Het Z.A.J.K. naar Brussel RJ.ZUI J Gl ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT "Waarheen met de fruitteelt?" Stichting Uitwisseling D e heer Tazelaar gaf ons een uiteenzetting t.a.v. de grondstof- voorziening en de suiker in de E.E.G. Volgens dhr. Tazelaar kan de graan- boycot van de Westerse wereld tegen de Sovjet Unie ook de volgende jaren nog doorwerken op de internationale graanmarkt omdat de graanvoorra den blijvend groter kunnen blijven wat op de prijs zal blijven drukken en I n de serie interviews met RAK-leden volgt hieronder de mening van Rinus van 't Westeinde van de RAK Noord- en Zuid-Beveland. Rinus is sedert 1 jaar werkzaam op het fruitteeltbedrijf van z'n vader. Dit bedrijf is in 1972 in ruilverkavelingsverband verplaatst naar Nisse. Daarvoor woonden ze in Ovezande waar de grond nogal verspreid lag. Momenteel liggen rond de gebouwen 10,5 ha appels en drie km. verderop 1,5 ha peren. Tevens worden er (nu voor het tweede jaar) nog 2 ha peren bijgehuurd. N a een korte gewenning aan de taal konden we het verhaal van onze zuiderbuur dhr. de Baere over de zuivel oppikken. D e dag overziende valt je op dat vanuit Brussel alles vanuit de finan cieel Europese problematiek bena derd wordt en dat het woord boer of inkomen van de boer er zelden valt. Wat stond hierover ook alweer in het verdrag van Rome? D e problemen van de Nederlandse fruittelers zou ook meer aandacht moeten krijgen in de R.A.K.'s, want daar wordt weinig gepraat over de fruitproblemen, misschien komt dat omdat er weinig jonge boeren toe komst zien in de fruitteelt, of er zijn weinig toekomstige fruittelers lid van een R.A.K. De problemen die in een R.A.K. besproken worden en de standpunten die daar uit komen moeten doorgespeeld worden via Z.A.J.K. en N.AJ.K. naar de stand sorganisaties. Dit laatste wordt te weinig gedaan, de standpunten en problemen die besproken worden blijven beperkt tot een bepaald R.A.K. of het Z.A J.K. maar komen WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); Ad Phernambucq, Oud Ovezandseweg 2a, 4441 TG Ovezande, tel. 011 95-248.^ Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, te/. 01100-15448 WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Grondstoffen en suiker Financiën en struktuur Struktuurbeleid REDAKTIE: KEES SCHIPPER r Z.R.J.K. 1 Redaktie adressen: O m eens te kijken waar het landbouwbeleid vandaan komt is het Z.A J.K. via de kursus landbouwbeleid samen met de R.A.K. Tholen-West Brabant en enkele andere Z.A.J.K.-ers dinsdag 15 januari naar Brussel afgereisd om eens in de keuken te kijken waar het landbouwbeleid gemaakt wordt. Deze keuken bleek zich voor ons te bevinden in 2e kelder verdieping van het imposante Berlaymont-gebouw. Op de 13e verdieping van dit gebouw zetelen trouwens de 15 kommissarissen van de Europese Kommissie het dagelijks bestuur van de E.E.G., misschien dat ze om deze reden (13!) met zulke ongelukkige voor-stellen komen. Maar goed we hadden een flink programma voor de boeg met inleidingen door ambtenaren van het direktoraat-generaal voor de landbouw te weten dhr. Tazelaar, dhr. Leenders, beiden Nederlanders en dhr. de Baere een Vlaming. dhr. Leenders hebben de meest ont wikkelde landen, de grotere bedrij ven die sowieso al geïnvesteerd zou den hebben van deze richtlijn ge profiteerd en bovendien ook nog eens meer geïnvesteerd dan ze ge daan zouden hebben zonder stimu lans. Richtlijn 160 die de beëindi gingsrichtlijn omvat is een misluk king tot nu toe wegens te lage uitke ringen. Op het ogenblik zijn er voor stellen gedaan om de bestaande de E.E.G. zal dwingen tot een nog richtlijnen te verbeteren; de belang- voorzichtiger prijzenafzetbeleid. Onder andere om deze reden was hij voor importafspraken voor de tapio ca en de soja. Ten aanzien van de suiker was dhr. Tazelaar van mening dat de E.E.G.-produktie met 3 mil joen ton verminderd zou moeten worden omdat er geen markt voor is in de E.E.G. (net of de boeren daar wat aan kunnen doen, een paar jaar geleden moesten we met alle geweld uitbreiden!) Op de toepassing van het Neder landse kontraktenstelsel had hij felle kritiek omdat dit de Nederlandse boer altijd dwingt meer te produce ren om het volgend jaar zijn basis quotum te behouden. Na een overvloedige Europese aan geboden lunch kregen we voorge schoteld: D e heer Leenders, monetair en struktuurdeskundige leidde deze on derwerpen voor ons in. Hij schetste ons het verschil tussen verplichte en niet verplichte uitga ven; de eerste vloeien voort uit het verdrag (van Rome), de tweede fi nancieren de regionale- en struk- tuurprogramma's. Verplichte uitga ven maken 75% uit van de totale be groting en de landbouwuitgaven be dragen 75% van de totale begroting. De totale uitgaven bedragen 14,7 miljard R.E. Vroeger werd de E.E.G. gefinancierd door bijdragen van de lidstaten gerelateerd aan het B.N.P.; nu gebeurd dat door de inkomsten uit de heffingen en bijdragen uit de BTW (max. 1%) van de lidstaten. De groeiende uitgaven van de E.E.G., vooral veroorzaakt door de over schotten, hebben er in het Europees parlement voor gezorgd dat er op initiatief van dhr. Donkert en Hoot- eboom wijzigingen in de begroting zijn aangebracht omdat de 1% B.T.W. grens volgend jaar bereikt dreigt te worden. Ook beschrijft dhr. Leenders de monetaire ontwikkeling vanaf het ontstaan van de E.E.G. in 1962. Te beginnen met het invoeren van de R.E. en vaste koersverhou- dingen tot de Europese munten en de dollar via het invoeren van m.c.b.'s tot de oprichting van het E.M.S. in april 1979 met de e.c.a. als nieuwe rekeneenheid. Een systeem dat tot grotere monetaire stabiliteit in de E.E.G. moet leiden. H et belangrijkste struktuurele- ment nl. richtlijn 159 zorgde tot en met 1978 ervoor dat 106.000 ontwik kelingsplannen werden goedgekeurd waarvan 13% in Nederland. Volgens 10 afgesloten met een uitstekend diner in een Spaans (toekomstige E.E.G. partner) restaurant in Spaanse mu ziek met voor ons ook begrijpelijke teksten als pom,pom,pom en la bam ba. Voor dit alles rest ons dhr. Heringa, kind aan huis in Brussel, veel dank omdat hij deze geslaagde dag voor ons organiseerde. Rinus was tijdens de stichtingsjaren elders werkzaam, omdat er in die periode onvoldoende werk was voor twee man. Dit jaar zijn Rinus en z'n vader van plan om in een of ander samenwerkingsverband te gaan werken. rijkste voorgestelde wijzigingen be helzen een grotere toegankelijkheid tot richtlijn 159 door verlaging van de norm voor het vergelijkbaar in komen en een verhoging van 250% van de uitkeringsbedragen van richtlijn 160. Om dat de kranten er hier iedere dag al van bol staan, zal ik volstaan met enkele cijfers en feiten. 20% van de Europese lb opbrengsten behelzen zuivel. Strukturele over schotten zijn er al sedert juni '68 be gin van de gemeenschappelijke marktordening voor de zuivel. De zuivel kost 4,2 miljard e.c.u. of 12 miljard gulden, dit is 12 cent/kg melk. Gemiddeld aantal koeien 13. 10% van de bedrijven produceert 40% van de produktie 60% van de bedrijven minder dan 10 koeien 10% van de bedrijven meer dan 30 koeien De afvloeiing gaat onverminderd door 100 liter produktietoename per koe perjaar De melkveestapel is met 25 miljoen koeien vrij stabiel, 20% van de melk is afkomstig van krachtvoer in de E.E.G. Dit feit ontlokte de inleider de uitspraak dat miljoenen Europese koeien eigenlijk aan de oever van de Mississippi grazen (soja). Enkele cijfers voor Nederland: er zijn gemiddeld 27 koeien per bedrijf en op 2,5% van de Europese grasmat wordt 11 van de Europese melkplas geproduceerd. Het verdere verhaal van dhr. de Baere spitste zich toe op de afzet, waarbij hij vooral de speciale afze- takties besprak zoals afzet tegen 30% van de normale prijs via de/het: banketsektor, ijsbereiding, leger, in stellingen zonder winstoogmerk, bo- terkoncentraat (o.a. voedselhulp), kerstboter. Slot Al met al zijn we heel wat wijzer ge worden. Tot nu toe wisten we vooral wat we te eten krijgen uit de Europese landbouwkeuken en nu weten we ook hoe het recept er uit ziet en hoe dit eten bereid wordt. Wat dit laatste betreft; de dag wordt Marinus Geuze Horizontaal overleg.... Na het slechte jaar van 1978 hoopte men dat de oogst in 1979 in de E.E.G. minder zou zijn, maar dit is niet uit gekomen, daardoor werd in het najaar heel wat fruit van goede kwaliteit doorgedraaid, of het fruit werd in een cel gezet in afwachting van betere prijzen met als gevolg dat de markten nu nog steeds overvoerd Eeuwigelaan 02208-6144 1, Bergen (N.H.), INDIVIDUELE MOGELIJKHE DEN (agrarische ervaring noodzakelijk) Behalve uitzending in het kader van een bepaald programma kun je ook individueel een stage doen op een agrarisch bedrijf in het buitenland. De mogelijkheden zijn beperkt. Soms is de scheiding tussen indivi duele mogelijkheden en een pro gramma niet zo duidelijk. Engeland De bedrijven zijn gemiddeld groter dan in Nederland en vaak worden de stagiaires niet in het gezin opgeno men, doch verblijven ze in een kost huis of bedrijfswoning. Over het al gemeen zijn de plaatsingsmogelijk heden beperkt. Stageduur van 3 tot 6 maanden. Agrarische ervaring is nodig. Deel nemers dienen in het bezit te zijn van een rijbewijs (of een trekkerrijbe wijs). Duitsland In het algemeen ruime mogelijkhe den vooral op gemengde bedrijven. Stage duur van 3 tot 6 maanden ge wenst. Agrarische ervaring is nodig. Deel nemers dienen in het bezit te zijn van een rijbewijs (of trekkerrijbewijs). Denemarken Stagemogelijkheden voor een mini mum periode van 6 maanden. Ge durende de oogstperiode (augustus- september) zijn ook 3 maandeüjkse stages mogelijk. De meisjes werken meestal in het gezin en op het bedrijf. Zwitserland In principe zijn er stagemogelijkhe den in alle bedrijfstakken. De meeste mogelijkheden zijn er op het gebied van de veehouderij. De minimum stageperiode is 3 maanden. Meisjes werken vooral mee in de huishouding. De deelne mers dienen bij voorkeur enige ken nis van de Duitse of Franse taal te hebben. België/Luxemburg In België en Luxemburg zijn er een aantal stagemogelijkheden. Met na me op gemengde bedrijven, waarbij het accent ligt op de veehouderij. De minimum periode is 6 weken, doch de voorkeur gaat uit naar een periode van ongeveer 3 maanden, gedurende het voorjaar en de zomer. Oostenrijk In Oostenrijk zijn gedurende het voorjaar en de zomer mogelijkheden om een stage te doen, met name op het gebied van de veehouderij. Andere mogelijkheden zijn akker bouw, tuinbouw. Verenigde Staten Wanneer je zelf reeds een werkgever in de V.S. hebt gevonden kan de Stichting je behulpzaam zijn bij het verkrijgen van de benodigde ver gunning. In dat geval moet je werkgever wel bereid zijn een bedrag aan bemid- delingskosten aan de Amerikaanse organisatie te betalen die voor deze niet verder. Er zal van onder af, vanuit de R.A.K.'s op de standsorganisaties gehamerd moeten worden dat er iets gebeurd want het is tenslotte onze toekomst. Er is nog toekomst in de fruitteelt maar men zal een kwali- teitsprodukt moeten telen van grote maat en goede smaak dat verpakt wordt in een uniforme, eenmalige verpakking en men zal moeten zoe ken naar nieuwe afzetgebieden en de opstand zal op tijd vernieuwd moeten worden, ook zal dit voor vele fruitte lers grote offers vragen. Maar de overheid zal hierin bij moeten dragen. Rinus van 't Westeinde vergunning kan zorgen. Tevens moet het bedrijf voldoen aan de kondities die deze organisatie stelt. Nadere informatie hierover is bij ons verkrijgbaar. Japan Voor enkele jongeren bestaat in 1980 de mogelijkheid om voor een stage naar Japan te gaan (stages in de vee houderij en akkerbouw voor een pe riode van 6 maanden). Overige landen In individuele gevallen bemiddelt de Stichting ook naar landen die niet in dit programma boekje zijn genoemd. In het algemeen moet gesteld wor den dat dit niet eenvoudig is te reali seren en vaak veel tijd vraagt. Bij individuele uitwisselingen be paalt men zelf de aanvangdatum. Men boekt zelf de reis naar het bui tenland. Bemiddelingskosten: 100,- Een buitenlander op het bedrijf of in het gezin De Stichting Uitwisseling krijgt ieder jaar honderden aanvragen van bui tenlandse jongens en meisjes, die graaq een poosje in Nederland stage willen doen. De Stichting kan niet aan alle aan vragen voldoen en indien het moge lijk is bij je thuis een buitenlander op het eigen bedrijf op te nemen, ver nemen wij dat graag. Het gaat hierbij vooral om de sekto ren groente, bloemen, pluimveehou derij en varkenshouderij. Meestal wordt afgesproken, dat de buiten landers, die op een Nederlands be drijf komen zo'n 80 k 95 gulden zak geld in de week krijgen. Ook gelden bepaalde voorwaarden t.a.v. de ver zekering. Het is ook mogelijk om gedurende het voorjaar en de zomermaanden een buitenlander voor enkele weken in het gezin op te nemen, die de Ne derlandse leefwijze wil leren kennen. Het accent ligt hierbij niet *op het meewerken. Er wordt dan ook geen zakgeld gegeven. j.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10