MENUET Lam~0~Spray. Voor lammeren die niet over moedermelk kunnen beschikken. w at dacht U van een telefoon gesprek over een schadeafwikkeling, waarvan de spaanders rond je oren vliegen en waarbij uiteindelijk bleek, dat de man in kwestie zijn uitkering w ij hebben het in Nederland druk met de V.U.T. regeling d.w.z. Vervroegde uittreding. Daar blijken zoveel aanvragen te zijn, dat in de 2e Kamer al vragen zijn gesteld of één en ander geen onbetaalbare zaak gaat worden. Een bekend professor heeft al eens opgemerkt, dat wij in Nederland eerder langer dan korter moeten gaan werken om te kunnen blijven voldoen aan de elementaire levensbehoeften. In Japan is het blijkbaar al zover, althans het vol gende bericht trok onze aandacht. De werkgevers in de staalindustrie en de vakbonden hebben overeen stemming bereikt over pensionering op 65 inplaats van thans 60-jarige leeftijd. De nieuwe regeling zal in fasen worden ingevoerd tussen april 1981 en april 1985. (M) Centrale Veevoederfabriek "Sloten" 0 een mirakels goede brouwgerst De toon en de muziek Jonge boeren bezorgd over pachtprijsontwikkeling. Ir. Talstra: Varkenshouderij in Zeeland heeft mogelijkheden Lam-O-Spray, een produkt van de Centrale Veevoederfabriek „Sloten", is verkrijgbaar bij de Landbouw Coöperatie in uw omgeving. Voor de pachters is een pachtverho- ging van 5 in 1980 heel wel bes preekbaar, maar 20% inleveren van ons inkomen voor een pachtverho- ging, dat kunnen jonge boeren niet", dit schrijft de Agrarische Commissie P.J.G.N. in een brief aan het Zij wil len hiermee het Landbouwcomité wijzen op hun bezorgdheid t.a.v. de pachtprijsontwikkeling en op het be lang van de jonge boer bij een goede invulling van de wet "Vervreemding Landbouwgronden". Uit het feit, zo staat verder in het schrijven, dat er steeds meer land maar voor één jaar wordt verpacht, om zo een hogere pacht af te dwin gen, mag niet worden gekonkludeerd dat iedereen die hogere pacht wel wil en kan betalen! Voor een kleine ka- tegorie mensen zal die mogelijkheid er inderdaad wel zijn, ook bij een verdubbeling van de pacht maar aan de andere kant van de sloot staan de pachters die gekonfronteerd worden met te lage bedrijfsuitkomsten. KWEEKPRODUKT T3 oor ons een geliefkoosd onder werp om over te schrijven en boven dien een onderwerp waarover je nooit uitgeschreven raakt. Het komt toch zo vaak voor hé, dat één goed be doelde opmerking maar op een waar schijnlijk foutieve toonhoogte uit gesproken een geweldige irritatie op wekt. En op grond van deze opmer king ontstaat dan een gesprek of be ter gezegd een mondeling gevecht waar de honden geen brood van lus ten. Eigenlijk een zotte bedoeling, je be reikt er niets anders mee dan maag- en hartkwalen. We hebben al eens eerder geschreven, dat ons volkje met de dag geirriteerder wordt. Vooral in het verkeer is dat duidelijk merkbaar. Het heeft alles te maken met het stijgen van de welvaart. Zo dra we wat geld in de zak hebben moeten blijkbaar alle deuren open gaan en kunnen wij ons van alles ve roorloven. Je kunt dan iets van een ander stukgooien (in een zotte of aangeschoten bui) en daarna royaal met de geldbuidel rammelen om de vrede te sluiten. De Amerikanen hebben ook jaren gedacht, dat zij al rammelend met de dollars de gehele wereld konden ve roveren. Zo zoetjes aan komen zij tot de ontdekking, dat zulks niet opgaat en waarschijnlijk moeten Duitsers en Hollanders nog leren, dat met hun harde of zachte valuta evenmin alle deuren opengaan. Genoeg daarover. Wij keren terug naar de gewone dagelijkse gebeurte nissen, naar de toon en de muziek. Dagelijks komen honderden tele foontjes binnen. Tussen twee haak jes, U hebt ons nieuwe telefoon nummer 01100 - 24000 toch al geno teerd? Fijn, dat kan dan niet fout gaan. Op een gegeven moment komt er een telefoongesprek binnen. Er wordt opgenomen met goedemorgen, U spreekt met Verzekeringen Z.L.M. Waar kan ik U mee van dienst zijn. Van de andere kant "ik zou mijn auto in de verzekering willen gooi en". Een ogenblikje dan verbind ik U door met de polisafdeling. Daar wordt het verzoek herhaald d.w.z. een auto in de verzekering gooien. Getrainde oren voelen dan al op hun klompen aan, dat die auto waar schijnlijk het bezit moet zijri van ie mand, die in ongeregelde goederen handelt en tien tegen één een mer- cedes raison van 50.000,— moet zijn, geleend of niet geleend. En bij andere informatie klopt zoiets nog eens ook. Kijk, de toon klopte niet en bovendien gooi je niet met een auto. Wat denkt U, dat zo'n man doet als hij aan het verkeer deelneemt b.v. een kruispunt nadert etc.? Vult U zelf maar in. Vanzelfspre kend bevestigen uitzonderingen de regel. Het kan in zo'n geval ook best iemand zijn, die alleen maar wat stoer doet en voor het overige een gouden hart heeft. Chaotische toestand 4 de Lange. al lang had ontvangen maar door hem over het hoofd was gezien om dat zijn bank- en girobescheiden in chaotische toestand werden opge borgen. Daartegenover staan gelukkig veel vouden van telefonische- en monde linge gesprekken, welke op de meest plezierige wijze verlopen. Zoals het behoort. Noch bij onze medewerk sters- en medewerkers, noch bij onze verzekerden mag de opvatting post vatten, dat we tegenstrijdige belan gen hebben. In een onderlinge past dat niet. U verzekert om in voorko mende gevallen te krijgen waar U recht op hebt en wij zijn er om dat met vaart en verve voor U af te wik kelen. Natuurlijk lukt dat niet in alle ge vallen, maar dan is er de toon met de muziek, die de geschilpunten bes preekbaar moeten maken. Dat is de enige goede manier, niet alleen bin nen onze O.V.M. maar ook daarbui ten. Ook bij U thuis, op het werk, ook in vergaderingen etc. Naar latere pensionering Bij 38,5% van de Japanse bedrijven bestaat reeds pensionering op 60 jaar, 41,3% op 55 jaar. De invoering van de latere pensioenleeftijd wordt door de vakbeweging als een groot sukses ervaren, waarvoor men de overige eisen heeft willen matigen. Door dit sukses aangemoedigd stre ven de bonden nu ook in elektrici teitsbedrijven, scheepsbouw, zware machine-industrie, tekstiel- en che mische industrie naar latere pensio nering in ruil voor matiging van an dere eisen. Het langer werken heeft tot gevolg dat de verhouding tussen het aktieve en niet-aktieve deel van de bevolking bij een toenemende vergrijzing min der zal scheeftrekken. Verwacht wordt dat omtrent de eeuwwisseling meer dan 14% van de bevolking 65 jaar of ouder zal zijn tegen 8,6% in de Verenigde Staten en tussen 12,8% en 13,7% inNederland. Tot de volgende keer! de L. De konsulent voor de varkens- en pluimveehouderij in Noord-Brabant en Zeeland, ir. E. Talstra, ziet be paald wel mogelijkheden voor de var kenshouderij in Zeeland. Hij zei dit op de woensdag 23 januari jl. gehou den oprichtingsvergadering van het rayon Zeeland van de Bond van Var kenshouders van de N.C.B. Die posi tieve blik op de varkenshouderij ba seerde hij onder andere op de nog steeds zeer dunne veebezetting in Zeeland. De gezondheidszorg voor het vee moet derhalve als gunstig worden aangemerkt, dus minder gro te risiko's van ziekte-explosies. De heer dr. Pekelder van de Ge zondheidsdienst voor Dieren, die ook bij de oprichtingsvergadering aanwezig was als adviseur van de bond, kan daar veel over toelichten. Ook benadrukte ir. Talstra de gunsti ge positie van de Zeeuwse varkens houders inzake de mestafzet. Zo kan men de waarde van de mest op jaar basis waarderen op 12,— tot 15,— per varken. Vooral in tijden met marginale prijzen van ekono- misch belang. Voor gebieden met grote mestafzetproblemen, zoals Zuid-Oost-Brabant, zijn van zeer wezenlijke betekenis. Momenteel zijn er in Zeeland 820 varkenshou ders. Veelal geschiedt het houden van varkens als een neventak naast ak kerbouw. Deze kombinatie moet goed mogelijk zijn zowel ekono- misch als technisch. De Bond van Varkenshouders kan en zal de leden zo optimaal mogelijk begeleiden en dit gebeurt in nauwe samenwerking met het konsulentschap voor de var kenshouderij, blijkbaar tot een ieders tevredenheid. De heer G.R.F. Meeuwissen is de bedrijfsvoorlichter voor Zeeland van het konsulentschap voor de varkens houderij. Met name zij die een deelboekhou- ding gaan voeren, zullen van hem een intensieve bedrijfsekonomische begeleiding kunnen krijgen. Op het bedrijf van de heer B.W. Peters te Laag-Keppel is in het voorjaar van 1979 een vijftigtal lammeren direkt na de geboorte bij de moeder weggenomen. Dit is gebeurd ter bestrijding van de zwoegerziekte, die op jonge lammeren kan worden overgebracht via de moedermelk. Voor export van foklammeren is het zwoegerziekte-vrij maken van de Texelaars noodzakelijk. De lammeren van Peters hebben 36 uur koebiest ontvangen en daarna onbeperkt Lam-O-Spray tot een gewicht van gemiddeld 20 kg. Groei en ont wikkeling van deze stamboeklammeren was uitstekend! Gemiddelde groei in 45 dagen 15,6 kg bij een opname van 20 kg Lam-O-Spray per lam. Lam-O-Spray is al vele jaren een beproefde lammerenmelk. De samenstelling is volledig afgestemd op de lammeren en bij de fabrikage is een organisch zuur toegevoegd. Gevolg: duidelijk minder kans op diarree, een betere spijsvertering en de opgeloste melk is twee dagen houdbaar! Postbus 355,8901 BD Leeuwarden, tel. 05100 - 9 29 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4