VAAIt lie VIE All W ATEM zomergerst oogstzeker en produktief Vrouwen aan de slag helpen G, Champignons "de grote versierder" MIJ SPREEKT DE BL0EME EEN TALE MIJ IS HET KRUID BELEEFD V oor zijn jubeljaar 1980 is in België ter ere van de priester-dichter Guido Gezelle een schitterend boek uitgegeven met een kleine bloem lezing uit zijn gedichten. Het heeft de titel meegekregen "Hoe stille is 't" en is prachtig uitgevoerd. Fraai gekalligrafeerde teksten en won derschone illustraties van bloemen en planten op aquarelpapier hebben geleid tot een boek om even stil van te worden. Omdat het op dit moment in de tuin toch wat stille is, wil ik in deze tuintips even verwijlen bij wat gedichten van Guido Gezelle. In het bijzonder bij die gedichten waarin bloemen en planten een rol spelen. Guido Gezelle Investeringsstaking in Deense landbouw Geslaagden H.L.S. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Of omdat ze niet thuis willen vege teren of omdat ze met extra-ver diensten het gezinsinkomen willen bijspijkeren - feit is dat steeds meer oudere vrouwen besluiten te gaan werken als ze door de zorg voor de kinderen heen zijn. Helaas hebben er maar weinig de vereiste ervaring of bekwaamheden. In een tijd waarin de arbeidsmarkt overvoerd is en hooggekwalifïceerden moeite heb ben werk te vinden zijn de vooruit zichten voor die vrouwen zeer som ber. Dit overwegend heeft het Europese Sociale Fonds sinds januari 1978 de beroepsopleiding van vrouwen die moeten of willen werken financieel gesteund. Een 50 miljoen gulden, 720 miljoen BF werd voor 1979 ter beschikking gesteld om programma's te steunen voor vrouwen boven de 25, die hun baan hebben verloren of na een lan ge tussenperiode weer aan het werk willen gaan, maar wier kwalifikaties onvoldoende zijn of geheel ontbre ken. Het gaat niet alleen om beroepsop leiding en dan vooral tot beroepen die traditioneel niet door vrouwen worden vervuld, maar ook om hulp verlening aan vrouwen bij de keuze van een beroep, of bij de voorberei ding tot het werken, of bij het vinden van werk zodra de opleiding of her nieuwde opleiding voltooid is. Aanvragen om bijstand uit het So ciale Fonds kwamen echter maar traag binnen. Henk Vredeling, lid van de Commissie (Sociale Zaken), deed derhalve een beroep op de Lid-Staten en wees erop hoe belang rijk het is, politiek en ekonomisch, om de vooruitzichten van de vrou wen op werk te verbeteren. Het ge volg was een sterke toeneming van het aantal aanvragen, die in totaal de 85 miljoen gulden, 1240 miljoen BF, bereikten, bijna het dubbele van de beschikbare middelen. De Fransen kwamen met de meeste aanvragen, 32, waarmee echter maar bijna 7 miljoen gulden, 100 miljoen BF was gemoeid, iets meer dan wat Italië voor 5 projekten verlangde. De Duitsers vroegen het meeste geld, bijna 67 miljoen, 960 miljoen BF, voor 14 projekten, waarvan er tot dusver drie zijn goedgekeurd (5,5 miljoen gulden, 80 miljoen BF). Om ruime bekendheid te geven aan meer gedetailleerde inlichtingen over deze materie heeft de Voorlich tingsdienst van de Commissie een brochure gepubliceerd: "Vrouwen en het Europese Sociale Fonds". Ze zet uiteen hoe het Fonds werkt, wat het in het bijzonder voor vrouwen doet en bevat praktische inlichtingen betreffende het aanvragen van bij stand voor de beroepsopleiding van vrouwen. Aan te vragen bij het Direktoraat- generaal Voorlichting Commissie van de Europese Gemeenschappen, Wetstraat 200 B-1049 Brussel, Bel gië, tel. 735 00 40/80 40. C.J. Nouse Beveland B.V. gouden uido Gezelle werd als zoon van een tuinman in 1830 te Brugge ge boren. Hij bezocht de Latijnse school en het Seminarie. In 1854 werd hij tot priester gewijd en werd leraar. Als leraar-dichter is hij lange tijd zeer vruchtbaar werkzaam geweest. Als dynamisch-romantische persoonlijk heid heeft hij door zijn gedichten bijgedragen tot het uitdragen van de aloude Vlaamse deugden en tot het versterken van het Vlaamse zelfbe wustzijn. Zijn dichterschap kende na een eerste grote opbloei een krisis. Een krisis waarin de dichter een die pe verinnerlijking ondergaat. Een verinnerlijking die leidt tot een uit groeien naar een tweede periode van grote bloei. Zijn hoogtepunt bereikt hij in het laatste decennium van zijn leven. In november 1899 overlijdt de dan algemeen geachte en maat schappelijk onderscheiden dichter te Brugge. De beleving van de natuur als sym bool voor zijn religieus leven is in zijn gedichten een veel voorkomend thema. In soms ingetogen, soms jubelende maar altijd diepgevoelde stemmingsbeelden geeft Gezelle met grote zintuiglijke ontvankelijkheid zijn indrukken weer: Mij spreekt de bloeme een tale Mij is het kruid beleefd Mij groet het altemale dat God geschapen heeft! Tal van bomen zijn voorwerp van en inspiratiebron voor zijn gedichten. De wilg, de lijsterbes, de abeel, de berk en vele anderen hebben hem aangezet tot evenzovele gedichten. Hier enkele voorbeelden daarvan. Over de esdoorn: O gouden ahornboom doorbrand van de zon die vroeg de lentewind die vers in gestraal der lente uw blad en uw blommen ontbunselt hoe prachtig in bleekrode schallen geschachteld geen groen en is 't. Over de lijsterbes Een zwicht van bloêro bezekes, de weerga van koraal, zie 'k, hoog, op de aver essen staan, en blinken allemaal; de najaarszonne fonkelt op die ongetelde pereldrop. De blaren zijn al afgewaaid en 't hout is, heel ontkleed, met honderduizend beierkes behangen, wijd en breed. Blijde vooijaarsimpressies zijn de gedichten over de appel- en de kas- kastjebloesem: Appelbloeien, half ontloken, blijer rood ik zelden zag als uw bleekbloe rode blomkes, vers ontluikend in de dag. Schone kastanjen, hoe blijde is uw groen, vol sneeuwwitte keerskes gesteken; ze blinken, ze bloeien, ze dansen, ze doen hun dienaar, ootmoedig geweken Nuchter is de toonzetting in Gouden regen: Cytisus Laburnum L. Men spreekt van "goudenregen"maar gelukkig mag het heten, dat evenwel de wolken daar nog altijd water zweten. De champignon was lange tijd een luxe artikel. Maar in de afgelopen 10 jaren zijn de vraag en teelt enorm toegenomen. Verse champignons zijn nu overal verkrijgbaar, zowel 's zomers als 's winters en voor een zeer redelijke prijs. Met champignons kan er veel afwisseling in de maaltijden worden gebracht. Ze geven aan verschillende gerechten de "finishing touch". Vroeger werden champignons in grotten geteeld. Tegenwoordig vindt de teelt plaats in champignonhuizen, waar ze in het donker op een speciale voedingsbodem en met een bepaalde luchtvochtigheidsgraad goed ge dijen. De in ons land geteelde cham pignons zijn roomwit van kleur. Ze kunnen worden gekookt, gebakken, gesmoord, gestoofd en zelfs rauw in een slaatje verwerkt, smaken ze uit stekend. Verse champignons zijn snel voor gebruik gereed. Alleen even wassen en eventueel een klein stukje van het voetje afsnijden. Ge wassen champignons direkt verwer ken omdat anders bruinverkleuring optreedt. Eventueel enige druppels citroensap aan het laatste waswater toevoegen. Omdat champignons weinig kalo- rieën bevatten zijn ze goed voor de slanke lijn. Ook vitaminen komen in champignons in voldoende hoeveel heden voor. Naast vitamine C is vooral het vitamine B komplex be langrijk. Champignons bevatten meer eiwit dan de meeste andere groenten, maar kunnen niet helemaal de ei- witwaarde van vlees vervangen. Wel vormen ze een uitstekende aanvul ling op vlees. Verschillende vleesge rechten worden met verse champig nons niet alleen rijker, maar ook fij ner van smaak. Al met al zijn er voldoende redenen om dikwijls verse champignons klaar te maken. Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Hongaarse champignonsoep voor 4 personen. 250 gr. champignons, 1 1. bouillon, 1 afgestreken eetlepel' paprikapoeder, 1 eetlepel boter, 1 eetl. bloem, 1 ei dooier, 3 eetl. sourcream. De boter smelten, de gewassen, uit gelekte en in stukjes gesneden champignons toevoegen. Paprika poeder er over strooien en de cham pignons 10 min. smoren. 1 eetl. bloem toevoegen en onder roeren met de champignons vermengen. Goed roerend bij scheutjes tegelijk de bouillon bijschenken. De soep nog 10 min. verwarmen en onder tussen de eidooier met 3 eetlepels sourcream uitroeren, wat van de warme soep toevoegen, goed door roeren en dit mengsel onder goed roeren bij de warme soep schenken. De soep niet meer koken en direkt opdienen. Weet U dat... Telefoon voor een zieke een ge weldige uitkomst kan betekenen. Als U een tafeltoestel hebt dat met een stekker in het stopcontact gaat, kunt u bij de P.T.T. een snoerhaspel ko pen. U verlengt daarmee uw telefoon zo'n 7 meter. U uitgebloeide bloemen van uw cyclaam nooit uit de plant mag trek ken. Draai de stengel net zo lang rond, tot hij loslaat van de knol. U energie en stookkosten kunt besparen, door op koude wintera vonden uw zonwering te laten zak ken. de wilgenkatjes weer al uitlopen en U dus best wat takken binnen kunt halen. De Deense boeren kwamen onlangs in het nieuws door massaal met hun trekkers in Kopenhagen en de pro vincie hoofdsteden te verschijnen. Deze demonstraties waren een pro test tegen het wegbelasten van de prijsverhogingen van landbouwpro- dukten. Deze prijsverhogingen waren een logisch gevolg van de devaluatie van de Deense Kroon. De demonstraties hebben niet mo gen baten, het Parlement heeft de superbelasting doorgevoerd. Als schuldige zien de Deense boeren de vakbeweging en met name het blad van de werknemers Aktuelt dat een niet-aflatende hetze tegen de land bouw heeft gevoerd. Als protest hiertegen, en de werknemers te tref fen, heeft de leiding van de Deense samenwerkende landbouwvereni- Het besef van eindigheid klinkt door in één van de bekendste gedichten uit zijn laatste periode: Hoe zere vallen ze af Hoe zere vallen ze af, de zieke zomerblaren, hoe zinken ze, allemaal, die eer zo groene waren, te grondewaart! Hoe deerlijk zijt gij ook nu, bomen al, bede gen; hoe schamel, die weleer des aardrijks, allerwegen, de schoonste waart! Het boek waar in de inleiding sprake van was is in België onder de titel "hoe stille is 't" uitgegeven door de Vereniging ter Bevordering van het Vlaamse Boekwezen. gingen een dringende oproep tot de boeren en de landbouwindustrie en -handel gericht om voorlopig alle niet-noodzakelijke investeringen achterwege te laten. Veel arbeids plaatsen dreigen hierdoor in gevaar te komen. De Deense boerenleiders roepen op de investeringsstaking vol te houden totdat er met woord en daad wordt aangetoond dat er een politieke wil aanwezig is de landbouw positief te benaderen. Dit moet dan o.a. blijken uit een "overlevingsfinancieringsre- geling" voor diegenen die hard ge troffen worden door de gevoerde landbouwpolitiek (jonge boeren en diegenen die de laatste jaren veel geïnvesteerd hebben), afschaffing van de pas ingevoerde bijzondere belasting, verlaging van de tarieven van winst- en vermogensbelasting, een redelijke EG-prijsverhoging om de kostenstijging op te vangen en rentesubsidie op alle investeringen in gebouwen. Op vrijdag 15 februari 1980 worden 14 studenten van de 4-jarige Hogere Landbouwschool te Dordrecht gedi plomeerd, te weten: 1. H.W.A.J. Garretsen Drempt,2. J.E. Hendriks Coevorden, 3. C.J.W. van Schie Den Haag, 4. J.L. v.d. Zande Nieuw Beijerland, 5. J.C. van Hassent Zevenbergen, 6. J.W.M. Hazen Bergen op Zoom, 7. B.J. Kra nenburg Rotterdam, 8. J.J. Torre- man Rockanje, 9. J.C. Vervoort Ou denbosch, 10. G.H. v.d. Assem Dor drecht, 11A.J.J. den Hoedt Rotter dam, 12 J.A. van der Star Maasdam, 13. L. Tjoonk Wemeldinge, 14. H.G.P.M. v.d. Velde Wassenaar. Advertentie IM 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5