Waarom teveel premie betalen? O.V.M. in nieuw en ruim kantoor w E E indelijk is het dan zover! Na een lange periode van bouw-beslom- meringen en zorgen is de bevrijdende klap gevallen en zijn we met ons hele hebben en houden in het nieuwe pand aan de Frans den Hollan derlaan getrokken. We schrijven U toe vanuit ons nieuwe kantoor; jawel! Mooi hoor en vooral ruim, zeer ruim. D< T BROMFIETSVERZEKERING En nu de alkohol Iedereen weet het HAGELVERZEKERING Hoe komt het dan? Studiedag relatie producten (prijzen) konsumenten (prijzen) te Etten Leur Kring Altena Biesbosch der Z.L.M. FRUITHAGELVERZEKERING I Uitnodiging voor onze fruittelers Strak van vorm en sober van uitvoering maar efficiënt van inrichting. Ook enkele onvermijdelijke nieuwigheden zoals b.v. een telefoon- beantwoorder. Niet te geloven, U kunt gewoon uw boodschap inspre ken terwijl er in het hele gebouw geen mens aanwezig is. Het bestaat al lang natuurlijk, maar goed nu staat zo'n stukje techniek ook bij ons. Makkelijk is het ook, voor U! Hoeft U niet eerst vier of vijf funktionaris- sen af te bellen tot U er eindelijk eens eentje thuis treft. Gewoon kantoor bellen (wel het goeie nummer graag, 01100-24000) en uw boodschap achterlaten. Wat een vooruitgang! O, en eh... als U toevallig in de buurt bent, kom eens langs. Dan kunt U het allemaal zelf zien. ind deze maand zullen onze leden die bij ons een bromfiets hebben ver zekerd weer het nieuwe bromfiets plaatsje plus verzekeringsbewijs voor 1980 ontvangen. Ook de leden van de O.V.M. die nog een bromfiets bij een andere Maat schappij hebben verzekerd zullen binnenkort hun nieuwe bescheiden plus nota ontvangen. Wij willen de leden die nog elders zijn verzekerd eens wijzen op het enorme premieverschil tussen de overige Maatschappijen en onze eigen O.V.M. Om u een indruk te geven van de premieverschillen volgen hieronder enkele voorbeelden: ko's is te verzekeren en dat is het hagelrisiko. Nu valt er over te diskussiëren of u van al die risiko's die u noodged wongen moet lopen dat ene risiko "hagel" nou wel moet verzekeren. U zou kunnen redeneren dat u dat risi ko ook maar voor eigen rekening neemt. Een andere opvatting is, dat de risi ko's al zo groot zijn zodat elk risiko wat verzekerd kan worden ook ver zekerd moet worden. Wij zijn het met deze laatste opvatting helemaal eens. Het hagelrisiko is een grillig en lelijk risiko. Ieder jaar valt er hagel, dik wijls erg plaatselijk. Diegene die een flinke hagelbui treft is slecht af. In een paar minuten kan voor duizenden Premie W.A. Premie All Risks Nieuwwaarde 800,- 1000,- 1200,- 1500,- 2000- 2500,- 3000 - O.V.M. H- 110,- 124- 138,- 159,- 194,— 229,- 264,- Part. Mijen 85- 180,— 220,- 260,- 340,- 540,- 780,- 920,- Verschil 31,- 60,- 96,- 122,- 181,- 346,- 551,— 656,- o'n prachtige nieuwe huisvesting zou een goeie reden zijn om er maar eentje (en nog eentje en...) op te ne men, nietwaar? "Geef mij maar een neut" zegt ome Joop dan, en dat brengt ons mooi op ons onderwerp: het steeds weer toe nemende alkoholgebruik. Hoe meer neuten hoe gezelliger overigens, jazeker. Als U daarna maar niet achter het stuur gaat zitten. Wij menen dat de heer ome Joop zich hieraan nauwelijks schuldig zal ma ken omdat hij vanwege de remmende werking van zijn oren toch geen cen timeter vooruit komt, maar blijkbaar zijn er toch velen die dat wel doen. Ieder jaar verliezen hierdoor zo'n 350 mensen het leven terwijl er nog eens 6.000 zijn die in meerdere of mindere mate gewond raken. Dat is een hoge prijs mensen! Veel te hoog. De invoering van de alkoholwet van 1 november 1974 had aanvankelijk een gunstig effekt op het alkoholgebruik maar zo langzamerhand nam men weer meer risiko's. Het gekonsta- teerde gebruik ligt nu ongeveer weer gelijk aan dat van vóór de invoering van bedoelde wet. Visscher. We kunnen het konstateren want er is apparatuur in overvloed. Er zijn instanties voldoende die onderzoe ken plegen maar dit alles verhelpt het kwaad niet. Het heeft ook weinig zin om bepaalde groepen de schuld te geven want men heeft het gekon- stateerd bij alle leeftijdsgroepen zo wel mannelijk als vrouwelijk. Waar het echter om gaat is het voorkomen van dit kwaad. En dat zal alleen lukken als iedereen ervan doordrongen is welke risiko's hij of zij neemt en zich begint af te vragen of hij of zij die verantwoorde lijkheid tegenover de medemens op zich mag nemen. Dat kan door geen enkele opgelegde maatregel worden bereikt, dat be hoort van binnen uit te komen. Pas als we allemaal werkelijk volwassen zijn zal het kwaad zijn uitgeroeid. Tot zolang blijft het een kwestie van ho pen dat het iedere keer maar weer "net goed zal gaan". Proost! J. Visscher U ziet dat het premieverschil bij een enkele W.A.-verzekering al tiental len guldens bedraagt, bij een All Risksverzekering is het verschil al gauw 100% of meer en kan in de honderden guldens lopen. We ne men aan dat u voor de premie die u nu teveel betaalt dan wel een andere bestemming hebt, zo niet, dan weten wij er nog wel een goed doel voor. Degenen die hun bromfiets nu bij ons willen verzekeren adviseren wij hun bromfietsverzekering per 1 maart a.s. te beëindigen. U geeft de gegevens van uw bromfiets even telefonisch aan ons of onze vertegenwoordiger in uw distrikt door en wij zorgen dat u op tijd (voor 1 maart) uw plaatje plus bewijsje in huis hebt. e individuele landbouwer loopt grote oogstrisiko's! Een koud voor jaar, storm, regen en hagel kunnen zijn oogstopbrengsten sterk doen verminderen. Slecht één van bovengenoemde risi- guldens schade worden toegebracht. Juist omdat het hagelrisiko zo grillig is komt het in aanmerking om verze kerd te worden. Het besluit om tegen hagelrisiko te verzekeren dient op korte termijn^ genomen te worden. Is dit besluit genomen dan volgt de raad bij welke Maatschappij dit risi ko dient te worden ondergebracht. In dit opzicht hebben wij een zeer gericht advies nl. bij de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering geves tigd te Zevenbergen en Goes. Deze onderlinge is werkzaam in het gehele werkgebied van de Z.L.M., dus Zeeland en Brabant, en is wat voorwaarden en tarieven betreft bij zonder gunstig. Voor de belang rijkste gewassen laten wij hieronder de premietarieven volgen: Tarwe, gerst, rogge 2,— per 1000,— verzekerd be drag Konsumptie-aardappelen 3,— per 1000,— verzekerd be drag O.V.M. Verzekerdenopgelet! Vanaf 21 januari 1980 is het telefoonnummer van de O.V.M. gewijzigd in no. 01100-24000. 's Avonds en in de weekends kunt U uw boodschap inspreken op de band van de telefoon-beantwoorder. Helaas zijn er nog enkele formulieren in omloop waar het oude nummer op vermeld staat. Let er dus op dat U het juiste nummer kiest. och neemt de ongevallenkans met de stijging van het gebruik steeds sneller toe. Het is een bekend feit dat alkohol een faktor is die onder prak tisch alle omstandigheden bijdraagt tot het ontstaan van verkeersonge vallen. Iedereen weet het, maar toch worden grote risiko's genomen. Ondanks alle onderzoeken op dit terrein en het gezamenlijk aanbin den van de strijd ertegen door diver se instanties blijft het effekt uit! Officieel heet het dan dat het alkohol misbruik met kracht wordt aange pakt, zoals in een laatst verschenen nota van de Centrale Politie Ver- keerskommissie, Veilig Verkeer Ne derland en het Openbaar Ministerie, maar resultaten, ho maar. aar ligt het nu aan, kan men zich afvragen. Dat doen we dan ook, niet dat wij het antwoord weten; zo eigengereid zijn we nou ook weer niet. Wel zijn wij van mening dat geen enkele opgelegde maatregel ooit tot het gewenste resultaat zal leiden. Deze dag zal gehouden worden op vrijdag 15 februari in "De Nobelaar" te Etten Leur, aanvang 09.45 uur. De organisatie hiervan is in handen van het A.J.W. van de K.P.J. De volgen de stellingen zullen op die dag uit voerig toegelicht en behandeld wor den. 1. Tussenhandel en industrie zou den hun kostenstijgingen moeten doorberekenen in de konsumen- tenprijs in plaats van in de op- brengstprijs voor de boeren en tuinders. 2. Kontrakten en andere aktivitei- ten van de industrie en tussen handel moeten aan banden ge legd worden, om de invloed van boeren en tuinders op de agrari sche produkten te behouden. 3. Het is voor boeren en tuinders (on)mogelijk om in te spelen op de wensen van de konsumenten!? Een studiedag dus voor jonge en toekomstige boeren, boerinnen, tuinders en tuindersvrouwen. Toe gang 5,— per persoon. In verband met het tijdig kleermaken van het blad. kun nen na dinsdag 15 uur. geen agendaberichten meer wor den opgenomen. Red. Algemene ledenvergadering op 25 februari om 19.30 uur in "Het Wa pen van Emmickhoven" te Almkerk. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen en ingekomen stuk ken. 4. Kort verslag over 1979 door de sekretaris. 5. Rekening en verant woording over 1979 en verslag kas- kontrolekommissie. 6. Uiteenzetting door de heer ir. T.U. Wietsema, dir. M.A.S. te Dordrecht over de oplei dingsmogelijkheden aldaar. 7. Bes preking van de konseptstatuten van de Kring Altena BiesBosch, waarna tot vaststelling kan worden besloten. 8. Inleiding door mr. J. Oggel met als onderwerp "Grondzaken". 9. Dis- kussie. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Namens het bestuur G.J. de Jager, voorzitter en M.C. de Regt, sekreta ris. E. Fluit Suiker- en voederbieten 5,— per 1000,— verzekerd be drag Pootaardappelen 5,— per 1000,— verzekerd be drag Bruine en witte bonen 5,— per 1000,— verzekerd be drag Graszaden 6,— per 1000,— verzekerd bedrag Blauwmaanzaad 6,— per 1000,— verzekerd be drag Vlas, karwij en koolzaad 10,— per 100Ó,— verzekerd be drag Uien 14,— per/ 1000,— verzekerd be drag Op de premielijst, die wij u gaarne zullen toezenden worden uiteraard alle gewassen vermeld. Met bovenstaande gegevens kunt u ongetwijfeld een begroting maken voor uw eigen bedrijf. U kunt dan tevens vergelijken als u elders bent verzekerd tegen hagel, wat u aan premie kunt besparen. Wanneer u nog niet tegen hagel bent verzekerd adviseren wij u er toch eens goed over na te denken om dit risiko wel te verzekeren, vooral ge zien de betrekkelijk geringe premie. Voor een gemiddelde premie van 20,— tot 40,— per ha, afhanke lijk van uw bouwplan, bent u tegen hagel verzekerd. Een moment van onbedachtzaam heid kan maken dat men jaren schreit! (voor nadere inlichtingen tel. 01100-24000). HAGELSCHADE IN BONEN s het hagelrisiko in de landbouw belangrijk, voor de fruitteler is deze risikodekking een vereiste. De fruittelers die geen hagelverze kering hebben handelen onverant woord. Terwijl we dit schrijven rea liseren we ons dat er momenteel een aantal onverantwoorde fruittelers zijn. Als-zij dit lezen zullen ze meteen op merken dat schrijver dezes makkelijk kan praten omdat hij de premie niet hoeft te betalen. Want bij de fruit- hagel is de premielast aanzienlijk, dat is zonder meer een feit. De voorschotpremie bedraagt bij toetreding 3,50% van het verzekerde bedrag, daar kan dan nog afhanke lijk van het schadeverloop maximaal 5,50% naheffing bijkomen, dus in het ongunstigste geval 9% totaal. Dit is het tarief bij een eigen risiko van 12%. De mogelijkheid om een eigen risiko te nemen van 30% bestaat ook sinds enkele jaren, de premie bedraagt dan resp. 1,75% voorschot en eventueel maximaal 3,75% naheffing. Al met al een niet onaanzienlijke premie, maar hiertegenover staat dat u een zeer zwaar risiko daarvoor dekt. Voor nadere inlichtingen 01100-24000. E. Fluit Op maandag, 25 februari a.s. 's avonds om 19.30 uur organiseert de C.Z.A.V. een voorlichtingsavond voor de fruitteelt in-"De Caisson" te Biezelinge. De heer J.A. van de Heuvel, zal spreken over: Aktualiteiten gewasbescherming in de fruitteelt; Spuitschema - 1980. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3