dat waren de agrariërs die meer dan 30 s.b.e.'s hebben) hun formulier hebben inge leverd. Op de algemene kringvergadering van maandag 25 februari in de Vos- sekuil te Oud-Vossemeer zal door Ir. Wijnen, medewerker van het L.E.I. daarvan een voorlopige uitkomst worden meegedeeld. Daarna zal het totale verslag en de konklusies daar uit verder worden uitgewerkt en tij dens de afdelingsvergaderingen van a.s. winter zal er nader op worden teruggekomen. Nu kunnen de afdelingen van onze organisatie zich verdienstelijk maken om het lijvige vraagpunt betreffende de afzet van onze produkten te bes preken en te beantwoorden. Naar onze mening is het een heel goede zaak om op deze wijze onze zienswijze over de afzet nu eens uit voerig te bespreken en op papier te zetten. Er is nogal eens wat kritiek op het afzetbeleid, zeker ten aanzien van de koöperaties. Welnu, hier is dan de kans omdat dan in klein ge zelschap te spuien. Alleen kritiek hebben en er verder niets aandoen is natuurlijk niet erg doeltreffend. Het vraagpunt valt in drie delen uiteen, nl. een akkerbouw een vee houderij en een tuinbouwgedeelte, zodat men altijd als ZJL.M.-lid in zijn eigen branche daaraan een bijdrage kan leveren. Belangstellende veehou ders en tuinders kunnen daarvoor, naast hun eigen afdeling, terecht bij de veehouderij kommissie op 26 fe bruari en bij de tminbouwkommissie op 13 maart, beide keren in Café Tolrust te Poortvliet (aanvang 1930 uur). Dezer dagen zagen wij het Z.L.M.- journaal hetgeen wij zeer geslaagd vonden. Naar onze mening sluit het veel beter aan bij de Z.L.M.-aktivi- teiten dan voorgaande jaren, waar mee we onze filmoperateur Sinke gaarne willen komplimenteren. Tot slot van dit overzicht willen we vermelden, dat het sluiten van de Suikerfabriek Steenbergen in ons gebied nogal wat reakties heeft te weeg gebracht. Van de oostelijke helft van Tholen werden er vrij veel bieten per as naar deze C.S.M. fa briek gebracht. Voorlopig blijft de ontvangst in Steenbergen behouden, maar dat wordt natuurlijk wel een aflopende zaak. De kosten van deze extra overslag zullen daarvoor ge woon te hoog worden. Terwijl we dit schrijven, is het weer verre van aangenaam in de West hoek. De hoeveelheid regen, die we deze winter al hebben ontvangen, is niet gering. De gemalen hebben het druk en was het vroeger zo dat ener gie bij de Waterschappen een te ver waarlozen post was, thans is het een post, die behoorlijk meespreekt. Dat is trouwens op de boerderij ook het geval en de diverse doorberekenin gen tengevolge van de oliekrisis lie gen er niet om. 't Is altijd wellicht zo geweest, dat we ons omtrent de toe komst bezorgder maken' dan het dikwijls uitvalt. Wanneer we de toekomst voor de boer moeten voor spellen, dan hopen we ook maar dat we het wellicht weer te somber in zien. Intussen gaat de tijd door en we kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat we over enkele weken wellicht in 't land kunnen zitten. Ons zaaiplan hebben we nu wel rond en de bestel lingen voor kunstmest en zaaizaden gaan de deur uit. 't Is zoals altijd weer moeilijk voorspelbaar wat we in de toplaag mooi grijs op en dat alles duidde op een gezonde struktuur. Voor de gezondmaking van de grond was genoemde vorstperiode beslist nodig en daarom is het jammer, dat zware regenval thans weer veel van het goede teniet doet gaan. Opval lend is, dat de piasvorming nu veel minder erg is dan voor de vorstpe riode. Dit is tevens het bewijs, dat de Wederom regen in het Land van Hulst Het is natuurlijk niet zo erg, dat er nu wat te veel valt. Toch zijn we zulk weer vlugger beu, dan dat we er aan wennen. Er zijn boeren, die staan te popelen om de werkzaam heden te beginnen. De één moet zijn karwij spuiten, de ander graszaad strooien, een volgende wil kali en fosfor op het bietenland uitstrooien en weer anderen hebben nog vorst nodig om te cultivateren. Al deze mensen kunnen dit weer zeker niet gebruiken. Na veel regen zal er zeker stikstof uitgespoeld zijn. We zullen dit vlug weten, want men is druk be zig met het nemen van monsters. Volgens de voorlichting strooien we ieder jaar te veel. Maar hier zal door de hoge kunstmestprijs wel verande ring in komen. Het mes snijdt dan, bij de bieten^yan 2 kanten: èn meer suiker èn minder kosten. Deze voor deeltjes zullen wel naar de bodemlo ze kas van de staat toe vloeien, zoals met zo veel wat door vakmanschap, inzet en genomen risiko wordt ver diend in onze agrarische sektor. O ja, de staat geeft weieens wat terug, als er geld is. De grondbank bijvoor beeld. Daar word ik nou zo moe van! "Niet groter, maar beter", is de spreuk van A. v.d. Stee. Geldt dit voor zijn salaris, voor ons ambtena ren apparaat, voor de werkeloosheid, of voor alles?? Volgens mij weet hij zelf niet hoe het voor elkaar te krij gen. Heeft hij trouwens al een hin derwet vergunning? Of zijn er te veel bezwaren? Wij zullen die voor onze bedrijven trouwens steeds meer kunnen verwachten. Daarom is het beter om zo vlug mogelijk voor zo'n verginning te zorgen. Wat de RAI betreft, vele boeren hadden een "dagje-uit"; en we heb ben het onze weer gezien. Niet alles, want daar is het te groot voor. Een trekker van dat merk voor 1980 moeten zaaien. De markt achterna zaaien of zetten is altijd al verkeerd geweest. Afgaande op 1979 zouden we ook niet weten wat we moeten zaaien. Niet dat '79 nu voor 't Zuidwesten een uitgesproken slecht jaar was. Dat er echter een produkt was dat er flink bovenuit kwam heb ben we ook niet kunnen konstateren, 't Beste is maar een zaaiplan zo te kiezen, dat het van een bepaalde evenwichtigheid getuigt. Niet teveel van de hak op de tak springen is ze ker bij de boer gewenst. Wanneer we de suikertermijnmarkt bezien, dan is daar in een jaar wel wat gebeurd. Dat wil zeker niet zeggen, dat we er nu met de uitzaai van sui kerbieten maar op los kunnen leven. De E.E.G. heeft zijn eigen regelingen en definitief voor 1980 weten we het eerst als de bieten aan de grond zijn toevertrouwd. Weer geen zekerheid voor de boer! Och, hij is er aan ge wend geraakt en verdiskonteerd dat in zijn manier van handelen dus zeker ook in de keuze bij zijn zaaiplan! gehele bouwvoor goed doorgevroren is geweest. Ook percelen welke afge lopen najaar een ekstra behandeling met de diepkultivator hebben gehad, liggen er nog keurig bij. Geen plas water heeft er op gestaan en dat duidt er op, dat we zelf ook goede ingrepen kunnen toepassen in een droge periode. Het is daarom van belang, dat we de kwalen van onze grond goed inventariseren en nu al plannen gaan maken op langere ter mijn. Veelal zijn het maar gedeelten van percelen welke een opknapbeurt nodig hebben en dan is het onzin om de gehele kavel te doen. Er wordt wel eens spottend gezegd, dat een aan nemer het meeste verdient aan het geen hij niet doet. Vullen we nu voor het woord aannemer het woord boer in, dan ligt er misschien in onze be drijfsvoering ook nog wel een groot terrein in deze braak. Vroeger werd algemeen beweerd, dat het laatste onkruidje het meeste kostte voor de boer en zo is het thans nog. Op de laatst gehouden Zeeuwse Spuitdag kwam 's middags het rendement van het spuiten aan de orde. Hierover zijn we nog niet uitgepraat en nog 60.000,— en een zelfde van een ander merk voor maar 55.000,— en dan een trekkertje voor maar 35.000,- Thuis, met beide benen op de grond, realiseer je je weer, dat zo dikwijls de kosten de baten overschrijden. En dan vonden we tot overmaat van ramp, nog die blauwe envelop in de bus, waardan nog op staat "indien onbestelbaar terugzenden aan de Ontvanger der direkte belasting". We hadden er toch niet omgevraagd? Wéér groter, dus niet beter! Bij het maken van deze bijdrage voor uw rubriek, uit de Praktijk, vanuit Altena - Biesbosch is het al februari en hoewel het op het ogen blik een zeer natte periode is zal me nigeen zich toch al weer voorberei den op de voorjaarswerkzaamheden. Ik zag enkele weken geleden tijdens een korte vorstperiode al enkele boeren bezig om het land wat voor te bewerken met de cultivator. Die mogelijkheid was echter maar van zeer korte duur. Er zijn nog wel an dere dingen die als voorbereiding thans uw volle aandacht vragen. Ik neem aan dat u allen uw bietenzaad al heb besteld en dus voor u zelf de uitzaaioppervlakte al heb vastges teld. De suikerbietenteelt is in ons gebied moeilijk uit het bouwplan weg te denken, toch zijn niet alle telers zo enthousiast over deze teelt gezien de hoge onkosten post. Het netto be drag van de eind afrekening laat vaak te wensen over. Het afsluiten van kontrakten voor de konserve teelten en knolselderij is thans aan de orde, maar verloopt zeer traag; van beide zijde wordt een af wachtende houding aangenomen. Vooral de teelt van knolselderij is in ons gebied in een kwaad daglicht ko men te staan, (zie landbouwblad van 25 januari j.l.). De heer Koekkoek uit Almkerk geeft daarin een zeer uitvoerige uiteenzet ting van zijn bevindingen over de teeltvoorwaarden van deze teelt en de gevolgen die dit met zich brengt (een gewaarschuwd man telt voor 2). Het is dus wel van zeer groot belang de inhoud van een kontrakt goed door te nemen en eventueel goede aanvullend afspraken te maken alvorens men een handtekening plaatst. Het is niet eenvoudig om een bevre digend bouwplan op te maken maar gaat u vooral toch niet overhaast te werk en laat u voldoende voorlichten door deskundigen. Deze maand geeft u daarvoor nog volop de gele genheid want er staan in ons gebied nog genoeg vergaderingen en bij eenkomsten op het programma en wel afdelingsvergaderingen, kringle denvergaderingen, twee bijeenkom sten van de Suikerbietentelersvere- niging. Verzuim niet deze bijeenkomsten bij te wonen, zodat u op de hoogte blijft van het wel en wee in de landbouw. niet over uitgedacht. De recepten welke op de verpakkingen zijn afge drukt zijn gemiddelden en het is de vraag in hoeverre we hiervan af kunnen wijken bij het bepalen van de juiste dosering welke b.v. bij onze grond en ons onkruidsortiment past. Evenzo is het bij de fungiciden, bij de insekticiden en bij de keuze en toe passing van de diverse middelen. Het is niet immer het duurste medicijn waarvan een patiënt herstelt, want ook de behandeling van de arts is daarbij een belangrijke faktor. Te velde zijn wij zelf die arts en daarmee hebben we alle invloed op de duurte van de behandeling onzer gewassen. Ook in deze is vakmanschap mees terschap. De voorbije 10 weken zijn in West Zeeuws-Vlaanderen bijzonder nat geweest. Er is zo'n 100 millimeter regen meer gevallen dan normaal. Dit is dan ook al regelmatig op veel, vooral ingezaaide winterstarweper- celen merkbaar geweest. Enkele percelen zullen worden "bijgelapt" of zelfs helemaal uitgereden. De 10- daagse vorst in janmari was welkom maar heeft te kort geduurd. De laat ste dagen is het opnieuw te zacht weer met regelmatig wat regen. De meeste vergaderbezoekers hebben een drukke agenda af te werken ge had deze keer. Allerlei organisaties en verenigingen zijn op dit gebied aktief; en terecht. Toch moet het mogelijk zijn 14 dagen in de maand december hiervoor te gaan benutten. Naast de reeds bedoelde bijeenkom sten zijn er voor velen onder ons nog andere vergaderingen te bezoeken om op de hoogte te blijven. We den ken dan aan die van scholen voor onze kinderen, kerk, politiek enz. Een zeer interessante vergadering van de Z.L.M.-kring Oostburg kon den wij onlangs meemaken. Daar sprak de Belgische landbouwattaché voor ons land de heer Ir, de Paepe over het onderwerp "Zo doen wij het in België". Het kwam erop neer dat hij veel be wondering op moest brengen voor wat de Nederlandse land- en tuin bouw met zo weinig mensen de laat ste 30 jaren heeft gepresteerd ten op zichte van wat er dan maar in België is veranderd. Dit werd gestaafd met vergelijkende cijfers op het gebied van produktieeenheden, exportwaar den enz. Daarnaast niet te vergeten de zeer grote afhankelijkheid van in te voeren grondstoffen zoals o.a. van energie en voor de veevoederindus trie, en hier aan vastgekoppeld de grote kwetsbaarheid. Een Belgische boer is dan wel niet zo vooruitstre vend, maar leeft mede doordat de fis- kus hem met rust laat veel gemakke lijker, onbezorgder en onder minder spanning. De tijd zal leren wie dit het langst volhoudt. Met de prijzen van aard appelen en uien gaat het momenteel minder goed. Zeker, het zijn geen slechte prijzen, maar het geeft toch te bedenken. Het is wel moeilijk op het juiste moment de goede beslissing te nemen. Met erg veel verontwaardi ging hebben we 2 weken geleden het 2 pagina tellende artikel over knol- selderijperikelen oogst 1979 gelezen. Juist de afnemer die enkele telers zeer onfatsoenlijk heeft behandeld, werd hier voorgespiegeld als het goe de adres om mee in zee te gaan. De telers in ons gebied weten inmiddels wel beter. Ook dit jaar zal deze teelt weer plaatsvinden, zij het met een kleiner areaal en zeker niet bij be doelde afnemer. gezaaide wintertarwe te zien. Over het algemeen wordt een gedeelte van het bietenland te laat met win tertarwe ingezaaid, maar we kunnen veelal ook niet anders. Op de laatst gerooide bietenpercelen moeten we soms noodgedwongen zomertarwe telen. Bij de moderne tarweteelt gaat het er om, dat we alles precies vol gens de regels uitvoeren en de win tertarwe ook op tijd inzaaien. Nu de bietenteelt wat dreigt in te krimpen, kregen we goede hoop, dat de bietenoogst ook wat vroeger klaar kon zijn. Niets is echter minder waar nu de C.S.M. een fabriek gaat sluiten en de telers in het vervolg nog in de maand december met plastik hun be- drijfsrisiko veilig moeten stellen. Of men door de hond of de kat gebeten wordt blijft gelijk, want iedere kam- pagne is er wel weer wat bijzonders. Buurman heeft soms al vlagen, dat het hem geen biet meer kan schelen en dat noemen we een verkeerd standpunt voor een trouw lid van de bietenfederatie. Anderen wensen daarentegen weer tijdig ingelicht te wezen en zo blijven er verschillen in de wereld bestaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8